cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Zapaleńcy z „Nowin Jeleniogórskich”

Tygodnik „Nowiny Jeleniogórskie” powstał w kwietniu 1958 roku. Stworzyli go zapaleńcy, a tego zapału musieli mieć wiele, ponieważ wchodzili na rynek, na którym nie było żadnych tradycji czytelniczych ani poczucia identyfikacji z regionem.

Rafał Fronia – słynny jeleniogórzanin, uczestnik wypraw w najwyższe góry świata, Człowiek Roku 2018 NJ – zabrał ze sobą egzemplarz „NJ” na szczyt ośmiotysięcznika Gaszerbrum II. Fot. Nowiny Jeleniogórskie

Mijały lata, „Nowinom” udawało się mniej mówić o wiodącej roli partii, a więcej o życiu ludzi. Na początku lat 90. prawa do wydawania uzyskała spółdzielnia pracy utworzona przez pracowników. „Nowiny Jeleniogórskie” urosły do miana jednego z największych i najbardziej opiniotwórczych tytułów na Dolnym Śląsku. Kilka lat temu spółdzielcy zadecydowali, że aby skuteczniej funkcjonować na coraz trudniejszym rynku, należy przekształcić się w spółkę z o.o.

„Nowiny Jeleniogórskie” są tytułem związanym z południowo-zachodnią częścią kraju. Docierają do czytelników nie tylko w Jeleniej Górze i powiecie jeleniogórskim, ale również do mieszkańców powiatów lwóweckiego, lubańskiego, zgorzeleckiego, bolesławieckiego, kamiennogórskiego oraz części gmin powiatów: jaworskiego i złotoryjskiego.

Reagują na zmiany

Zespół stara się szybko reagować na zmiany, jakie zachodzą na rynku prasowym. Dlatego od lat funkcjonuje portal internetowy nj24.pl. Portal i gazeta wzajemnie się uzupełniają. Portal ma charakter newsowy, a tygodnik jest miejscem refleksji i dłuższych form dziennikarskich, takich jak: wywiad,  reportaż, fotoreportaż, recenzja, felieton czy publicystyka. Regularnie zamieszczane są tu też materiały dotyczące przygranicznych miejscowości po czeskiej stronie granicy, ukazujące naszych południowych sąsiadów z zupełnie nowej, nieznanej w Polsce, perspektywy.

W 2010 roku redakcja otrzymała Dolnośląski Klucz Sukcesu dla „Najlepszej Gazety Lokalnej”. Z kolei w konkursie SGL Local Press 2013 „Nowiny Jeleniogórskie” zostały Gazetą Lokalną Roku. Dziennikarze otrzymali wiele nagród indywidualnych zarówno w corocznych edycjach konkursach SGL Local Press, jak i w innych rozpisywanych przez lokalne i wojewódzkie samorządy, stowarzyszenia jak i wyróżnienia od prezydenta RP.

Szukając możliwości poszerzenia aktywności, wydawca tygodnika powołał do życia Fundację Nowin Jeleniogórskich, która w tej chwili jest głównym organizatorem nowych przedsięwzięć, jak  kontynuatorem wydarzeń, które narodziły się w redakcji „NJ”. Najdłuższą tradycję ma plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera. Nieco krótszą historię ma uroczystość rozdania „Srebrnych Kluczyków”, które z biegiem lat przekształciły się z plebiscytu dla najpopularniejszego aktora, w przedsięwzięcie promujące i nagradzające najważniejsze, najciekawsze wydarzenia oraz osobowości w szeroko pojętym życiu kulturalnym regionu.

Ludzie jak skarby

Od 29 lat organizowane są wybory Człowieka Roku „Nowin Jeleniogórskich”. Ich laureaci otrzymują Kryształ Górski – minerał występujący w Sudetach, który jest prawdziwym skarbem regionu. Takimi „skarbami” są zwycięzcy, żeby wymienić takie nazwiska jak Tadeusz Różewicz, Henryk Tomaszewski, twórca Biegu Piastów Julian Gozdowski czy Rafał Fronia, himalaista, uczestnik zimowej wyprawy na K2, autor czytelniczych hitów: „Anatomia góry” i „Rozmowa z górą”. Rozstrzygnięcia tych przedsięwzięć mają uroczystą oprawę, nierzadko są to wydarzenia kulturalne same w sobie, gdyż połączone są z wydarzeniem artystycznym dużego kalibru.

– W 63. rok działania wchodzimy z postanowieniem unowocześnienia technologii, dzięki którym docieramy do Czytelników, ale również nie obniżania standardów dziennikarskich, co zdaje się wyzwaniem coraz bardziej wymagającym, szczególnie dla pism lokalnych – podkreśla redaktor naczelny Andrzej Buda.

NJ