cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Wielkopolska długa i szeroka

Województwo wielkopolskie jest „najdłuższym” województwem – krańce północne i południowe dzieli aż 284 km. Szerokością też może zaimponować – 228 km. To również drugie pod względem wielkości (po mazowieckim) województwo w Polsce. Właśnie na tym terenie dystrybuuje prasę poznański Oddział Kolportera.

Codziennie z magazynu w Poznaniu (powierzchnia 1530 m2) wyjeżdżają samochody rozwożące prasę na 31 trasach, z których 13 to trasy typowo miejskie. – Duże odległości pomiędzy punktami sprzedaży, co jest związane z dużym obszarem województwa, są dużym wyzwaniem logistycznym – mówi Krzysztof Witkowski, kierownik Działu Logistyki. – Średnio każdy z naszych kierowców pokonuje 310 kilometrów dziennie. Obsługujemy ponad 2 tysiące punktów sprzedaży, między innymi sklep wolnocłowy na lotnisku Ławica w Poznaniu. W okresie letnim zwiększamy też dostawy prasy do punktów sezonowych oraz umiejscowionych w miejscowościach wypoczynkowych.

W całym poznańskim oddziale pracują 43 osoby. W Sekcji Obsługi Dostaw oraz Sekcji Obsługi Zwrotów zatrudnionych jest łącznie 26 pracowników. Z oddziałem współpracuje też 16 kierowców. Jeden z nich, Zbigniew Warczyński, związany jest z Kolporterem od 1993 roku.

– Nasz oddział pracuje w systemie dwuzmianowym – dodaje Krzysztof Witkowski. Dział Obsługi Klienta  oraz Sekcja Obsługi Zwrotów pracują w godzinach 7-15. Natomiast Sekcja Obsługi Dostaw w godzinach 18-6. Praca kierowców zaczyna się około godz. 20:00, a kończy rozliczeniem zwrotów około godz. 8:00. Bardzo dużą wagę przywiązujemy do współpracy wszystkich działów, w celu osiągania przez oddział jak najlepszych wyników.