cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Podwyżki cen nie takie straszne

Bieżący rok powinien być lepszy od 2013, przynajmniej jeśli chodzi o wzrost cen. Takie są prognozy ekonomistów i analityków rynku. Wszystkiego oczywiście przewidzieć się nie da, choć już dziś wiadomo, że zdrożeją papierosy i alkohol, zmniejszą się za to ceny prądu. Możliwe też, że potanieje paliwo.
Żywność
Analitycy nie przewidują podwyżek cen żywności (najwyżej o 1 proc.) , przynajmniej do czasu żniw. Ceny pieczywa, a także mięsa i nabiału powinny się utrzymać na dotychczasowym poziomie. Cukier może nawet tanieć i to o kilkanaście procent. Nie należy się jednak spodziewać obniżki cen czekolad, a to dlatego, że drożeje wykorzystywane do ich wyrobu ziarno kakaowe.
 
Papierosy i alkohol
O corocznej podwyżce podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe i spirytusowe informowaliśmy w poprzednim numerze „Naszego Kolportera”. Od 1 stycznia 2014 r. stawka podatku na papierosy wzrosła o 5 proc., co oznacza, że średnia detaliczna cena paczki papierosów wzrośnie o ok. 1 zł. Teoretyczne szanse na kupienie papierosów po starej cenie palacze mają do końca lutego, taki jest bowiem czas na wymianę banderol na opakowaniach, handlowcy zwykle jednak przed tym terminem wyprzedają stare zapasy.
W przypadku alkoholu stawka podatku akcyzowego wzrosła o 15 proc., co w przeliczeniu na półlitrową butelkę wyrobu spirytusowego oznacza podwyżkę ceny o ok. 1,50 – 1,80 zł. Mniej powodów do zmartwień mają piwosze, w najbliższych miesiącach cena piwa nie powinna wzrosnąć.
 
Paliwo
Ceny paliw w Polsce są uzależnione od cen ropy na rynkach światowym. Ubiegły rok był niezły, benzyna i olej były średnio o 20 groszy tańsze na litrze niż w poprzednich latach. Na 2014 prognozy są równie dobre i chociaż na początku roku cena litra benzyny może nieznacznie wzrosnąć, to optymiści uważają, że w ciągu roku może nawet spaść poniżej 5 zł.
 
Prąd
Wszyscy czterej dostawcy energii elektrycznej (ENEA, ENERGA, PGE i TAURON) obniżyli na początku 2014 r. ceny. Średnio rachunki dla odbiorców indywidualnych będą mniejsze o 2,5 proc. Użytkownicy, którym prąd służy do gotowania, oświetlenia i ogrzewania mieszkań zapłacą miesięcznie o 10 złotych mniej.
 
Gaz
Ceny gazu wzrosły już 1 stycznia br. Jak poinformował Urząd Regulacji Cen, taryfa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest wyższa średnio o 1,5 proc. Odbiorcy indywidualni, którzy wykorzystują gaz do przygotowania posiłków, zapłacą miesięcznie rachunek wyższy o jedna złotówkę. 3-4 złote do miesięcznego rachunku będą musieli dopłacić ci, którzy gazem podgrzewają wodę. Ok. 19 złotych miesięcznie więcej zapłacą odbiorcy ogrzewający gazem swoje mieszkania.
 
Inne
Na razie nie zmieni się cena biletów kolejowych na większości tras. Ceny biletów komunikacji miejskiej ustalają samorządy – jeśli dojdzie do podwyżek, w poszczególnych miastach, to można się ich spodziewać w pierwszych miesiącach roku. Wyższe ceny biletów w tym wypadku są raczej nieuniknione, tym bardziej że większość miast dopłaca do komunikacji i stara się w ten sposób to sobie zrekompensować. Co ciekawe, wyniki sprzedażowe w salonikach Kolportera pokazują, że mimo podwyżek sprzedaż biletów autobusowych i tramwajowych nie maleje.
W 2014 r. wzrośnie abonament RTV: radiowy z 5,65 do 5,90 zł, a telewizyjny z 18,65 do 19,30 zł.
I na koniec powiedzmy o płacy minimalnej, która wzrośnie o 5 proc., czyli zamiast 1600 zł, w 2014 r. będzie wynosi 1680 zł.
 
GK

Dodaj komentarz