cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

„Polityka” – więcej niż tylko tygodnik

Wszystko zaczęło się w 1957 roku, gdy ukazał się pierwszy numer tygodnika „Polityka”. Dziś, po 65 latach, „Polityka” jest również wydawcą kilku tytułów prasowych, książek i kolekcji, serwisów internetowych oraz organizatorem wielu cenionych projektów i nagród.

Dyskusja na zebraniu redakcji POLITYKI. Stoi Piotr Pytlakowski – jeden z najważniejszych polskich dziennikarzy śledczych Fot. Polityka

Wydawcą tygodnika „Polityka” od 2013 roku jest POLITYKA Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna. Wcześniej „Polityka” funkcjonowała w ramach spółdzielni pracy, którą utworzyli w 1990 roku, przy okazji likwidacji RSW Prasa-Książka-Ruch, dziennikarze i pracownicy redakcji. Zmiana formy prawnej podyktowana została chęcią lepszego dostosowania się do dynamicznych zmian dotykających w ostatnich latach rynek prasowy.

Wydawnictwo ma mocne fundamenty ekonomiczne, jest niezależne finansowo i rozwija się samodzielnie, bez udziału żadnego inwestora zewnętrznego.

Siła tygodnika „Polityka”, flagowego produktu wydawnictwa, tkwi w niepowtarzalnym zespole znanych, cenionych i rozpoznawalnych dziennikarzy i redaktorów. Autorzy „Polityki” są laureatami wielu prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich. Swoim piórem bronią demokracji i praworządności, opowiadają się za trójpodziałem władzy, śledzą i piętnują nadużycia rządzących, wspierają kobiety i propagują różnorodność. Są zawsze blisko wydarzeń i spraw ważnych dla Polski, Europy i świata.

„Polityka” pozostaje od lat najchętniej kupowanym tygodnikiem opinii w Polsce. Na czele redakcji już od prawie 30 lat stoi Jerzy Baczyński. Jest nie tylko redaktorem naczelnym „Polityki”, ale także prezesem zarządu spółki.

POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A. jest także wydawcą dwutygodnika „Forum”, dwóch miesięczników popularnonaukowych – „Świata Nauki”, polskiej edycji renomowanego pisma „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia”, jednego z najstarszych polskich periodyków, a także tematycznych, regularnie ukazujących się wydawnictw specjalnych – „Pomocnika Historycznego”, „Niezbędnika Inteligenta” i „Salonu” – pisma o wnętrzach, architekturze i sztuce. Ponadto „Polityka” wydaje także książki, przede wszystkim autorstwa swoich dziennikarzy.

„Polityka” to dziś nie tylko wydawnictwa papierowe, to także wieloletnia obecność w Internecie. Portal Polityka.pl z licznymi blogami dziennikarzy „Polityki” i współpracowników redakcji należy do najpopularniejszych serwisów internetowych tygodników opinii.

Na początku roku 2021 „Polityka” udostępniła nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Dużym powodzeniem cieszy się witryna dwutygodnika „Forum”, a od 2017 roku także Fiszki Polityki – aplikacja na smartfony z codzienną porcją wiedzy o Polsce i świecie podaną w pigułce.

W styczniu 2022 roku wystartował nowy projekt internetowy „Polityki” – Pulsar. Pulsar to efekt zespolenia serwisów internetowych „Wiedzy i Życia” oraz „Świata Nauki”. Nie jest to prosta suma składników, ich treści są wzbogacone o najwyższej jakości materiały własne Pulsara, prezentowane pod jednym, wspólnym szyldem na portalu projektpulsar.pl

„Polityka” jest także organizatorem wielu znanych, cenionych i cieszących się prestiżem nagród (Paszporty POLITYKI, Nagrody Historyczne, Nagrody Naukowe, Nagroda Architektoniczna) i projektów (Listki CSR, Letnie Ogrody POLITYKI, Salony POLITYKI).

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce, przyznawana już ponad 60 lat, nagroda dla publikacji dotyczących najnowszej historii Polski, zaś Paszporty POLITYKI to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, która w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 30-lecie. Najmłodszą nagrodą jest Nagroda Architektoniczna POLITYKI za najlepszą realizację architektoniczną, która w 2021 roku obchodziła jubileusz 10-lecia.

W 2001 roku powołana została Fundacja Tygodnika POLITYKA, prowadząca program stypendialny skierowany do młodych wybitnych naukowców pod nazwą Nagrody Naukowe POLITYKI (wcześniej „Zostańcie z nami!”). Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, czytelnicy mogą przekazywać na nią 1% podatku, zasilając fundusz stypendialny.

„Polityka” jest współudziałowcem powstałego w 1998 r. radia TOK FM, jedynego w Polsce radia typu news & talk. W programach cyklicznie występują dziennikarze POLITYKI, a niektórzy z nich prowadzą swoje oddzielne audycje.

W 2013 roku w ramach grupy kapitałowej wydawnictwa POLITYKA powstała Polityka Insight (PI) – pierwsza w Polsce platforma wiedzy dla liderów biznesu, polityki i dyplomacji.

Od 2001 r. siedziba „Polityki” mieści się w nowoczesnym gmachu w Warszawie przy ul. Słupeckiej 6 (na Ochocie, nieopodal placu Narutowicza). Na ponad 6600 m kw. i czterech piętrach kompleksu biurowego, składającego się w części z zaadaptowanej przedwojennej kamienicy, swoje miejsce znalazły redakcje czasopism, a także wszystkie działy i agendy wydawnictwa (łącznie blisko 120 osób). W znakomicie wyposażonej sali multimedialnej odbywają się spotkania, wykłady, seminaria i konferencje, które ułatwiają stały kontakt czytelników z pismem i jego autorami.

„Polityka” jest również właścicielem Leśniczówki Nibork, komfortowego ośrodka wypoczynkowego, znajdującego się w odległości 155 km od Warszawy na skraju Mazur i Puszczy Napiwodzkiej. Pochodząca z początków ubiegłego wieku leśniczówka wraz z dwoma innymi budynkami, które pełnią funkcje mieszkalne, została pieczołowicie odrestaurowana i zmodernizowana i służy „Polityce” jako dom pracy twórczej.

RED