cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Pomocnik Historyczny „Polityki” o Imperium Brytyjskim

Imperium pomocnik
„Imperium Brytyjskie. Od kolonizacji Ameryki po referendum szkockie” – nowy Pomocnik Historyczny „Polityki” ukaże się 10 września br.
W tym roku Szkoci zadecydują o dalszych losach Wielkiej Brytanii, opowiadając się za niepodległością lub pozostaniem autonomicznym państwem w ramach Zjednoczonego Królestwa.
To referendum jest dobrym pretekstem do opowiedzenia historii Imperium Brytyjskiego, które Szkoci budowali ramię w ramię z Anglikami i Irlandczykami, zaś zjednoczone królestwo Anglików, Szkotów i Irlandczyków było tego władztwa metropolią.
Było to imperium jedyne w swoim rodzaju. Największe w historii świata: w szczytowym okresie rozwoju, na przełomie XIX i XX w., zajmowało blisko 36 mln km kw. powierzchni na wszystkich kontynentach. Żył w nim co piąty mieszkaniec Ziemi. Powstało na morzach, w celach merkantylnych. W przeciwieństwie do imperiów kolonialnych, tworzonych przez państwa absolutystyczne, Imperium Brytyjskie powstawało stopniowo, w sposób niezorganizowany. Zbudowało potęgę na niewolnictwie, ale także na wolnym handlu. Rozpadło się właściwie bezkrwawo (przekształcając we Wspólnotę Narodów, Commonwealth), samo krwią płacąc w dwu wojnach światowych w obronie porządków liberalnych.
Imperium spełniło także rolę kulturotwórczą i mitotwórczą daleko poza Wyspami Brytyjskimi. Kultura brytyjska podbija dziś o wiele większe obszary globu, niż było to za czasów istnienia Imperium Brytyjskiego.
Pomocnik Historyczny „Imperium Brytyjskie. Od kolonizacji Ameryki po referendum szkockie” ukaże się 10 września w cenie 21,99 zł. Można go będzie kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy, w tym salonikach prasowych Kolportera i salonach Top-Press.

Dodaj komentarz