cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Nowy numer „Newsweek Historia Extra”

I_okl_NWH_Extra_ver2.indd
Na rynku ukazał się najnowszy numer magazynu „Newsweek Historia Extra” pt. „Zmiażdżona Rzesza”, przygotowany z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Od zakończenia II wojny światowej ukazały się liczne opracowania na jej temat, mimo to w dalszym ciągu pozostaje wiele luk do wypełnienia. Specjalna, rocznicowa, edycja „Newsweek Historia Extra” to odpowiedź na potrzebę spojrzenia na wydarzenia historyczne z innej, nieznanej dotychczas perspektywy. Wydanie „Zmiażdżona Rzesza” zawiera kilkadziesiąt tekstów podzielonych między cztery bloki tematyczne.
Jak doszło do tego, że wojna, która miała skończyć się na Boże Narodzenie 1944 roku trwała aż do maja 1945 roku? Na to pytanie będzie można znaleźć odpowiedź w części poświęconej tematyce militarnej. Także w niej przedstawione zostały wielkie kampanie (Bagration, Łaba), wojna na lądzie (zdobywanie Wrocławia i Berlina), w powietrzu (bombardowania miast) oraz na morzu (wojna o Atlantyk).
Jednak wojna to nie tylko walka na froncie, ale również codzienne życie cywilów. Część wydania poświęcona zwykłym ludziom to dziewięć dramatycznych relacji osób, którym koniec wojny wywrócił dotychczasowe życie do góry nogami. – Daliśmy głos zarówno Polakom wygnanym z Kresów, jak i Niemcom zmuszonym do wyjazdu z ziem zachodnich. Żołnierzom AK zabijających członków NKWD oraz uciekających z więzienia, w którym zostali zamknięci przez Rosjan, a także uczestnikowi Powstania Warszawskiego, który szukał szczęścia i majątku w opuszczonej przez Niemców Legnicy. Przedstawimy historię księdza relacjonującego działania partyzantki UPA w okolicach Przemyśla, a także cudem uratowanemu Żydowi obserwującemu nowe porządki – mówi Zuzanna Michalska, redaktor prowadząca wydanie. – W każdym przypadku widać, że koniec wojny dla bardzo wielu ludzi nie oznaczał pokoju, ani tym bardziej spokoju – dodaje. Blok „Wojna zwykłych ludzi” powstał we współpracy z Ośrodkiem KARTA.
Pokoju nie było również w polityce – w magazynie zaprezentowane zostały teksty, pokazujące proces przechodzenia Europy od końca II wojny światowej do zimnej wojny. Przedstawiony został także obraz powojennej Europy, krainy głodu, napadów, masowych gwałtów, dziecięcej prostytucji, rabunku, szabru, morderczej walki, by dożyć następnego dnia.
Wydanie zamykają współczesne dyskusje na temat II wojny światowej na Białorusi, Ukrainie i w Rosji, dla których, mimo upływu 70. lat, jest to temat wciąż ważny, mający istotny wpływ na bieżące wydarzenia.
„Newsweek Historia Extra” – „Zmiażdżona Rzesza” to licząca 144 strony publikacja, wydana w dużym formacie i zawierająca liczne zdjęcia oraz ilustracje. Cena 19,99 zł.
Źródło: Ringier Axel Springer Polska

Dodaj komentarz