cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Po drodze są Czechy

Oddział Kolportera w Opolu to jedna z najmniejszych placówek terenowych firmy. Formalnie podlega katowickiemu Oddziałowi, dysponuje jednak własnym magazynem, z którego rozsyłana jest prasa do punktów sprzedaży w województwie opolskim.

Pracownicy Sekcji Obsługi Dostaw Fot. Dariusz Sadolewski

Początki oddziału sięgają roku 1992 roku – magazyn mieścił się wówczas w wynajmowanym, niewielkim garażu, a gazety rozwożono zaledwie na dwóch trasach. – Obecnie magazyn zlokalizowany jest w bardzo dogodnym miejscu, blisko obwodnicy Opola i zajmuje 650 m kw. – informuje Dariusz Sadolewski, kierownik Oddziału w Opolu. – Obsługujemy 970 punktów na 11 trasach.

Kierowcy wyjeżdżający co noc z Opola ze świeżą dostawą prasy średnio pokonują 300 kilometrów. Dwie najdłuższe trasy liczą po 440 kilometrów. I tutaj ciekawostka: żeby dotrzeć do najdalej położnych punktów sprzedaży w województwie, a jednocześnie skrócić drogę, jeden z kierowców w rejonie powiatu głubczyckiego przejeżdża przez teren Czech.

W samym magazynie w Sekcji Obsługi Dostaw pracują cztery osoby, z których trzy mają ponad 10-letni staż pracy. – To doświadczony zespół – podkreśla Dariusz Sadolewski. – Praca w magazynie rozpoczyna się o godzinie 20. W pierwszej kolejności nadzielane są kolorowe czasopisma, dostarczone z Logistyki Centralnej Kolportera. Po północy przywożone są ogólnopolskie i regionalne dzienniki i po ich rozdzieleniu na poszczególne trasy samochody mogą wyruszyć z dostawą.

W magazynie sukcesywnie wymieniane są regały do nadziału prasy na nowe, trzeciej generacji. Pełna wymiana powinna się zakończyć w kwietniu br. – Wymieniliśmy również stare wiązarki na automaty do wiązania prasy. Po kilku miesiącach widać, że nowy sprzęt przyspiesza pracę i eliminuje pomyłki w nadziale – mówi kierownik Oddziału.

W biurze logistyki oddziałowej oprócz Dariusza Sadolewskiego pracuje także dyspozytor Anna Batóg. Pani Anna może się poszczycić jednym z najdłuższych staży w całej firmie. W Kolporterze pracuje  bowiem od 25 lat. Długo z firmą, bo 19 lat, związany jest również Robert Hartman z Działu Marketingu.