cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Dziewczynki mają moc

W 2016 roku zebrało się grono dziewięciu kobiet, które najpierw wolontaryjnie, a później już zawodowo stworzyły od strony koncepcyjnej i prawno-finansowo-biznesowej koncepcję pisma pt. „Kosmos dla dziewczynek”. Magazyn, który trafił na rynek w październiku 2017 r., jest pismem absolutnie wyjątkowym – zarówno jeśli chodzi o treści, model funkcjonowania, jak i przesłanie.

Bardzo szybko uświadomiłyśmy sobie, że jest to pismo misyjne, którego głównym celem jest wydawanie wysokiej jakości treści dziennikarskich dla młodych odbiorców oraz budowanie pewności siebie dziewczynek mówi Sylwia Szwed, jedna z Fundatorek oraz wiceprezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. Kosmos dla Dziewczynek to fundacja założona sześć lat temu, wydająca wartościowe, mądre i piękne treści dla dziewczynek (i chłopaków), zajmująca się dziewczyńskością.

Wiemy, że w procesie dorastania dziewczynki mierzą się z ograniczającymi stereotypami, dlatego dekonstruujemy je i pokazujemy wszechświat możliwości. Zależy nam na tym, aby dziewczynki dorastały w poczuciu pewności siebie i sprawczości. Aby były aktywne i twórcze w decydowaniu o sobie, miały odwagę do podejmowania wyzwań i stawania się wciąż coraz lepszymi w tym, co wybiorą, niezależnie od tego, czy będzie to konstruowanie maszyn, czy malowanie koni – dodaje Sylwia Szwed.

W ten sposób sześć lat temu, 11 października 2017 roku, w Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ukazał się pierwszy numer magazynu „Kosmos dla dziewczynek” o wspaniałym tytule „Moc”. Ilustrację na jego okładkę stworzyła Emilia Dziubak, ilustratorka dla dzieci, rozpoznawalna na arenie międzynarodowej.

Magazyn „Kosmos dla dziewczynek” powstał i wystartował dzięki zbiórce crowdfundingowej. Na PolakPotrafi.pl udało się fundatorkom zebrać na jego wydanie 130 tys. zł. Od tego czasu ukazało się 38 numerów. Pismo tworzy śmietanka najlepszych ilustratorek i ilustratorów, dziennikarek i dziennikarzy, ekspertek i ekspertów z Polski. Nad całością czuwa zespół redaktorek, który bierze odpowiedzialność za każde słowo trafiające dziewczynek. „Kosmos” chce wzmacniać dziewczynki w świecie. A ten jest mocno zestereotypizowany. Społeczeństwo funkcjonuje w rzeczywistości tik-tokowo-youtube’owej, gdzie treści właściwie się nie kończą. Nigdy nie ma kropki nad „i”. W tym świecie zniknął zawód redaktora treści dla dzieci, kogoś, kto kontroluje jakość materiałów pokazywanych dzieciom i ich przyswajalność. W „Kosmosie” tekstów nie pisze sztuczna inteligencja, tylko zaufani, rozumiejący kosmiczne wartości, profesjonalni autorzy. Z tej potrzeby ducha i entuzjazmu zrodziła się cała koncepcja czasopisma i fundacji.

Dwumiesięcznik „Kosmos dla dziewczynek” dla mnóstwa dziewczynek jest prawdziwym skarbem. To pismo non-fiction, bez kompromisów i bez reklam. Założono je, żeby tworzyć wysokiej jakości dziennikarstwo dla dzieci. Magazyn uzupełnia też wiedzę o dziewczynach, kobietach w historii Polski i świata, rozśmiesza je, inspiruje. Na jego łamach fundacja stara się wspierać dziewczynki w niełatwych relacjach, pokazuje jak cenne być sobą, wierzyć w siebie, w swoje moce! I to się dzieje, co jest absolutnie cudowne. Od tego roku na wsparcie druku magazynu fundacja ponownie zbiera dofinansowanie społecznie, poprzez platformę https://patronite.pl/KosmosDlaDziewczynek.

Oprócz tego fundacja realizuje szereg projektów społecznych, dzieli się ekspercką wiedzą oraz pomaga dorosłym zdobywać wiedzę o dziewczyńskości i dziewczynkach. Działa m.in. poprzez fundacyjny portal wiedzy – magazyn online, skierowany do rodziców, edukatorów, nauczycieli – dorosłych, szerząc ekspercką wiedzę i poruszając najważniejsze tematy związane z wychowywaniem dziewczynek i wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące ich w Polsce. Do współpracy redakcja zaprasza aktywistki i aktywistów, a także ludzi nauki; sprawdza, co robią w temacie dziewczynek.

„Kosmos dla Dziewczynek” to także autorskie warsztaty i programy edukacyjne dla dzieci. Do tej pory skorzystało z nich już przeszło 150 tysięcy dzieci. Fundacja tworzy smartowe warsztaty i programy, które wzmacniają dziewczynki i chłopców. Propozycje materiałów na lekcje online oparte na treściach z magazynu. Inkluzywne, bezpłatne i bazujące na mocnych stronach dzieci. Dopasowane do młodych odbiorców i odbiorczyń.

Fundacja szerzy także rzetelną wiedzę na temat dziewczynek, która stanowi mocną podstawę jej działania. Dzieli się nią ze światem, zaprasza do współpracy naukowczynie i ekspertki. Jednocześnie do dyskusji włącza też dziewczynki i dziewczyny. Z szacunkiem do ich różnorodności i podmiotowości.