cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Prasa z Baltony

Kolporter od 2012 r. współpracuje z Baltoną, dostarczając prasę do punktów sprzedaży tej firmy znajdujących się na lotniskach. Od ubiegłego roku ta współpraca obejmuje również największy polski port lotniczy – Lotnisko Chopina w Warszawie, które tylko w marcu br. obsłużyło 1,3 mln pasażerów.

W Polsce Baltona oferuje prasę na lotniskach we Wrocławiu, Rzeszowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie oraz Modlinie. Łącznie to kilkanaście punktów, z czego połowa znajduje się na warszawskim Okęciu. W ofercie jest przede wszystkim prasa polskojęzyczna, ale także podstawowe tytuły prasy anglojęzycznej.

Format ZOOM i Starter 

– Wśród formatów sklepowych Baltony, największą ofertę prasy posiada ZOOM – sklep, którego podstawą oferty są książki, prasa i pamiątki – informuje Andrzej Ruszkowski, dyrektor handlowy Baltony. – Format ZOOM funkcjonuje na lotniskach w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Drugim ważnym dla prasy formatem jest Starter, będący połączeniem ZOOM-a  z rozbudowaną ofertą gastronomiczną.

Dostarczana przez Kolportera prasa dostępna jest również w innych formatach Baltony – na mniejszych lotniskach stanowi element oferty głównego sklepu, uzupełnia także asortyment sklepu z upominkami Spirit of Poland, który znajdziemy w portach lotniczych w Warszawie oraz we Wrocławiu.

Największą część sprzedaży w kategorii „prasa” stanowią tygodniki i miesięczniki, które kupują zarówno pasażerowie odlatujący, jak i przylatujący – z niewielką przewagą tych pierwszych. Dzienniki natomiast najczęściej kupują przylatujący pasażerowie.

– Nasz business prasowy bardzo się zmienił w tym roku – podkreśla dyrektor Ruszkowski. – Z racji otwarcia sklepów w Warszawie, całkowita jego wartość zwiększy się w porównaniu z rokiem poprzednim.  Taki  skokowy wzrost biznesu to większe wyzwania po stronie operacyjnej.  Staramy się z pomocą Kolportera znaleźć najbardziej optymalny model współpracy. Cenimy otwartość naszego Partnera Biznesowego na sugestie oraz elastyczność w dostosowywaniu sposobu działania do naszych potrzeb – dodaje Andrzej Ruszkowski.

Baltona od 70 lat

Grupa Kapitałowa Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona S.A. zajmuje się sprzedażą towarów w sklepach wolnocłowych, zlokalizowanych przede wszystkim w portach lotniczych oraz na przejściach granicznych. Placówki handlowe i gastronomiczne Grupy są zlokalizowane w Polsce, a także w Estonii, Rumunii, Niemczech, Holandii, we Francji i Włoszech oraz na Ukrainie. Grupa Baltona zajmuje się również m. in. zaopatrywaniem placówek dyplomatycznych, a także załóg statków i okrętów cumujących w polskich portach morskich. Już od ponad 70 lat Baltona towarzyszy ludziom w podróży. Początkowo działalność firmy skupiała się na prowadzeniu sklepów dla marynarzy, które z czasem przekształciły się w placówki ogólnodostępne. Dziś Baltona jest czołowym operatorem sklepów wolnocłowych na polskich lotniskach.