cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Wiosna zachęca do relaksu

Po dwóch trudnych latach pandemii i związanych z nią obostrzeń Polacy są złaknieni wypoczynku. Niestety, sytuacja za wschodnią granicą może skomplikować plany wyjazdowe. Dodatkowo coraz wyższa inflacja powoduje, że koszt choćby krótkiego urlopu w zorganizowanej formie może okazać się zbyt wysoki na przeciętną kieszeń średnio zarabiającej rodziny. Część z nas w sezonie wiosenno-letnim wybierze więc pewnie wypoczynek na działce, u znajomych, rodziny. A jaką formę relaksu idealnego proponują na ten sezon czasopisma?

Fot. Getty Images

Podróże, często zagraniczne, od lat były jedną z ulubionych form wypoczynku Polaków. Ale też jesteśmy krajem, w którym ok. 4 miliony osób korzysta z ponad 900 tysięcy ogródków działkowych. To europejski fenomen. Uwielbiamy odwiedzać obce kraje, ale doskonale czujemy się również we własnych ogrodach. Okres pandemii osłabił nieco trend wyjazdowy i wzmocnił działkowy. Czy ta tendencja utrzyma się w kolejnych latach? Wydawcy czasopism, które zajmują się tematyką podróżniczą, ogrodniczą i ogólnoporadnikową starają się przewidzieć, w którym kierunku będą zmierzać zainteresowania czytelników.

Najważniejsze – wypocząć

– Podróże nigdy z łask nie wypadły, zmieniły się tylko sposoby podróżowania i kierunki. Dziś zdecydowanie łatwiej poznawać Europę niż Azję, niekoniecznie samolotem, ale także samochodem, kamperem, pociągiem i rowerem. Częściej na kempingu, w agroturystyce niż w hotelu. Modne staje się też podróżowanie w stylu slow. No i oczywiście Polska, którą odkrywamy na nowo, ponieważ większość z nas spędza urlop w naszym kraju – uważa Agnieszka Franus, redaktor naczelna „National Geographic Polska” i „NG Traveler” (Burda Media Polska Sp. z o.o.). – W „Travelerze” stawiamy na wszelkiego rodzaju aktywności w naturze. Potrzebujemy oddechu, spokoju, a to wszystko daje nam kontakt z przyrodą. Turystyka rowerowa, wędrówki po górach, spływy kajakowe będą modne w tym sezonie i na promowaniu tego rodzaju aktywności będziemy się skupiać – dodaje.

Grzegorz Pawlik, redaktor naczelny „Mój Piękny Ogród” (Burda Media Polska Sp. z o.o.) zauważa natomiast: – Podróżowanie i ogródkowanie wcale się nie wykluczają, a nawet doskonale uzupełniają, bo podróże kształcą i uczą. Idąc tym tropem, nie ustajemy w poszukiwaniu nowych inspirujących tematów, wskazujących nowe trendy w sztuce ogrodniczej adresowanej do hobbistów. Przykłady takich tematów czytelnik znajdzie na łamach kwietniowego wydania magazynu „Mój piękny Ogród”.

Zainteresowanie pracą i wypoczynkiem w ogrodzie nie słabnie. Dziś z nową mocą wybrzmiewa hasło powrotu do wypoczynku lokalnego, zakładającego krótkie podróże, wypoczywanie i nocowanie we własnym domu. Taka forma spędzania wolnego czasu nazywa się staycation (z ang. stay – zostać, vacation – urlop). Nie jest to zjawisko nowe, ale warto o nim przypomnieć właśnie dziś, w czasach pogarszającej się koniunktury. W duchu staycation utrzymane będzie wydanie specjalne „Mojego Pięknego Ogrodu” pt. „Urlop w Ogrodzie”, które ukaże się krótko przed wakacjami.

Zielone wartości

Według Aleksandry Klich, dziennikarki, redaktorki naczelnej sobotniego magazynu „Wysokie Obcasy” oraz miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra” (Agora) ogrody, ogródki, zielone balkony, rośliny w domu, warzywa z własnej działki – to jedne z ważniejszych kwestii dla czytelniczek oraz czytelników obu tytułów. W tej tematyce odnajdują pasję, przyjemność, odpoczynek, ale również wartości, które są dla nich ważne – dbałość o planetę i ekologię.

– Dlatego też na wiosnę 2022 r. wracamy do regularnych publikacji na ten temat nie tylko w serwisie Wysokieobcasy.pl, ale również w papierowym tygodniku „Wysokie Obcasy”, dołączanym do sobotniego wydania „Gazety Wyborczej” oraz na łamach miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra”. Opisywać będziemy ciekawe zjawiska ze świata ogrodniczego oraz sylwetki roślinnych influencerów i ogrodników. Planujemy ponadto kontynuację współpracy z Czułym Ogrodnikiem, czyli Dariuszem Barańskim, dziennikarką TVN Mają Popielarską, Adamem Kaplerem z Ogrodu Botanicznego PAN oraz autorką książek o ziołach Patrycją Machałek – mówi Aleksandra Klich.

Do majowego numeru „Wysokich Obcasów Extra” dołączono w prezencie saszetkę z nasionami łąki kwietnej do samodzielnego zasiania w ogrodzie, na balkonie lub przy bloku. Nasiona kwiatów miododajnych są dobrym pożywieniem dla owadów – przede wszystkim pszczół, odgrywających ważną rolę w naszym ekosystemie. Redakcja miesięcznika zaprasza w ten sposób czytelniczki do wzięcia udziału w majowej akcji „Wysokie Obcasy Extra dla klimatu”, która ma zachęcić wszystkich do dbania o środowisko. Z kolei prezentem dla prenumeratorów na święta Wielkiej Nocy był ebook pt. „Rok w ogrodzie z Czułym Ogrodnikiem” z poradami Dariusza Barańskiego na cztery pory roku.

Cuda na balkonach

– Czas pandemii wykreował bardzo silną potrzebę posiadania kawałka ziemi, ogrodu, w miarę możliwości siedliska, miejsca w plenerze, dokąd można uciec przed stresem, mieć kontakt z naturą. W dużej mierze potrzeba ta zastąpiła potrzebę dalekich egzotycznych podróży, które dla wielu osób w ostatnich latach kojarzyły się z brakiem pewności, nieprzewidywalnością ze względu na nagle zmiany przepisów sanitarnych. Ogrody, balkony stały się więc bezpieczną alternatywą. W tym sezonie zainteresowanie czytelniczek tą tematyką z pewnością się utrzyma, dlatego nie zabraknie jej w naszych tytułach – uważa Urszula Zubczyńska, redaktor naczelna Redakcji Dwutygodników „Przyjaciółka”, „Pani Domu”, „Tina” i „Naj” i miesięcznika „Olivia” (Wydawnictwo Bauer).

W „Przyjaciółce” w cyklicznej rubryce redakcja promuje prace i relaks w ogrodzie, kalendarz ogrodnika, ciekawe odmiany roślin na balkon, taras i do ogrodu, ale też podpowiada, jak zorganizować prywatną strefę wypoczynku. W „Pani Domu” tematyce ogrodniczej poświęcona jest rozkładówka w każdym wydaniu, zaś w „Tinie” i „Naj” wznowiono w związku z sezonem cykl Balkon i Ogród. W „Olivii” w czerwcowym numerze redakcja podpowiada, jakie przepisy obowiązują na działce i w grodzie.

– Podróże proponujemy młodszym czytelniczkom („Olivia”, „Naj”), ale na razie są to podróże po Polsce, co jest związane także z niestabilną sytuacją polityczną. Dla miłośniczek dalekich zakątków została stworzona rubryka Cuda natury w „Pani Domu”, gdzie prezentujemy absolutnie unikatowe miejsca na świecie. Czytelniczki, które decydują się na dalsze wyjazdy zagraniczne, mogą liczyć na rzetelne porady związane z takimi wyjazdami (np. w „Przyjaciółce” podpowiadamy, jakiego typu formalności powinniśmy załatwić wcześniej (np. ubezpieczenia, jak wygląda kwestia płatności i wymiany waluty) – dodaje Urszula Zubczyńska.

Salon pod chmurką

Wydawcy zwracają uwagę na fakt, że zainteresowanie czytelniczek i czytelników tematyką ogrodniczą nie jest wyłącznie efektem pandemii. Tego typu tematy były poruszane na łamach czasopism już znacznie wcześniej i cieszyły się dużą popularnością. Podobnie zresztą jak wszelkiego rodzaju porady dotyczące wyboru atrakcyjnego miejsca na urlopowy czy weekendowy wyjazd.

– Dla tych czytelniczek magazynów poradniczych, które mieszkają w mniejszych miejscowościach, tematyka roślin, ogrodów, zajmowania się działką była zawsze bardzo interesująca. Zainteresowanie to pogłębiło się jeszcze podczas pandemii, kiedy to zajmowanie się ogrodem, otaczanie zielenią, pielęgnacja kwiatów stała się jedną z niewielu form rozrywki i relaksu. Podczas pandemii modne stało się również przenoszenie życia rodzinnego latem na balkony, które stały się swego rodzaju salonem pod chmurką. Sądzimy, że ten „zielony” trend będzie trzymał się mocno przez kolejny sezon. Dlatego też, z myślą o tej licznej grupie czytelniczek, rozszerzyliśmy od numeru czerwcowego dział „roślin” w „Świecie Kobiety”. Będziemy w nim prezentować inspirujące pomysły na aranżacje ogrodów, balkonów, rabat, ale również praktyczne porady dotyczące pielęgnacji roślin – mówi Ewa Kustroń-Zaniewska, redaktor naczelna „Kobiety i Życie” i „Świata Kobiety” (Wydawnictwo Bauer). – Nie zapominamy również o miłośnikach podróży, choć wydaje się nam, że jeśli chodzi o nasze czytelniczki, najbardziej popularną destynacją będzie nadal Polska. Na łamach naszych tytułów, jak zwykle, będziemy pokazywać najpiękniejsze zakątki naszego kraju, na czele z wybrzeżem Bałtyku, ulubionym miejscem wakacyjnego wypoczynku, odkrywać nieznane miejsca, opowiadać ciekawe historie – dodaje.

Dariusz Materek

Kinga Szymkiewicz