cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Święta sprzyjają czytaniu

Tradycyjnie już zbliżające się święta Bożego Narodzenia to okres, w którym Polacy poświęcają na czytanie więcej czasu niż zazwyczaj. Kilkudniowa grudniowa przerwa w szczególny sposób sprzyja wzrostowi czytelnictwa – dotyczy to zarówno książek, jak i prasy. Na ten szczególny czas wydawcy co roku przygotowują więc specjalne wydania i dodatki.

Fot. Getty Images

Grudniowy wzrost czytelnictwa jest obserwowany praktycznie co roku. To nie tylko efekt wolnych dni, czy pogody, która nie zawsze sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Książka to częsty świąteczny prezent – na taki podarunek często decyduje się 29 procent Polaków, a 8 procent – bardzo często (wg badania realizowanego w 2020 r. przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów). Z kolei po prasę, a zwłaszcza czasopisma, sięgamy chętnie, poszukując przepisów, świątecznych poradników czy też tekstów skłaniających nas do refleksji.

Część redakcji już od października pracuje nad przygotowaniem specjalnych, świątecznych wydań. Część poradników, dodatków czy numerów specjalnych trafia na rynek na początku listopada. Tak, aby czytelniczki i czytelnicy mieli możliwość skorzystać ze świątecznych porad.

Historie, które dają siłę

– Święta są dla czytelniczek „Twojego Stylu” czasem ważnym i szczególnym, dlatego staramy się, by grudniowe wydanie również było wyjątkowe: bogate zarówno w ciekawe teksty, jak i od strony wizualnej. Staramy się, by magazyn wprowadzał nasze czytelniczki w świąteczną atmosferę, dostarczał refleksji, ale też praktycznych porad. Zwłaszcza w tym czasie nasze czytelniczki doceniają wywiady z osobami cieszącymi się dużym autorytetem, reportaże, które skłaniają do rozważania o wartościach oraz materiały psychologiczne na temat relacji rodzinnych, przyjaźni – mówi Małgorzata Nawrocka-Wudarczyk, edytor „Twojego Styl” (wydawca: Bauer Media sp. z o.o., sp. j.).

Podkreślę, że specjalnością magazynu są świąteczne materiały specjalne. W tym roku redakcja poprosiła cztery znane i szanowane kobiety: Annę Dymną, Janinę Ochojską, Ewę Błaszczyk i Martynę Wojciechowska, by opowiedziały o szczególnie ważnych dla siebie osobach, które dają im siłę do codziennego działania. Z kolei ze znaną doktor weterynarii, Dorotą Sumińską, dziennikarze rozmawiali o niezwykłym języku zwierząt – okazuje się, że one mówią nie tylko w Wigilię.

– Pomyśleliśmy też o osobach, które nie zawsze mogą spędzić święta w domu, z bliskimi. Reportaż o ratowniczkach medycznych („Życie na sygnale”) pokazuje, z jak wielkim poświęceniem wiąże się ich praca, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, a nam pozwala lepiej ją zrozumieć i docenić. Koniec roku to czas podsumowań, w psychologicznym poradniku nasz ekspert podpowiada, jak nauczyć się wybaczać… sobie samemu. Na koniec: na okładce grudniowego „TS” wyjątkowo pojawi się para – Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki, lubiani młodzi aktorzy, znani również z działalności charytatywnej, o której – ze skromnością – opowiadają w wywiadzie – dodaje Małgorzata Nawrocka-Wudarczyk.

W świątecznym „Twoim Stylu” nie zabraknie oczywiście wyjątkowych przepisów kulinarnych – tym razem propozycje dań tradycyjnych, ale „z nową iskrą” przygotował szef kuchni restauracji hotelu Uroczysko Siedmiu Stawów. W dziale wnętrza pokazano natomiast najnowsze trendy w świątecznych dekoracjach. Czytelniczki znajdą ponadto specjalny prezentownik – przewodnik z gotowymi pomysłami na upominki, które ucieszą każdego: najlepsze książki, kosmetyki i gadżety w 12 kategoriach, wybrane przez ekspertów z redakcji.

– Staramy się zapraszać na okładki gwiazdy-ikony, uwielbiane przez czytelniczki, a wywiady z nimi, zamieszczane w świątecznych numerach, są zawsze niezwykle interesujące, pełne rodzinnego ciepła. W tym roku gościmy na okładkach Ewę Wachowicz („Świat Kobiety”) i Teresę Lipowską („Kobieta i Życie”) – mówi Ewa Kustroń-Zaniewska, redaktor naczelna „Kobiety i Życie” i „Świata Kobiety” (wydawca: Bauer Media sp. z o.o., sp. j.). – Czytelniczki również z chęcią oglądają pomysły na wizytowe stylizacje – kreacje, fryzury i makijaże. Inspiracje związane ze świątecznym dekorowaniem mieszkania, stołu oraz podpowiedzi, jakie prezenty kupić dla bliskich – to również przyciąga je do bożonarodzeniowych wydań naszych magazynów – dodaje.

Wyjątkowa więź

– Święta to szczególny czas, kiedy każdy chce być blisko z rodziną i bliskimi. Naszym czytelniczkom i czytelnikom też chcemy pokazać, jak ważni są dla nas i podkreślić więź, która nas łączy przez cały rok – podkreśla Bartłomiej Ludwicki, Segment Marketing Manager w Ringier Axel Springer Polska.

W „Fakcie” od połowy listopada trwa czterotygodniowa loteria „Gwiazdkomania”. Można w niej wygrać pieniądze na świąteczne zakupy. Na uczestników czekają 3 rodzaje nagród w każdym z etapów: 2000 zł, 1500 zł i 1000 zł. Łączna pula to aż 90 000 zł! – Zadaniem uczestników jest codzienny zakup dziennika „Fakt”, wycięcie i naklejenie z gazety lub dodatku do gazety kuponu w kolorze danego etapu loterii. Do każdego etapu przypisana jest inna karta, dlatego ważne jest aby zachować ją – wyjaśnia Bartłomiej Ludwicki. W dodatkach „Linie Życia” oraz „Żyj Lepiej” Czytelnicy mogą znaleźć złoty kupon.

Ponadto w „Fakcie” nie zabraknie przepisów na tradycyjne potrawy, wspomnień osób świata kultury, których już z nami nie ma, a z którymi czuliśmy się zżyci.

– Warto zwrócić też uwagę na sekcję Travelling, którą już publikuje „Newsweek Polska”. Po poluzowaniu obostrzeń pandemicznych wiele osób postanawia święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i urlop zimowy spędzić za granicą. O miejscach, które warto odwiedzić, pisze też „Forbes Polska” i „Forbes Women Polska”. Nasze wydawnictwo przygotowało też bogatą ofertę książek dla dzieci – książki typu activity: kolorowanki („Magiczne Święta koloruję i naklejam”), książki z naklejkami („Naklejki iskierki – Wesołych Świat”, „Modelki – Boże Narodzenie”), malowanki wodne („Magia Świąt Bożego Narodzenia”)dodaje Bartłomiej Ludwicki.

13 grudnia ukaże się „Newsweek Polska” wraz z mutacją z nową książką Katarzyny Puzyńskiej „Chąśba”, a 20 grudnia numer świąteczno-noworoczny „Newsweeka”. Kolejne wydanie ukaże się 3 stycznia 2022 r. – Idealna na prezent będzie też książka „Wszechmocny Amazon. Jeff Bezos i jego globalne imperium”, którą napisał Brad Stone. Będzie ją można nabyć wraz z wydaniem magazynu „Forbes Polska”, który ukaże się 16 grudnia br. – uzupełnia Bartłomiej Ludwicki.

Czytelniczki czekają na przepisy

Urszula Zubczyńska, redaktor naczelna dwutygodników „Przyjaciółka” i „Pani Domu” i miesięcznika „Poradnik Domowy” (wydawca: Bauer Media sp. z o.o., sp. j.) mówi, że wydania świąteczne mają swoje stałe elementy.

– Czytelników w tym czasie interesuje przede wszystkim tematyka dotycząca przygotowań do świąt i samego obchodzenia świąt. Zawsze więc muszą pojawić się takie tematy jak; sprzątanie domu, przepisy kulinarne na Wigilię, świąteczny obiad i ciasta, świąteczne dekoracje mieszkania, kupowanie prezentów (także online) i ich ewentualna reklamacja, a także porady psychologiczne, jak sprawić, by atmosfera świąt była miła i serdeczna. Każdego roku przygotowujemy specjalne wydania kulinarne, z dużą ilością przepisów na Wigilię i Święta. Również booklety kulinarne dołączone do świątecznych wydań zawierają przepisy i porady na święta – zauważa Urszula Zubczyńska.

Podobnego zdania jest Joanna Rajpert-Kuźnicka, redaktor naczelna „Tiny”, „Naj” i „Olivii” (wydawca: Bauer Media sp. z o.o., sp. j.). – W okresie przygotowań do świąt czytelniczki zainteresowane są przepisami na wigilijne i świąteczne dania, pomysłami na pomysłowe, niebanalne, a proste dekoracje domu i stołu, a także sposobami (zwłaszcza naturalnymi) na okołoświąteczne dolegliwości. Ważne są też pomysły na niedrogie wizytowe zestawy – modne, ale też praktyczne. Uzupełnieniem zwykle bywają relaksujące, wprowadzające dodatkowo świąteczny akcent wywiady ze znanymi paniami. Z tego powodu rozbudowujemy te cieszące się szczególnym zainteresowaniem działy, zapraszamy do współpracy ekspertów. Na nadchodzące święta przygotowaliśmy także specjalne 52-stronicowe wydanie „Tiny” z przepisami kulinarnymi „Smacznego Wigilia i święta”, a także – by czytelniczki mogły się odprężyć – wydanie specjalne „Tiny Horoskopy i rozrywka” – mówi.

– Wydania świąteczne naszych magazynów są zawsze wyjątkowe. W naszym segmencie czytelniczki przede wszystkim z niecierpliwością czekają na propozycje związane z kulinariami. Jak co roku, mamy dla nich mnóstwo przepisów na świąteczne dania – wigilijne, bożonarodzeniowe, słodkie wypieki. Na nasze łamy zapraszamy znanych mistrzów kuchni oraz influencerów, którzy dzielą się z nami swoimi przepisami. Prezentujemy również wyjątkowe przepisy kulinarne czytelniczek. W tym roku przygotowaliśmy aż trzy wydania specjalne. Wydanie przepisów czytelniczek „Kobiety i Życia” na Boże Narodzenie – aż 100 wyjątkowych przepisów na domowe potrawy wigilijne i świąteczne. Wydanie specjalne „Świata Kobiety”, autorski poradnik Katarzyny Bosackiej „Wiesz, co jesz!”, gdzie m.in. przedstawia swoje wyjątkowe, zdrowe przepisy na świąteczny stół oraz Wydanie specjalne „Kobiety i Życia” Horoskop 2022 pełne przepowiedni na Nowy Rok – zapowiada Ewa Kustroń-Zaniewska, redaktor naczelna „Kobiety i Życie” i „Świata Kobiety”.

Jaroslaw Topolewski, zastępca redaktora naczelnego „Pani” (wydawca: Bauer Media sp. z o.o., sp. j.) zwraca uwagę na fakt, że w tym wyjątkowym czasie redakcje starają się jednak nie przesadzić z tematyką świąteczną. – W świecie, w którym już 2 listopada zaczyna się okres bożonarodzeniowy bardzo łatwo bowiem wywołać uczucie przesytu. Zdajemy sobie też sprawę, że dla wielu naszych Czytelników święta bywają nie tylko samą przyjemnością. Dlatego w numerze grudniowym piszemy także o samotności, walce z nadmiernymi oczekiwaniami społecznymi, sposobach, jak radzić sobie z konfliktami przy rodzinnym stole i o rodzinach patchworkowych. Na naszej okładce znalazły się w tym roku życzenia i obietnica: „Wesołych świąt! To naprawdę możliwe!”. Wierzymy, że grudniowy numer „Pani” pomoże w tym naszym Czytelnikom – mówi. W wydaniu znalazły się oczywiście świąteczne akcenty – m.in. wyjątkowe przepisy Agnieszki Maciąg i Nigelli Lawson, bożonarodzeniowe dekoracje wnętrz oraz inspirujące stylizacje.

Program telewizyjny musi być

Specjalne wydania świąteczne przygotowują oczywiście nie tylko wydawcy czasopism, ale także dzienników. Mateusz Markowski, zastępca dyrektora marketingu „Gazety Wyborczej”, (wydawca: Agora S.A.) wskazuje bardzo ważny element tych wyjątkowych wydań. – Nasi odbiorcy nie wyobrażają sobie też Bożego Narodzenia bez piątkowego dodatku „Wyborcza TV”, którego wydanie świąteczne jest wyjątkowym przewodnikiem po świecie rozrywki – nie tylko stacji telewizyjnych, ale też platform VOD oraz streamingowych. Święta to czas, kiedy można nadrobić zaległości w popularnych serialach i filmach – mówi. Ale oczywiście specjalny program telewizyjny to nie wszystko. Już od listopada w redakcji „Gazety Wyborczej” pracuje specjalna grupa redaktorów, której zadaniem jest przygotowanie tematyki i treści do wydań świątecznych. Jednak tylko część ogromnej pracy, którą wykonują, trafia do wydań tradycyjnych – na łamy papierowej „Wyborczej”. Jeszcze więcej atrakcyjnych i interesujących tekstów pojawia się w tym czasie także w wersji cyfrowej dziennika.

– W tym okresie czytelnicy „Gazety Wyborczej” mają zwykle więcej czasu na lekturę i chętnie sięgają po dłuższe teksty, rozmowy i reportaże. Dlatego też w święta szczególną uwagę redakcja poświęca tekstom z naszych magazynów: „Wolnej Soboty”, „Wysokich Obcasów” i „Ale Historii”. Okres świąteczno-noworoczny to zazwyczaj też czas podsumowań i patrzenia w przyszłość, dlatego „Wyborcza”, wspólnie z naszym światowym partnerem „New York Times” przygotowuje co roku specjalny magazyn idei „Turning Points”, w którym znaleźć można rozważania wybitnych ludzi polityki, biznesu, nauki i kultury – tym razem będzie on dotyczyć dotyczące wydarzeń, które mogą poruszyć świat w 2022 roku – zapowiada Mateusz Markowski. – W tym roku przygotowujemy dla naszych czytelników prawdziwą świąteczną ucztę: w wigilijny piątek ukaże się specjalne, magazynowe wydanie „Gazety Wyborczej” na Boże Narodzenie – „Wyborcza od Święta” wraz z „Wyborczą TV” i świątecznym wydaniem naszych tygodników lokalnych. A tuż po świętach, 27 grudnia br. oddamy do rąk czytelników „Turning Points” – specjalny magazyn „New York Timesa” oraz „Gazety Wyborczej”, w którym zaprosimy do przemyśleń nad tym, czego nauczył ludzkość rok 2021 i co przyniesie 2022. Razem poszukamy też odpowiedzi na pytania o skutki zmian w relacjach społecznych, rozwój nowych technologii i postępujące zmiany klimatu – dodaje.

Radość dawania

– Czytelniczki „Wysokich Obcasów” potrzebują w święta Bożego Narodzenia przede wszystkim wytchnienia, odpuszczenia i zadbania o siebie. To dla nich czas, aby przemyśleć, co w życiu ma sens oraz jak można pomóc słabszym i potrzebującym. Na łamach naszych magazynów – tygodnika „Wysokie Obcasy”, a także miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra” poszukują więc sprawdzonych porad ekspertek i ekspertów, jak dobrze przeżyć święta, porozumieć się z bliskimi czy poradzić sobie z samotnością w tym szczególnym czasie. Chcą także dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować święta w swoich domach, aby do ich organizacji zaangażować całą rodzinę, a nie brać wszystkiego na swoje barki. Dużym powodzeniem cieszą się również wspomnienia oraz opowieści znanych osób o ich sposobach na radosne przeżycie świąt. Czytelniczki i czytelnicy szukają też pomysłów na oryginalne prezenty, ciekawe przepisy na świąteczne dania czy spędzenie wolnego czasu w przerwie między świętami a Nowym Rokiem. Odpowiedzi na nie staramy się publikować na łamach naszych magazynów – zauważa Aleksandra Klich, dziennikarka i redaktorka naczelna magazynu „Wysokie Obcasy” oraz miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra”, (wydawca: Agora S.A.).

Tematem grudniowego numeru „Wysokich Obcasów Extra”, który od 18 listopada br. jest już dostępny w sprzedaży, są tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Na łamach magazynu, w części opatrzonej hasłem „Święta – lepiej, wolniej, przyjemniej”, czytelnicy przeczytają m.in. o magicznych rytuałach przejścia, która pomagają nam lepiej przeżyć ten czas oraz o świętowaniu bez „świętych świąt”, czyli jak mogą wyglądać święta na własnych warunkach. Redakcja zapytała również znane kobiety o to, czym dla nich są nadchodzące świąteczne dni, m.in. aktorkę i satyryczkę Katarzynę Pakosińską, uczestniczkę Powstania Warszawskiego Wandę Traczyk-Stawską, aktorkę Sonię Bohosiewicz, pisarkę Dominikę Słowik czy psycholożkę Katarzynę Kucewicz.

– W numerze jest również prezentownik, czyli zbiór prawie 100 pomysłów na prezenty dla bliskich. Czytelniczki magazynu znajdą w nim przegląd rzeczy wyselekcjonowanych, wręcz kolekcjonerskich przedstawionych na artystycznie zakomponowanych stylizacjach, a także drobiazgi radujące oko, wzbogacające przestrzeń domową czy oferujące dobry wieczór z książką. Są to rzeczy praktyczne, ale inspirujące pod kątem formy, akcesoria dekoracyjne, ciekawe dodatki czy nowości pielęgnacyjne lub doskonałe kompozycje zapachowe w świątecznych opakowaniach. Łącznie to niemal 100 pomysłów na podarunki, ponieważ największa przyjemność to dawać, a radość z dobrze dobranego prezentu trudno porównać z czymś innym – mówi Aleksandra Klich.

Dariusz Materek

Kinga Szymkiewicz