cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Prasa na wakacje

Letni urlop to dobra pora, by odpocząć od wszechobecnej elektroniki, odłożyć na bok smartfon, dać sobie chwilę wytchnienia od komputera i telewizji. Zamiast tego chętnie korzystamy z relaksu przy krzyżówce, ciekawym czasopiśmie, tradycyjnej książce. To prawidłowość obserwowana już od co najmniej kilku lat. Czytanie staje się stałym elementem wakacyjnego wypoczynku.

Fot. Getty Images

O tym, że proces czytania wyraźnie pomaga w osiągnięciu stanu relaksu, mówią wyniki badań, prowadzonych przez lekarzy. Pokazały one, że czytanie redukuje stres, uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować stresu aż o 60 procent. Ciekawa lektura działa kojąco o wiele bardziej niż słuchanie muzyki czy spacer. Czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, stymuluje nasz mózg. Ale również pomaga zasnąć. Jest więc idealnym remedium na zabieganą i pełną stresu codzienność. Nic więc dziwnego, że czytanie kojarzy nam się z wakacjami i dla wielu z nas jest ich nieodłącznym elementem.

Praktycznie co roku w wakacje w miejscowościach wypoczynkowych rośnie sprzedaż gazet i czasopism. Pojawiają się sezonowe punkty handlowe – w kurortach, przy trasach dojazdowych otwierane są małe sklepy czy kioski działające tylko sezonowo, przez kilka miesięcy. Średnio to kilkaset nowych punktów sprzedaży prasy, działających głównie w pasie nadmorskim i na obszarze Pojezierza Mazurskiego. Zlokalizowane na tych samych terenach całoroczne sklepiki, które mają w swojej ofercie prasę, w czasie wakacji notują nawet 100-procentowe wzrosty sprzedaży gazet i czasopism. Klienci najchętniej wybierają poradniki, krzyżówki, książki i magazyny dla dzieci.

Jaka tematyka najbardziej interesuje czytelniczki i czytelników prasy podczas wakacji? Czego najczęściej szukają w swoich ulubionych tytułach? I co w tym roku proponują im wydawcy?

Odważnie w świat

Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa, dyrektorka ds. PR w Wydawnictwie Agora S.A.: – Redakcja „Wysokich Obcasów” właśnie rozpoczęła kolejną odsłonę akcji „Kobiety w podróży”, w której od lat inspiruje czytelniczki do odważnego eksplorowania świata. W ramach tego cyklu pisze m.in. o tym, jak kobiety przemierzają świat – samolotem, kajakiem, pociągiem, rowerem, kamperem itp. Jedne wydają na to oszczędności życia, inne podróżują za grosze. Jedne wybierają drugi kontynent, inne kochają mikrowyprawy, nawet na krótko, na weekend, bo całkiem blisko też można odkryć nowy ląd. Jedne podróżują z partnerem, partnerką albo w większych grupach – z rodziną lub przyjaciółmi, a inne wyruszają na wyprawę solo.

– W ramach akcji redakcja „Wysokich Obcasów” przygotowała dla czytelniczek i czytelników konkurs opisowo-fotograficzny. Zgłoszenia można przesyłać za pomocą formatki dostępnej na stronie wysokieobcasy.pl/kobietywpodrozy. Publikacje z tego cyklu pojawiają się regularnie na łamach sobotnich „Wysokich Obcasów”, sobotniego magazynu „Gazety Wyborczej”, a także miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra” i serwisu Wysokieobcasy.pl.

Rekomendacje zawsze w cenie

Agnieszki Mechowska, Brand Manager w wydawnictwie Bauer Media, („Twój Styl” i „Pani”): – Wakacyjne wydania „Twojego Stylu” (nr 8 i 9) tradycyjnie ukażą się w dwóch formatach: dużym i małym. Wersja mini w okresie letnim cieszy się szczególnym powodzeniem wśród czytelniczek. Ponadto oba wydania będą miały dodatkowe mutacje z kosmetykami. Oprócz interesujących wywiadów i portretów, czytelniczki otrzymują aktualne informacje jak zaplanować aktywny wypoczynek i jednocześnie się zregenerować. W kręgu zainteresowań są również podróże bliskie – wypoczynek na łonie natury, magiczne zakątki Polski, jak i te dalsze wyjazdy zagraniczne. Stałym elementem jest letnia moda, od propozycji kolorystycznych, po sezonowe trendy i dodatki. Nie może też zabraknąć nowości kulinarnych z sezonowych składników. Porady urodowe i zdrowotne dotyczą najczęściej problemów sezonowych. Pielęgnacji wrażliwej skóry, wystawionej na większą ekspozycję na słońce, czy zapobieganiu problemom zdrowotnym, którym sprzyja zmiana miejsca, wyjazdy. Redakcje informują o nowych produktach, jakie pojawiają się na rynku, rekomendują, które z nich warto mieć pod ręką.

– W okresie wakacyjnym startuje też akcja #poswojemu. To inicjatywa serwisu twojstyl.pl, ale poświęcamy jej również uwagę na łamach „Twojego STYLU”. Akcja promuje i docenia niezwykłe historie kobiet i ich działania ONLINE! Redakcja serwisu prezentuje kandydatki w pięciu kategoriach Wellbeing, Mama, Selflove, Styl i Edukacja. W finale internautki wybiorą laureatki, które otrzymają tytuł DOSKONAŁOŚĆ SIECI 2022 serwisu Twój STYL.pl. Więcej informacji o akcji w „Twoim STYLU” 8/2023 i na twojstyl.pl.

Sezonowe inspiracje

Maria Korczyńska, redaktor prowadząca magazynów „Kobieta i życie” oraz „Poradnik domowy” (wydawnictwo Bauer Media): – Podczas planowania naszych poradników zawsze staramy się być bliżej Czytelniczek i ich potrzeb, latem – przygotowujemy więcej wakacyjnych, sezonowych tematów właściwie w każdym dziale naszych pism. Podpowiadamy, jak bezpiecznie korzystać ze słońca, dbać o ciało latem, chronić się przed upałami. Piszemy o najczęstszych kłopotach ze zdrowiem, z którymi mamy do czynienia w tym okresie. Nie zapominamy o modzie i strojach, które najlepiej sprawdzą się podczas gorących dni. Inspirujemy też do kulinarnych zmian – w naszych magazynach pojawia się więcej przepisów na lekkie, łatwe do przygotowania potrawy z sezonowych warzyw i pysznych owoców, których teraz jest pod dostatkiem.

– Piszemy także o pielęgnacji ogródków, o upiększaniu swoich balkonów i tarasów, by mogły stać się idealnym miejscem do wypoczynku. A podróżnikom wskazujemy miejsca, które warto odwiedzić podczas urlopowych wypadów. Ale nie ograniczamy się wyłącznie do porad, nie zapominamy też o rozrywce: krzyżówkach, nowościach książkowych (i nie tylko), które umilą Czytelniczkom wolny czas.

Odpoczynek od codzienności

Joanna Kadej-Krzyczkowska, redaktor naczelna czasopism „100 Rad” oraz „Poradnik 50+” (wydawnictwo Bauer Media): – Generalnie na lato staramy się dobierać lżejsze tematy, a trochę unikamy tych trudnych. Wychodzimy z założenia, że nawet jeśli nasze Czytelniczki są już na emeryturze i mają dorosłe dzieci (więc trudno w ich przypadku mówić o wakacjach), w okresie letnim udziela im się taki wakacyjny nastrój i chciałyby trochę odpocząć od zwyczajnego życia. Dlatego więcej mamy tematów lekkich, takich do poczytania.

– Z drugiej strony to czas, kiedy wiele kwestii dotyczy wszystkich lub prawie wszystkich. Kiedy na stronach poświęconych zdrowiu piszemy np. o jakiejś chorobie, temat dotyczy tylko osób, które na nią chorują. Gdy piszemy o tym, jak radzić sobie z upałem, możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że niemal 100 proc. czytelniczek zainteresuje się tematem. Ta zasada sprawdza się nie tylko w przypadku tematów zdrowotnych, ale też w wielu innych działach. Dlatego latem jeszcze mocniej niż zwykle stawiamy na sezonowość. Np. to właściwie jedyny czas, kiedy w dziale kulinarnym mamy sporo przepisów na przetwory, pojawiają się też (choć oczywiście rzadziej) przepisy na klasyczne dania kuchni różnych krajów. Nawet jeśli nasza Czytelniczka niezbyt często podróżuje za granicę, to ma w swoim otoczeniu osoby podróżujące, mogła słyszeć od nich o różnych potrawach i może zechcieć je wypróbować. Z kolei w dziale Uroda bardzo mocno stawiamy na ochronę przed słońcem, przypominamy o konieczności nawadniania się (i dla zdrowia, i dla urody). Nieco częściej poruszamy też tematy związane z wnukami, proponujemy proste zabawy dostosowane do dzieci w różnym wieku, zakładając, że część Czytelniczek gości w wakacje wnuki u siebie.

Lato w pełni

Diana Ożarowska-Sady, redaktor naczelna „Przyjaciółki”, „Tiny” i „Pani Domu” (wydawnictwo Bauer Media): – Wiwat lato! Świadectwa rozdane, urlopy zarezerwowane. Wreszcie mamy wakacje. W ich klimat doskonale wpisuje się prasa kobieca, która na lato specjalnie zmienia tematykę, a czasem i strony. Podążając za potrzebami czytelniczek, zwiększamy dawkę rozrywki – stąd na naszych łamach więcej krzyżówek i psychozabaw. Ale żeby wypoczynek był naprawdę udany, mocno sezonowe porady znajdziemy niemal w każdym z działów „Przyjaciółki”, „Tiny” i „Pani Domu”.

– Na stronach prawno-finansowych podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by w kawiarni czy restauracji nie zaskoczył nas „rachunek grozy”. Radzimy też, jak zabezpieczyć przed wyjazdem mieszkanie i jakiego typu polisy wykupić dla siebie na czas podróży lub jakich zasad lepiej przestrzegać na działce. Ważne są również kwestie zdrowotne – także mocno sezonowe – stąd nacisk na profilaktykę (np. boreliozy, włącznie z sugestią, jak najlepiej pozbyć się kleszcza) czy leczenie chorób sezonowych (np. lokomocyjnej, czy udaru cieplnego), jak i doraźną pomoc (np. przy urazach, poparzeniach słonecznych). W dziale urody podpowiadamy zaś jak dobrać dla siebie właściwe kremy z filtrem i ochronić przed słońcem włosy. Ale że wakacje to także luz i kolory – pokazujemy np. trendy w letnim manikiurze. O tym, co jest na topie, mówimy również na naszych stronach modowych – pokazując stylizacje i skomponowane pod kątem wyjazdów zestawy dla pań o różnej figurze. Na deser serwujemy wszystkim pełne owoców desery na zimno i domowe lody (niżej jeden z przepisów na takie frykasy). A jeśli ktoś woli wytrawne smaki, znajdzie idealne na upały chłodniki czy propozycje ciekawych przepisów na dania z grilla.

– Tak można by jeszcze długo wymieniać. Ale sprowadza się to do jednego – z każdej niemal strony „Przyjaciółki”, „Tiny” i „Pani Domu” czuć, że lato mamy w pełni.