cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Co czyta Święty Mikołaj?

Grudzień jest przez wielu Polaków wskazywany jako ulubiony miesiąc w roku. Jest uwielbiany i wyczekiwany zwłaszcza przez najmłodszych – nic dziwnego, w żadnym innym miesiącu nie ma tylu okazji do obdarowywania dzieci prezentami. A dorośli chętnie z tych okazji korzystają. Najważniejszym „rozdawaczem”  prezentów jest oczywiście Święty Mikołaj, na którego co roku czekają miliony dzieci na świecie. Okazuje się, że w jego worku – oprócz zabawek – znajduje się również pokaźna ilość książeczek, kolorowanek, albumów i ekskluzywnych wydawnictw dla dzieci.

Fot. Getty Images

Święty Mikołaj z pewnością lubi czytać. Przygotowany przed kilku laty raport platformy MAM „Ile kosztuje dziecko w Polsce” wskazywał, że prezentami, które najchętniej kupujemy dla dzieci, są zabawki edukacyjne – wskazało je 61,5 procent ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się klocki i układanki (58 proc.), a na trzecim – książki i kolorowanki (ponad 55 proc. wskazań). Różnego rodzaju wydawnictwa wyprzedziły lalki i pluszaki (44 proc.) i – co ciekawe – gry komputerowe (20 proc.) oraz różnego rodzaju elektronikę (zaledwie 16,5 proc.). Taki wybór można oczywiście tłumaczyć różnicami cenowymi, ale nie mniej istotny jest fakt, że Święty Mikołaj (w imieniu rodziców) ewidentnie chce zachęcić dzieci do czytania J. Pozytywny wpływ lektury na rozwój dziecka jest potwierdzony licznymi badaniami i doskonale znany większości dorosłych.

Co w tym roku Święty Mikołaj – za pośrednictwem wydawców – poleca najmłodszym czytelnikom? Czy mogą liczyć na specjalne, grudniowe atrakcje?

Niespodzianki, które wywołują uśmiech

– W tym roku przygotowaliśmy dwa świąteczne wydania w naszym portfolio. Dla czytelników w wieku szkolnym i starszych rekomendujemy listopadowe wydanie „Gigant Poleca Extra”. Tom 6/2022 zatytułowany „Niezapomniana wigilia” to zbiór świątecznych komiksów z Kaczorem Donaldem, Myszką Miki, Sknerusem McKwaczem i wieloma innymi disneyowskimi bohaterami. Młodszym polecamy wydanie specjalne magazynu „Psi Patrol”. W numerze 5/2022 czeka na nich mnóstwo świątecznej zabawy w towarzystwie Rydera i jego psiej ekipy: opowiadanie „Psi Patrol ratuje święta”, świąteczne bingo oraz mnóstwo zadań i łamigłówek w świątecznym klimacie. Do wydania dołączyliśmy też prezent: świąteczną skarpetę z niespodziankami – zapowiada Małgorzata Sabala, Marketing Manager w Story House Egmont Sp. z o.o.

– W grudniowym numerze „Świerszczyka” królują świąteczne tematy i motywy. Jak co roku przywołujemy atmosferę oczekiwania na szczęśliwe wydarzenia, prezenty, spotkania rodzinne i dzielenie się dobrem. W stałych rubrykach pojawiają się: Mikołaj, renifery, choinki, opowieści o Laponii i wigilijne zwyczaje – mówi Joanna Szulc, redaktorka magazynu „Świerszczyk” (Wydawnictwo Nowa Era), psycholog, autorka książek o wychowaniu.

– Jako obdarzony zaufaniem rodziców wydawca magazynów i książek dla dzieci z wieloletnim doświadczeniem dbamy o to, aby nasza oferta była dla małych czytelników równie atrakcyjna przez cały rok, a prezenty najmłodsi otrzymywali nie tylko w grudniu. Jednak zawsze pragniemy podkreślić wyjątkowość okresu świątecznego specjalnie przygotowanymi zestawami książek z dedykowaną zimową grafiką, w atrakcyjnych dla odbiorców cenach – zauważa Kinga Zarzycka, dyrektor marketingu w wydawnictwie Media Service Zawada. – Dbamy o to, aby każdy rodzic czy opiekun, niezależnie od zasobności portfela, mógł sobie pozwolić na zakup naszej publikacji, wzbudzając uśmiech na twarzy podopiecznego w tym czasie, kiedy dawanie zapewnia więcej radości niż otrzymywanie. Korzystając z okazji, chcielibyśmy życzyć wszystkim czytelnikom, jak i sympatykom prasy dziecięcej radości z okazji nadchodzących Świąt i wiary, że wszystko, co dobre i piękne jest przed nami – dodaje.

– Każdy z naszych tytułów dedykowanych pedagogom przedszkolnym i wczesnoszkolnym staramy się wzbogacić o treści związane ze świętami obchodzonymi w danym sezonie. W wydaniach grudniowych, jednym z wiodących tematów są święta Bożego Narodzenia. Dołączenie materiałów i artykułów o tematyce świątecznej wynika również z potrzeby spełnienia przez nauczycieli założeń podstawy programowej, a zajęcia poświęcone tej tematyce są idealną okazją do włączenia wielu aktywności rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – twierdzi natomiast Sergio Prymak, Dyrektor Generalny Ediba Polska Sp. z o.o., wydawcy czasopism „Nauczycielka Przedszkola” oraz „Nauczycielka Szkoły Podstawowej. Klasy I-III”.

Grudzień pełen symboli

Tradycja, zwyczaje i obyczaje świąteczne są nieodłączną częścią Świąt w większości polskich domów. Czy wydawnictwa dla dzieci przybliżają polskie tradycje małym czytelnikom? Co można znaleźć w bożonarodzeniowych wydaniach?

– Wigilia, obsypana śniegiem i bombkami choinka, Święty Mikołaj, prezenty, elfy, zimowe księżniczki, to świąteczne motywy obficie wykorzystywane przez nasze wydawnictwo w przygotowywaniu szerokiej oferty dla najmłodszych odbiorców. Świąteczne kolorowanki można podsunąć dzieciom na długo przed świętami, aby przygotowały się do tego niezwykłego czasu, zwłaszcza że jest ich bardzo duży wybór – radzi Urszula Jurkowska, doradca ds. oferty produktowej w wydawnictwie Ferment. –Oferta kolorowanek o tematyce świątecznej wydawnictwa Ferment to książeczki stworzone z myślą o najmłodszych czytelnikach, ponieważ wykorzystują zabawę, łącząc ją z elementami edukacyjnymi dostosowanymi do wieku młodego odbiorcy. Dzięki takiemu zabiegowi dziecko w przyjemny sposób uczy się kreatywności, zdolności samodzielnego myślenia oraz rozwija umiejętności plastyczne, czerpiąc przy tym mnóstwo radości. Nasze książeczki wprowadzają najmłodszych w tematykę świąteczną, zachęcając je do celebrowania i kultywowania tradycji, co doceniają rodzice, kupując nasze książeczki dla swoich dzieci i polecając je innym rodzicom – dodaje.

– Oba prezentowane tytuły to magazyny licencyjne, a więc nie znajdziemy w nich typowo polskich bożonarodzeniowych akcentów, ale pojawiają się w nich oczywiście świąteczne motywy, jak dekorowanie choinki, przygotowywanie ozdób świątecznych czy tradycja wręczania prezentów. Nasi czytelnicy to przede wszystkim dzieci. Jesteśmy pewni, że w grudniu towarzyszą im niezwykłe emocje oczekiwania na święta i prezenty. Dlatego właśnie przygotowaliśmy świąteczne wydania z ich ulubionymi bohaterami – by wprowadzić ich w świąteczną atmosferę i umilić im czas przygotowań do świąt – wyjaśnia Małgorzata Sabala z wydawnictwa Story House Egmont.

– Do świąt Bożego Narodzenia nawiązujemy na różne sposoby. W rubryce „Wielkie czytanie” mały chłopiec, Janek, w czasie Wigilii poznaje ciocię-podróżniczkę, która zjeździła cały świat, ale właśnie w Polsce i z bliskimi chce spędzić Boże Narodzenie. Mówi, że smaku domowych pierniczków nie da się znaleźć nigdzie indziej. Dzięki ciekawie przygotowanej aktywności w rubryce Rysunkowo dzieci mogą się dowiedzieć, jak wyglądała tradycyjna polska ozdoba świąteczna, wieszana pod sufitem (tzw. pająk). Piękny wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej opisuje najważniejsze akcenty polskiej tradycji świątecznej, a dołączona do numeru gra to nietypowe domino z choinkowo-zimowymi motywami.  Pokazujemy także inne spojrzenie na Boże Narodzenie. Świerszczyk Bajetan przekonuje się, że w czasie świąt najważniejsza jest bliskość i zgoda – pogodzenie się z przyjacielem to najlepszy z możliwych prezentów. W rubryce „Wierszykowo” przewrotnie przedstawiamy postać Świętego Mikołaja, który marzy o wakacjach na Hawajach, a w rubryce „Małe czytanie” dzieci poznają asystenta słynnego świętego – Psotnego Komiłaja – opowiada Joanna Szulc, redaktorka magazynu „Świerszczyk”, którego świąteczne wydanie pojawiło się na rynku 1 grudnia.  – We wszystkich stałych rubrykach pojawiają się nawiązania do nadchodzących świąt, zarówno te literackie, jak i bardziej matematyczne (np. szukanie ciągów logicznych w układzie choinkowych ozdób). Jednocześnie jesteśmy konsekwentni w prowadzeniu stałego układu każdego numeru – dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym lubią rutynę i przewidywalność, przywiązują się do tego, co bezpieczne i znane. Czują się związane z bohaterami stałych rubryk, którzy – podobnie jak one – przeżywają cykl pór roku, świąt i rytmicznych zdarzeń. Dzięki temu „Świerszczyk” ma działanie terapeutyczne – pomaga zrozumieć emocje, które towarzyszą dzieciom w ważnych momentach – zapewnia Joanna Szulc.

 Świąteczne wskazówki dla dorosłych

–  Nasza redakcja skupia się na odpowiedziach na potrzeby nauczycieli. W magazynach znajdziemy więc tematyczne plakaty, które pomogą w dekorowaniu sal lekcyjnych. W każdym, również świątecznym, wydaniu zamieszczamy karty ćwiczeń, które pedagodzy mogą w prosty sposób rozdystrybuować wśród podopiecznych i przeprowadzić za ich pomocą zajęcia plastyczne. Prezentujemy również gotowe scenariusze lekcji, omawiające rodzime i zagraniczne tradycje związane z obchodami Bożego Narodzenia. Do stałych motywów świątecznych z pewnością można zaliczyć zajęcia techniczne i plastyczne, jakie znajdziemy w naszych magazynach. Staramy się, aby były to aktywności angażujące całą klasę (wspólne dekorowanie choinki) oraz rodziny uczniów na przykład poprzez organizację klasowej wigilii. Znaczna część naszych propozycji aktywności skupia się na polskich tradycjach świątecznych oraz historii ich pochodzenia – wyjaśnia z kolei Sergio Prymak, Dyrektor Generalny Ediba Polska Sp. z o.o., wydawcy czasopism „Nauczycielka Przedszkola” oraz „Nauczycielka Szkoły Podstawowej. Klasy I-III”.

Zwraca również uwagę na fakt, że poza praktycznymi i sprawdzonymi scenariuszami zajęć, nauczyciele coraz chętniej poszukują materiałów, które przybliżą podopiecznym świąteczne tradycje zagraniczne. W magazynach znajdą więc również informacje na temat szwedzkiego Dnia Świętej Łucji, czy hebrajskiej Chanuki. Zapoznanie dzieci z grudniowym kalendarzem świąt innych kultur urozmaici oczekiwanie na tradycyjną, polską Wigilię oraz pomoże wpleść w codzienne zajęcia świąteczną atmosferę.

– Przy prezentowanych artykułach i materiałach zawsze zamieszczamy dużą ilość ciekawostek dotyczących tradycji świątecznych, które nauczyciele mogą zaprezentować podczas zajęć lekcyjnych. Aby utrwalić zdobytą wiedzę, poszczególne tematy dotyczące świąt i tradycji wzbogacamy o plakaty, które zawierają infografiki z najważniejszymi tradycjami i symbolami. Ponadto zachęcamy nauczycieli do przeprowadzania zajęć praktycznych: wspólnego gotowania, czy przygotowania przez uczniów multimedialnych prezentacji omawiających ich ulubione bożonarodzeniowe tradycje. Taki sposób nauczania pozwala nie tylko zaznajomić podopiecznych z tematem świąt, ale również utrwalić ich wiedzę zdobytą podczas zajęć lekcyjnych – mówi Sergio Prymak, Dyrektor Generalny Ediba Polska Sp. z o.o.

Nie tylko prezenty

Okazuje się więc, że świąteczne wydania czasopism mogą być nie tylko pożyteczną rozrywką dla najmłodszych, ale i cenną pomocą dla dorosłych – nie tylko pedagogów i nauczycieli. Rodzice chętnie korzystają z oferty świątecznej pism dla dzieci, aby zapewnić swoim pociechom dodatkową aktywność i sprawić, aby okres przygotowania do świąt był również wyjątkowo miłym czasem. Wyjątkową tradycją jest oczywiście wspólne ubieranie choinki, ale można również np. wspólnie z dziećmi przygotowywać świąteczne ozdoby.

–  „Świerszczyk” jest magazynem literackim z aktywnościami, które rozwijają logiczne myślenie, kompetencje językowe i społeczne. Zachęcamy dzieci do kreatywności, szukania różnych wiadomości i własnych pomysłów, nie narzucając szablonowych rozwiązań. Dlatego nie załączamy do numeru świątecznego gotowych wzorów dekoracji. Natomiast mali czytelnicy, rozwiązując aktywności z numeru grudniowego, zyskają liczne inspiracje, by własnoręcznie wykonać np. staropolskiego pająka ze słomy, wstążek lub bibuły, ozdobić pierniki czy wykorzystać do ozdobienia choinki ciekawe przedmioty – mówi Joanna Szulc, redaktorka magazynu „Świerszczyk”. – Zgodnie z polityką wydawcy, nie dołączamy gadżetów do żadnego z magazynów naszej marki. Uważamy, że to wysoka jakość proponowanych treści jest dla naszych czytelników zachętą do kupowania kolejnych wydań. Jesteśmy też konsekwentni w uczeniu dzieci ekologicznego stylu życia, dokonywania przemyślanych decyzji konsumenckich, ograniczania użycia folii i innych rodzajów plastiku. W każdym numerze zamieszczamy rekomendacje dotyczące ciekawych książek, gier i produktów multimedialnych dla dzieci. Na naszej stronie internetowej radzimy także rodzicom, jak mądrze wybierać prezenty dostosowane do wieku i potrzeb rozwojowych dziecka – dodaje.

– W wydaniu specjalnym magazynu „Psi Patrol” najmłodsi znajdą zadania związane z przygotowywaniem świątecznych ozdób. Wszyscy fani Kaczora Donalda i bohaterów z Kaczogrodu na pewno ucieszą się natomiast ze świątecznego wydania „Gigant Poleca Extra”, a dla fanów dzielnych piesków to właśnie świąteczne wydanie specjalne „Psiego Patrolu” może być dobrym dodatkiem do prezentu. Warto pamiętać, że wydawnictwo Story House Egmont wydaje też komiksy i rodzinne gry planszowe. Na naszej stronie www.Egmont.pl w zakładce PREZENTY można znaleźć mnóstwo prezentowych inspiracji dla dzieci w każdym wieku i dorosłych. Szczególnej uwadze polecamy świąteczną wersję bestsellerowej gry „Pędzące żółwie”, czyli „Pędzące żółwie. Wyścig do choinki” – zapewnia Małgorzata Sabala z wydawnictwa Story House Egmont.

– W świątecznych wydaniach naszych magazynów znajdziemy wiele materiałów, które pozwolą na przygotowanie własnoręcznych dekoracji. Niektóre z nich, zaangażują całą grupę przedszkolną lub klasę – na przykład wykonanie najdłuższego łańcucha z papieru, inne wymagają współpracy z opiekunami. W naszych magazynach znajdziemy również wzory listów do Świętego Mikołaja, czy instrukcje jak krok po kroku przygotować okienne ozdoby świąteczne z wykorzystaniem sztucznego śniegu – mówi Sergio Prymak, Dyrektor Generalny Ediba Polska Sp. z o.o.

Dorośli Polacy deklarują, że świąteczne tradycje są przez nich cenione przede wszystkim z powodu możliwości wspólnego spędzania czasu z najbliższymi. Przeprowadzone w 2015 r. przez Allegro badanie pokazało, że wśród świątecznych tradycji wysoko cenimy wspólne ubieranie choinki (34 procent ankietowanych), spożywanie tradycyjnych potraw (29 procent) i spotkania z bliskimi i znajomymi (29 procent). Obdarowywanie się prezentami znalazło się na czwartym miejscu ulubionych zwyczajów – doceniło je 26 procent ankietowanych. Wszystkie te piękne tradycje sprowadzają się tak naprawdę do jednego: radości z bycia razem z najbliższymi. To niezmiennie od lat to, co cenimy najbardziej w tym wyjątkowym czasie. W równym stopniu dorośli, jak i dzieci.

KINGA SZYMKIEWICZ

DARIUSZ MATEREK