cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Potrzeba mądrej aktywności

Aż 65 proc. Polaków deklaruje podejmowanie aktywności fizycznej co najmniej raz w miesiącu – wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2022. Potrzeba dbałości o własną kondycję fizyczną i psychiczną jest coraz powszechniejsza i staje się powoli dominującym stylem życia. W trosce o swoje zdrowie zaczynamy zmieniać swoje nawyki – chcemy być fit.

Z danych MultiSport Index 2022 wynika, że ćwiczą przede wszystkim ludzie młodzi, z przewagą mężczyzn, osoby pracujące, z miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Co piąty aktywny fizycznie Polak wybiera obecnie trening w klubach fitness – 20 proc. (co stanowi wzrost o 8 punktów procentowych względem roku 2021). Obecnie 28 proc. aktywnych fizycznie Polaków przyznaje, że chciałoby ćwiczyć częściej. Taką deklarację składa także 35 proc. osób w wieku 18-64 lata.

Przed wybuchem pandemii największym motywatorem do ćwiczeń była potrzeba wsparcia zdrowia fizycznego (wskazywało na to 47 proc. aktywnych fizycznie Polaków). W pierwszym roku pandemii nastąpiła zmiana – równie istotne stały się motywacje dotyczące zdrowia (23 proc.), samopoczucia (24 proc.) i sylwetki (23 proc.). Dziś bardzo ważną motywacją do aktywności fizycznej jest dbałość o zdrowie psychiczne – takie deklaracje złożyło 42 proc. Polaków. Motywator ten jest szczególnie widoczny wśród osób w wieku powyżej 30. roku życia i dominuje wśród czterdziestolatków.

Bo bycie fit to nie tylko dbanie o formę fizyczną. To określony styl życia, szeroko pojęte zainteresowanie własnym zdrowiem i kondycją. Chcemy być sprawniejsi, atrakcyjniejsi, szczęśliwsi. Staramy się mądrze dbać o siebie, nie koncentrować się jedynie na ortodoksyjnej diecie czy forsownych treningach, Wszystko musi być dopasowane do naszych indywidualnych możliwości, Chętnie więc korzystamy z fachowych trenerów, dietetyków, słuchamy ekspertów. Tego typu porad nie brakuje oczywiście również w prasie, a na rynku ukazują się specjalistyczne czasopisma skoncentrowane na tematyce „fit”.

Droga do zdrowia

Ale co tak naprawdę znaczy bycie fit? Czy to rzeczywiście nowy styl życia, czy też kolejna przejściowa moda?

– Bycie fit nie jest chwilową modą czy też kaprysem elit – to styl życia, który może wdrożyć każdy. Systematyczna praca nad poprawą drobnych codziennych nawyków na zdrowsze pozwala przejąć kontrolę nad własnym życiem na wszystkich jego płaszczyznach. A najlepsze jest to, że możemy zacząć ją w każdej chwili – tu nie potrzeba rewolucji. „Men’s Health” już od 18 lat dostarcza mężczyznom prostych, ale skutecznych narzędzi, dzięki którym mogą w pełni wykorzystać swój potencjał i uczynić swoje życie lepszym. Bo o to chodzi w byciu fit – o poczucie, że jesteśmy zadowoleni z tego, jak żyjemy, i jak się czujemy – uważa Patrycja Dudzisz, redaktor „Men’s Health” i „Women’s Health”, sekretarz redakcji „Men’s Health” (Wydawnictwo Motor-Presse Polska).

Podobnego zdania jest Krzysztof Garwatowski z redakcji magazynu „Męska Energia” (wydawca Pink Shop). – Fit to przede wszystkim styl życia. Modny teraz, ale to dobra moda, którą trzeba lansować. Fit oznacza zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Wiąże się z tym również aktywność w sferze seksualnej, niezbędna dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego – mówi.

– Branża fitness już od kilkunastu lat dynamicznie się rozwija, co idzie w parze z większą dostępnością do wiedzy i rosnącą świadomością, jak ważne jest dbanie o formę i w jak dużym stopniu bycie fit pozytywnie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale i zdrowie fizyczne oraz psychiczne. W „Women’s Health” staramy się od lat zachęcać nasze czytelniczki do tego, by zdrowy styl życia był dla nich codziennością, a nie chwilową modą. Zamiast drakońskich diet i wyczerpujących treningów, stawiamy na proste, zdrowe przepisy czy dostępne dla każdego ćwiczenia, bo chcemy, by nasze czytelniczki żyły zdrowo na co dzień, a tego nie da się osiągnąć popadając w skrajności – stwierdza Katarzyna Dwornik, redaktor w magazynach „Men’s Health” i „Women’s Health”, sekretarz redakcji „Women’s Health” (Wydawnictwo Motor-Presse Polska), autorka książki „Zdrowy dom” (Wydawnictwo Otwarte, 2019).

Pandemia bez trenera

Dziś już wiadomo, że pandemia koronawirusa znacząco zmieniła nasze podejście do kwestii ochrony zdrowia i dbałości o własną kondycję. Doceniliśmy znaczenie szeroko pojętej profilaktyki, ale też zetknęliśmy się po raz pierwszy z sytuacją, gdy wszystkie siłownie, baseny, kluby zostały zamknięte. Musieliśmy sobie radzić sami.

– „Przyzwyczailiśmy się, że trening musi trwać 50 minut i że musi się odbyć w siłowni. Jednak dzięki pandemii ludzie przekonali się, że 20 minut treningu z aplikacją albo trening obwodowy z butlami wody jako obciążeniem też są skuteczne” – stwierdził na łamach „Men’s Health” Matt Delaney, kierownik innowacji w amerykańskiej sieci klubów Equinox. I trafił w sedno – podczas lockdownu ludzie przekonali się, że mogą zadbać o siebie bez pomocy kosztownego sprzętu i profesjonalnego trenera. Wystarczy znaleźć chęć i pół godziny dziennie – a niezbędnych porad i instrukcji z powodzeniem dostarczy nam lifestylowy magazyn czy strona internetowa o tej tematyce. Okazało się, że zdrowy styl życia wcale nie kosztuje wiele czasu ani pieniędzy – a ponadto pomaga przetrwać nam najbardziej wyczerpujące fizycznie i psychicznie momenty – mówi Patrycja Dudzisz, redaktor „Men’s Health” i „Women’s Health”.

Krzysztof Garwatowski z magazynu „Męska Energia” również zwraca uwagę na fakt, że pandemia przez pewien czas poważnie ograniczyła możliwość realizacji aktywnego stylu życia. – Ale jednocześnie wyzwoliła potrzebę jego realizacji. Bo bycie fit oznacza również budowanie odporności. Dlatego coraz więcej osób podejmuje aktywność fizyczną, chociażby przesiadając się z samochodów na rowery oraz zmienia nawyki żywieniowe – zauważa.

– W trakcie pandemii wiele osób zatęskniło za aktywnością. Pozamykani w domach odczuliśmy, jak bardzo brak ruchu (nawet tego codziennego, pozatreningowego) wpływa nie tylko na sylwetkę, ale i psychikę. Dlatego można było zaobserwować większe zainteresowanie ćwiczeniami – ludzie szukali informacji o tym, jak ćwiczyć w domu, jak zadbać o kręgosłup (przeciążony przez brak ruchu) czy w jaki sprzęt do ćwiczeń w domu zainwestować. Gdy siłownie i kluby fitness były wciąż pozamykane, Polacy na nowo odkryli, ile przyjemności sprawiają jazda na rowerze, bieganie, ćwiczenia outdorowe czy chociażby spacery. Na popularności zyskały także aktywności z zakresu mind&body, czyli dostępne niezależnie od poziomu wyćwiczenia zajęcia typu joga czy stretching w połączeniu z sesjami relaksacyjnymi czy medytacją przynosiły, i wciąż przynoszą, ukojenie dla ciała i umysłu – stwierdza z kolei Katarzyna Dwornik z „Men’s Health” i „Women’s Health”. I dodaje: – Trendy z czasów pandemii dalej się rozwijają, bo jednak wiele osób pracę stacjonarną po pandemii zamieniło na hybrydową, problemy ze zdrowiem psychicznym też nie zniknęły wraz z ogłoszeniem końca pandemii. Wciąż więc ludzie szukają sposobów na wzmocnienie kręgosłupa, ukojenia nerwów dzięki aktywnościom typu body&mind. Aktualnie wiele osób czerpie radość z zajęć grupowych, ale i poszukuje wiedzy, by samodzielnie dbać o kondycję czy to w outdoorze czy w zaciszu domowym.

Sprawdzone patenty

Co dziś prasa specjalistyczna proponuje osobom szukającym dobrych pomysłów na zdrową aktywność? Jak radzi łączyć diety, ćwiczenia z dbałością o własne zdrowie?

– Prasa specjalistyczna stara się być przewodnikiem dla szukających informacji o stylu fit. Udziela porad w zakresie ćwiczeń, diet, a magazyn „Męska Energia” również w zakresie sposobów realizacji aktywności seksualnej w stylu fit. Przede wszystkim nie wolno wierzyć w cuda i błyskawicznie działające diety, czy metody budowania sylwetki. Styl fit we wszystkich aspektach wymaga czasu, cierpliwości, rozsądku i umiaru. Warto w tym zakresie słuchać rad specjalistów – mówi Krzysztof Garwatowski z magazynu „Męska Energia”.

– Poradniki takie jak „Men’s Health” co miesiąc dają czytelnikom sprawdzone patenty, rady, które wpływają pozytywnie na ich jakość życia, zdrowie oraz satysfakcję. Są źródłem najnowszych informacji i sprawdzonych porad na temat treningu, sportu, diety, seksu, związków, zdrowia, stylu, problemów ojcostwa, podróży, kariery i technologii. Przekrojowość i świeżość materiałów w połączeniu z ich ekspercką wiarygodnością dają gwarancję, że każdy znajdzie tu dla siebie rzetelnie zrealizowany materiał. Tutaj nie ma obawy, że któryś z newsów okaże się fejkiem, a porad udzieli nam osoba niekompetentna. Prasa wciąż góruje nad internetem swoją rzetelnością – uważa Patrycja Dudzisz, redaktor „Men’s Health” i „Women’s Health”. I doradza: – Zrównoważona dieta oraz aktywność fizyczna, to podstawowe elementy dbałości o własne zdrowie. Ważne jest jednak, by nie ulegać chwilowym modom, a w swoich wyborach kierować się rozsądkiem. To, że przez jakiś czas wiele pisało się o szkodliwości glutenu, nie znaczy wcale, że każdy z nas ma celiakię. A moda na triatlony nie obliguje do zapisywania się na zawody, jeżeli męczymy się, biegając trzy kółka wokół bloku. Należy realnie spojrzeć na swoje możliwości i dostosować do nich kaliber wprowadzanych zmian.

Katarzyna Dwornik, sekretarz redakcji „Women’s Health” podkreśla, że magazyn od zawsze zachęca do regularnej aktywności. – Pokazujemy czytelniczkom, jak ćwiczyć, by czuć się dobrze we własnym ciele. Na naszych łamach kobiety znajdą opracowane przez specjalistów zestawy ćwiczeń, plany treningowe i wskazówki, jak poprawnie wykonywać dane ćwiczenia. Śledzimy też najnowsze trendy w świecie fitnessu – sprawdzamy, czy warto zainwestować w dany sprzęt i czy obietnice producentów mają pokrycie w rzeczywistości. Motywujemy do ruchu w każdych okolicznościach (w przerwie od pracy, podczas wakacji, wieczorem i o poranku) i każdej dawce, bo wiemy, że nawet 15-minutowy trening wykonywany regularnie przynosi rezultaty. Współpracujemy z ekspertami – trenerami, psychologami sportu i naukowcami, by przedstawiać tylko sprawdzone i oparte na badaniach porady prostym i przystępnym językiem – mówi.

Osobom zainteresowanym zdrowym stylem życia radzi natomiast: – Dobrze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna to zawsze dobre połączenie. Modne diety-cud, nawet jeśli przynoszą widoczne rezultaty, to najczęściej na dłuższą metę są niezdrowe lub niemożliwe do utrzymania, dlatego od lat we wszystkich rankingach króluje dieta śródziemnomorska – bazująca na warzywach i owocach, zdrowych tłuszczach (oliwie z oliwek, rybach morskich i orzechach), a ograniczająca wysokoprzetworzoną żywność, słodycze i czerwone mięso. Jeśli chodzi o ćwiczenia, to warto wybrać aktywność, która sprawia nam po prostu przyjemność. Dzięki temu mamy większe szanse, by na stałe zagościła w naszym grafiku. Do tego należy pamiętać o tzw. spontanicznej, pozatreningowej aktywności, czego dobrym przykładem jest, chociażby wybór roweru zamiast samochodu, schodów zamiast windy czy aktywne spędzanie czasu z dziećmi.

Dobre rady dla początkujących

W ostatnich latach przybywa również osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szeroko pojętym stylem fit. Dla nich również redaktorzy specjalistycznych czasopism mają garść dobrych rad.

Katarzyna Dwornik: – Nie warto szukać porad u celebrytów i osób, które nie dzielą się sprawdzoną wiedzą. Porad dotyczących diety szukajmy w rzetelnych źródłach – specjalistycznej prasie i portalach, które bazują na wiedzy ekspertów i badaniach naukowych. Podobnie z fitnessem – ćwiczmy z osobami, które mają wiedzę i doświadczenie, nie z przypadkowymi osobami. Najważniejszą jednak poradą jest ta zaczerpnięta z hasła naszych kolegów z redakcji „Men’s Health” – małe kroki, wielkie rezultaty. Podobnie my, polecamy kobietom, by skupiły się na małych zmianach, które przybliżą je do tego, by stały się lepszą wersją siebie. Może to być zrezygnowanie z cukru do kawy, wygospodarowanie 10 minut z rana na rozciąganie, 10-minutowa rozciąganie, a może umówienie się w końcu na odkładane od lat badania kontrolne? Suma tych z pozoru małych zmian potrafi przynieść niespodziewane rezultaty.

Krzysztof Garwatowski: – Najważniejsza rada – nie róbcie nic na własną rękę, a internet bywa bardzo złym doradcą. Poszukajcie informacji w prasie specjalistycznej, na przykład w magazynie „Męska energia”. Prasa oferuje zweryfikowane, rzetelne informacje.

Patrycja Dudzisz: – Dewiza „Men’s Health”, to: małe kroki – wielkie rezultaty. I to hasło powinno przyświecać każdemu, kto chce zmienić swoje życie na zdrowsze i lepsze. Nie zmieniajmy swojej diety z dnia na dzień o 180 stopni, bo w niej nie wytrwamy. Nagle planujemy, że codziennie zerwiemy się przed pracą, żeby przebiec 5 kilometrów? Nie ma szans. To systematycznie wprowadzane zmiany małych nawyków mają szansę utrzymać się na stałe. Chcemy jeść zdrowiej? Przestańmy kupować słodycze na zapas. Jeśli nie będziemy mieli pod ręką niczego słodkiego, jest duże prawdopodobieństwo, że zamiast biec do sklepu po batona, zadowolimy się czekającym w kuchni owocem. Świetnym pomysłem na zwiększenie codziennej dawki ruchu jest wysiadanie z autobusu dwa przystanki przed stacją docelową i dokończenie trasy spacerem. Albo dojeżdżanie do pracy rowerem – tanio, zdrowo i ekologicznie. Ważne jest także, żeby wszystkie te zmiany sprawiały nam przyjemność. Zdrowsze wybory nie mogą kojarzyć się z przymusem, bo w nich nie wytrwamy. Nie biegajmy, jeśli nie lubimy. Jest tyle innych form aktywność, że każdy na pewno znajdzie coś, co sprawi mu przyjemność. Po to są magazyny takie jak „Men’s Health”, by podrzucać coraz to nowe pomysły na realizację zdrowych postanowień. Byle tylko nie zniechęcać się po pierwszej próbie.

Kinga Szymkiewicz

Dariusz Materek