cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Popyt na Kinga, Tolkiena i romanse

Już od dwóch lat w wybranych salonikach prasowych Kolportera i salonach Top-Press można kupić nie tylko prasę, papierosy, produkty FMCG, doładowanie telefoniczne czy opłacić rachunki. W ofercie dwustu punktów handlowych znajdują się również książki, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Przyjrzeliśmy się, jakie tytuły książkowe klienci saloników kupowali najchętniej w 2013 roku.
 

Klienci saloników najchętniej kupują książki Kinga, Tolkiena, powieści dla kobiet, a także kryminały (Fot. Rafał Sabat)
Klienci saloników najchętniej kupują książki Kinga, Tolkiena, powieści dla kobiet, a także kryminały (Fot. Rafał Sabat)

Najpierw jednak przypomnienie: tytuły w ofercie sieci Kolportera dobierane są specjalnie pod klienta saloników, a więc takiego, który sięga po książkę przy okazji innych zakupów, pod wpływem impulsu, zaintrygowany tytułem, tematyką czy okładką, a przede wszystkim niską ceną. Duża część propozycji to tzw. wydania kieszonkowe, czyli tańsze od wydań dostępnych w księgarniach. Są to zarówno publikacje premierowe, jak i wznowienia.
– W ubiegłym roku nasi klienci najczęściej wybierali powieści amerykańskiego pisarza Stephena Kinga, co nie dziwi, ponieważ to jedno z najmocniejszych i najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w świecie literatury – mówi Urszula Jurkowska z Departamentu Sieci Własnej Kolportera. – Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również utwory fantasy, zwłaszcza autorstwa Tolkiena, oraz powieści adresowane do kobiet: obyczajowe i romanse.
Oprócz szeroko rozumianej beletrystyki (TOP 20 zamieszczamy w ramce poniżej) osoby odwiedzające salonki kupowały najczęściej w 2013 roku samochodowe mapy Polski (różne wydania), plany miast (najwięcej Zakopanego) i przewodniki turystyczne. Największym wzięciem wśród propozycji dla dzieci cieszyły się serie „Bociek Wojtek opowiada” (książeczka z audiobookiem) oraz „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci”. Niezmiennie w czołówce najczęściej kupowanych tytułów w salonikach są rozmaite poradniki kulinarne (w ubiegłym roku najwięcej sprzedano „Surówek”, „Sushi” i „Zapiekanek”), a także poradniki dotyczące zdrowia i urody („Płaski brzuch”, „Sztuka makijażu” i „Fitness”). Klienci saloników gustują również w kryminałach, a ich ulubioną autorką jest Szwedka Camilla Lackberg.

Bestsellery w salonikach Kolportera w 2013 roku (beletrystyka)
1. STEPHEN KING, „STUKOSTRACHY”
2. STEPHEN KING, „ŁOWCA SNÓW”
3. J.R.R. TOLKIEN, „OPOWIEŚCI Z NIEBEZPIECZNEGO KRÓLESTWA”
4. SOMAYA GOWDA, „SEKRETNA CÓRKA”
5. DANIELLE STEEL, „DZIEDZICTWO DANIELLE”
6. J.R.R. TOLKIEN, „NIEDOKOŃCZONE OPOWIEŚCI”
7. CECELIA AHERN , „P.S. KOCHAM CIĘ”
8. CORINNE HOFMANN, „BIAŁA MASAJKA”
9. WARIS DIRIE, „KWIAT PUSTYNI”
10. LISA SEE, „MIŁOŚĆ PEONII”
11. JASVINDER SANGHERA, „ZHAŃBIONA”
12. ALAN PHILPS, JOHN LAHUTSKY, „PORZUCONY”
13. JIO SARAH, „DOM NA PLAŻY”
14. AVERY CLAIRE, „UKRYTE ŻONY”
15. STEPHEN KING, „WIELKI MARSZ”
16. DARCY MAGUIRE, „ŚLUB TWOICH MARZEŃ”
17. TRUDI CANAVAN ,„GILDIA MAGÓW”
18. RICHARD PAUL EVANS, „OBIECAJ MI”
19. RICHARD PAUL EVANS, „STOKROTKI W ŚNIEGU”
20. JULIETTE FAY, „Z GŁĘBI SERCA”

Dzięki umowie z Platonem – dużą firmą dystrybuującą książki – na półkach saloników Kolportera i salonów Top-Press znajdują się tytuły z tak znanych wydawnictw, jak Świat Książki, Rebis, W.A.B., Znak, Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Literackie, Sonia Draga czy Ameet. – W bieżącej ofercie naszych punktów znajduje się od 50 do 70 nowych tytułów książkowych. W przypadku, gdyby któregoś zabrakło, partnerzy prowadzący saloniki mogą go zamówić w Kolporterze – dodaje Urszula Jurkowska.
Oferta książkowa jest aktualizowana i uzupełniana co miesiąc, ponadto zawsze kilka wybranych tytułów sprzedawanych jest w promocyjnej cenie.
Grzegorz Kozera

Dodaj komentarz