Marta Markiewicz, autorka książki „Bez alko i dragów jestem nudna”, organizatorka trzeźwych imprez SobeRave, została Superbohaterką 2024 „Wysokich Obcasów”. „Pokazała nam wszystkim, że zawsze jest dobry moment na zmianę. Że w świecie przepełnionym chaosem, można skonfrontować się z samą sobą i poukładać to, co najważniejsze. (…) Jej działanie jest drogowskazem w czasach przepełnionych lękami” – napisano w laudacji, którą odczytała Monika Tutak-Goll, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”.

Co roku spośród kilkunastu niezwykłych kobiet, prezentowanych przez cały rok na łamach „Wysokich Obcasów”, jury i czytelniczki wybierają swoje faworytki w ramach plebiscytu „Superbohaterka”. Głosowanie trwało do 23 lutego 2025 r. Towarzyszył mu konkurs z nagrodami dla czytelników i czytelniczek.
W tym roku 12 nominacji do tytułu „Superbohaterka Wysokich Obcasów” otrzymało aż 14 kobiet, bo niektóre z nich działają w tandemie. To kobiety, o których było głośno w zeszłym roku, bo miały odwagę, by mówić, działać i zmieniać otaczający nas świat.
– Od 10 lat „Wysokie Obcasy” wybierają Superbohaterkę Roku. Doceniają odwagę, empatię, wrażliwość, wiarę w to, że można żyć inaczej. Takiego plebiscytu nie ma w żadnym innym tytule, nie ma też takich bohaterek na okładkach innych pism. Superbohaterka to osoba, która ma w sobie nieustępliwość, determinację, wyobraźnię. I potrzebę działania. Superbohaterka inspiruje – mówi Monika Tutak-Goll, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” i „Wysokich Obcasów Extra”.
Superbohaterka wybrana została głosami Kapituły w składzie: Bartosz Hojka, Borys Lankosz, Krystyna Kofta, Monika Płatek, Dorota Warakomska, Ewa Wieczorek, Martyna Wojciechowska, Aleksandra Sobczak, Monika Tutak-Goll.
„Nazywam się Marta Markiewicz, a alko i dragi rzuciłam 28.11.2016 roku. Znana jestem jako organizatorka trzeźwych imprez SobeRave. Jako asystentka zdrowienia prowadzę spotkania indywidualne i grupowe. Edukuję na TikToku oraz Instagramie, a moje filmy ogląda miesięcznie dwa miliony osób. Prywatnie obgryzam paznokcie, piję kawę rozpuszczalną i kocham muzykę lat 90. Kiedyś ćpałam i chlałam, dlatego byłam interesująca oraz czasem niedomyta. Obecnie jestem czysta i opowiadam o tym, dlaczego warto myć zarówno siebie, jak i swoje naczynia” – tak pisze o sobie Superbohaterka 2024.
„Dawniej byłam odważna po alkoholu, teraz jestem odważna, bez niego. Królowałam na parkiecie po alkoholu, dzisiaj jestem królową parkietu bez niego. Różnica jest taka, że po pijaku wpadałam też w histerię, płakałam i nienawidziłam życia. Teraz, jeśli płaczę, to jest to konstruktywny płacz” – mówiła Marta Markiewicz na łamach „Wysokich Obcasów”.
To już 10. edycja nagrody „Superbohaterka Wysokich Obcasów”. W poprzednich latach tytuł ten przyznano: Paulinie Bownik, Justynie Wydrzyńskiej, Mai Ostaszewskiej, Marcie Lempart, Anecie Sulwińskiej, Iwonie Hartwich, Halinie Birenbaum, Natalii Przybysz oraz Martynie Kaszubskiej. Natomiast Olga Tokarczuk została w 2020 r. „Superbohaterką Dekady”.
Zwyciężczyni plebiscytu, oprócz honorowej statuetki Superbohaterki, otrzymała nagrodę pieniężną – 10 tys. zł ufundowaną przez markę YES, a także wyjątkową pelerynę stworzoną przez projektantki marki Solar, która jest opowieścią o sile i charakterze, a każdy jej detal łączy potęgę z subtelnością.
Nagroda czytelniczek i czytelników w tegorocznej jubileuszowej edycji plebiscytu „Superbohaterka »Wysokich Obcasów«” trafiła do fotografki Anny Hernik – za odwagę w fotografowaniu i oswajanie tematu choroby. Laureatka otrzymała statuetkę oraz czek w wysokości 10 tys. zł.
W gronie tegorocznych nominowanych do tytułu „Superbohaterki” znalazły się również:
- Magda Glewicz – uczestniczka kampanii „Żyję z HIV”. Za uświadamianie i pomoc osobom zakażonym HIV.
- Katarzyna Niewiadoma – sportowczyni, kolarka szosowa. Za zwycięstwo w Tour de France Femmes i zachęcanie dziewczyn do uprawiania sportu.
- Renata Orłowska – edukatorka seksualna. Za walkę ze stereotypami i za to, co robi na rzecz edukacji seksualnej.
- Runa i Agnieszka Zwiefka – bohaterka i reżyserka filmu „Drzewa milczą”. Za odwagę w opowiadaniu historii osób na granicy.
- Zoja Skubis – podróżniczka. Za zdobywanie szczytów, które wcale nie muszą być najwyższymi górami.
- Jagoda Szelc, Klara Kochańska-Bajon – reżyserki. Za serial „Matki pingwinów”, który ożywił dyskusję na temat rodzin i opiekunów OzN.
- Olena Vaidalovych – romska aktywistka. Za to, co robi dla Romów i Romek w Polsce.
- Patrycja Volny – autorka książki „Niewygodna”. Za przełamywanie tabu, za głos przeciwko przemocy.
- Aleksandra Wierzbowska – podróżniczka. Za akcję „Droga kobiet” i pokazywanie niebezpieczeństw, jakie spotykają kobiety w podróży.
- Ewa Zakrzewska – modelka plus size. Za stawianie czoła fatfobii i pokazywanie, że styl nie ma rozmiaru.