cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

„Gazeta Pisarzy” w sobotę 23 kwietnia

gazeta pisarzy
W sobotę, 23 kwietnia br. „Gazeta Wyborcza” zamieni się na jeden dzień w „Gazetę Pisarzy”, w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i z inspiracji Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury. Całe wydanie, „Magazyn Świąteczny” i „Wysokie Obcasy” przygotuje grono znakomitych polskich i zagranicznych literatów.
Właśnie w sobotę, 23 kwietnia, w rocznicę śmierci Szekspira i Cervantesa, przypada Światowy Dzień Książki. Wrocław – Europejska Stolica Kultury będzie obchodził go wyjątkowo: stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO. Z inspiracji ESK Wrocław 2016 numer „Gazety Wyborczej” z 23 kwietnia br. zostanie w całości przygotowany przez kilkudziesięciu pisarzy, którzy wybiorą tematy i wypełnią swoimi tekstami sobotnie wydanie główne, „Magazyn Świąteczny” i „Wysokie Obcasy”.
Nad częścią newsową wydania „Gazety Wyborczej” w warszawskiej redakcji na Czerskiej w piątek, 22 kwietnia br. pracować będą m.in. Wojciech Kuczok, Anna Dziewit-Meller, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Cezary Łazarewicz, Marcin Wroński, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata Halber, Berenika Miszczuk, Jerzy Sosnowski, Wit Szostak, Magdalena Parys, Maciej Hen, Krzysztof Varga, Zbigniew Mentzel, Gaja Grzegorzewska, Andrzej Ziemiański, Piotr Adamczyk, Agata Passent, Andrzej Bart i Marek Bieńczyk.
Pisarze wcielą się w rolę redaktorów poszczególnych działów „Gazety Wyborczej”, np. Gospodarki czy Sportu – każdy z nich będzie pracował w duecie z dziennikarzem nad tekstem do publikacji.
Dla światowych sław redakcja „Gazety Wyborczej” zarezerwowała miejsce w „Magazynie Świątecznym”. Gościem we Wrocławiu będzie 23 kwietnia br. norweski autor kryminałów Jo Nesbo – tego samego dnia wywiad z nim będzie jedną z atrakcji magazynu, a sam Nesbo trafi na okładkę całej gazety.
W „Magazynie Świątecznym” będzie można przeczytać także: reportaż Johna Flanagana z obozu dla syryjskich uchodźców, „Testament dla wnuka” Umberto Eco, esej Salmana Rushdiego o Cervantesie i Szekspirze oraz premierowy fragment nowej powieści Wiesława Myśliwskiego, dwukrotnie nagrodzonego Nagrodą Literacką Nike. Dla „Gazety Wyborczej” teksty napisali również m.in.: Jacek Bocheński, Ziemowit Szczerek, Paulina Wilk, Stefan Chwin, Wiktor Jerofiejew, Wojciech Kuczok, Beata Chomątowska, Iwona Chmielewska, Zbigniew Mentzel, Jerzy Sosnowski, Ignacy Karpowicz, Wojciech Nowicki, Dagoberto Valdés i Michał Rusinek.
Również „Wysokie Obcasy” oddały swoje łamy pisarzom – redakcja przewrotnie zachęca czytelników: „Zobacz jaki numer wycięły nam pisarki!”. W wydaniu będzie można przeczytać m.in. rozmowę Anny Dziewit-Meller z jej babcią – Anną Podstawską-Dziewit, ginekolożką, artykuł Doroty Masłowskiej o „Szamance” Andrzeja Żuławskiego oglądanej 20 lat później i tekst Katarzyna Grocholi o życiu kobiety prowincjonalnej. Ponadto w najbliższych „Wysokich Obcasach”: Jacek Dehnel gotuje, Justyna Bargielska się maluje, Małgorzata Rejmer przygląda się zwykłym kobietom w Albanii, Maja Lunde ratuje pszczoły, Stanisław Łubieński nasłuchuje ptasich treli, a Dorota Wellman apeluje: bez czytania zgłupiejemy.
W akcję „Gazeta Pisarzy” włączyły się też lokalne zespoły „Gazety Wyborczej” w całej Polsce. Wstępem do sobotniej „Gazety Pisarzy” była seria spotkań organizowana przez wszystkie redakcje lokalne – przez cały kwiecień od Bałtyku po Tatry pisarze spotykali się z czytelnikami i rozmawiali o świecie, Polsce i życiu. Odpowiadali na setki pytań i rozdawali dziesiątki autografów. Relacje ze spotkań i rozmowy z literatami ukażą się na łamach piątkowych magazynów lokalnych „Gazety Wyborczej” 22 kwietnia br.

Źródło: Agora

Dodaj komentarz