cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Moc życzeń

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas, w którym zdecydowana większość z nas będzie składać i przyjmować życzenia. Przy wigilijnym stole wymieniamy się życzeniami z najbliższymi, ale już przed 24 grudnia składamy życzenia przyjaciołom, znajomym, koleżankom i kolegom z pracy, współpracownikom, kontrahentom. W tym wyjątkowym czasie stajemy się dla siebie wzajemnie bardziej bliscy i ważni – właśnie m.in. dzięki wzajemnym życzeniom.

Fot. Getty Images

Dlaczego bożonarodzeniowe życzenia są dla nas tak ważne? Bo mają w naszej tradycji wyjątkowe znaczenie. Przez stulecia przypisywano im szczególną moc sprawczą, wierzono, że to właśnie one mają zdolność pełnej realizacji. Złożenie życzeń w okresie świąt Bożego Narodzenia było więc traktowane jako akt obdarowania drugiej osoby czymś szczególnym. Przywiązywano wagę do każdego słowa wypowiadanego w trakcie życzeń, które musiałby być oczywiście absolutnie szczere. Co zostało powiedziane to miało się spełnić.

Tradycja składania sobie życzeń w okresie świąt Bożego Narodzenia jest jedną z najstarszych. Przetrwała praktycznie w niezmienionej formie. Przed wiekami – podobnie jak dziś – życzenia składano powszechnie, nie tylko rodzinie, ale także sąsiadom, znajomym. Ten rytuał kultywowały wszystkie grupy społeczne, a życzenia składano sobie na długo przed pojawieniem się w XVIII wieku zwyczaju łamania opłatkiem. Życzono sobie w zasadzie tego samego co współcześnie – przede wszystkim  zdrowia i dostatku.  Powszechny dziś zwrot „Wesołych Świąt” po raz pierwszy został użyty prawdopodobnie w połowie XVI wieku.

W XIX wieku pojawił się zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami. Niemal równolegle życzenia świąteczne zaczęły pojawiać się na łamach prasy. Tradycyjnych kartek wysyłamy dziś znacznie mniej, wybierając częściej komunikację internetową, ale życzenia w prasie to tradycja, która ma się całkiem dobrze. Świąteczne wydania gazet i czasopism co roku zapełniają życzenia składane nam przez instytucje państwowe, firmy, przedstawicieli władz różnego szczebla.

W tym specjalnym, bo przedświątecznym wydaniu „Naszego Kolportera” życzenia – do których oczywiście przyłącza się cała redakcja – składają natomiast wydawcy.

Hanna Rydlewska, dyrektor wydawnicza „Vogue Polska”, wydawnictwo Visteria:

Z okazji nadchodzących świąt i Nowego Roku 2022 naszym czytelnikom życzymy zdrowia, spokoju i czasu na lekturę. Firmom, bez których nasz magazyn by nie powstał, życzymy, aby łańcuch dostawców i odbiorców zleceń nigdy nie został przerwany. A naszemu magazynowi „Vogue Polska” życzymy, żeby nigdy nie zabrakło papieru na jego produkcję, żeby miał jeszcze większą liczbę czytelników, którzy docenią wartość wysokiej klasy publikacji drukowanych – zarówno pod względem ich treści, jak i jakości. Bo świat papieru i online wcale się nie wykluczają, a doskonale uzupełniają. Pamiętajmy o tym!

Kinga Zarzycka, dyrektor marketingu w wydawnictwie Media Service Zawada:

Boże Narodzenie to zazwyczaj wyjątkowy czas radosnego obdarowywania się bliskością, uśmiechem, prezentami. W bieżącym roku dla niektórych z nas to może być czas nieoczekiwanych zmian, rozłąki i tęsknoty. Dlatego wszystkim naszym Partnerom, Czytelnikom, Wydawcom i ich rodzinom  życzymy niezliczonych powodów do dziecięcej beztroski i zabawy z naszymi ponadczasowymi magazynami oraz książkami, a przede wszystkim zdrowia i odporności nie tylko na choroby, ale na wszystkie trudności, jakie przyniesie los zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Niech nowy rok da stabilizację i nadzieję na nowe otwarcie. Spokojnych i zdrowych Świąt życzy Media Service Zawada – wydawca magazynów i książek m.in. na licencjach „Świnka Peppa”, „L.O.L. Surprise”, „Scooby-Doo!”, „Psi Patrol”.

Jerzy Domański, redaktor naczelny wraz z zespołem tygodnika „Przegląd”:

Szanowna Rodzino wspaniałego Kolportera! Drodzy pracownicy i sprzedawcy naszego tygodnika, jesteśmy Wam bardzo wdzięczni, że w bardzo trudnych czasach pandemii wykazaliście się takim poświęceniem i profesjonalizmem. Dziękujemy za to! I życzymy by Święta były okazją do miłych, rodzinnych spotkań! A w Nowym Roku oby dopisywało zdrowie, obroty było wysokie i stosunek do „Przeglądu” równie życzliwy.

Tomasz Przybek, Prezes Zarządu Polska Press Grupy:

Szanowni Państwo, przed nami wyjątkowy czas, czyli święta Bożego Narodzenia. W polskiej tradycji dzielenie się opłatkiem przy wigilijnym stole to symbol pojednania i przebaczenia. Jest on również wyrazem przyjaźni i miłości. Życzę Wam, abyście spędzili ten czas w gronie bliskich Waszemu sercu osób. Nabierzcie sił, odpocznijcie i poczujcie prawdziwą magię świąt. Uśmiechajcie się, cieszcie się chwilą, a wszelkie troski zostawcie w poczekalni, na odpowiedni moment, w którym podejmiecie rękawice, aby się z nimi zmierzyć.

Wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia!

Rafał Kamiński, dyrektor Działu Handlowego i Ecommerce Ringier Axel Springer Polska:

Drodzy Sprzedawcy, w czasach dystansu społecznego, przy mniejszej liczbie spotkań osobistych, jeszcze większego znaczenia nabierają wspólnoty i więzi. Jedną z nich jest wspólnota Czytelniczek i Czytelników oraz więź łącząca ich z gazetami, czasopismami i książkami wydawanymi przez Ringier Axel Springer Polska.

Każdego dnia miliony Polaków właśnie dzięki Państwa pracy mają dostęp do ważnych i wiarygodnych informacji, a nasze tytuły prasowe m.in. dzienniki „Fakt” i „Przegląd Sportowy”, tygodnik „Newsweek Polska”, magazyny „Forbes” i „Forbes Women” czy „Auto Świat” i „Komputer Świat” – towarzyszą Czytelniczkom i Czytelnikom każdego dnia.

Dziękujemy Państwu bardzo za Waszą codzienną pracę i poświęcenie. W imieniu Ringier Axel Springer Polska życzę Państwu dużo zdrowia i wielu zadowolonych klientów.

Jarosław Kurski, I Zastępca Redaktora Naczelnego „Gazety Wyborczej”, wydawca Agora:

W tym szczególnym czasie życzymy Państwu tego, co najważniejsze: zdrowia, miłości i pogody ducha, a także intrygujących lektur, pasjonujących rozmów i niezapomnianego czasu spędzonego z najbliższymi.