cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

„FAKT” – dla Was. Od 20 lat

Gazeta „FAKT” ma już 20 lat. Od momentu pierwszego wydania, które ukazało się 22 października 2003 roku, „FAKT” stał się nieodłącznym elementem codzienności milionów Polaków.

FAKT to marka, która od lat cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników i internautów w Polsce. Od zawsze na pierwszym miejscu stawia swoich czytelników. W ich imieniu patrzy na ręce władzy, niezależnie od opcji politycznej. Skupiając się na najważniejszych wydarzeniach dnia, informacje prezentuje w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. W sieci „FAKT” przyciąga dopracowaną warstwą wizualną i krótkimi reporterskimi formatami wideo. Od 20 lat „FAKT” jest dla milionów czytelników jednym z najważniejszych źródeł informacji na temat aktualnych wydarzeń.

Już na początku swojej działalności w 2003 r., „FAKT” osiągnął średnią dzienną sprzedaż wynoszącą ponad 535 000 egzemplarzy i zdystansował konkurencję. W lutym 2004 roku osiągnął najwyższą sprzedaż w historii – 1 021 986 czytelników sięgnęło po gazetę.

– Dziękujemy naszym czytelnikom za 20 lat zaufania i lojalności. Dzięki Wam „FAKT” stał się nie tylko najpopularniejszą gazetą w Polsce, ale również medium, które zawsze stawia na pierwszym miejscu potrzeby swoich czytelników. Jesteśmy dumni, że mogliśmy towarzyszyć Wam przez te wszystkie lata, dostarczając rzetelnych informacji i angażując się w ważne dla społeczeństwa inicjatywy. Przez te 20 lat, „FAKT” stał się nie tylko gazetą, ale również platformą, która łączy różne media – druk, internet, telefonię komórkową, a także działalność wydawniczą i charytatywną. To wszystko sprawia, że „FAKT” to więcej niż gazeta – to marka, która jest obecna w życiu Polaków na wielu płaszczyznach – powiedział Marcin Kowalczyk p.o. redaktor naczelny gazety „FAKT”, obecnie zastępca redaktora naczelnego.

W ciągu 20 lat ukazało się 6 058 wydań „FAKT”, a sumaryczny nakład wyniósł prawie 3 miliardy egzemplarzy.

Od początku istnienia gazety „FAKT” miał trzech redaktorów naczelnych. Do 2014 roku redaktorem naczelnym był Grzegorz Jankowski. W latach 2014-2018 funkcję tę pełnił Robert Feluś, a od stycznia 2019 do lipca 2023 redaktor naczelną była Katarzyna Kozłowska. Od listopada 2023 r. funkcję redaktora naczelnego pełni Michał Wodziński.

Od września 2008 roku gazeta ukazywała się także na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii, wydawana jako tygodnik w każdy czwartek. Prezentowane w nim były najciekawsze materiały z polskiej wersji oraz specjalne sekcje poradnikowe dla Polaków mieszkających w obydwu tych krajach. Gazety drukowano w Irlandii, a dystrybucja odbywała się w sieciach polskich sklepów oraz lokalnych punktach sprzedaży prasy. Projekt zamknięto w 2009 roku.

„FAKT” to nie tylko dziennik, ale też cała gama dodatków. We wtorek w sprzedaży pojawia się „FAKT. Nasze Sprawy”, w środę „FAKT. Żyj Lepiej”, w czwartek „FAKT TV”, w piątek „Dobre Chwile”, w sobotę „FAKT. Krzyżówki 101 panoramicznych”. FAKT.pl to portal z codziennymi newsami i najciekawszymi informacjami, podanymi w zrozumiały sposób. Serwis stawia na materiały z regionów, rozmowy, relacje reporterskie z najciekawszych miejsc i wydarzeń. Rozwija się także na wielu kanałach w social mediach. Każdego miesiąca Fakt.pl dociera do ponad 9 mln realnych użytkowników.

FAKT to również usługi telefonii komórkowej, z których od 11 czerwca 2015 roku korzysta 30 tys. aktywnych użytkowników. Od 2007 roku wydano ponad 2000 książek firmowanych przez FAKT, w tym bestsellerowe tytuły autorstwa Stephena Kinga czy Harlana Cobena, a także popularne kolekcje dla najmłodszych.

„FAKT” angażuje się również w działalność charytatywną. W 2010 roku powstała Fundacja FAKT-u „Serce dla Dzieci”, której głównym celem jest pomoc dzieciom dotkniętym chorobami i niepełnosprawnością. Do tej pory fundacja pomogła ponad 2300 dzieciom.