cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Od Redaktora

KWIECIEŃ 2024

Szanowni Państwo,

Jeszcze do niedawna określenie „ciepła woda w kranie” było politycznym epitetem, którym jedna ze stron polskiej sceny politycznej określała pogardliwie działania drugiej. Była synonimem przedkładania spokojnej stabilizacji nad ambitne polityczne cele, odważne reformy, ostrą walkę na arenie międzynarodowej. Ani jedna, ani druga strona stałego politycznego sporu nie przewidziały, że „mała stabilizacja” stanie się powszechną, globalną tęsknotą. Nikt tego nie przewidział.

Wszystko zmieniły dwa wydarzenia – pandemia koronawirusa i atak Rosji na Ukrainę. COVID pokazał nam, że wobec niektórych chorób jesteśmy tak samo bezbronni, jak nasi przodkowie kilkaset lat temu. A Putin, że kolejna światowa wojna może być realnym scenariuszem. Nic więc dziwnego, że według Kantar Global Monitor 2024 tegorocznym ogólnospołecznym trendem będzie poszukiwanie produktów i usług, które pozwalają nam się uspokoić, zrelaksować, zadbać o siebie. Potrzebujemy tego jak tlenu. Coraz wyraźniejsza jest również powszechna nostalgia za spokojnymi, dobrymi czasami młodości i dzieciństwa. Czy w przywróceniu dawnych, pozytywnych emocji może pomóc prasa? W jakim stopniu jest w stanie oswoić powszechne lęki? Jak może wesprzeć coraz bardziej zagubione w dzisiejszym świecie społeczeństwa? Odpowiedzi na te pytania staramy się znaleźć w artykule „Ukojenie w lekturze”, który jest głównym tematem kwietniowego numeru „Naszego Kolportera”.

Odpowiadając w pewien sposób na powszechną nostalgię, w tym numerze przypominamy dwie kultowe postaci komiksowe. Starsi miłośnicy tego gatunku znają na pewno doskonale Thorgala, młodsi – Kaczora Donalda. Ta pierwsza postać ma już blisko 50 lat, ta druga świętuje w tym roku 90 urodziny. Mimo upływu lat obie serie komiksowe są swego rodzaju fenomenem – ich popularność nie słabnie, a rysowane przygody obu bohaterów śledzą kolejne pokolenia. Zachęcam do lektury poświęconych im artykułów – „Wiking z gwiazd” i „Najsłynniejszy kaczor świata”.

Wszystkim zainteresowanym rynkiem prasowym polecam natomiast relację z webinaru zorganizowanego przez Polskie Badania Czytelnictwa. Wnioski, które na nim sformułowano, są niezwykle ciekawe, a często wręcz zaskakujące. Tytuł artykułu – „Dokąd zmierza prasa?”.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

LUTY 2024

Szanowni Państwo,

nauka i uczucia są najczęściej postrzegane jako dwa obce sobie światy. Być może za sprawą mocno zakorzenionej w świadomości społecznej mickiewiczowskiej frazy o „mędrca szkiełku i oku”, które znajduje się na przeciwstawnym biegunie „patrzenia w serce”. W lutowym numerze „Naszego Kolportera” spróbowaliśmy połączyć te pozornie przeciwstawne dziedziny życia.

Co bowiem w sytuacji, gdy nauka zajmuje się miłością? Albo, gdy ktoś pokocha naukę? Między innymi o takiej właśnie nauce i takich ludziach piszemy w artykule pt. „Fascynujący świat nauki”, który jest naszym tematem numeru. Od czterech lat obchodzimy 19 lutego Dzień Nauki Polskiej, warto więc z tej okazji przyjrzeć się prasie, która z pasją i zaangażowaniem stara się przybliżyć i wytłumaczyć nam współczesny świat wiedz. Kto dziś najchętniej sięga po szeroko pojęte czasopisma popularnonaukowe? Jaka tematyka szczególnie interesuje tę grupę czytelników? I jak redakcje starają się spełnić ich oczekiwania i przybliżyć wiedzę o świecie? O tym piszemy we wspomnianym artykule.

Oczywiście miłości w wydaniu czystym również nie mogło zabraknąć w lutowym, a więc siłą rzeczy walentynkowym, wydaniu. Aż 90 procent Polaków uważa, że to właśnie miłość nadaje sens naszemu życiu, a 80 proc. wierzy w miłość na całe życie. Nic więc dziwnego, że uczucia, związki i wzajemne relacje to ważna tematyka dla prasy – nie tylko z okazji walentynek. O tym, jak czasopisma wspierają swoich czytelników w sferze uczuciowej, piszemy w artykule „Miłość opisana”, do którego lektury oczywiście zachęcam.

W tym numerze polecam Państwu również artykuł „Prasa silna czytelnikami”, omawiający niezwykle interesujące wyniki badań PBC. Wynika z nich m.in. że prasa pozostaje najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce, a czytelnicy prasy poświęcają jej coraz więcej czasu.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

STYCZEŃ 2024

Szanowni Państwo,

co roku do wydania styczniowego „Naszego Kolportera” przygotowujemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń na rynku prasowym. I co roku nie mogę przy tej okazji oprzeć się wrażeniu, że – wbrew różnego rodzaju fatalistom i futurystom – tradycyjna prasa skutecznie broni swojej pozycji bardzo ważnego medium w światowym i krajowym systemie informacyjnym.

Dzisiejszy rynek prasowy to wielowymiarowy, wielobarwny i wielogatunkowy świat. Tworzą go tradycyjne gazety, tygodniki, magazyny, ale też kolekcje, wydawnictwa specjalne, krzyżówki. Bardzo bogaty i dynamiczny jest segment prasy dziecięcej. Ale prasa informacyjna też radzi sobie dobrze, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę np. wiarygodność czy opiniotwórczość. Ciekawe zjawisko obserwujemy w obszarze internetu, który miał zadać ostateczny cios i unicestwić prasę. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że w warstwie informacyjnej został przez tę prasę zaanektowany. Najważniejszym obecnie źródłem wiadomości są portale należące do wydawców prasy i to właśnie redakcje prasowe dostarczają większości internetowego kontentu, jak przyjęło się określać w e-świecie wszelkiego rodzaju treści i informacje. Jaki więc był 2023 rok dla prasy? Szukając odpowiedzi, poprosiliśmy o opinię ekspertów – ich ocenę prezentujemy w artykule „Rok prasy”, który jest naszym tematem numeru. Oczywiście polecam Państwa uwadze i zachęcam do lektury.

Wszystkich zainteresowanych rynkiem prasowym z pewnością zainteresuje również artykuł pt. „Brytyjski patent na rozwój”. Tym razem sięgnęliśmy do prasy zagranicznej, by pokazać jak giganci światowej prasy radzą sobie z utrzymaniem i rozwojem tradycyjnych wydań. Na przykładzie brytyjskiego „Guardiana” pokazujemy, że jest to możliwe.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem zatytułowanym „Język giętki młodością”. Słowo „rel” zostało wybrane Młodzieżowym Słowem Roku 2023 w ósmej edycji plebiscytu grupy wydawniczej PWN. Na kolejnych miejscach znalazły się też: „sigma” i „oporowo”. Dodatkową Nagrodę Jury zdobyło słowo „oddaje”. Zestawienie słów i wyrażeń, które były na ustach wszystkich Polaków w minionym roku przygotowali również lingwiści platformy do nauki języków Babbel. Jakie były najpopularniejsze i najczęściej używane? Tego dowiecie się Państwo ze wspomnianego artykułu.

W tym numerze polecam Państwu również relację z wręczenia nagród Grand Press i artykuł o wyjątkowym na naszym rynku tytule – „Kosmos dla dziewczynek”.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

GRUDZIEŃ 2023

Szanowni Państwo,

gdyby zapytać Polaków, z czym kojarzy im się grudzień, z pewnością zdecydowana większość odpowiedziałaby, że ze świętami i wszystkimi świątecznymi atrybutami. Boże Narodzenie, jedno z dwóch najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone od blisko 1700 lat jest tak mocno zakorzenione w społecznej świadomości, że nie wyobrażamy sobie grudnia bez wigilijnych potraw, życzeń, choinki, czasu spędzanego z rodziną… Bez całej świątecznej magii.

Zanim jednak przyjdzie się nam nią cieszyć, czeka nas okres przedświąteczny, czyli czas wzmożonych przygotowań – zakupów, sprzątania, dekorowania, gotowania, pieczenia. Musimy uporać się z przedświąteczną gorączką i – co tu kryć – chaosem. A to nie zawsze łatwe zadanie. Często problemy pojawiają się już na etapie planowania – co kupić, co przygotować, jakie ciasto, jakie prezenty, jak się ubrać? Warto wtedy sięgnąć po prasę poradnikową, w której zawsze znajdziemy dobre rady i ciekawe przepisy. Dodatkowo wydania grudniowe czasopism mają zawsze szczególny charakter, uwzględniający szczególny czas świąt Bożego Narodzenia. O tej specjalnej ofercie rynku prasowego dla swoich czytelniczek i czytelników piszemy w artykule „Święta z prasą”, który jest naszym tematem numeru. Oczywiście polecam go Państwa uwadze.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem zatytułowanym „Krzyżówka dla każdego”. 21 grudnia będziemy obchodzić 110-lecie powstania krzyżówek, jednej z najpopularniejszych rozrywek umysłowych, ściśle związanej z rynkiem prasowym. Przez lata krzyżówki stały się stałym elementem zarówno dzienników, jak i czasopism. Są w nich obecne do dziś i cały czas mają pokaźne grono wielbicieli. Na czym polega ich fenomen? Jak zmieniały się na przestrzeni lat? Kto sięga po nie najchętniej? O tym dowiecie się Państwo ze wspomnianego artykułu.

W szczególny sposób chciałbym natomiast polecić nasz świąteczny dodatek, który znajdziecie Państwo wewnątrz numeru. Znalazły się w nim życzenia od wydawców prasy, za które w imieniu własnym i naszych Czytelników serdecznie dziękujemy. I do których oczywiście się przyłączamy.

WESOŁYCH ŚWIĄT

i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

LISTOPAD 2023

Szanowni Państwo,

Po wyjątkowo w tym roku gorącym i pełnym emocji październiku potrzebujemy odrobiny wyciszenia. Nostalgiczny, zadumany listopad wydaje się do tego idealnym miesiącem. Pytanie jednak, czy otaczająca nas rzeczywistość podaruje nam chwilę spokoju. Obserwując tempo wydarzeń w kraju i na świecie trudno pozbyć się podświadomego, bliżej nieokreślonego lęku, który w mniejszym lub większym stopniu towarzyszy nam praktycznie od wybuchu pandemii. 

Jak poradzić sobie z tym nadmiarem emocji? Ja polecam jesienne czytanie. Taki też tytuł nosi artykuł, który jest głównym tematem tego numeru „Naszego Kolportera”.  Staramy się w nim po raz kolejny pokazać zalety czytania gazet, czasopism, książek, zachęcić do większego zainteresowania tą uniwersalną formą relaksu, a jednocześnie samodoskonalenia. Jesienią szczęśliwie chętniej niż w innych porach roku sięgamy po książki czy prasę, ponieważ jesienna pogoda często nie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Wydawcy prasy – tej dla dorosłych, jak i tej dla dzieci – starają się więc na jesień przygotować specjalną ofertę. Co możemy w niej znaleźć? Odpowiedzi proszę poszukać w artykule zatytułowanym „Jesienne czytanie”, w którym znajdą Państwo również czytelnicze polecenia od redaktorów „Naszego Kolportera”.

Polecam Państwu również artykuł zatytułowany „Kobiety mają głos”. Kwestia równouprawnienia to tylko jeden z problemów, z którym muszą się zmagać współczesne kobiety. Według raportu Banku Światowego „Women, Business and the Law 2023” w skali całego świata kobiety korzystają średnio z 77 proc. praw przysługujących mężczyznom. Dlatego walka o prawa kobiet to temat wciąż aktualny i ważny, a w związku z tym obecny w mediach. Wydawcy prasy  są co do tego zgodni. O tym, jak redakcje gazet i czasopism starają się wspierać równouprawnienie, piszemy we wspomnianym artykule.

„Ezoteryka na łamach” to tytuł kolejnego artykułu, który warto przeczytać w tym numerze „Naszego Kolportera”. Piszemy w nim o ponadczasowej fascynacji horoskopami, które są stałą rubryką w wielu pismach i które z zainteresowaniem czyta ponad połowa Polaków, a co dziesiąty robi to często. Zainteresowanie tego typu lekturą deklarują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Na czym polega fenomen przepowiadania przyszłości, czy wróżb, które w listopadzie szczególnie zyskują na popularności? Jeśli chcą Państwo poznać odpowiedź na to pytanie – zachęcam do zapoznania się z artykułem.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

 

PAŹDZIERNIK 2023

Szanowni Państwo,

możemy już odliczać godziny do wielkiego święta demokracji, jakim są wybory parlamentarne. 15 października wybierzemy posłów i senatorów, powierzymy którejś z partii rządy na kolejne cztery lata. Za nami kampania wyborcza, podczas której wszystkie partie były zgodne w jednym – zachęcaniu do udziału w wyborach.  Znaczącą rolę w tym wielkim mobilizowaniu społeczeństwa odgrywały oczywiście media.

Brak zainteresowania wyborami jest najczęściej wynikiem braku zainteresowania polityką. W ostatniej dekadzie aż ok. 40-45 proc. dorosłych Polaków deklarowało, że ten temat nie interesuje ich w najmniejszym stopniu. Nic więc dziwnego, że frekwencja w wyborach parlamentarnych sięgnęła maksymalnie 61,7 proc. (2019 r.). Proces ciągłej edukacji obywatelskiej wydaje się więc wręcz konieczny. Jego realizacja jest w zasadzie niemożliwa bez udziału mediów. Czy prasa bierze aktywny udział w edukowaniu społeczeństwa? Jaka jest dziś jej rola w rozwoju świadomości społeczno-politycznej obywateli? Odpowiedzi na te pytania staraliśmy się przedstawić w artykule „Czas wyborów”, który jest głównym tematem tego wydania „Naszego Kolportera”.

Polecam Państwu również artykuł zatytułowany „Prasa wspiera seniorów”. Przyjrzeliśmy się w nim ofercie, jaką rynek prasowy ma obecnie dla coraz liczniejszej grupy osób powyżej 60 roku życia. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz starsi i jest to proces, który w kolejnych latach będzie się z pewnością pogłębiał. A jacy są współcześni seniorzy? Na pewno aktywniejsi niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zainteresowani światem, bieżącymi wydarzeniami. A przede wszystkim aktywnie korzystający z mediów, w tym w znacznym stopniu z tradycyjnej prasy. Jak wydawcy starają się zaspokoić oczekiwania tej grupy czytelników? O tym piszemy we wspomnianym artykule.

„Gdzie ci mężczyźni?” to z kolei tytuł kolejnego artykułu, który warto przeczytać w tym numerze „Naszego Kolportera”. Próbujemy w nim znaleźć przyczyny niskiego poziomu czytelnictwa wśród panów, którzy również w tym zakresie zdecydowanie oddali pole paniom. Czy dzisiejsza prasa ma jakąś ofertę dla mężczyzn, czy jest w stanie wzbudzić ich zainteresowanie? Jeśli chcą Państwo poznać odpowiedź na te pytania – zachęcam do zapoznania się z artykułem.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

WRZESIEŃ 2023

Szanowni Państwo,

we wrześniu kończy się ulubiona pora roku Polaków, a zaczyna czas wzmożonej troski o zdrowie. Jesień – mimo swoich niewątpliwych uroków – sprzyja przeziębieniom, infekcjom. A że generalnie z naszym narodowym zdrowiem nie jest najlepiej, warto już wcześniej pomyśleć o profilaktyce.

Polacy mają sporo problemów ze zdrowiem – nie tylko za sprawą pandemii. Są one wprost proporcjonalne do problemów służby zdrowia, ale także pewnych niezbyt zdrowych nawyków, które – co tu kryć – ma większość z nas. Żyjemy mało higienicznie, a przede wszystkim jemy niezdrowo. Ponad 50 procent Polaków ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce, a 16 procent praktycznie nie jada ich wcale. W efekcie zmagamy się m.in. z nadwagą, chorobami układu trawiennego, kardiologicznymi, ortopedycznymi itd. Lista dolegliwości, na które bezpośredni wpływ ma nasza dieta, jest bardzo długa.  Myśląc więc o profilaktyce zdrowotnej, powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. Wrzesień wydaje się do tego wręcz idealną porą, dlatego też w tym miesiącu tytuły poradnikowe prześcigają się w dostarczaniu czytelniczkom i czytelnikom całej masy zdrowych przepisów, zaleceń, diet itp. Piszemy o tym w artykule „Smaki jesieni”, który jest naszym tematem numeru i w którym oczywiście również nie mogło zabraknąć kilku cennych porad.

W tematyce zdrowotnej pozostaje również kolejny artykuł, który chciałbym Państwu polecić. Tytuł „Uciec przed grypą” mówi w zasadzie wszystko. Jesień to co roku początek sezonu grypowego, a ta najbardziej powszechna choroba zakaźna potrafi być bardzo niebezpieczna. W ubiegłym roku w efekcie grypy zmarło 29 osób, a przechorowało ją ponad 4,7 miliona Polaków. Profilaktyka grypowa – zarówno medyczna, jak i ta domowa – jest niezwykle ważna. Dlatego też czytelnicy prasy zaczynają więc jesienią szukać porad jak skutecznie uciec przed grypą.

Również we wrześniu od kilku lat obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Według GUS do polskich przedszkoli uczęszcza obecnie ok. 1,5 miliona dzieci. Znaczna część z nich właśnie w przedszkolu rozpoczyna swoją przygodę z czytaniem. Przedszkolaki mają oczywiście również swoje czasopisma, które zarówno bawią, jak i uczą. O tym, jak wygląda oferta prasowa dla tej grupy kilkuletnich czytelników, piszemy w artykule „Prasa dla przedszkolaka”, który również polecam Państwa uwadze.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

 

SIERPIEŃ 2023

Szanowni Państwo,

„Pozytywne myślenie jest kluczem do szczęścia, gdyż to właśnie ono pozwala w pełni celebrować życie. (…) Mimo ogromnych zalet afirmacji życia, w naszym społeczeństwie wciąż brakuje ludzi optymistycznie patrzących w przyszłość” – czytamy na stronie Fundacji „Jestem Optymistą”. To z jej inicjatywy od siedmiu lat 21 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Optymisty. Święto raczej mało znane i popularne, ale z pewnością bardzo potrzebne. Bo prawdziwych optymistów, tych, którzy swoją pogodą ducha, radością i energią umieją zarażać innych, cały czas w naszym społeczeństwie jest zbyt mało…

Paradoksalnie Polacy, którzy są uważani raczej za ponuraków, w zdecydowanej większości deklarują zadowolenie z życia. Jednak obserwują bieżące wydarzenia, spory, debaty itp. trudno oprzeć się wrażeniu, że ten deklarowany optymizm ma niewiele wspólnego z pozytywnym nastawieniem do rzeczywistości. Dlatego prawdziwi optymiści są zawsze na wagę złota. To oni zmieniają świat na lepsze. Czy można wpływać na nastroje społeczeństwa? Do pewnie stopnia na pewno tak – m.in. za sprawą mediów. Jaką rolę w tym procesie odgrywa prasa? Jak ocenia swoje możliwości w pobudzaniu społecznego optymizmu? O tym piszemy w artykule zatytułowanym „W optymistach siła”, który jest głównym tematem sierpniowego wydania „Naszego Kolportera”.

Zachęcam również do zapoznania się z kolejnym, mam nadzieję ciekawym, artykułem, zatytułowanym „Figurki do kolekcji”. Dzisiejszy rynek prasowy to nie tylko typowe gazety i czasopisma, ale także różnego rodzaju produkty okołoprasowe, w tym uwielbiane przez najmłodszych kolekcje różnego rodzaju postaci i figurek. Można je kupić praktycznie we wszystkich punktach sprzedaży prasy, często razem ze specjalnymi czasopismami. Na czym polega ich fenomen? Jakie kolekcje figurek są dziś na topie? O tym piszemy we wspomnianym artykule.

Najmłodszych, ale i nieco starszych czytelników już od ponad stu lat fascynują równie mocno zupełnie inne wydawnictwa – komiksy. Pierwsze historyjki obrazkowe (ang. comic strip) były publikowane na łamach XIX-wiecznych gazet i czasopism. Dziś komiks to samodzielna kategoria wydawnicza i poważny biznes. Piszemy o nim w artykule „Święto komiksu”, nawiązując do obchodzonego 28 sierpnia Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

LIPIEC 2023

Szanowni Państwo,

nasz świat zmienia się w ekspresowym tempie. Komputery osobiste, telefony komórkowe, internet – te wszystkie dziś stałe elementy naszego życia pojawiły się w przeciągu zaledwie kilkudziesięciu lat. Tempo, w jakim się rozwijają, jest niezwykłe, wręcz fascynujące. Ale także coraz częściej przerażające. Na naszych oczach tworzy się zupełnie nowy świat, w którym nasza rola jest nie do końca określona. A to za sprawą sztucznej inteligencji.  

Coś, co jeszcze niedawno było elementem literatury science fiction, stało się faktem. AI – sztuczna inteligencja – istnieje, rozwija się i już zmienia naszą rzeczywistość. Czy na lepsze? To już kwestia dyskusyjna. Z całą pewnością pewne jest, że AI może zastąpić w wielu przypadkach pracę człowieka i tak też pewnie się stanie. W branży medialnej coraz częściej pojawiają się informacje o planach zastępowania części dziennikarzy przez sztuczną inteligencję. Co jej wdrożenie na masową skalę może oznaczać dla prasy? O tym piszemy w artykule zatytułowanym „Sztuczna inteligencja zmienia media”, który jest głównym tematem wydania lipcowego „Naszego Kolportera”. Jego uzupełnienie stanowi natomiast „rozmowa”, którą przeprowadziliśmy z najpopularniejszym modułem sztucznej inteligencji – ChatGPT.

Ostatni okres nie jest dobrym czasem dla kibiców polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Bez względu jednak na wyniki, jakie nasi piłkarze osiągają na boisku, piłka pozostaje w Polsce najpopularniejszą dyscypliną, z ok. 10 milionami kibiców. Miłość fanów objawia się w bardzo różnych formach – również w zbieraniu specjalnych kolekcji kart piłkarskich, które cieszą się ogromną popularnością. O tym fenomenie wydawniczym piszemy w artykule „Kibice pokochali kolekcje”, który również Państwu polecam.

Lato, wakacje to dobry czas na czytanie – zarówno prasy, jak i książek. Możemy odpocząć od internetu, telewizji i zafundować sobie relaks przy ciekawej lekturze. Wydawcy prasowi przygotowują na ten sezon – jak co roku – specjalne propozycje. Jakie? O tym między innymi piszemy w artykule zatytułowanym „Prasa na wakacje”, do którego lektury również zachęcam. Podobnie jak do czytania – wystarczy 6 minut poświęcone lekturze, aby zredukować stres o 60 procent. Zdecydowanie warto.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

CZERWIEC 2023

Szanowni Państwo,

poziom czytelnictwa w Polsce – trzymając się szkolnej skali – można ocenić zaledwie na mierny. I to z minusem. Czytamy mało, bardzo mało. Większość Polaków nie czyta w ogóle. Przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu dwunastu miesięcy zadeklarowało tylko 34 proc. osób w wieku powyżej 15 lat – wynika z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej. Na tym dość przygnębiającym tle zaskakująco dobrze wypadają dzieci – najmłodsi czytają zdecydowanie więcej niż dorośli. I może nie zasługują jeszcze na ocenę celującą, ale na mocną piątkę na pewno.

W grupie osób w wieku 12-15 lat aż 72 procent zadeklarowało, że przeczytało w zeszłym roku co najmniej jedną książkę. W 2021 roku ten odsetek wynosił 60 procent, można więc mówić o wyraźnym wzroście. Około 18 proc. nastoletnich czytelników zadeklarowało, że przeczytało 7 lub więcej książek (w roku 2021 było to 13 proc.). Tę prawidłowość – zdecydowanie większą chęć do czytania wśród dzieci niż wśród dorosłych – obserwują również wydawcy prasy. Dlatego też tytuły skierowane do najmłodszych czytelników rozwijają się, ewoluują. To dziś ważny segment rynku prasowego. Jak buduje swoją pozycję? Jak stara się dopasowywać do oczekiwań dzieci i rodziców? O tym piszemy w artykule „Prasa dziećmi silna”, który jest naszym tematem numeru.

W tym wydaniu poruszamy jeszcze jeden ważny problem – edukacji ekologicznej. To trwający już od wielu lat proces, który jednak – jak wynika z badań – musi być kontynuowany. Nadal bowiem brakuje nam, jako społeczeństwu, pełnej świadomości wagi problemów, związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska. W ten proces wielkiej, narodowej ekoedukacji od lat zaangażowana jest prasa. Wielu wydawców, poza promowaniem ekologii, wdraża również w swojej działalności szereg rozwiązań, pomagających chronić środowisko. Jak oceniają poziom świadomości ekologicznej Polaków i jak starają się ją rozwijać, mówią w artykule zatytułowanym „Zielone łamy”, do którego lektury Państwa zachęcam.

Polecam także artykuł poświęcony jednemu z najstarszych i najbardziej znanych tytułów dla pań – mowa o „Przyjaciółce”, która w tym roku obchodzi piękny jubileusz 75. lat obecności na rynku. Jakie były początki tego kultowego już pisma, jak rozwijało się wraz z czytelniczkami i jak dziś odnajduje swoje miejsce na trudnym rynku prasowym, opowiada nam Diana Ożarowska-Sady, redaktor naczelna. Tytuł artykuły – „»Przyjaciółka« ma już 75 lat!”.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

MAJ 2023

Szanowni Państwo,

Czytanie bliskiej osobie – nie tylko dziecku – jest czynnością nasyconą pozytywnymi emocjami, kojącą, wręcz intymną. Wzmacnia wzajemne uczucia, bywa wyrazem troski, pomaga wyciszyć emocje. Dlaczego więc tak rzadko czytamy sobie nawzajem? To pytanie, nad którym warto się przez chwilę zastanowić – zwłaszcza w maju, bo to miesiąc, w którym na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin.

Zdecydowana większość Polaków, bo aż 87 procent, uważa, że rodzina jest nam niezbędna do pełni szczęścia. Wzorowe relacje rodzinne mają znaczenie przede wszystkim dla najmłodszego pokolenia. To właśnie rodzice i dziadkowie są pierwszymi wychowawcami, zaszczepiają i rozwijają dobre nawyki u dzieci. W tym oczywiście również nawyk czytania. Jak odpowiednio go kształtować i rozwijać, wykorzystując do tego dostępne na rynku czasopisma? O tym między innymi piszemy w artykule „Rodzinne czytanie”, który jest głównym tematem majowego wydania „Naszego Kolportera”.

W tym numerze polecam Państwu również artykuł zatytułowany „Filary demokracji”. Nawiązujemy w nim do Światowego Dnia Wolności Prasy, ważnego dla wszystkich przedstawicieli mediów. Bo mimo iż żyjemy w społeczeństwach demokratycznych, media cały czas zmagają się z różnego rodzaju naciskami i próbami ograniczania ich działalności. W 2022 r. Polska zajęła 66. miejsce na 180 krajów w rankingu wolności prasy „World Press Freedom Index” przygotowanym przez Reporterów bez Granic. Ale problemy z niezależnością i wolnością wypowiedzi mają media w całej Europie. Z czego one wynikają i jak możemy wspólnie dbać o wolne i niezależne media – o tym piszemy we wspomnianym artykule.

Zachęcam Państwa również do przeczytania bardzo ciekawej rozmowy książkach z Juliuszem Kurkiewiczem, redaktorem naczelnym „Książek. Magazynu do czytania”. To wyjątkowo na naszym rynku pismo obchodzi właśnie jubileusz 10-lecia działalności. „Pozytywne reakcje czytelników na nasz tytuł bywają wręcz onieśmielające – czytelniczki i czytelnicy traktują »Książki« bardziej, jak żywą osobę goszczoną co 2 miesiące w domu niż jeden z wielu tytułów prasowych” – mówi red. Juliusz Kurkiewicz.

W majowym wydaniu „Naszego Kolportera” znajdą Państwo także szereg ciekawych informacji o rynku prasowym, nowościach wydawniczych, najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

MARZEC 2023

Szanowni Państwo,

przez wiele lat Międzynarodowy Dzień Kobiet nie miał w Polsce najlepszych konotacji. 8 marca kojarzył się z siermiężnością okresu PRL i dość żenującą symboliką rajstop i goździka. Na pewno nie miał wiele wspólnego z realnymi problemami i potrzebami kobiet. Szczęśliwie – jak zauważa dr Katarzyna Serafińska, psycholog społeczny z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego – kobietom udało się odzyskać to święto dla siebie. Dziś to dzień refleksji i dyskusji na temat praw i równouprawnienia kobiet, ich problemów oraz roli, jaką spełniają we współczesnym świecie. A bardzo często jest to rola trudna do przecenienia.

Rynek prasowy opiera się dziś w zasadzie prawie w całości na paniach. Zdecydowana większość czasopism jest skierowana do kobiet – nie przypadkiem. Bo to właśnie od lat kobiety czytają zdecydowanie więcej niż mężczyźni – książek, gazet, czasopism. Są lepiej wykształcone od mężczyzn, dbają o wykształcenie dzieci, starają się zaszczepić im nawyk czytania. Dlaczego to właśnie panie czytają więcej? Po jakie tytuły sięgają najchętniej? Czego oczekują od swoich ulubionych czasopism? O tym piszemy w artykule „Czytelniczki rządzą”, który jest głównym tematem wydania marcowego „Naszego Kolportera”.

W 2020 r. przestrzeń informacyjną wszystkich mediów zajął koronawirus COVID-19 i pandemia. Dwa lata później Rosja najechała Ukrainę, co w sposób oczywisty zdominowało wszystkie serwisy informacyjne. Obydwa wydarzenia w warstwie emocjonalnej miały wspólny mianownik – strach. Czy dziennikarze mogą ochronić swoich czytelników przed przerażającymi wiadomościami? Czy powinni informować czy uspokajać? O tym problemie z kolei piszemy w artykule „Czas przerażających informacji”, który również Państwu polecam.

W tym numerze naszego miesięcznika chciałbym również zwrócić Państwa uwagę na artykuł zatytułowany „Prasa wspiera książkę”. Piszemy w nim o wieloletnim związku prasy i literatury, który w ostatnim okresie wyraźnie się wzmocnił – z obopólną korzyścią. Ogromne znaczenie dla rynku książkowego w Polsce miały takie inicjatywy wydawców prasowych, jak przygotowywanie kolekcji książkowych czy dodawanie książek do wydań specjalnych swoich tytułów. Jak dziś wygląda wspieranie rynku książki przez rynek prasowy? Na czym polega ten stały i zgodny związek? O tym między innymi piszemy we wspomnianym artykule.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz marcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

 

LUTY 2023

Szanowni Państwo,

Największy serwis randkowy Sympatia.pl postanowił zbadać, jak kochają Polacy. Okazało się, że dla zdecydowanej większości z nas miłość jest sensem życia. Sami siebie postrzegamy jako ludzi kierujących się uczuciami, sercem, wrażliwych, empatycznych. Ale czy tak jest w rzeczywistości?

Obserwując natężenie i temperaturę sporu politycznego, można dojść do wniosku, że napędza nas nie miłości, ale nienawiść do „tych drugich”. Trzeba jednak też przyznać, że potrafimy otworzyć swoje serca – nie tylko w czasie Dnia Zakochanych, dla najbliższych, ale też w sytuacjach ekstremalnie trudnych, jak wojna w Ukrainie. Bez wahania otworzyliśmy serca i domy dla naszych sąsiadów, szukających pomocy. 29 stycznia po raz kolejny natomiast otworzyliśmy serca i portfele dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Potrafimy, rzecz jednak w tym, abyśmy nasze serca otwierali jak najczęściej i jak najszerzej…

Pozostając przy temacie miłości – bo walentynki tuż, tuż – chciałbym polecić Państwu nasz temat numeru. „Miłość na łamach” to tytuł artykułu, w którym znajdą Państwo dodatkowe informacje ze wspomnianego już badania Sympatii.pl, ale także wypowiedzi wydawców prasy o tym, jakie miejsce w ich pismach zajmuje szeroko pojęta tematyka miłosna. Przypominamy w nim także genezę Dnia Zakochanych, który na dobre już wpisał się w nasz kalendarz świąt.

Polecam Państwu również artykuł „Prasa ma potencjał”, który powstał wspólnie z Polskimi Badaniami Czytelnictwa. Znalazło się w nim wiele niezwykle interesujących danych, pokazujących jak ważną częścią rynku medialnego jest prasa. Wbrew obiegowym opiniom rynek prasowy cały czas stara się rozwijać, co doceniają czytelnicy.

W tym numerze chciałbym również polecić Państwu rozmowę z Piotrem Ludwickim, dyrektorem ds. dystrybucji i obsługi klienta w Wydawnictwie Bauer, a także tekst o jubileuszu „Tele Tygodnia” – najbardziej poczytnego polskiego tygodnika. Oprócz tego znajdą Państwo również szereg innych informacji i artykułów, które – mam nadzieję – okażą się interesujące.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz lutowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

STYCZEŃ 2023

Szanowni Państwo,

rok 2022 z pewnością zapamiętamy na długo. Wszystko za sprawą ataku Rosji na Ukrainę, który stał się początkiem wojny, jakieś Europa nie widziała od 1945 roku. Jeszcze nie do końca uporaliśmy się ze skutkami pandemii COVID-19, a już przyszło nam się mierzyć z nową tragedią, której skutki są trudne do przewidzenia.

Globalny kryzys, spowodowany przez wojnę w Ukrainie nałożył się na wcześniejszy kryzys, wywołany przez pandemię, z którego skutkami świat jeszcze nie zdążył się uporać. W ciągu minionych dwunastu miesięcy z niepokojem śledziliśmy nie tylko doniesienia z Ukrainy, ale także informacje gospodarcze – w Polsce gwałtownego rozpędu nabrała inflacja, skutkująca m.in. powszechną drożyzną. Firmy z wielu bardzo różnych branż boleśnie odczuły zachwianie, a często i tąpnięcie gospodarcze. Większość z nich z ulgą pożegnała więc ten dziwny i trudny rok. A nowy powitała z nadzieją, ale i niepokojem.

Poprosiliśmy przedstawicieli rynku prasowego o ich ocenę i refleksje na temat minionych dwunastu miesięcy. A także zapytaliśmy, jakie nadzieję wiążą z nowym, 2023 rokiem. Ich opinie prezentujemy w artykule zatytułowanym „Rok, którego nie da się zapomnieć…” – to wiodący materiał pierwszego w tym roku wydania „Naszego Kolportera”. Oczywiście zachęcam do lektury.

„Moda na horoskopy” to z kolei tytuł artykułu, w którym staraliśmy się przybliżyć ponadczasowy fenomen prasowych przepowiedni. Horoskopy to jedna z najstarszych i najpopularniejszych rubryk w prasie, znajdziemy je zarówno w dziennikach, jak i tygodnikach czy miesięcznikach. Szczególnie wydania styczniowe obfitują w różnego rodzaju przepowiednie i porady dla wszystkich znaków zodiaku. Na czym polega magia horoskopów? O tym piszemy we wspomnianym artykule.

W tym numerze „Naszego Kolportera” znajdą Państwo również relację z gali wręczenia nagród Grand Press 2022. Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy Wirtualnej Polski, który otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, zadedykował swoją nagrodę ofiarom mobbingu i molestowania w mediach. Tytuł relacji – „Nagrody Grand Press rozdane”.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz styczniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

GRUDZIEŃ 2022

Szanowni Państwo,

Jak co roku w grudniu oddajemy do Państwa rąk specjalny, świąteczny numer „Naszego Kolportera”. Ale jest on dla nas wyjątkowy nie tylko z racji na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Oto bowiem mam przyjemność zaprosić Państwa do lektury 300. numeru „Naszego Kolportera”. Z tej okazji przygotowaliśmy również artykuł, przypominający naszą historię – znajdą go Państwo wewnątrz numeru.

Dla wielu z nas grudzień to ulubiony miesiąc w całym roku – kojarzony z wyjątkowym klimatem, budowanym przez święta Bożego Narodzenia, z Sylwestrem, a przez najmłodszych oczywiście ze Świętym Mikołajem. Nawet w najtrudniejszych latach najmłodsi mogli liczyć na to, że mikołajowy worek będzie wyładowany prezentami. Wśród nich zawsze znajdowały się książki, książeczki, albumy, kolorowanki – często przygotowywane przez wydawców prasowych. Na rynku pojawiały się również oczywiście specjalne wydania czasopism dla dzieci. Jak ta oferta wygląda w tym roku? O tym piszemy w artykule pt. „Co czyta Święty Mikołaj?”, który jest naszym tematem numeru.

W świątecznym klimacie pozostaje również kolejny artykuł, który chciałbym Państwu polecić, zatytułowany „W grudniu rządzi tradycja”. Badania pokazują, że dla większości z nas świąteczne zwyczaje są bardzo ważne, cenimy sobie możliwość przebywania z bliskimi, wspólnego ubierania choinki, spożywania wigilijnej kolacji. Jakie będą tegoroczne Święta? Na pewno skromniejsze. A co na ten wyjątkowy czas przygotowali dla swoich czytelniczek i czytelników wydawcy prasowi? O tym piszemy we wspomnianym artykule.

Chciałbym Państwu polecić również bardzo interesującą rozmowę z Tomaszem Namysłem, prezesem zarządu Wydawnictwa Bauer. Możemy się z niego dowiedzieć m.in. o sile i potencjale szeroko rozumianej prasy, a także perspektywach rozwoju rynku. Tytuł rozmowy – „Przyjemność czytania”.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz grudniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

LISTOPAD 2022

Szanowni Państwo,

media – nie tylko w Polsce – nie mogą w ostatnich latach narzekać na brak tematów. W zasadzie od momentu wybuchu pandemii można odnieść wrażenie, że rzeczywistość co chwila zaskakuje nas kolejnymi wydarzeniami. Niestety dramatycznymi i tragicznymi. Świat rozpędza się coraz mocniej, w jakimś szaleńczym pędzie, gnając ku bliżej nieokreślonej przyszłości. To budzi nasz strach – jak się okazuje w pełni uzasadniony.

W całej gamie tematów ważnych na plan pierwszy wybija się ten najważniejszy dla nas wszystkich – postępująca coraz szybciej degradacja środowiska. Futurystyczne prognozy o końcu znanego nam świata stają się coraz bardziej realne. Pozostało nam tylko 31 procent „żyjącej planety” – alarmuje WWF w najnowszym Living Planet Report 2022. Aby odwrócić trendy i zadbać o naszą przyszłość niezbędne są zmiany systemowe. Kluczowe jest jednak przede wszystkim zrozumienie, jak bardzo zależni jesteśmy od przyrody. Do ratowania planety muszą się zaangażować wszyscy, możliwie jak najszybciej, póki jest jeszcze co ratować. Niezbędna jest maksymalnie szeroka i pogłębiona edukacja ekologiczna. Prasa na całym świecie wspiera ten proces. O tym, jak polscy wydawcy starają się promować ekologię oraz edukować w tym zakresie swoich czytelników piszemy w artykule „Prasa ratuje Ziemię”, który jest naszym tematem numeru.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem „Nasi najlepsi przyjaciele”. Z pewnością zainteresuje on przede wszystkim posiadaczy zwierząt. Piszemy w nim bowiem o tym, jak bardzo tematyka opieki nad zwierzętami jest obecna w prasie, jakie problemy najbardziej interesują czytelników, będących właścicielami psów czy kotów. A to całkiem pokaźna grupa – w polskich domach żyje ok. 7,6 mln psów i 6,5 mln kotów.

„Party Fashion Night – najgorętszy modowy wieczór” to kolei tytuł relacji z jednego z najważniejszych wydarzeń modowych w kraju, które zorganizowało wydawnictwo Burda Media Polska. Swoje oryginalne kolekcje, które zostały zaprezentowane podczas starannie przygotowanych pokazów, pokazało 9 znakomitych marek. A uznanym polskim projektantom towarzyszyły wyjątkowe muzy.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz listopadowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

PAŹDZIERNIK 2022

Szanowni Państwo,

Stres, lęk, frustracja – to niestety coraz częściej stałe elementy naszego życia. Coraz trudniej przychodzi nam radzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że zdrowie psychiczne staje się problemem globalnym, ogólnospołecznym. Również w Polsce – według badania SW Research około 7 milionów Polaków potrzebuje obecnie pomocy psychologa.

Czego obawiamy się najbardziej? Przede wszystkim problemów finansowych, poza tym – wzrostu cen żywności, inflacji, wreszcie – ataku zbrojnego. W badaniu wykonanym przez SW Research na zlecenie Procontent Communication blisko 30 procent Polaków przyznało, że boi się wojny. Generalnie prawie każdy z nas ma jakieś mniejsze lub większe lęki, a ich kumulacja odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. Ostatnie lata – naznaczone pandemią, wojną i kryzysem gospodarczym – wpłynęły na gwałtowny wzrost liczby osób nieradzących sobie z emocjami i wymagających specjalistycznej pomocy. Jaką rolę w tak specyficznych, trudnych czasach spełnia prasa? Jak stara się pomóc swoim czytelnikom w oswajanie lęków, radzeniu sobie z kryzysową rzeczywistością? Piszemy o tym w artykule „Prasa na trudne czasy”, który jest naszym tematem numeru.

Zachęcam Państwa również do zapoznania się z artykułem zatytułowanym „Jesienne dobre rady”. W prasie poradnikowej w okresie jesiennym na plan pierwszy wysuwają się różnego rodzaju porady dotyczące szeroko pojętego zdrowia, np. jak unikać przeziębień i jak sobie z nimi radzić w domowych warunkach, jak zdrowo się odżywiać i jak dbać o siebie, by nie dać się infekcjom. Co jeszcze w tym roku prasa poradnikowa poleca swoim czytelniczkom i czytelnikom na okres jesienny? Zapytaliśmy o to wydawców, a ich wypowiedzi znajdą Państwo we wspomnianym artykule.

Chciałbym jeszcze zwrócić Państwa uwagę na dwie bardzo ciekawe rozmowy – z Jerzym Rzymowskim, redaktorem naczelnym „Nowej Fantastyki” (tytuł wywiadu – „Czterdzieści lat fantastycznego świata”) oraz z Maciejem Klepackim, Chief Executive Officer w Burda Media Polska („Burda stawia na multimedialność”).

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz październikowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

WRZESIEŃ 2022

Szanowni Państwo,

„Obyś żył w ciekawych czasach” – to przypisywane Chińczykom powiedzenie nie jest bynajmniej życzliwym życzeniem, a raczej rodzajem klątwy. Wiedzą o tym doskonale wszyscy, którym przyszło żyć we wspomnianych ciekawych czasach. Tak jak nam teraz.

O tym, że czasy mamy ciekawe i burzliwe nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Pandemia, wojna, kryzys klimatyczny, potężne zawirowania gospodarcze – to wszystko dzieje się tu i teraz. Informacje, które chłoniemy każdego dnia, nie napawają optymizmem. Wywołują lęk, poczucie zagrożenia, frustrację. Nic więc dziwnego, że przybywa osób, które planowo starają się ograniczyć kontakt z mediami, unikają przyswajania informacji. Mówi o tym raport Reuters Institute for the Study of Journalism, dotyczący branży medialnej i dystrybucji informacji w 2022 roku. A czego oczekują współcześni odbiorcy mediów? Rzetelnych informacji przedstawionych w szerszym kontekście i historii, które inspirują i dają nadzieję. Na naszych oczach diametralnie zmienia się więc profil czytelnika, widza, słuchacza. Co na ten temat sądzą wydawcy? O tym piszemy w artykule „Czytelnik się zmienia”, który jest głównym tematem tego wydania „Naszego Kolportera”. Polecam gorąco ten ciekawy i ważny materiał.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem zatytułowanym „Gorąca jesień kibiców”. Wybiegamy w nim nieco w przyszłość, ponieważ piszemy o XXI Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, które rozpoczynają się w listopadzie. Ale już teraz redakcje przygotowują się do relacjonowania tego ważnego wydarzenia. Również wydawcy prasowi opracowują specjalne dodatki, przewodniki, kolekcje, które już zaczynają trafiać na rynek.

„Prasa się rozwija” to z kolei tytuł artykułu, w którym omawiamy najnowsze analizy Polskich Badań Czytelnictwa. Wynika z nich, że dziś praktycznie wszystkie gazety i czasopisma dostosowują swoje strategie do oczekiwań bardzo różnych grup odbiorców, starają się jednocześnie rozwijać zarówno wersje drukowane, jak i cyfrowe. Dzięki temu czytelnicy mają możliwość dostępu do treści w takim kanale, jaki najbardziej odpowiada ich preferencjom.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz wrześniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

 

SIERPIEŃ 2022

Szanowni Państwo,

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nieco inaczej zaczęliśmy patrzeć na własne mieszkania i domy. Dla wielu z nas stały się czasowym biurem, dla wszystkich – bezpiecznym azylem, w którym spędzaliśmy znacznie więcej czasu niż wcześniej. Dodatkowym i nieoczekiwanym efektem lockdownu był więc w Polsce prawdziwy boom remontowy. Polacy na potęgę zaczęli naprawiać, zmieniać i upiększać swoje mieszkania.

Remonty i aranżacje mieszkań czy domów to jednak nie tylko uboczny efekt pandemii. To także, niestety, konieczność. Ponad 60 procent mieszkań w Polsce wymaga prac naprawczych, a ok. 10 procent – kapitalnych remontów. Jesteśmy więc niejako skazani na ciągły proces remontowania i naprawiania, który przy okazji jest też znaczącym wydatkiem. Jeśli więc już musimy przeprowadzić remont chcemy, aby nasz własny azyl stał się piękniejszy, wygodniejszy, modny. Dlatego coraz chętniej korzystamy z fachowego wsparcia, a inspiracji szukamy w mediach – m.in. fachowych czasopismach, zajmujących się tematyką aranżacją wnętrz. „Chcemy mieszkać piękniej” – to tytuł artykułu, który jest głównym tematem sierpniowego wydania „Naszego Kolportera”.

Polecam Państwa uwadze również artykuł „Potrzeba mądrej aktywności”. Aż 65 proc. Polaków deklaruje podejmowanie aktywności fizycznej co najmniej raz w miesiącu – wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2022. W trosce o swoje zdrowie zaczynamy zmieniać swoje nawyki. Chętnie więc korzystamy z fachowych trenerów, dietetyków, słuchamy ekspertów. Tego typu porad nie brakuje oczywiście również w prasie, a na rynku ukazują się specjalistyczne czasopisma skoncentrowane na tematyce „fit”. O tym, co proponują swoim czytelnikom wydawcy, opowiadają we wspomnianym artykule.

Zachęcam także do przeczytania wywiadu z Adamem Kornackim, znanym dziennikarzem motoryzacyjnym, a od niedawna redaktorem naczelnym polskiej edycji magazynu „EVO”. Tytuł rozmowy – „Motoryzacja pełna emocji”.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz sierpniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

LIPIEC 2022

Szanowni Państwo,

Z czym kojarzą nam się wakacje? Oczywiście ze słońcem, wypoczynkiem, relaksem, urlopem nad morzem lub górach (co kto lubi). Ale wakacje to także czas, w którym w specjalny sposób traktujemy modę – wybierając się na zasłużone wczasy, chcemy wyglądać dobrze, odpowiednio się prezentować. To zdecydowanie poprawia nasze samopoczucie.

Chęć bycia modną (częściej) czy modnym (rzadziej) to dość powszechna potrzeba, towarzysząca nam co najmniej od kilkuset lat. Nie ogranicza się ona bynajmniej do odzieży, chociaż w niej najczęściej się przejawia. Ale modne są też samochody, telefony, książki, restauracje, kierunki podróży. Kto decyduje o tym, co jest, a co nie jest modne? Przez szereg lat to właśnie prasa wyznaczała modowe trendy. Redaktorzy renomowanych magazynów byli bogami świata mody – to dzięki nim początkujący projektant mógł się stać dyktatorem, a jego projekty nabierały milionowych wartości.

A jak wygląda dziś ten świat? Czy redaktorzy i dziennikarze modowych tytułów nadal są kreatorami mody? I co ukazujące się w Polsce tytuły modowe polecają na tegoroczne lato? Zapytaliśmy o to redaktorki czasopism zajmujących się modą i ukazujących się obecnie na naszym rynku. Panie niezwykle ciekawie i barwnie opowiadają o specyfice swojej pracy, o zmianach w świecie mody, a także podpowiadają, co jest i będzie „trendy” tego lata. Zachęcam do lektury artykułu „Lato pełne mody”, który jest głównym tematem lipcowego wydania „Naszego Kolportera”.

Zachęcam Państwa również do zapoznania się z artykułem „Finansowy survival”. Inflacja coraz mocniej doskwiera naszym budżetom,  staramy się więc coraz mocniej kontrolować wydatki. Umiejętność odpowiedniego zarządzania własnymi finansami to dziś bezcenna wiedza, pomagająca przetrwać czas kryzysu. Staramy się więc dowiedzieć więcej i oczywiście szukamy informacji i porad w mediach. Czy redakcje zauważają ą wzrost zainteresowania szeroko pojętą wiedzą ekonomiczną? Jak starają się wspierać czytelników, jakich porad im udzielają? O tym piszemy we wspomnianym artykule.

Polecam również nasze stałe pozycję – m.in. aktualności z rynku prasowego, recenzje książkowe, porady psychologiczne „Charakterów”, nowości rynkowe „Wiadomości Handlowych”.

Zapraszam do lektury!

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz lipcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

CZERWIEC 2022

Szanowni Państwo,

czerwiec od lat kojarzy nam się przede wszystkim z dziećmi. Bo chociaż Dzień Dziecka to w naszej tradycji święto stosunkowo młode (obchodzimy je od 70 lat) to jednak bardzo mocno utrwalone w świadomości społecznej. Świętujemy więc powszechnie, w jednym celu – wywołać radość i uśmiech na twarzach najmłodszych, ale i tych ciut starszych dzieci.  Bo uśmiech dziecka to z kolei najlepszy prezent dla nas – dorosłych. Poniekąd więc obdarowujemy też sami siebie.

Szukając najlepszego prezentu dla dziecka mamy dziś w czym wybierać. Asortyment zabawek, gadżetów, gier, książek i wszelkiego rodzaju dziecięcych atrakcji jest przeogromny. Podobnie jest zresztą na rynku prasowym – wydawnictwa dla najmłodszych czytelników to obecnie jeden z najważniejszych segmentów szeroko pojętej prasy. W dobrych punktach sprzedaży prasy możemy znaleźć całą gamę pism, w zasadzie dla każdej grupy wiekowej, dla chłopców i dla dziewczynek, z zabawkami lub bez, zarówno typowo rozrywkowe, jak  i edukacyjne.

Jak dziś powstają czasopisma dla dzieci? Na co przede wszystkim zwracają uwagę wydawcy? Jak starają się dotrzeć do najmłodszych czytelników? O tym piszemy w artykule, zatytułowanym „Najwierniejsi czytelnicy”, który jest tematem numeru czerwcowego wydania „Naszego Kolportera”. W artykule znajdą Państwo również opinie absolutnie wyjątkowego i licznego grona ekspertów, w wieku od 3 do 10 lat. Warto przeczytać, które pisma i za co zostały docenione przez naszych recenzentów. J A dla najmłodszych czytelników – wspólnie z wydawcami – przygotowaliśmy specjalny dodatek, który znajdą wewnątrz tego numeru „Naszego Kolportera”.

Zachęcam Państwa również do zapoznania się z artykułem „Czytaj, gotuj, ciesz się smakiem”. W Polsce od co najmniej kilkunastu lat można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania społeczeństwa szeroko pojętą tematyką kulinarną. Dziś to od lat jeden z najpopularniejszych działów tematycznych w prasie – nie tylko poradnikowej.  Zapytaliśmy więc wydawców o ich ocenę tego zjawiska. Jakie są kulinarne mody i ulubione przepisy, jak wygląda dojrzewanie Polaków do nowych potraw i czego miłośnicy gotowania szukają w prasie – o tym wszystkim można dowiedzieć się ze wspomnianego artykułu.

Polecam również nasze stałe pozycję – m.in. „Dobre do czytania”, porady psychologiczne „Charakterów”, nowości rynkowe „Wiadomości Handlowych” oraz wywiad z aktorką Lidią Sadową.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz czerwcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

MAJ 2022

Szanowni Państwo,

tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna zmieniła nasze dotychczasowe postrzeganie świata. Lęk przed atakiem zbrojnym i kolejnym światowym konfliktem okazał się całkiem realny, doświadcza go obecnie znacznie więcej osób niż przed atakiem Rosji na Ukrainę.  Wraz ze wzrostem poczucia zagrożenia wojną rośnie zainteresowanie wojskiem – zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Kilkukrotnie więcej osób deklaruje chęć wstąpienia do wojska, tematyka wojskowa jest też od kilku tygodni jedną z ważniejszych we wszystkich mediach. Coraz więcej osób szuka informacji o nowoczesnym sprzęcie wojskowym, słucha z uwagą opinii i analiz ekspertów, stara się poznać specyfikę współczesnego pola walki. O tym jak rynek prasowy stara się prezentować obecnie tematykę wojskową piszemy w artykule „Poznać wojsko, pokonać strach”, który jest naszym tematem numeru.

Zachęcam  Państwa również do zapoznania się z artykułem zatytułowanym „Wiosna zachęca do relaksu”. Za nami weekend majowy, który jest nieformalnym początkiem sezonu urlopowo – wypoczynkowego. Jak po dwóch latach pandemii zmieniły się upodobania Polaków? Czy planujemy znów zagraniczne podróże? Czy wybierzemy raczej wycieczki po krajowych atrakcjach? A może odpoczynku będziemy szukać we własnych ogródkach i ogrodach? O ocenę obecnych preferencji wypoczynkowych poprosiliśmy wydawców czasopism poradnikowych, którzy doskonale znają zmieniające się upodobania swoich czytelników.

Chciałbym polecić Państwu również dwa artykuły, które bazują na raportach przygotowanych przez międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic (RSF). To właśnie ta organizacja zorganizowała zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie Centrum Wolności Prasy, które działa cały czas we Lwowie. O tym jak wygląda wsparcie dla reporterów pracujących na linii frontu piszemy w artykule „Dziennikarze na celowniku”.  RSF opracowuje też co roku  Światowy Indeks Wolności Prasy.  Dane za 2021 r. pokazują, że dziennikarze mają zablokowaną lub poważnie ograniczoną swobodę wypowiedzi w 73 krajach, a w kolejnych 59 napotykają na istotne próby ograniczania wolności słowa.  Szczegółowe omówienie raportu znajdą Państwo w artykule „Szczepionka przeciwko dezinformacji”.

Zachęcam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz majowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

 

KWIECIEŃ 2022

Szanowni Państwo,

pisząc miesiąc temu kilka słów wstępu do wydania marcowego „Naszego Kolportera”, miałem nadzieję, że zaczynająca się właśnie wojna w Ukrainie nie potrwa dłużej niż dwa – trzy tygodnie. Nie przypuszczałem, że przez ponad miesiąc przyjdzie nam z grozą obserwować, jak za naszą wschodnią granicą rozpętuje się piekło.

Ta wojna przeraża. Widzimy niewyobrażalną bezwzględność i okrucieństwo najeźdźców, widzimy miliony przerażonych ludzi, uciekających z własnego kraju, widzimy rozpacz, tragedie, śmierć. Widzimy, bo możemy widzieć – dzięki wolnym, niezależnym mediom. W Rosji system państwowej cenzury skutecznie odizolował obywateli od faktów i prawdy. Ta wojna pokazuje nam bardzo mocno, jak ważna jest rola mediów we współczesnym świecie.

Cały świat poznaje prawdę o wojnie właśnie dzięki pracy mediów, ale też dzięki zwykłym obywatelom Ukrainy, którzy przekazują dziennikarzom bezpośrednie relacje. Polscy wydawcy zadbali nie tylko o dokładne relacjonowanie sytuacji, ale także praktycznie od momentu rozpoczęcia wojny zainicjowali wiele akcji pomocowych. W wielki obywatelski zryw pomocy naszym sąsiadom włączyło się wiele redakcji i wydawnictw. O tym, jak funkcjonują w tym szczególnym czasie, piszemy w artykule „Niech świat usłyszy Ukrainę”, który jest naszym tematem numeru.

Bieżące wydanie „Naszego Kolportera” to także wydanie świąteczne – już za kilka dni większość z nas będzie uroczyście obchodzić Wielkanoc, święto bardzo mocno kojarzące się z określoną tradycją, symbolami, ale także przygotowywaniem specjalnych posiłków i wspólnym ich spożywaniem. W świątecznych wydaniach czasopism kulinaria są więc jednym z ważniejszych bloków tematycznych. Co jeszcze proponują wydawcy swoim czytelniczkom i czytelnikom w tym szczególnym czasie? O tym piszemy w artykule „Nadzieja przy świątecznym stole”.

Chciałbym Państwu polecić również artykuł „Nie tylko dla telemaniaków”, w którym zajęliśmy się tematem czasopism i dodatków telewizyjnych. To pewnego rodzaju fenomen rynku prasowego, ponieważ niezmiennie, od wielu lat te właśnie pisma cieszą się ogromną popularnością. Na czym polega ich sekret i jak starają się nadążyć za zmianami na rynku mediów – o tym piszemy we wspomnianym artykule.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz kwietniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

 

MARZEC 2022

Szanowni Państwo,

gdy oddawaliśmy do druku to wydanie „Naszego Kolportera” wojska rosyjskie przekraczały granicę z Ukrainą. Zaczynał się konflikt, którego skutki trudno nawet przewidzieć. Niemal równolegle w polskich social mediach w ciągu jednej doby liczba prorosyjskich i antyukraińskich wpisów wzrosła o 500 procent, co zmierzył Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Propaganda, dezinformacja, kłamstwo – to dziś również element wojny. Tym ważniejsza staje się więc rola prasy i wszystkich rzetelnych mediów, a także oczywiście zaufanie do nich.

Zalew różnego rodzaju kłamstw i manipulacji, określanych często fake newsami obserwujemy w internecie już od kilku lat. Zjawisko to bardzo mocno przybrało na sile wraz z wybuchem pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia określiła je mianem infodemii i uznała za wyjątkowo groźne dla całego świata. Zmagają się z nim rządy, naukowcy, ale i dziennikarze – również w Polsce. O tym, jakimi metodami redakcje starają się przeciwdziałać fali kłamstw, jak starają się skutecznie przekazywać wiarygodne informacje swoim czytelnikom, piszemy w artykule „Inwazja kłamców”, który jest naszym tematem numeru.

O roli i znaczeniu prasy, choć w nieco innym aspekcie piszemy również w artykule „Prasa dobrze widziana”. To relacja z konferencji zorganizowanej przez Polskie Badania Czytelnictwa, a poświęconej jakościowym treściom i ich wpływowi na postrzeganie reklam w prasie. Na ten temat wypowiadali się zarówno eksperci z Polski, jak i Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Ich oceny znajdą Państwo we wspomnianym artykule.

„Siła czytelniczek” to kolejny tekst, który chciałbym Państwu polecić. Piszemy w nim o prasie kobiecej, która od lat jest najmocniejszym segmentem na rynku czasopism. Tym razem zapytaliśmy wydawców o to, jakie działania podejmują, aby na bieżąco spełniać oczekiwania czytelniczek oraz jak zmieniły się one w perspektywie ostatnich miesięcy. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem. W tym numerze „Naszego Kolportera” prezentujemy także tygodnik „Polityka” – jeden z najbardziej znanych i opiniotwórczych tytułów w Polsce. W tym roku wyjątkowo zasłużona dla polskiego dziennikarstwa, ale także nauki i kultury redakcja „Polityki” świętuje jubileusz 65 lat działalności. „»Polityka« – więcej niż tylko tygodnik” – to tytuł artykułu, z którym z pewnością warto się zapoznać.

W tym wydaniu „Naszego Kolportera” polecam również Państwa uwadze informację o staraniach wydawców w zakresie wprowadzenia nowego prawa pokrewnego, rozmowę z aktorem młodego pokolenia Tomaszem Ziętkiem, a także oczywiście nasze wszystkie stałe działy – statystyki, recenzje książkowe, porady prawne i psychologiczne.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz marcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

 

LUTY 2022

Szanowni Państwo,

starsi Czytelnicy pamiętają zapewne nie tak odległe czasy, gdy dobra książka była jednym z trudno dostępnych towarów. Co ciekawsze pozycje można było kupić w zasadzie wyłącznie w antykwariatach lub u ulicznych bookinistów, często po zawyżonej cenie. Dziś dobrą książkę mamy praktycznie w zasięgu ręki – bestesellery polskie i zagraniczne są dostępne w większości sklepów, mających w swojej ofercie również prasę. Ale czy korzystamy z tej możliwości?

Po latach stałych spadków czytelnictwa wreszcie powiało ostrożnym optymizmem. W sondażu CBOS realizowanym w połowie ubiegłego roku 62 procent Polaków zadeklarowała, że lubi czytać książki. Biblioteka Narodowa, która przygotowuje roczne raporty o stanie czytelnictwa, podała natomiast, że w 2020 r. udało nam się osiągnąć najlepszy wynik czytelniczy od sześciu lat – 42 procent Polaków zadeklarowało, że sięgnęło po książkę. Czy wpływ na to miało upowszechnienie dostępności książek? A może na rynek pozytywnie zadziałały kolekcje, które regularnie przygotowują wydawcy prasy? Spróbowaliśmy przyjrzeć się temu pozytywnemu trendowi czytelniczemu w artykule „Książka na wyciągnięcie ręki”, który jest tematem numeru w tym wydaniu „Naszego Kolportera”.

Z kolei w artykule „Słowa pełne emocji” nawiązujemy do badania przeprowadzonego przez firmę Babbel wspólnie z domem badawczym ARC Rynek i Opinie, które wskazało, że najbardziej znienawidzonym słowem minionego roku było „koronawirus”. Jakie jeszcze inne słowa budziły naszą szczególną niechęć, a jakie były najczęściej używane w dyskursie publicznym i przekazach medialnych? To z kolei zbadali naukowcy z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji Języka Polskiego. Wyniki ich prac również prezentujemy we wspomnianym artykule.

Zachęcam również do przeczytania rozmowy z Joanną Kadej-Krzyczkowską, redaktor naczelną tygodnika „100 Rad” oraz Katarzyną Kosek-Jakubowską, Senior Brand Manager w wydawnictwie Bauer Media. Z okazji jubileuszu tygodnika „100 Rad” rozmawiamy z oboma paniami nie tylko o jego początkach, ale także wyjątkowych relacjach z czytelniczkami i czytelnikami. Tytuł rozmowy – „Jesteśmy blisko naszych Czytelniczek”.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz lutowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

 

STYCZEŃ 2022

Szanowni Państwo,

kilkanaście dni temu przeszedł do historii rok 2021. Jakim go zapamiętamy? z pewnością jako jeden z trudniejszych, pełen napięć, tragedii, kryzysów – kolejny rok w cieniu pandemii koronawirusa. pożegnaliśmy go więc raczej bez żalu. Nowy – 2022 rok – powitaliśmy natomiast jak zawsze z nadzieją.

To uczucie, które towarzyszy chyba większości z nas, gdy myślimy o kolejnych dwunastu miesiącach. Nawet gdy prognozy i zapowiedzi tego, co może się zdarzyć w najbliższy czasie nie napawają nas optymizmem zawsze w styczniu jest w nas ta nadzieja, że to, co złe już minęło, że teraz zaczął się nowy, lepszy czas.

Styczeń to czas różnego rodzaju podsumowań. dlatego też w tym wydaniu „Naszego Kolportera” spróbowaliśmy podsumować miniony 2021 rok na polskim rynku prasowym. Jak radziła sobie prasa w tym szczególnym czasie? z jakimi problemami musiała się zmagać? Kto odniósł sukces, a kto musiał przełknąć gorzką pigułkę porażki? I jakie rzeczywiście były minione miesiące dla polskiej prasy? O tym wszystkim przeczytacie państwo w artykule „Jeszcze jeden trudny rok…”, który jest naszym tematem numeru.

Rok 2021 był z pewnością szczególny dla dziennikarzy i wszystkich ludzi mediów. Musieli się nie tylko zmagać ze skutkami pandemii, ale także z powszechną infodemią – niespotykanym dotychczas zalewem fake newsów, teorii spiskowych, manipulacji. To dzięki rzetelnym dziennikarzom i ich pracy mogliśmy zyskiwać bezcenną w tym czasie wiedzę, poznawać prawdę. Najlepsi polscy dziennikarze jak co roku zostali wyróżnieni przez magazyn „Press”. Relację z tego wydarzenia znajdą państwo w artykule „Grand Press dla najlepszych”. O tym, jakie działania podejmuje Unia europejska, by pomóc mediom i umożliwić im normalną pracę piszemy natomiast w artykule „Dziennikarz pod specjalną ochroną”. Kulisy dziennikarskiej pracy i tworzenia jednej z najpopularniejszych gazet zdradza nam natomiast Grzegorz Zasępa, redaktor naczelny „Super Expressu”. Tytuł tej bardzo ciekawej rozmowy – „Trzy dekady poprawiania świata”.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz styczniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

GRUDZIEŃ 2021

Szanowni Państwo,

grudzień to miesiąc wyjątkowy dla nas wszystkich – bez względu na poglądy i przekonania.  Mniej lub bardziej świadomie poddajemy się świątecznemu nastrojowi i przynajmniej na kilka dni stajemy się bardziej życzliwi dla innych. Jesteśmy skłonni w większym stopniu niż w innych miesiącach obdarować nie tylko bliskie nam osoby dobrym słowem, uśmiechem, życzeniami.

Życzenia – to właśnie jeden z głównych wyróżników grudniowych świąt. Również na rynku prasowym – w gazetach i czasopismach lada moment zaczną się ukazywać specjalne bloki życzeniowe. Nie inaczej jest w przypadku „Naszego Kolportera”. Ten numer ukazuje się w większej niż zazwyczaj objętości, bo znaczną jego część zajmują życzenia od wydawców  – dla Państwa, naszych Czytelników i dla wszystkich uczestników rynku prasowego.  Życzymy sobie i Państwu by wszystkie się spełniły. 

Tematem grudniowego numeru są natomiast wyjątkowe wydania gazet i czasopism, które ukazują się z okazji świąt. To okres, w którym Polacy poświęcają na czytanie więcej czasu niż zazwyczaj. Dlatego część redakcji już od października pracuje nad przygotowaniem specjalnych, świątecznych wydań. Niektóre poradniki, dodatki czy numery specjalne trafiły na rynek na początku listopada. Tak, aby czytelnicy mieli możliwość skorzystać ze świątecznych porad. Tytuł artykułu – „ Święta sprzyjają czytaniu”.

W tym wydaniu „Naszego Kolportera” piszemy również o szczególnym jubileuszu polskiej edycji magazynu „Burda”. To kultowe czasopismo towarzyszy Polkom już od 30 lat.  Z tej okazji przypominamy historię czasopisma, które kobietom na całym świecie przybliżyło świat wielkiej mody. Zachęcam do lektury.

Na zakończenie – w dopełnieniu tytułu – pozwolę sobie zacytować fragment utworu „Sobie i Wam”, do którego znakomity tekst napisała Katarzyna Nosowska:

Życzymy sobie i wam, by nas było stać

Na święty spokój

Szczęścia ile się da, miłości w bród

Mądrych ludzi wokół

I tego właśnie wszystkim Państwu i sobie dodatkowo życzę.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz grudniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

 

LISTOPAD 2021

Szanowni Państwo,

żyjemy w czasach wielkiego triumfu nauki. To ona dziś decyduje praktycznie o każdej dziedzinie naszego życia, to jej zawdzięczamy niespotykane dotychczas w historii świata zawrotne tempo rozwoju. Na naszych oczach, w coraz krótszym czasie, pojawiają się nowe technologie, zyskujemy zupełnie nowe możliwości, a coś, co jeszcze kilka lat temu uchodziło za fantazję, staje się rzeczywistością. Nauka jest siłą napędową naszego świata. W naturalny więc sposób budzi nasze coraz większe zainteresowanie. Ale jak ją pokazać i wytłumaczyć w przystępny sposób? Jak opowiedzieć o złożonych procesach i eksperymentach, aby stały się zrozumiałe dla wszystkich? Tego wymagającego zadania podejmują się dziennikarze specjalizujący się w tematyce naukowej i gazety oraz czasopisma zajmujące się nauką. A tych na naszym rynku jest całkiem sporo. Mają także swoje grono wiernych czytelników. Jak tworzone są tego typu pisma i jak wygląda praca przy ich redagowaniu, piszemy w artykule „Oswajanie nauki”, który jest naszym tematem miesiąca.

Kolejnym istotnym tematem, który poruszamy w tym wydaniu „Naszego Kolportera”, jest dbałość o nasze zdrowie i kondycje. To kwestie, które obecnie nabierają szczególnego znaczenia, za bardzo ważne uznaje je zdecydowana większość Polaków. Okazuje się, że w warunkach domowych, korzystając z powszechnie dostępnych środków, możemy skutecznie chronić się nie tylko przed jesiennymi infekcjami, ale także wieloma poważniejszymi dolegliwościami. W artykule „Domowe recepty na zdrowie” redaktorzy czasopism publikujących tego typu porady dzielą się z nami swoimi doświadczeniami i oczywiście prezentują sprawdzone sposoby na poprawę zdrowia i samopoczucia. Zachęcam do przeczytania.

Szczególnej uwadze polecam natomiast rozmowę z mecenasem Jackiem Wojtasiem, koordynatorem ds. europejskich w Izbie Wydawców Prasy, którą publikujemy w ramach naszego cyklu „Prasa ma siłę”. Rozmawiamy o temacie niezwykle ważnym dla całego rynku prasowego, a mianowicie kwestii opłat za treści wykorzystywane przez wielkie firmy internetowe. Tytuł rozmowy – „Wydawcy chcą opodatkowania cyfrowych gigantów”.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz listopadowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

PAŹDZIERNIK 2021

Szanowni Państwo,

o tym, jak ważne są w naszym życiu opinie i porady ekspertów przekonaliśmy się dobitnie podczas ostatnich kilkunastu miesięcy. Tylko dzięki nim byliśmy w stanie zrozumieć co dzieje się w otaczającym nas świecie, jak możemy się chronić i radzić sobie w ekstremalnie trudnej sytuacji. Przekonaliśmy się również, niestety, że bezpodstawny sceptycyzm i niechęć do słuchania dobrych, a co najważniejsze mądrych rad mogą okazać się katastrofalne w skutkach.

Nośnikami wszelkiego rodzaju porad są oczywiście media. Prasa już od ponad dwustu lat stara się doradzać swoim czytelniczkom i czytelnikom w bardzo wielu bardzo różnych kwestiach dotyczących codziennego życia. Jak w ciągu minionych lat zmieniał się charakter prasowych porad? Na jakich tematach koncentrują się dziś czasopisma poradnikowe? O tym piszemy w artykule „Prasa dobrze radzi”, który jest głównym tematem tego wydania „Naszego Kolportera”.

W temacie zbliżonym do porad, choć zdecydowanie innego typu, pozostajemy również w artykule „Szczypta magii na co dzień”. Piszemy w nim o jednej z najstarszych i najbardziej lubianych rubryk prasowych – o horoskopach. Ponad połowa z nas przyznaje, że lubi je czytać, choć nie zawsze kieruje się nimi w życiu. To czy faktycznie w nie wierzymy, czy też nie absolutnie nie zmienia faktu, że po prostu je lubimy. Jeśli jesteście ciekawi, na czym polega fenomen horoskopów – zachęcam do lektury.   

W tym numerze piszemy również o liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie, ogłaszanej co roku przez magazyn „Time”. Na tegorocznej znalazła się Polka – profesor Lidia Morawska, współpracowniczka i doradczyni Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).  Z kolei w artykule „Niezłomny” przedstawiamy sylwetkę Andrzeja Poczobuta, dziennikarza „Gazety Wyborczej”, a jednocześnie działacza Związku Polaków na Białorusi, który od pół roku przebywa w więzieniu.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz październikowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

 

WRZESIEŃ 2021

Szanowni Państwo,

od około 1,5 roku żyjemy w stanie permanentnego stresu. To jeden z efektów pandemii koronawirusa, z która nadal zmaga się cały świat.  Ten nasz stres powszedni, do którego poniekąd zdążyliśmy się już przyzwyczaić ma oczywiście różne stopnie nasilenie, objawia się w różnej formie, nie zawsze też zdajemy sobie z niego sprawę. Ale on jest i działa równie podstępnie jak wirus.

Badania przeprowadzone na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego pokazują wyraźnie jak destrukcyjny okazał się dla naszej psychiki pandemiczny stres. Depresja dotknęła ok. 1 miliona Polaków, z różnego rodzaju problemami o podłożu psychicznym zmaga się ok. 40 proc. nastolatków. Nigdy wcześniej tak wiele osób nie potrzebowało pilnej pomocy psychiatrów i psychologów. Próbujemy również sami sobie poradzić ze swoimi emocjami, oswoić lęki, zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego chętnie sięgamy po specjalistyczne czasopisma i poradniki. Rynek prasowy oczywiście stara się wyjść naprzeciw tym potrzebom – wydawcy przygotowują szereg dodatków, wydań specjalnych itp. Piszemy o tym w artykule „Psycholog pierwszej potrzeby”, który jest tematem numeru wrześniowego „Naszego Kolportera”.   

Polecam Państwu również artykuł omawiający wyniki rankingu mediów najbardziej rzetelnych w zakresie informowania o pandemii COVID -19. Trzy pierwsze miejsca zajęły: „Polityka”, „Newsweek” i TVN24. W czołowej dziesiątce znalazły się także m. in. „National Geographic” i „Gazeta Wyborcza”, miejsce 12 zajął „Tygodnik Powszechny”, 13 – „Fakt”, a 16 – „Rzeczpospolita”.  W artykule „Rzetelnie o pandemii” omawiamy nie tylko wspomniany ranking, ale też prezentujemy opinie przedstawicieli mediów, które znalazły się w jego czołówce.  

Rodziców dzieci w wieku szkolny, ale nie tylko, zachęcam do zapoznania się z artykułem „Prasa dla ucznia”.  Na naszym rynku prasowym ukazują się od lat czasopisma, które w profesjonalny sposób wspierają proces edukacji, pomagają nie tylko uczniom, ale także rodzicom i nauczycielom. Po jakie tytuły warto, a wręcz należy sięgnąć by zadbać o edukację swojego dziecka piszemy właśnie we wspomnianym artykule.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz wrześniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

 

SIERPIEŃ 2021

Szanowni Państwo,

znajomość historii buduje nasze postrzeganie świata, pozwala zrozumieć wiele dziejących się współcześnie wydarzeń i procesów. „Historia vitae magistra est” (Historia jest nauczycielką życia) – twierdził Cyceron. I ta sentencja rzymskiego myśliciela pozostaje do dziś zaskakująco aktualna.

Miłośników historii, jej badaczy – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – nie brakuje, a można zaryzykować twierdzenie, że wręcz przybywa. Książki o tematyce historycznej, czy programy poświęcone zagadkom z przeszłości mają całkiem pokaźne grono odbiorców. Historia jest również bardzo mocno obecna na łamach różnego rodzaju tytułów prasowych. Dziś to jeden z ważniejszych działów w wielu dziennikach i tygodnikach. Oczywiście istnieje też spora grupa tytułów specjalizujących się w tematyce historycznej. Jak przygotowywane są tego typu wydawnictwa? Do kogo są skierowane? Na czym polega ich fenomen? O tym piszemy w artykule „Zakochani w historii”, który jest naszym tematem numeru.

Kolejnym tematem, który poruszamy w sierpniowym wydaniu „Naszego Kolportera” jest wsparcie nauki języków przez wyspecjalizowane czasopisma. To ważna kwestia, ponieważ według rankingu EF EPI (English Proficiency Index)  znajomość języka angielskiego nie jest w Polsce na najwyższym poziomie. Znaleźliśmy się na 16. miejscu, a cztery lata temu plasowaliśmy się sześć oczek wyżej. Warto więc rozwijać swoje kompetencje językowe, korzystając m.in. ze specjalistycznych czasopism, ukazujących się na naszym rynku. Tytuł artykułu – „Angielski do poprawki”.

Zachęcam Państwa również do przeczytania bardzo ciekawego wywiadu z Waldemarem Izdebskim, prezesem zarządu Polskich Badań Czytelnictwa. „Uważam, że popyt na prasę rośnie, zwłaszcza w klasie średniej i wśród osób aktywnych społecznie” – mówi m.in. prezes W. Izdebski, w rozmowie zatytułowanej „Dywersyfikacja prasy”.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz sierpniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu 

LIPIEC 2021

Szanowni Państwo,

czy po kilkunastu trudnych, pandemicznych miesiącach czeka nas wreszcie powrót do normalności? Tego na razie nikt nie jest w stanie definitywne stwierdzić. Na razie cieszymy się chwilowym oddechem, poluzowaniem koronawirusowych obostrzeń i zdrowymi emocjami, jakie sprezentowało nam tegoroczne lato.

Chodzi oczywiście o emocje sportowe, których z pewnością nie będzie nam brakować w czasie dwóch wakacyjnych miesięcy. Lipiec i sierpień upływają pod znakiem dwóch wielkich imprez Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro i XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich. O ile w przypadku piłkarzy nasze nadzieje i emocje trwały dość krótko to możemy mieć nadzieję, że na olimpiadzie w Tokio polscy sportowcy zdobędą co najmniej kilka medali. Do relacjonowania obu wydarzeń już od kilku miesięcy przygotowują się praktycznie wszystkie światowe media, w tym także oczywiście większość tytułów prasowych. Jak pracują redakcje? Jakie dodatki przygotowują? Czym starają się zaskoczyć czytelników? O tym piszemy w artykule „Lato kibiców”.

Dla tych, którym sport jest całkowicie obojętny tegoroczne lato może być okazją do poszukiwania pozytywnych emocji w ciekawej lekturze. Podczas wakacyjnych urlopów chętniej sięgamy po prasę i książki, a czytanie kojarzy się większości z nas z formą relaksu i wypoczynku. Po jaką prasę najchętniej sięgamy na urlopach? Jakie tytuły książkowe cieszą się największą popularnością? Tego dowiecie się Państwo z artykułu „Wakacyjni czytelnicy”

O roli rzetelnego dziennikarstwa i wyzwaniach jakie stoją dziś przed mediami będą dyskutować redaktorzy i wydawcy podczas zbliżającego się Światowego Dnia Wiadomości. Tematem przewodnim ma być znaczenie dziennikarstwa dla przyszłości naszej planety. O tej wyjątkowo ciekawej i ważnej kampanii piszemy w artykule „Wiadomości ważne dla całej planety”.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz lipcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

CZERWIEC 2021

Szanowni Państwo,

każdy z nas ma w sobie coś z dziecka. Ciekawość, kreatywność, spontaniczność zawdzięczamy dziecięcej części naszej osobowości, którą w psychologii określa się terminem „wewnętrznego dziecka”. Suma oświadczeń i przeżyć z dzieciństwa kształtuje nas, dorosłych. Warto o tym pamiętać, nie tylko z okazji Dnia Dziecka.

Czerwiec to miesiąc szczególny dla najmłodszych – nie tylko z okazji ich międzynarodowego święta. To także koniec roku szkolnego i początek wakacji. Zazwyczaj więc czerwiec jest ulubionym miesiącem wszystkich dzieci. W tym roku ma on inny, szczególny charakter – za nami długie miesiące przymusowej izolacji, strachu, ograniczeń. Ten czas boleśnie odczuły również dzieci. Warto więc postarać się im wynagrodzić utracony kawałek normalnego dzieciństwa. Dlatego też w tym wydaniu „Naszego Kolportera” przygotowaliśmy specjalny dodatek dla najmłodszych czytelników. Wewnątrz numeru znajdą Państwo aż 10 stron zagadek, rebusów, krzyżówek i humoru. Mam nadzieję, że będzie to dodatkowa okazja do wspólnej zabawy i ciekawego spędzenia czasu z naszymi bliskimi najmłodszymi.

Warto również przeczytać o ofercie, jaką dla dzieci przygotowują wydawcy prasy. To dziś naprawdę szeroki wachlarz różnego rodzaju magazynów, kolekcji, albumów, zabawek itp. O tym jak tworzona jest prasa dziecięca, na co warto zwrócić szczególna uwagę przy wyborze tytułów, a także jaki wpływ może mieć czytanie prasy na dzieci piszemy w artykule „Poczytaj mi, mamo”. Swoimi doświadczeniami podzielili się w nim najwięksi wydawcy prasy dziecięcej, z pewnością warto więc zapoznać się z ich opiniami.

O tytułach, które łączą najmłodszych i najstarszych czytelników piszemy natomiast w artykule „Komiks wiecznie żywy”. Obrazkowe historie, które są może nawet starsze niż cała prasa, mają sowich fanów w każdym przedziale wiekowym. W Polsce komiks przeżywa dziś swój renesans, dawne, kultowe tytułu zyskują nowe grono wielbicieli. Fenomen komiksu tłumaczą w naszym artykule eksperci – Tomasz Kołodziejczyk i Paulina Christa.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz czerwcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

MAJ 2021

Szanowni Państwo,

przy wielu różnicach, które dzielą nasze społeczeństwo, w jednym jesteśmy dziś zgodni – wszyscy mamy już serdecznie dość szalejącej od ponad roku pandemii. Koronawirus zniszczył nie tylko zdrowie milionów ludzi na całym świecie, ale także normalne, codziennie życie, do którego przez lata byliśmy przyzwyczajeni. Dziś naszą normalnością są maseczki, płyny do dezynfekcji rąk i ciągłe ograniczenia, do których musimy się przystosowywać.

Jednym z bardziej dotkliwych były i są ograniczenia w handlu. Kolejne lockdowny skutkowały zamykaniem wielu sklepów. Bez przerw pracowały w zasadzie tylko sklepy spożywcze, apteki i małe punkty, sprzedające prasę. To właśnie one otwierały się każdego dnia – bez względu na stopień zagrożenia – aby klienci mogli bez przeszkód kupić swój ulubiony dziennik czy magazyn. Jak z perspektywy sprzedawców prasy wyglądały minione miesiące? Co zmieniła pandemia w ich pracy? Jak do nowych warunków dostosowali się klienci? O tym wszystkim piszemy w artykule „Sprzedaż w dobie pandemii”. To nie tylko obraz pracy wielu osób w wyjątkowo trudnym czasie, ale także wyraz naszego szacunku dla wszystkich sprzedawców prasy.

Pandemia miała też wiele zupełnie nieoczekiwanych i pozytywnych skutków. Jednym z nich jest bez wątpienia nasze większe zwrócenie uwagi na kwestie zdrowotne, poszukiwanie nowych form wypoczynku i relaksu, wreszcie – powrót do natury. Gwałtownie wzrosło zainteresowanie ogródkami działkowymi, które stały się swego rodzaju enklawami normalności. Zarówno nowi, jak i doświadczeni działkowicze chętnie sięgają po prasę specjalistyczną, zajmującą się tematyką działkowo-ogrodową. Jak wygląda ten segment rynku prasowego? O tym piszemy w artykule „Ogrody na zdrowie”. 

3 maja obchodzimy Światowy Dzień Wolności Prasy – został on ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji co roku media przypominają o znaczeniu wolności słowa. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Wolności Prasy jest hasło: „Informacja jako dobro publiczne”. Jak kwestia wolności prasy wygląda w naszych realiach? O podzielenie się refleksjami na ten temat poprosiliśmy Piotra Zmelonka z „Polityki” i Jerzego Domańskiego z „Przeglądu”. Ich opinie prezentujemy a artykule „Filary wolności”.

Zachęcam do lektury nie tylko wspomnianych materiałów. W majowym wydaniu „Naszego Kolportera” znajdą Państwo również wiele innych tekstów, w tym nasze stałe rubryki tematyczne, a także porcję rozrywki.

 

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz majowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

KWIECIEŃ 2021

Szanowni Państwo,

Internet jest dobrodziejstwem współczesnego świata, o czym szczególnie dobitnie przekonaliśmy się w czasie kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa. Bez powszechnego dostępu miliony ludzi na świecie nie mogłyby normalnie pracować, komunikować się, załatwiać wiele codziennych spraw. Ale Internet to też pole walki wydawców o swoje prawa, o elementarną sprawiedliwość.

Od 20 lat 26 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Dla wydawców prasowych ten dzień ma szczególne znaczenie – od lat postulują wprowadzenie przepisów skutecznie chroniących ich prawa, protestują przeciwko swobodnemu wykorzystywaniu ich treści przez wielkie firmy internetowe. Apelują o sprawiedliwość. Walka z cyfrowym światem, a raczej mówiąc wprost – cyfrowym piractwem ma kluczowe znaczenie dla całego rynku prasowego. W grę wchodzą bowiem naprawdę wielkie pieniądze. Jak wydawcy oceniają obecną sytuację? Co robią aby skutecznie egzekwować swoja prawa? Na jakie wsparcie mogą liczyć? O tym piszemy w artykule „Wydawcy kontra Big Tech”, do którego przeczytania oczywiście zachęcam.

Dziś media zmagają się jednak nie tylko z cyfrowym piractwem. Od ponad roku funkcjonują – podobnie jak my wszyscy – w wyjątkowo trudnych warunkach. Poza pandemią, która zdominowała nasze życie, muszą się również zmagać z infodemią. Chodzi o masowe rozpowszechnianie informacji obejmujących celowe próby wprowadzenia w błąd opinii publicznej, błędne dane, plotki, teorie spiskowe. Na to zjawisko zwróciła uwagę Światowa Organizacja Zdrowia WHO, uznając je za poważne zagrożenie. Dziś jedynym skutecznym lekarstwem na infodemię jest nieoficjalny sojusz dziennikarzy i naukowców, którzy wspólnie starają się powstrzymać falę szkodliwych kłamstw. O tym jak wygląda ich wspólna praca piszemy w artykule „Media kontra infodemia”.

W bieżącym numerze „Naszego Kolportera”, oprócz dwóch wspomnianych artykułów, znajdą Państwo również oczywiście interesujące materiały, stałe rubryki, a także porcję rozrywki.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz kwietniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

MARZEC 2021

Szanowni Państwo,

Od oficjalnego ustanowienia 8 marca Dniem Kobiet minęło już ponad 100 lat. Związane z ruchami robotniczymi i partiami socjalistycznymi święto dla wielu osób ma mocne konotacje polityczne i w związku z tym jest trudne do zaakceptowania. Warto jednak pamiętać co było tłem marszu 15 tysięcy kobiet, który 8 marca 1908 roku przeszedł ulicami Nowego Jorku. Chodziło o równe prawa polityczne i ekonomiczne, o równe traktowanie kobiet i mężczyzn.

Dziś – mimo upływu wielu lat – te kwestie nadal nie są do końca rozwiązane. Kobiety formalnie uzyskały w większości państw na świecie równe prawa, ale nadal widoczne są np. nierówności w zarobkach, możliwościach awansu itp. A bardzo często zwyczajny brak szacunku i zrozumienia. Dlatego marcowe wydanie „Naszego Kolportera” zdecydowaliśmy się w znacznej części poświecić paniom.  A na rynku prasowym odgrywają one szczególną rolę. Bo to właśnie kobiety znacznie częściej niż mężczyźni sięgają po gazety i czasopisma, czytają więcej i uważniej. Prasa kobieca to dziś jeden z najważniejszych segmentów rynku prasowego – bardzo różnorodny, dynamicznie się zmieniający, dostosowany do potrzeb i aspiracji współczesnych kobiet. Jak powstają i jak zmieniają się czasopisma dla pań? Czego oczekują czytelniczki? O tym piszemy w artykule „Prasa jest kobietą”.

Kobiety tworzą rynek prasowy nie tylko jako czytelniczki, ale także w sensie dosłownym – jako redaktorki i dziennikarki. W tej trudnej pracy często bywają ofiarami agresji, hejtu, molestowania czy wszechobecnego seksizmu. Są atakowane znacznie częściej niż mężczyźni – dziennikarze. Dla części z nich wiąże się to z poważną traumą. O tym jak wyglądają statystyki i jak organizacje dziennikarskie starają się bronić kobiet piszemy w artykule „Dziennikarki ofiarami przemocy”.

Oprócz tych dwóch najważniejszych artykułów w bieżącym numerze „Naszego Kolportera” znajdą Państwo szereg innych – wierzę, że ciekawych – materiałów. 

Zapraszam do lektury

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz marcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

LUTY 2021

Szanowni Państwo,

Luty to miesiąc, który większości z nas kojarzy się z wyjątkowo sympatycznym Świętem Zakochanych. W ubiegłym roku popularne Walentynki świętowało ponad 60 procent Polaków, w tym roku – mimo dość specyficznych okoliczności – będzie pewnie podobnie. Amerykańskie święto, wypromowane przez kanadyjskie wydawnictwo Harlequin Enterprises Limited zdecydowanie przyjęło się w naszym kraju. Podobnie jak moda na książki o miłości i czasopisma, w których głównym tematem są nasze uczucia. O tym jak „prasa serc” rywalizuje z niezwykle popularnymi kryminałami piszemy w artykule „Wojna romansu z kryminałem”, który oczywiście Państwu polecam.

Medialnym tematem numer jeden w ostatnich miesiącach są natomiast z pewnością szczepienia przeciwko COVID – 19. Na całym świecie trwa wielka akcja informacyjna, przekonująca do konieczności szczepień. Niezwykle ważną rolę w tym procesie komunikacji odgrywa oczywiście prasa. W Polsce w akcję promocji szczepień włączyły się praktycznie wszystkie dzienniki i większość czasopism. O tym jak przebiega ta medialna ofensywa  piszemy w artykule „Prasa promuje szczepienia”.

Prasa to oczywiście nie tylko informacja czy edukacja, ale także rozrywka. Niestety, dziś dobra, prasowa satyra coraz częściej przegrywa z różnego rodzaju plotkami, skandalami czy też fake newsami. Na krajowym rynku nie został już żaden tytuł satyryczny, a humor prasowy jest powoli zjawiskiem zanikającym.  O przyczynach takiego stanu rzeczy rozmawiamy z Przemysławem Ćwiklińskim, zastępcą redaktora naczelnego „NIE” i Szczepanem Sadurskim, rysownikiem prasowym i karykaturzystą. Tytuł rozmowy – „Satyra przegrywa z rzeczywistością”.

 „Politycy dewastują rynek prasy” – to z kolei tytuł wywiadu z Jerzym Domańskim, redaktorem naczelnym tygodnika „Przegląd”.  Redaktor J. Domański ocenia  nim m. in. . zmiany, jakie zaszły na rynku prasowym w ostatnich latach, opowiada również o największych bolączkach współczesnej prasy. Warto zapoznać się z tą ciekawą diagnozą.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz lutowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

STYCZEŃ 2021

Szanowni Państwo,

jak zaczynamy nowy, 2021 rok? Z nadzieją, troską, strachem?  Na pewno patrzymy na niego przez pryzmat tego, co wydarzyło się w minionym już 2020 r. Pożegnaliśmy go z ulgą, ale nie da się ukryć, że odcisnął na nas swoje piętno. Będziemy go pamiętać już zawsze. Poznaliśmy nowe słowa – home office, lockdown i praktyczne znaczenie starych – kwarantanna, epidemia…

A jak 2020 rok zapisał się w historii rynku prasowego? Na pewno był jednym z trudniejszych – część redakcji musiała wprowadzić programy oszczędnościowe, spadły wpływy od reklamodawców, sporo dziennikarzy straciło pracę lub otrzymywało mniejsze pobory. Ale też z drugiej strony prasa pokazała swoją siłę w tych wyjątkowo trudnych miesiącach – dostarczała czytelnikom sprawdzonych informacji, radziła, pocieszała, wspierała… Redakcje i wydawcy pomagali medykom, osobom szczególnie dotkniętym pandemią, dawali przykłady międzynarodowej solidarności, wspierając dziennikarzy z Białorusi. Najważniejsze, w naszej ocenie, wydarzenia na rynku prasowym w 2020 r. przypominamy w artykule „Rok próby”. 

A jak tę próbę przeszliśmy my wszyscy? Staliśmy się lepsi czy gorsi? Mądrzejsi czy bardziej agresywni? Zaczęliśmy doceniać autorytety, ludzi mądrych i dobrych czy też wolimy populistów, post prawdy i fakenewsy? Nie jest dziś łatwo odpowiedzieć na te pytania, potrzebujemy pewnie więcej czasu by móc zrobić gruntowną samoocenę i szczery rachunek sumienia. W tym numerze „Naszego Kolportera” pokazujemy – za magazynem „People” – ludzi, którzy szczególnie zasłużyli się dla świata: swoim altruizmem, empatią, wiedzą i odwagą w prezentowaniu poglądów. Ich sylwetki przedstawiamy w

Zachęcam Państwa również do przeczytania artykułu „Słowa, które bolą”. Poruszamy w nim trudny, ale niezwykle ważny  – w naszej ocenie – problem, jakim jest rosnąca brutalizacja języka. To stygmat naszych czasów, który ze szczególną ostrością uwidocznił się w czasie pandemii. Warto choć przez chwilę zastanowić się czy to co piszemy, mówimy na pewno nie rani innych…

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek

dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz styczniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

GRUDZIEŃ 2020

Szanowni Państwo,

Nie wypada inaczej – w końcówce 2020 roku, z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku możemy sobie wzajemnie życzyć przede wszystkim ZDROWIA. Dziś te standardowe życzenia nabierają zdecydowanie innego wymiaru; trudno o słowo bardziej adekwatne do sytuacji w jakiej się znaleźliśmy.

W grudniowym wydaniu „Naszego Kolportera” znajdą Państwo wiele życzeń od wydawców prasowych, życzeń skierowanych do wszystkich uczestników rynku prasowego. Przyłączamy się do nich – dziękujemy, że w tym trudnym czasie razem i solidarnie dbaliśmy o to, co dla nas wszystkich najważniejsze – aby dotrzeć na czas do czytelnika.

O tym jaki był mijający rok napisano już wiele, a jego oceny pewnie jeszcze długo będą obecne w mediach. W „Naszym Kolporterze” postanowiliśmy się przyjrzeć zjawisku, które okazało się prawie tak samo groźne jak sam koronawirus – fake newsom. W ostatnich miesiącach różnego rodzaju spiskowe teorie i zwyczajne fałszywki zdemolowały mentalnie znaczną część społeczeństwa. Jaki jest mechanizm ich działania? Dlaczego są tak groźne? Jak się przed nimi broni tradycyjna prasa? Odpowiedzi na te pytania próbujemy znaleźć w artykule „Zmora fake newsów”.

Zbliżające się Święta to wyjątkowy okres dla rynku prasowego – praktycznie wszyscy wydawcy przygotowują na ten czas specjalne wydania. A świąteczny nastrój i wolne dni sprzyjają czytaniu – właśnie w grudniu chętniej sięgamy po gazety i czasopisma. Co ciekawego przygotowali w tym roku dl nas wydawcy? Rąbka tajemnicy uchyla kilku wydawców popularnych miesięczników w artykule „Święta w prasie”.

Kontynuujemy również naszą akcję „Prasa ma siłę”. Przypomnijmy – pod tym hasłem publikujemy cykl wywiadów z wydawcami, z którymi rozmawiamy o perspektywach, szansach i zagrożeniach rynku prasowego. W tym numerze swoją opinią na ten temat dzieli się z nami z Iwona Tessarowicz, Managing Director Magazines wydawnictwa Egmont Polska. Tytuł tego bardzo ciekawego wywiadu – „Wyrabiajmy nawyk czytania!”.

Zachęcam Państwa również do zapoznania się z ostatnią już częścią naszego jubileuszowego cyklu, związanego z 30-leciem działalności Kolportera. Tym razem oddaliśmy głos pracownikom, którzy mówią m. in. o swoim osobistym związku z firmą.

Życząc Państwu raz jeszcze ZDROWYCH Świąt Bożego Narodzenia, zapraszam do lektury.

Dariusz Materek redaktor naczelny
dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz grudniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

LISTOPAD 2020

Szanowni Państwo,

to nie jest spokojna jesień. Żyjemy w jednym z najtrudniejszych momentów w historii świata w XXI wieku. Szalejąca pandemia, czas gorących sporów politycznych i społecznych, widmo globalnego kryzysu gospodarczego – bardzo wielu osobom trudno odnaleźć się w tej rzeczywistości. Poszukujemy więc usilnie chwili wytchnienia, relaksu, staramy się też znaleźć odpowiedzi na pojawiające się pytania. I pewnie dlatego częściej sięgamy po książki, po gazetę, czasopismo, krzyżówkę. Poziom czytelnictwa w Polsce powoli rośnie – to jedna z nielicznych dobrych informacji w ostatnim czasie. Czytamy nieco więcej, jesteśmy także bardziej skłonni płacić za treści. Czy wydawcy prasowi i książkowi doczekają się więc wreszcie wielkiego powrotu czytelnika? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w artykule „Czytelniku, wróć!”.

Listopad to także szczególny miesiąc pamięci o bliskich, których już z nami nie ma. Czas refleksji i zadumy. Również dla świata mediów. W 2014 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło 2 listopada Międzynarodowym Dniem Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni Wobec Dziennikarzy. W tym dniu ludzie mediów na całym świecie wspominają dziennikarzy i reporterów, którzy zginęli podczas wykonywania obowiązków. Sylwetki niektórych z nich, ludzi niezwykłych, prezentujemy w artykule „Reporterzy niezłomni”.  W tym numerze przypominamy również pracowników mediów w Polsce, którzy odeszli od nas w tym roku.

Listopad 2020 r. to szczególna data dla redakcji „Naszego Kolportera”. Dokładnie 25 lat temu ukazał się pierwszy numer naszego miesięcznika. Początkowo byliśmy tytułem typowo firmowym, skoncentrowanym głownie na informacjach na temat Kolportera. Z czasem jednak na łamach „Naszego Kolportera” zaczęły pojawiać się artykuły dotyczące rynku prasowego, handlu, ekonomii, prawa. Więcej informacji o naszej historii znajdą Państwo w artykule „Ćwierć wieku „Naszego Kolportera”.

Dariusz Materek redaktor naczelny
dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz listopadowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

PAŹDZIERNIK 2020

Szanowni Państwo,

tematyka zdrowotna była w prasie zawsze jedną z „topowych”, ale ostatnie miesiące spowodowały, że stała się wręcz priorytetową. Światowa pandemia, która przechodzi różne fazy, ale niezmiennie nam towarzyszy i zmienia nasze życie, to dziś temat numer jeden dla wszystkich mediów. Zdrowie stało się przedmiotem troski praktycznie wszystkich, a pisanie o zdrowiu – swego rodzaju misją, o potężnym znaczeniu społecznym. Potwierdzają to wydawcy czasopism specjalizujących się w tematyce zdrowotnej, z którymi rozmawialiśmy. Ich opinie, uwagi, ale także bezcenne wskazówki jak dotrzeć do właściwych i wiarygodnych treści prezentujemy w artykule „Czytelniku, lecz się mądrze!”.

W tym numerze rozpoczynamy też cykl „Prasa ma siłę”, w którym będziemy prezentować rozmowy z wydawcami na temat rynku prasowego. Jak może wyglądać prasa za 5, 10, 15 lat? Jak rozwijać czytelnictwo? Z jakimi wyzwaniami mierzą się wydawcy gazet i czasopism? To tylko niektóre z pytań, na które postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi. Nasz cykl rozpoczyna rozmowa z Alexem Sorgiem, prezesem Burda Media Polska sp. z o.o.; tytuł wywiadu – „Prasa buduje wiarygodność”.

Kontynuujemy również nasz cykl jubileuszowy, związany z 30-leciem Kolportera. W poprzednich numerach naszego miesięcznika prezentowaliśmy szczegółową historię firmy.  Tym razem pokazujemy jej normalny dzień pracy, choć raczej należałoby powiedzieć dobę pracy, ponieważ Kolporter działa praktycznie 24 h.  Stąd tytuł artykułu – „Firma, która nie śpi”.  Pokazujemy w nim jak „od kuchni” wygląda cały proces dystrybucji, co dzieje się z prasą po opuszczeniu drukarni i jak wygląda jej droga do czytelnika.

Zachęcam również do lektury artykułu poświęconego „Charlie Hebdo”. To francuskie czasopismo jest dziś znane na całym świecie, za sprawą dramatycznego ataku terrorystycznego sprzed 5 lat. Islamscy ekstremiści zabili kilkunastu dziennikarzy i rysowników. Ale czasopismo nie zmieniło swojej linii – jest dziś przykładem medium, które za swoje przekonania zapłaciło najwyższą cenę i mimo to pozostało im wiernym. Tytuł artykułu: „Charlie Hebdo”: Nigdy nie przestaniemy!”.

Zapraszam do lektury.

Dariusz Materek redaktor naczelny
dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz październikowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

WRZESIEŃ 2020

Szanowni Państwo,

nowy rok szkolny, który rozpoczął się przed kilkoma dniami, będzie z pewnością wyjątkowy i trudny dla wszystkich – nauczycieli, uczniów, rodziców. Koronawirus zmienił w zasadzie wszystko w życiu każdego z nas, ale to właśnie szkolne społeczności odczuwają teraz najmocniej jego wpływ na rzeczywistość. Szkoła 2020, szkoła czasu pandemii to całkowicie nowe środowisko – bez wątpienia trudne dla wszystkich, którzy je tworzą.

W tak specyficznych warunkach szczególnego znaczenia nabiera prasa, która wspiera proces edukacji. Czasopisma dla uczniów i nauczycieli, ukazujące się na naszym rynku stanowią bardzo dobre uzupełnienie programów nauczania,  urozmaicają lekcje, dostarczają unikalnych treści, a jednocześnie zapewniają najmłodszym czytelnikom rozrywkę. Mają być atrakcyjne dla dziecka, ale jednocześnie użyteczne dla nauczyciela. Ich treść bardzo często wiąże się z programami szkolnym, a redakcje współpracują z psychologami, metodykami, pedagogami. Posiadają określone walory edukacyjne i wychowawcze, a przy tym zachęcają młodego odbiorcę do czytania. To wartości trudne do przecenienia. Jak widzą dziś swoją rolę wydawcy czasopism edukacyjnych? Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? Jakie tytuły warto zarekomendować uczniom, a jakie nauczycielom? Spróbowaliśmy odpowiedzieć na te pytania w artykule „Gazeta do tornistra”.

O wyjątkowych tytułach specjalistycznych piszemy także w artykule „Wojsko na łamach”. To przegląd czasopism zajmujących się szeroko pojętą tematyką wojskowości. Okazuje się, że dziś na naszym rynku ukazuje się ich całkiem sporo, a co najważniejsze – mają bardzo lojalną grupę wiernych czytelników. Zarówno współczesność polskiego wojska, jak i jego historia to tematy interesujące nie tylko ludzi związanych zawodowo z armią. A czasopisma zajmujące się tą tematyką, przygotowywane przez zespoły ekspertów, dostarczają unikalnej wiedzy m.in. na temat przemysłu obronnego i polityki obronnej czy najnowszego sprzętu wojskowego. Z pewnością warto poznać bliżej ten bardzo ciekawy segment rynku prasowego.

Dariusz Materek redaktor naczelny
dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz wrześniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

SIERPIEŃ 2020

Szanowni Państwo,

„Gospodarka, głupcze” – tym hasłem w 1992 r. Bill Clinton przekonał Amerykanów do swojej kandydatury i został 42. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Recesja, która dotknęła w tamtym okresie USA była na tyle dotkliwa, że obywatele uznali prymat gospodarki nad wszystkim innymi aspektami funkcjonowania państwa.  Dziś, gdy cały świat przeżywa poważne trudności ekonomiczne z powodu szalejącej pandemii hasło B. Clintona zyskuje ponadczasową aktualność.

Czy prasa może wspierać gospodarkę? Z pewnością tak – przede wszystkim pomaga w zrozumieniu wielu procesów i mechanizmów, które są równie ważne, co skomplikowane. A dotyczą w mniejszym lub większym stopniu każdego z nas. Co więcej – fachowa prasa współtworzy i kreuje gospodarkę, jest z nią w stałej symbiozie.  Jak ten proces wygląda od kuchni? Poprosiliśmy o opinię na ten temat przedstawicieli kilku gazet i czasopism typowo ekonomicznych oraz tych, w których tematyka gospodarcza zajmuje ważne miejsce.  O specyfice swojej pracy mówią w artykule „Prasa uczy jak pływać w gospodarczym oceanie”.

O tym jak ważnym medium jest prasa, nie tylko zresztą gospodarcza, dla polskich przedsiębiorców piszemy natomiast w artykule „Biznes lubi czytać”. Omawiamy w nim wyniki bardzo wnikliwej analizy Polskich Badań Czytelnictwa, które sprawdziły m.in. jak pandemia wpłynęła na czytelnictwo prasy przez biznesmenów, po jakie tytuły sięgali i sięgają najczęściej, czego poszukują w gazetach i czasopismach. To bardzo ciekawe i ważne dla całego rynku prasowego badanie pokazuje, że – wbrew powszechnym stereotypom – dzisiejszym czytelnikiem prasy nie są głównie osoby starsze, wykluczone cyfrowo. Młodzi, dobrze wykształceni i zamożni przedsiębiorcy to dziś jedna z aktywniejszych czytelniczo grup, zauważająca znaczący wpływ kupowania prasy na budowanie pozycji społecznej. Warto poznać ich opinie i motywacje.

Dariusz Materek redaktor naczelny
dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz sierpniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

LIPIEC 2020

Szanowni Państwo,

lubię tabloidy, czytam, szanuję i doceniam – takie wyznanie trudno dziś znaleźć w opiniach na temat rynku prasowego. Tabloidy zdecydowanie łatwiej krytykować, potępiać, wyśmiewać. Fakt – są skandalistami, lubią sensacje, plotki, sami często je kreują. Fakt –  to i owo mają na sumieniu,  zapędzają się czasem zbyt daleko, przegrywają procesy i bywa, że przepraszać. Fakt – nadmierna ekspresja, celowe przerysowania w tytułach i artykułach czasem budzą śmiech. Ale ocena wyłącznie w oparciu o te fakty byłaby niepełna i krzywdząca.

Bo z drugiej strony musimy mieć świadomość, że chodzi o najpoczytniejsze tytuły prasy codziennej, które codziennie kupuje kilkaset tysięcy Polaków, a czyta co najmniej dwu–, trzykrotnie więcej.  Mówimy więc o mediach o ogromnej sile przekazu. Co więcej – świadomych tej siły i umiejętnie z niej korzystających. To na tyle ciekawa i ważna część rynku prasowego, że postanowiliśmy spróbować się przyjrzeć bliżej ich specyfice, spojrzeć na historię i pokazać genezę powstania.

Jest coś, co mnie osobiście imponuje w tabloidach. To bardzo silna więź z czytelnikiem, konsekwencja w budowaniu z nim relacji, doskonałe „czytanie” jego upodobań i pochylanie się nad problemami. Co ważne – skuteczne, nie ograniczające się jedynie do opisania danej osoby, zdarzenia, sytuacji. Redakcje tabloidów, korzystając ze swojej siły oddziaływania, „załatwiają” setki spraw zwykłych ludzi. Nie sposób tego nie docenić. Dlatego – przyznaję – szanuję tabloidy. I czytam w miarę regularnie.

W tym numerze „Naszego Kolportera” prezentujemy również czasopisma, po które najchętniej sięgamy w czasie wakacji. To ciekawy zestaw tytułów, a ich wydawcy na tegoroczne letnie miesiące zapowiadają kilka niespodzianek dla swoich czytelników. Warto zapoznać się z tymi propozycjami – bez względu na to, czy planujemy wyjazd, czy jesteśmy zwolennikami domowego wypoczynku. Bo dobra lektura to zawsze przyjemne uzupełnienie urlopu.

Dariusz Materek redaktor naczelny
dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz lipcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

CZERWIEC 2020

Szanowni Państwo,

w czasie pandemii ponad połowa z nas czytała więcej gazet i czasopism – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska.  Mimo to w przestrzeni publicznej pojawiają się w ostatnich tygodniach opinie, że rynek prasowy wyjątkowo dotkliwie odczuł skutki pandemii.

Skąd te alarmistyczne opinie? Przede wszystkim z błędnego – w mojej ocenie – postrzegania rynku prasowego. Albo wręcz z nieznajomości jego specyfiki. Dla wielu oceniających prasa to wyłącznie nośnik informacji, a to zawęża jej postrzeganie praktycznie wyłącznie do dzienników. Tymczasem dziś rynek prasowy tworzą w znacznym stopniu zupełnie nowe produkty – kolekcje, albumy, wydawnictwa okolicznościowe, produkty okołoprasowe. Rynek prasowy to także np. krzyżówki, które w okresie pandemii zanotowały wzrosty sprzedaży. To czasopisma religijne, dla których ten czas był wyjątkowo trudny z powodu zamknięcia kościołów, ale których czytelnicy wyraźnie szukali w salonikach, sklepach i kioskach. To kolekcje książkowe, po które chętnie sięgaliśmy, to bardzo szeroki segment prasy dziecięcej, która pomagała rodzicom przebywającym w izolacji razem z dziećmi. To oczywiście tygodniki społeczno-polityczne, które czytelnicy cenili i cenią za mądrą publicystykę. 

W tym wydaniu staramy się przybliżyć właśnie tę część rynku prasowego, która w okresie pandemii cieszyła się szczególnym zainteresowaniem czytelników. Wydawcy mówią o tym, jak odnaleźli się w nowych realiach i co zmieniło się w relacjach z czytelnikami, jak starali się spełnić ich oczekiwania, wesprzeć w tym trudnym czasie.

Na marginesie warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, który często przewija się w naszych rozmowach  – prasa powinna wreszcie zacząć cenić sama siebie. Pojawiające się w niektórych mediach opinie o własnej słabości, rozszerzanej na rzekomą słabość całego rynku nie są najlepszą formą promocji. A prasa – jak każdy produkt – potrzebuje dobrej reklamy. Zwłaszcza teraz.

Dariusz Materek redaktor naczelny
dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz czerwcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

MAJ 2020

Szanowni Państwo,

„Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie…” – ten fragment piosenki zespołu Tilt to w ostatnich miesiącach chyba najczęściej powtarzane przez miliony Polaków słowa. Rzeczywistość, w której wszyscy żyjemy od blisko dwóch miesięcy, jest daleka od normalności. Ogólnospołeczna izolacja, stały lęk przed zakażeniem, ograniczenia w przemieszczaniu się, obowiązek noszenia masek – to wszystko przypomina nierealny koszmar. Jesteśmy nim coraz bardziej zmęczeni, coraz mocniej tęsknimy za normalnym życiem.

Ale jakie ono będzie? Czy takie, jakim pamiętamy je sprzed pandemii? Wiele zależy od tego, jak będzie wyglądała nasza gospodarka, jak mocno zostanie okaleczona przez koronawirusa i jak szybko będzie w stanie poradzić sobie z kryzysem. Do dyskusji na ten temat zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji handlowych i wydawców. W artykule „Czekając na normalność” prezentują oni bardzo różne stanowiska i opinie na temat zmian, jakie zaszły lub zajdą w społeczeństwie, gospodarce i rynku prasowym.

Majowe wydanie „Naszego Kolportera”, które mają Państwo przed sobą, miało być dla nas wydaniem szczególnym. 30 lat temu, 2 maja 1990 r.,  Krzysztof Klicki zdecydował, że spróbuje swoich sił w biznesie dostarczając prasę do sklepów spożywczych. Ta data ma dla nas wszystkich – pracowników i przyjaciół Kolportera – wyjątkowe znaczenie. Chcieliśmy więc również, aby to wydanie „Naszego Kolportera” było wyjątkowe – uroczyste, radosne, jubileuszowe. Jednak rzeczywistość zmieniła plany. Dziś, gdy wszyscy zmagamy się z pandemią koronawirusa, nie jest dobry czas na świętowanie. Prezentujemy więc Państwu – naszym Czytelnikom – wybór najważniejszych wydarzeń z historii Kolportera. Ale wierzymy gorąco, że jeszcze przyjdzie moment, w którym będziemy mogli odpowiednio uczcić nasz jubileusz.

Życząc wszystkim dużo zdrowia i jak najszybszego powrotu do normalności – zapraszam do lektury.

Dariusz Materek redaktor naczelny
dariusz.materek@kolporter.com.pl

Zobacz majowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

MARZEC 2020

Szanowni Państwo,

We wrześniu tego roku będziemy obchodzić 30-lecie uruchomienia w Polsce pierwszego analogowego łącza internetowego. w ciągu tych trzech dekad najmłodsze i początkowo dość nieporadne medium stał o się najbardziej dostępnym i wyjątkowo ekspansywnym. Skutki powszechnego dostępu do informacji w sieci odczuł a m.in. prasa. do tego stopnia, że w ostatnich latach wyjątkowo często przewidywano ostateczny kres tradycyjnych, papierowych wydań. Mimo to papierowa prasa ma się całkiem nieźle, a nawet – jak się wydaje – łapie drugi oddech.
Prasa tradycyjna czy internetowa – ten spór prawdopodobnie będzie trwał jeszcze dość długo. Spróbowaliśmy go przeanalizować, pokazać plusy i minusy jednego, i drugiego medium, zapytać o opinię wydawców. Mądra synergia wydań cyfrowych i tradycyjnych to kierunek, w którym dziś wydaje się zmierzać rynek prasowy. pytanie czy takie harmonijne połączenie uda się zrealizować, pozostaje jednak nadal otwarte.

Artykuł „drugi oddech papierowej prasy ”, do którego przeczytania zachęcamy, to nasza próba oceny, ale też zachęta do refleksji i dyskusji. Jak dalej potoczy się historia prasy? czy tradycyjne, papierowe wydania przetrwają w takiej formie, jaką dziś znamy? a może to Internet – ze wszystkimi swoimi ułomnościami – straci rangę ważnego źródła informacji? debatę na ten temat na pewno będziemy kontynuować na naszych łamach, prosząc o opinię kolejnych wydawców i ekspertów.

Dariusz Materek redaktor naczelny
dariusz.materek@kolporter.com.pl

 

Zobacz lutowy numer „Naszego Kolportera”.

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

LUTY 2020

Szanowni Państwo,

w tym roku Kolporter będzie świętował jubileusz 30-lecia istnienia. Wprawdzie nasza firma patrzy w przyszłość, to przecież nie możemy nie zauważyć tak pięknej i ważnej rocznicy.

Dlatego, począwszy od bieżącego numeru, przez cały rok 2020 na łamach „Naszego Kolportera” będziemy publikować artykuły przypominające najważniejsze daty z historii firmy, porozmawiamy z pracownikami z najdłuższym stażem w Kolporterze, zaprezentujemy specjalny, jubileuszowy Alfabet Kolportera. W lutowym wydaniu przypominamy, jak się to wszystko zaczęło, gdy w maju 1990 r. prezes Krzysztof Klicki oplem pożyczonym od swojego ojca, Sławomira Klickiego, rozwiózł do jedenastu sklepów Społem w Kielcach egzemplarze „Gazety Wyborczej”.

To tyle tytułem zapowiedzi tego, co w najbliższych wydaniach. A w bieżącym numerze, spośród wielu interesujących materiałów, polecam Państwu artykuł o prasie lokalnej, czyli tygodnikach ukazujących się w powiatach i gminach. Mają swoich stałych czytelników, a te najbardziej poczytne pod względem sprzedaży mogą rywalizować z niektórymi tygodnikami ogólnopolskimi.

Grzegorz Kozera redaktor naczelny
grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

 

Zobacz lutowy numer „Naszego Kolportera”.

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera” są dostępne tu

 

STYCZEŃ 2020

Szanowni Państwo,

Przełom roku to czas podsumowań, ale też prognoz, przynajmniej na najbliższe miesiące. Rok 2019 obfitował w wiele zdarzeń i – jak zawsze – część z nich była pozytywna, część – nieco mniej. Oczywiście, myślimy przede wszystkim o rynku prasowym i handlu, który też jest z tym rynkiem związany. Specjalnie dla nas eksperci z obu branż oceniają miniony rok, a także snują prognozy na rok bieżący.

Przedstawiciele rynku prasy w swoich wypowiedziach m.in. zwracają uwagę, jak ważna jest obecnie treść tytułów prasowych. Jeden z naszych rozmówców użył nawet takiego określenia, że obecnie prasa to treść. Tylko jej wysoką jakością można zaciekawić czytelnika, przyciągnąć jego uwagę, sprawić, że będzie on sięgał również po wydania papierowe, a nie szukał interesujących go materiałów wyłącznie w internecie. W „Naszym Kolporterze” wychodzimy z podobnego założenia. Dlatego mogę zapewnić, że w 2020 r. nadal będziemy się starać, aby w firmowym miesięczniku Kolportera znajdowali Państwo jak najwięcej ciekawych materiałów z rynku prasowego i dystrybucyjnego, ze świata mediów i z branży handlowej.

Grzegorz Kozera, redaktor naczelny
grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz styczniowy numer „Naszego Kolportera”.

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

GRUDZIEŃ 2019

Szanowni Państwo,

grudniowe wydanie „Naszego Kolportera” to zarazem wydanie przedświąteczne, dlatego piszemy, jak spędzają Boże Narodzenie kontrahenci Kolportera, na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy przed świętami, a także, które święta są najważniejsze w największych religiach świata. Nawet porada psychologa nawiązuje do tematyki świątecznej, wystarczy podać jej tytuł: „Umiar pod choinką”.

Oczywiście, w bieżącym numerze jest też „Temat miesiąca”, a w nim branżowy artykuł o tym, jak na przestrzeni kilkunastu lat zmieniał się asortyment w małych punktach sprzedaży. Np. w takich, jak saloniki Kolportera, gdzie pojawiły się usługi w postaci sprzedaży kart podarunkowych do sklepów, biletów podróżnych i na imprezy sportowe oraz doładowań do gier.

A ponieważ w tym roku to już ostatnie spotkanie z Państwem, w imieniu swoim i zespołu „Naszego Kolportera” życzę Państwu zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w roku 2020 spokoju i powodzenia w pracy i życiu osobistym. Do zobaczenia (przeczytania) w styczniu.

Grzegorz Kozera, redaktor naczelny
grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz grudniowy numer „Naszego Kolportera”.

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

LISTOPAD 2019

Szanowni Państwo,

„Nasz Kolporter” systematycznie się zmienia. Niektóre zmiany są drobne i niekoniecznie można je od razu zauważyć, ale w najbliższych miesiącach wprowadzimy kolejne i te na pewno zostaną przez Państwa dostrzeżone. W ostatnich numerach zmienił się np. układ spisu treści, pojawiły się też nowe rubryki, jak „Przegląd zagraniczny” czy „Rozmaitości prasowe”.

A o czym piszemy w listopadowym wydaniu? „Tematem miesiąca” jest ekologia, przedstawiona w szerokim kontekście, ale też z pozycji Kolportera i jego proekologicznych działań, których jest dużo. Najnowszy przykład to zastąpienie w salonikach foliowych reklamówek torbami bawełnianymi oraz przystąpienie do programu „Zdrowy paragon” – szczegóły znajdą Państwo w artykule „Wszyscy musimy być eko”.

Chcę też Państwu polecić rozmowę z dyrektorem handlowym Kolportera Tomaszem Sakiem, który mówi, jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższych tygodniach w branży handlowej. Dla wielu z nas samochód to narzędzie pracy, warto więc zapoznać się z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać w listopadzie – piszemy o tym w artykule „Ręce na kierownicy”. Proponuję także lekturę wywiadu z aktorką Agatą Kuleszą i artykuł z cyklu „Historia prasy”. Wybór ciekawych tekstów jest duży.

Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz listopadowy numer „Naszego Kolportera”.

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

PAŹDZIERNIK 2019

Szanowni Państwo,

jak mówi stare powiedzenie, lepiej być zdrowym i bogatym niż chorym i biednym 😊. O kwestiach materialnych nie piszemy w październikowym wydaniu „Naszego Kolportera”, za to o zdrowiu jak najbardziej, bo cóż nam po pieniądzach, gdy nie ma zdrowia?. A konkretnie – piszemy o zdrowym odżywaniu i zdrowym stylu życia, również w kontekście czasopism poświęconych tej tematyce. To nasz „Temat miesiąca”.   

W najnowszym wydaniu znajdą również Państwo informację o wymianie we wszystkich magazynach terenowych Kolportera regałów służących do kompletacji prasy, przed wysłaniem jej do punktów sprzedaży. To była duża operacja, ponieważ trzeba było zainstalować aż 2500 nowych (dodam: estetycznych) regałów z nowoczesnym oprogramowaniem. Teraz praca jest szybsza, no i unika się pomyłek przy rozdzielaniu egzemplarzy gazet i czasopism na poszczególne trasy. Jak zwykle, polecam także nasze stałe rubryki, w tym „Historię prasy” (o prasie w PRL-u), humor Angory, „Wiadomości z drugiej ręki”, horoskop i krzyżówki.

                                                                                                                             Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz październikowy numer „Naszego Kolportera”.

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

WRZESIEŃ 2019

Szanowni Państwo,

zapraszam do sięgnięcia po wrześniowe wydanie „Naszego Kolportera”. W powakacyjnym numerze dużo uwagi poświęcamy kolekcjom, które są w ofercie dystrybucyjnej Kolportera.  W przypadku takich serii, jak „SuperZings” czy „MojiPops”, można wręcz mówić o fenomenie wydawniczym i sprzedażowym.  Z każdą nową częścią rośnie zainteresowanie nimi, a co za tym idzie zwiększane są nakłady i wzrasta sprzedaż. Skąd ten sukces? Odpowiedzi na to pytanie szukamy rozmawiając m.in. z wydawcą i sprzedawcami.

A skoro o dobrej sprzedaży mowa, to w naszym firmowym miesięczniku przypominamy, że w handlu właśnie rozpoczyna się sezon na tradycyjne kalendarze na rok 2020. Zdzieraki, kalendarze ścienne, książkowe czy biurkowe niezmiennie są chętnie kupowane, ponieważ wielu klientów nadal woli z nich korzystać niż z elektronicznych terminarzy w smartfonach czy laptopach. Co papier, to papier. I jak zawsze, polecam nasze stałe rubryki: „Wiadomości z drugiej ręki”, „Wydarzenia”, „Przegląd zagraniczny” (nowość), humor Angory, przepis kulinarny, horoskop i krzyżówki.  

                                                                                                                             Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz wrześniowy numer „Naszego Kolportera”.

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

SIERPIEŃ 2019

Szanowni Państwo,

ponieważ zależy nam, aby za pośrednictwem „Naszego Kolportera” spotykać się z Czytelnikami co miesiąc, przez cały rok, dlatego po raz pierwszy firmowy miesięcznik ukazuje się również w sierpniu. Wprawdzie ciągle są wakacje, ale wierzę, że mimo to (a może właśnie dlatego 😊) znajdą Państwo chwilę, by sięgnąć do najnowszego numeru.

W sierpniowym wydaniu pozostajemy jeszcze, w sporej mierze, w klimatach wakacyjnych, ale nie do końca. Przecież za niespełna trzy tygodnie rozpocznie się nowy rok szkolny rok, piszemy więc także na temat szkoły i publikacji edukacyjnych, które są w ofercie dystrybucyjnej Kolportera. Polecam też artykuł o tym, że konsumenci stają się coraz starsi, co stawia nowe wyzwania przed całym rynkiem, nie tylko prasowym. A ponieważ jest sierpień, warto przeczytać tekst o gazetach, które były wydawane i kolportowane podczas powstania warszawskiego. Oczywiście, są też stałe rubryki, m.in. „Wiadomości z drugiej ręki”, „Wydarzenia”, humor Angory, horoskop, przepis kulinarny i krzyżówki.

Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz sierpniowy numer „Naszego Kolportera”.

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

LIPIEC 2019

Szanowni Państwo,

na początek ważna informacja. Dotychczas „Nasz Kolporter” na czas wakacji ukazywał się w podwójnym wydaniu, teraz po raz pierwszy wyjdzie także w sierpniu. Szukajcie więc naszego magazynu za miesiąc!

A co znajdą Państwo w najnowszym, lipcowym numerze? Oprócz „Tematu miesiąca” o sprzedaży prasy w miejscowościach nadmorskich i nad mazurskimi jeziorami, proponujemy Państwu dodatkową porcję krzyżówek, „Wakacyjną strefę dzieci”, wywiad ze znanym z telewizji brytyjskim stylistą Gok Wanem, a w cyklu „Historia prasy” artykuł przypominający o pierwszym lądowaniu ludzi na Księżycu. Piszemy też o wręczeniu Kryształowych Zwierciadeł, 25-leciu Związku Kontroli Dystrybucji Prasy i o sprzedaży tradycyjnych map w małych miejscowościach. Ponadto mamy dla Państwa nasze stałe rubryki: humor Angory, horoskop, przepis kulinarny, porady psychologiczne i prawne, a także „Wiadomości z drugiej ręki” i „Wydarzenia”. Dwie ostatnie to ciągle nowe pozycje, zadebiutowały bowiem w poprzednim numerze.  

                                                                                                                             Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz lipcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

CZERWIEC 2019

Szanowni Państwo,

wielu z nas – i chodzi nie tylko o pracowników Kolportera, ale o wszystkich Polaków – myśli już o letnim urlopie. Nieprzypadkowo więc w czerwcowym wydaniu „Naszego Kolportera” głównym tematem są propozycje lektur, po które warto sięgnąć w wakacje, a które znajdują się w ofercie dystrybucyjnej Kolportera. Mowa o książkach i czasopismach dla dorosłych czytelników, magazynach z krzyżówkami i szaradami, a także o wakacyjnych tytułach dla najmłodszych.
Bieżące wydanie „Naszego Kolportera” również może być ciekawą lekturą urlopową. Polecam wywiad z aktorką i scenarzystką Gabrielą Muskałą, artykuł o milenialsach, czyli ludziach urodzonych w latach 80. i 90., którzy zaczynają przeważać wśród klientów saloników prasowych, a w cyklu „Historia prasy” tekst o reporterach, którzy zmieniali tożsamość i kolor skóry, żeby zdobyć materiał do swoich reportaży. Krzyżówki, humor Angory, horoskop i nasza nowa rubryka „Wiadomości z drugiej ręki” to także dobre propozycje do wakacyjnego czytania.

Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz czerwcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

MAJ 2019

Szanowni Państwo,

Kolporter od lat jest liderem na polskim rynku dystrybucji prasy, co potwierdzają najnowsze wyniki podane przez Izbę Wydawców Prasy. Udział naszej firmy w rynku wynosi obecnie 55,67 proc., a według wewnętrznych firmowych danych jest jeszcze większy, bo sięga 65 proc. I ta informacja dla nas, pracowników Kolportera, nie jest żadnym zaskoczeniem. Ale czy zastanawiali się Państwo, jak odbywa się dystrybucja wydawanej w Polsce prasy do naszych rodaków mieszkających za granicą? Jeśli nie, to zachęcam do lektury artykułu „Polska prasa idzie w świat” w najnowszym numerze „Naszego Kolportera”. Piszemy, do których krajów trafia najwięcej polskiej prasy, w jaki sposób jest kolportowana, a także o pośrednim udziale Kolportera w zagranicznej dystrybucji.

O innych interesujących publikacjach piszę dla formalności, bo wierzę, że Państwo sięgną po nie. I nie chodzi mi wyłącznie o stałe pozycje (horoskop, krzyżówkę, humor Angory), ale np. o wywiad z aktorem Sławomirem Orzechowskim czy – w cyklu „Historia prasy” – o historię o dziedziczce fortuny prasowego magnata, która przyłączyła się do terrorystów.

Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz majowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

KWIECIEŃ 2019

Szanowni Państwo,

niezmiennie zachęcam Państwo do sięgnięcia po nasz firmowy miesięcznik „Nasz Kolporter”, tym bardziej że właśnie ukazał się najnowszy, kwietniowy numer. Naprawdę warto! Zbliża się Wielkanoc, więc najnowsze wydanie ma w sporej części charakter świąteczny. Na początek, a właściwie na pobudzenie apetytu, proponujemy artykuł o czasopismach kulinarnych, w których można znaleźć nie tylko przepisy mniej lub bardziej wymyślnych potraw. Z najnowszego numeru dowiedzą się również Państwo, dlaczego jedna z tras dostaw prasy z Opola prowadzi przez Czech oraz na czym polega praca kierownika Biura Obsługi Klienta we Wrocławiu.
Ciekawych tekstów jest rzecz jasna więcej. Np. wywiad z jednym najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich aktorów, czyli z Danielem Olbrychskim, a także – w cyklu „Historia prasy” – artykuł o niezwykłej wydawczyni „The Washington Post” Kay Graham. Do tego ulubione rubryki naszych Czytelników: humor „Angory”, horoskop, krzyżówki.

Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz kwietniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

MARZEC 2019

Szanowni Państwo,

ukazał się marcowy numer „Naszego Kolportera” i oczywiście mam nadzieję, że wzbudzi Państwa zainteresowanie. Comiesięczną „polecajkę” zacznę od artykułu otwierającego najnowsze wydanie – piszemy o ewolucji, jaką w ciągu kilkunastu lat przeszedł handel w Polsce, a także – m.in. za sprawą Kolportera – rynek sprzedaży prasy. Dodatkowo, żeby pozostać w tematyce branżowej, chcę zwrócić Państwa uwagę na jeszcze dwie publikacje. Pierwsza to tekst o zwiększeniu dostaw prasy do małych miejscowości, druga dotyczy pozyskania nowych kontrahentów sprzedających prasę. W ciągu niespełna roku współpracę z Kolporterem rozpoczęło ponad 1000 klientów, z których większość związana była wcześniej z Ruchem. Przytaczamy ich opinie nt. współpracy z nowym dystrybutorem, czyli z nami 😊

A ponieważ nie tylko samą pracą człowiek żyje, zapraszam do lektury innych naszych materiałów: np. wywiadu z Mikołajem Cieślakiem z Kabaretu Moralnego Niepokoju i „Ucha Prezesa” czy historii o geniuszu, który został terrorystą . A ze stałej rubryki „Psycholog radzi” dowiedzą się Państwo, jak być pogodnym.

Grzegorz Kozera redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz marcowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

LUTY 2019

Drodzy Państwo,

w lutowym wydaniu „Naszego Kolportera” dużo piszemy na temat, który jest ważny tak dla wydawców i sprzedawców prasy, jak i pracowników Kolportera odpowiedzialnych za promocję i dystrybucję. Chodzi mianowicie o akcje promocyjne i konkursy dla sprzedawców, organizowane w punktach handlowych, do których Kolporter dostarcza prasę. Właściwa ekspozycja w punkcie handlowym, z wykorzystaniem nośników reklamowych z oferty Kolportera, jest skutecznym dopełnieniem promocji tytułu prasowego lub kolekcjonerskiego. Przekonują się o tym wydawcy prasowi, którzy chętnie współpracują z Kolporterem przy organizowaniu akcji promocyjnych oraz konkursów.

Trochę nieskromnie dodam, że interesujących artykułów – nie tylko branżowych – w lutowym numerze jest więcej. Jak choćby wywiad z Dorotą Rabczewską-Stępień „Dodą” czy historia tragicznie zakończonej miłości przedwojennej aktorki Stanisławy Umińskiej do Jana Żyznowskiego. Z porad prawnych polecam artykuł o tym, dlaczego powinniśmy odbierać przesyłki polecone (wiem, nikt chyba nie lubi wyjmować ze skrzynki urzędowego awiza).

Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz lutowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu

 

STYCZEŃ 2019

Drodzy Państwo,

miło mi ponownie spotkać się z Państwem, już w Nowym Roku, przy okazji wydania styczniowego numeru naszego firmowego miesięcznika. Domyślam się, że wielu z Państwa zainteresuje fotorelacja z firmowej Wigilii i pełna lista nagrodzony pracowników, dlatego właśnie ten materiał polecam na początek.   Jednak głównym tematem bieżącego wydania  jest podsumowanie roku 2018. To był gorący rok, szczególnie na rynku prasowym w związku z finansowymi problemami Ruchu i przerzucaniem dodatkowych nadziałów prasy do punktów obsługiwanych przez Kolportera . Nasza firma poradziła sobie w tej nowej i trudnej dla całego rynku sytuacji. Dla „Naszego Kolportera” wypowiadają się dyrektorzy poszczególnych pionów Kolportera, ale też ludzie spoza firmy, wydawcy i handlowcy.

Niezmiennie zachęcam Państwa do współpracy z naszą redakcją. Po pierwsze, poprzez czytanie firmowego miesięcznika (tak, to też jest współpraca), a po drugie – poprzez zgłaszanie nam propozycji tematycznych, uwag i wskazówek.

                                                                                                                             Grzegorz Kozera, redaktor naczelny

grzegorz.kozera@kolporter.com.pl

Zobacz styczniowy numer „Naszego Kolportera”

Archiwalne wydania „Naszego Kolportera”są dostępne tu