cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Wakacje z dobrą lekturą

Wakacje tuż tuż, a przecież niektórzy biorą urlopy już w czerwcu. Lato to taka pora roku, kiedy każdy – niezależnie od tego, czy wyjeżdża, czy spędza urlop w domu – chce się zrelaksować, odpocząć i oderwać od codzienności. W ofercie Kolportera jest dużo tytułów, które mogą uprzyjemnić odpoczynek: książki dla dorosłych i dla dzieci, atrakcyjne magazyny, krzyżówki i wszelkiego rodzaju łamigłówki.

Co więc warto polecać klientom saloników i kiosków wybierającym się na urlop? Nasz przegląd wakacyjnych propozycji czytelniczych zacznijmy od wydawnictwa Edipresse.

Kryminały od lat utrzymują się na czele czytelniczych preferencji Polaków. Wielbiciele gatunku cenią powieści kryminalne za mroczny i tajemniczy klimat, trzymającą w napięciu i pełną zaskakujących zwrotów akcję, nieoczywiste rozwiązania oraz bohaterów, którzy często pod maską cynizmu kryją wrażliwość i nie raz potrafią zaskoczyć nieszablonowym tokiem myślenia… – Wszystkie te warunki spełniają m.in. bestsellerowe powieści Marka Krajewskiego, które już w sierpniu po raz pierwszy ukażą się zebrane w jednej kolekcji, wydanej przez nasze+ wydawnictwo – mówi Magdalena Chomicka, redaktor naczelny Redakcji Kolekcje Edipresse.

Różne oblicza namiętności

Literatura obfitująca w wielkie i często dramatyczne porywy serca to z kolei jeden z gatunków prozy, który szczególnie upodobały sobie kobiety. Wielka miłość, romantyczna sceneria i piętrzące się przed bohaterami przeszkody, utrudniające im bycie razem na dobre i na złe, mają rzesze wiernych zwolenniczek na całym świecie. Po wydawane przez Edipresse książki autorstwa mistrzyń gatunku, czyli Danielle Steel, Nory Roberts czy Diany Palmer,  warto sięgnąć o każdej porze roku – a już obowiązkowo w wakacje! To gwarancja dobrej zabawy i relaksu.

Na fali międzynarodowej kariery powieści „50 twarzy Greya” coraz większym powodzeniem wśród kobiet zaczęły też cieszyć się erotyki. – To gatunek, który wydaje się wprost wymarzoną lekturą podczas urlopu. Dlatego w lipcu, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, w salonikach i kioskach pojawi się, wydana przez Edipress, nowa kolekcja powieści erotycznych zatytułowana „Oblicza namiętności” – zapowiada Magdalena Chomicka.

Sagi to także jeden z gatunków, który ma swoich wiernych fanów. Wielowątkowe, trwające przez lata historie, w których życie głównych bohaterów obfituje w wiele dramatycznych wydarzeń opisanych na szerokim tle obyczajowym, szczególnie intrygują i wciągają. Jedną z nowości rynkowych, na które warto zwrócić uwagę w tym sezonie, jest saga norweska pt. „Wojna i miłość”, autorstwa Else Berit Kristiansen. Tego lata w kioskach ukaże się też wydana przez Edipresse polska saga rodzinna Zbigniewa Żbikowskiego.

Megagwiazdy literatury

W sprzedaży jest już powieść popularnej pisarki Katarzyny Grocholi „Przeznaczeni”. Książka ukazała się w serii „Faktu” wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska. W czerwcu w „Fakt Bestseller” ukaże się  książka Marcina Margielewskiego „Jak podrywają szejkowie” opublikowana we współpracy z wydawnictwem Prószyński i Ska. Autor ujawnia bezwzględną rzeczywistość nocnego życia szejków arabskich książąt, która zwykle skrywa się za ścianami hoteli, apartamentów i luksusowych dyskotek. 

RASP pamięta też o miłośnikach kryminałów. W punktach sprzedaży ponownie pojawiła się kolekcja książek megagwiazdy współczesnego thrillera, Harlana Cobena, zawierająca 28 powieści jednego z ulubionych autorów Polaków. Jego książki niezmiennie królują na listach bestsellerów, a serwowane przez niego zakończenia przyprawiają o zawrót głowy miliony czytelników. Kolekcja „W labiryncie kłamstw” daje możliwość skompletowania wszystkich dotychczas wydanych w Polsce powieści w wyjątkowym wydaniu w oprawie twardej i po atrakcyjnej cenie.

Magazyny dla ludzi z pasją

Lato to też czas, kiedy bez wyrzutów sumienia i z większą swobodą można oddać się swoim pasjom. Prawdziwą skarbnicą wiedzy i porad pomocnych np. w uprawianiu jogi czy wędkowaniu mogą być nie tylko książki, ale też magazyny Edipressu z kategorii „hobby” – np. magazyn „Joga” czy „Wędkarstwo 360º”. Podczas wakacji dzieciom z kolei szczególnie warto polecić magazyn „National Geographic KIDS”, który nie tylko przybliża świat roślin i zwierząt, pomagając odkrywać ich piękno, ale też uwrażliwia dzieci i młodzież na zachodzące na naszej planecie procesy i zjawiska, a także zachęca do uczynienia jej lepszym miejscem.

Kobiety szpiedzy

Dodatki do swoich czasopism oraz wakacyjne wydania specjalne magazynów z myślą o wakacjach zaplanowała też Agora. W czerwcowym numerze miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra” jednym z dodatków będzie książeczka dla dzieci. Z kolei do części nakładu nowego numeru „Logo” (w sprzedaży od 31 maja), dodany jest w prezencie audiobook Marka Zmysłowskiego „Goniąc czarne jednorożce”. 4 czerwca wyszło nowe wydanie dwumiesięcznika „Kuchnia”, z którym można kupić w pakiecie wydanie specjalne magazynu „Strączki na 4 pory roku” z przepisami na 107 potraw z warzyw strączkowych. W dniach 12 i 13 czerwca br. z „Gazetą Wyborczą” ukaże się „Atlas obserwacji nieba na wakacje”, a 18 lipca br. na rynku pojawi się specjalne wydanie „Wysokich Obcasów” poświęcone psychologii związków.

– 15 sierpnia br. w kolejnym specjalnym wydaniu „Wysokich Obcasów” pt. „Kobiety szpiedzy” czytelnicy poznają 20 sylwetek najbardziej tajemniczych kobiet w historii – agentek z różnych epok, różnej narodowości, z różnych kontynentów – informuje rzecznik prasowy Agory, Agata Staniszewska. – Na pewno można liczyć też na atrakcyjne porcje lektury, może nawet w formie specjalnych wydań magazynów „Gazety Wyborczej”, ale jeszcze jest za wcześnie, aby o tym powiedzieć.

Żeby dzieci się nie nudziły

Wydawcy pamiętają oczywiście o najmłodszych odbiorcach. Kolporter w ofercie dystrybucyjnej ma do zaproponowania m.in. kolorowanki i książeczki wydawnictwa Ferment, czasopisma wydawnictw Media Service Zawada oraz Egmont Polska.

– Na wakacje chcę polecić trzy nasze magazyny dla dzieci – mówi Aleksandra Chaberska z Egmont Polska. – Pierwszy to „Fisher Price”, który ukaże się w czerwcu. W tym magazynie wszystko jest wyjątkowe, począwszy od formatu i użytego papieru. Całość – naklejki i magazyn – jest drukowany zgodnie z wymogami bezpieczeństwa dla dzieci poniżej 3 roku życia. Rysunkowa treść jest tu idealnie dopasowana do dzieci 2+ – konsultowana merytorycznie; rozwija spostrzegawczość, zdolności manualne, kojarzenie, pamięć wzrokową. Kolejnym magazynem jest „Robot Trains”, który czytelnikowi w wieku 6-8 lat pozwala przenieść się do wioski, której mieszkańcami są… pociągi. Wśród nich kilka jest szczególnych, bo w zależności od potrzeb ulegają transformacji w roboty. Na koniec proponuję naszą nowość, miesięcznik „Marvel Komiks” adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat. Każdy numer to ponad 100 stron komiksów z przygodami Spider-Mana, Hulka, Avengers oraz innych znanych i lubianych herosów Marvela.

Dużo radości z wakacji będą mieli mali czytelnicy w lipcowym numerze „Świerszczyka” wydawnictwa Nowa Era. Dodatkowo​ na wakacje ukaże się wydanie specjalnie tego miesięcznika. – Krzyżówki i inne aktywności przydadzą się na plaży albo w pociągu – poleca Zuzanna Gałuszko z Nowej Ery. – Gra planszowa, dołączona do numeru, umili wieczory albo deszczowe dni. Na czytelników czekają także opowiadania i wiersze, do czytania samodzielnego lub z rodzicem. „Świerszczyk” jest poręczny, lekki, ale bogaty w treść – można  zabrać ze sobą w drogę lub czytać w domu. Z lektury numeru jasno wynika, że do dobrej zabawy wcale nie są potrzebne egzotyczne podróże…

Polityka na wakacje

Miłośnicy krzyżówek, jolek, szarad, zagadek logicznych i łamigłówek także nie będą mogli narzekać na brak propozycji. Różnorodne formy szaradziarskie, jak co miesiąc przygotowują dwa wydawnictwa: Technopol oraz Rozrywka.

Od ośmiu lat „Polityka” zaprasza do wakacyjnego rozwiązywania łamigłówek o różnym stopniu trudności. W lesie, na plaży, pod namiotem, w samolocie – wszędzie można się sprawdzić w zadaniach logicznych, liczbowych, słownych i wiedzowych. Podział na tych, którzy lubią zagadki i tych, którzy ich nie lubią chyba nie istnieje. Tegoroczny „Omnibus” wakacyjny „Polityki” ukaże się 18 czerwca.

Dodatkowo na tegoroczne lato Polityka przygotowała aż pięć „Pomocników Historycznych”.  Będą to: „Historia Japonii” (12 czerwca), „Rzeczpospolita Obojga Narodów” (3 lipca), biografia Jana III Sobieskiego (17 lipca), „Historia Śląska” (7 sierpnia) oraz 1939 rok (21 sierpnia). 10 lipca pod logotypem „Polityki” ukaże się drugi numer „Niezbędnika Współczesnego”, a  29 sierpnia „Poradnik Psychologiczny Polityki”, który przybliży temat życiowej przyzwoitości. Z kolei 26 czerwca na rynku ukaże się specjalna publikacja na lato dwutygodnika „Forum”.

Grzegorz Kozera