cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Aromatyczne, z charakterem

Dokładnie 23 września przywitaliśmy kalendarzową jesień. Już parę tygodni wcześniej jej nadejście zwiastowała pogoda za oknami. Deszcz, wiatr, coraz niższe temperatury… Na dodatek kiedy nastaje jesień jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. Aby zachować zdrowie, powinniśmy nie tylko cieplej się ubierać, ale i staranniej dobierać spożywane produkty. Dzisiaj piszemy o napojach, dostępnych w sklepach Dobry Wybór, które rozgrzeją nas w zimne dni.

Szeroką ofertę herbat, kaw i soków mają sklepy spożywcze sieci Dobry Wybór
Szeroką ofertę herbat, kaw i soków mają sklepy spożywcze sieci Dobry Wybór

Jesienią przypominamy sobie o ciepłych napojach, od których stroniliśmy latem. W imbryku parzymy herbatę, w kawiarce aromatyczną kawę, chętniej przygotowujemy ziołowe napary, które mają pomóc zwalczyć przeziębienie. Co najchętniej spożywamy, by się ogrzać?
 
Króluje kawa i herbata
– Gdy tylko nadchodzi chłodniejsza pora roku, klienci zaczynają szukać produktów, które nieco ich ogrzeją. Już jesienią zwiększa się sprzedaż alkoholi, które można wykorzystać do sporządzenia, tzw. grzańców. Popytem cieszą się piwa i czerwone wina oraz przyprawy korzenne i cytrusy (pomarańcze i cytryny) – mówi Beata Szymczykowska, która prowadzi sklep Dobry Wybór w Lubinie.
Pośród napojów bezalkoholowych królują kawy i herbaty. A nie każdy wie, że bardzo korzystnie wpływają one na funkcjonowanie organizmu. Działają bowiem przeciwzakrzepowo, mają właściwości antyoksydacyjne, przez co chronią nasze komórki przed wolnymi rodnikami, a także pomagają w walce z podwyższonym cholesterolem. Polacy najczęściej sięgają po czarną herbatę, do której dodają cytrynę i cukier. Niektórzy cytrynę zastępują owocami pigwy, która nadaje herbacie niepowtarzalny smak, a dzięki dużej zawartości witaminy C pomaga zwalczyć infekcje.
– Dla mnie herbata z cytryną jest idealnym napojem na zimne dni. Nie każdy lubi owocowe napary czy aromatyczne przyprawy. Cytryna nadaje herbacie lekko kwaskowy smak i sprawia, że herbata jest smaczniejsza. Taki napój rozgrzewa, a przy okazji (dzięki zawartej w cytrynie witaminie C) zapobiega przeziębieniom – mów Dorota Kwil, Partnerka sieci Dobry Wybór ze Skierniewic.
Czarne herbaty nie są jedynymi, które znajdziemy na sklepowych półkach. Znajdują się tam także herbaty zielone, białe i czerwone oraz bardzo szeroki wachlarz herbat owocowych i ziołowych. Jesienią szczególną uwagę należy zwrócić na herbaty z domieszką płatków róży, cytryny, owoców dzikiej róży, lipy, pigwy, jabłek, czarnego bzu, hibiskusa, aronii, tarniny, jagód, żurawiny, porzeczek, jarzębiny, truskawek czy malin. Poza walorami smakowymi napoje te wzbogacają nasz codzienny jadłospis w cenne witaminy i składniki mineralne, które wzmacniają odporność organizmu.
 
W sokach witamina C
Do napojów rozgrzewających, zalecanych szczególnie w okresie zwiększonego ryzyka przeziębień, dołączyć należy również naturalne soki oraz kompoty z malin, czarnej porzeczki oraz owoców dzikiej róży. Charakteryzują się one szczególnie dużą zawartością witaminy C i antyoksydantów wspomagających walkę z wolnymi rodnikami atakującymi nasz organizm.
Wspominając o owocach nie można pominąć syropów, które są idealnym dodatkiem do herbaty. – Najczęściej klienci wybierają syropy malinowe, żurawinowe, z czarnej porzeczki, dzikiej róży i te z dodatkiem lipy – mówi Małgorzata Struzik, prowadząca sklep Dobry Wybór w Malechowie. Syropy mogą być także wykorzystywane jako dodatek do budyniów czy kisielów.
– Zauważyłam, że jesienią czy zimą o wiele więcej sprzedajemy gorących deserów. Klienci w tym okresie częściej kupują wszelkiego rodzaju kisiele i budynie, które błyskawicznie można przygotować zalewając wrzątkiem proszek z torebki – dodaje Małgorzata Struzik.
Gorącym deserem wybieranym przez klientów jest także czekolada. Ma ona nie tylko właściwości rozgrzewające, ale także bardzo pozytywnie wpływa na nasz nastrój. A to wszystko dzięki obecności jednego z aminokwasów – tryptofanu, który podnosi poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.
Polacy coraz chętniej eksperymentują z przyprawami. Połączenie czekolady z chili, kawy z cynamonem czy herbaty z imbirem nikogo już nie dziwi. Przyprawy, szczególnie te korzenne, mają właściwości rozgrzewające i są idealnym dodatkiem do napojów na chłodniejsze dni. – Niektórzy producenci przygotowują gotowe zestawy przypraw korzennych, które można wykorzystać do sporządzenia ciepłego napoju. Klienci chętnie je kupują – mówi Beata Szymczykowska. Ci, którzy nie przepadają za gotowymi mieszankami mogą nabyć przyprawy w oddzielnych opakowaniach i dowolnie je łączyć.
Kinga Beck-Tracz

Od imbiru do miodu

Poniżej przedstawiamy przykłady produktów, które warto dodać do gorącego napoju serwowanego w chłodne dni:
Imbir ma właściwości przeciwutleniające, odkażające i odświeżające. Idealnie rozgrzewa, działa przeciwbólowo, łagodzi podrażnione gardło. Imbir starty lub w plastrach można dodać do herbatek rozgrzewających. Parzy się go ok. 10 minut, można dodać do naparu miód, pomarańczę lub cytrynę i przyprawy korzenne.
Goździki – mają silne właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Jest również silnym antyutleniaczem. Używany w kuchni do kompotów, wypieków, napojów.
Cynamon – korzenna, słodka, rozgrzewająca i aromatyczna przyprawa. Cynamon ma działanie przeciwzakaźne i przeciwbakteryjne. Dodaje się go najczęściej do deserów, kakao i kawy oraz do win.
Kardamon – przyprawa o przyjemnym aromacie i korzenno–gorzkawym smaku. Poprawia trawienie, wspomaga pracę żołądka, wzmacnia organizm i łagodzi bóle reumatyczne.
Lawenda lekarska – dodając ją do herbaty przyspieszymy walkę z przeziębieniem i grypą. Ususzone kuleczki kwiatów lawendy, wrzucone do gorącego naparu i parzone przez kilka minut, zadziałają bakteriobójczo, napotnie, odstresowująco i antyseptycznie.
Tymianek i majeranek to popularne składniki leków na kaszel, działają wykrztuśnie i przeciwbólowo. Można je więc wykorzystać, gotując przez kilka minut napar z suszonego tymianku i majeranku, który potem odcedzamy i doprawiamy miodem i cytryną.
Malina to królowa leczniczych owoców. Zawarte w niej salicylany zadziałają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i napotnie. Suszone lub świeże maliny można dodać do herbaty.
Dzika róża to źródło witaminy C. Napar z tych owoców, zaparzonych z białą lub czarną herbatą przez kilkanaście minut i odcedzony, wzmocni osłabiony organizm, dając mu dużą dawkę witamin.
Miód – złota słodycz o wielu prozdrowotnych właściwościach. Zalecany głównie w stanach wyczerpania, osłabienia i przeziębień.

Dodaj komentarz