cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów
kartka żeromskiego

Kartka od Żeromskiego

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach wzbogaciło się o cenny eksponat. Firma Kolporter podarowała muzeum oryginalną kartkę pocztową, z odręcznym listem jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich z przełomu XIX i XX wieku.

POCZTÓWKA_DO_TOMASZA_RUŚKIEWICZA_AWERS_NK

Kartka, datowana 20 października 1924 roku, była adresowana do szkolnego kolegi pisarza, Tomasza Ruśkiewicza, który w tamtym czasie redagował publikację pt. „Księga pamiątkowa kielczan 1856-1904, wydana z okazji zjazdu byłych wychowańców gimnazjum w Kielcach 7 i 8 września 1924 roku”. Żeromski napisał do „Księgi” biogram swojego nauczyciela Antoniego Gustawa Bema, a jego korespondencja z Ruśkiewiczem dotyczyła właśnie tej publikacji.

POCZTÓWKA_DO_TOMASZA_RUŚKIEWICZA_REWERS_NK

Na kartce autor „Popiołów” napisał z Konstancina: „Drogi Tomaszu! Bardzo mało jest czasu na wykończenie mego artykułu o A.G. Bemie, ale trzeba postarać się, chociaż z trudem. Fotografię z lat ‘Maratonowych’ posiadam. Chciałbym ją nawet powiększyć, żeby córce zostawić tatusia-smarkacza wizerunek. Około 1 listopada przenoszę się do Warszawy, ale gdybyś mógł wpaść jeszcze do mnie do Konstancina, sprawiłbyś mi prawdziwą radość. Jestem strasznie dziś zajęty i dlatego nie mogę wpaść. Twój Stefan”.
Kolporter zakupił unikatowy list pisarza od prywatnego kolekcjonera, a następnie przekazał go do zbiorów kieleckiego muzeum. Ten gest docenił znawca twórczości Żeromskiego, historyk literatury prof. Zdzisław J. Adamczyk, który podczas konferencji prasowej podkreślił, że kartka jest cenna również dlatego, iż pokazuje ożywione kontakty z kolegami szkolnymi pod koniec życia pisarza. Z kolei kierownik muzeum, Sylwia Zacharz, zauważyła, że karta łączy trzy osoby związane z dawnym kieleckim gimnazjum – Stefana Żeromskiego, Tomasza Ruśkiewicza i ich nauczyciela Antoniego Gustawa Bema.
Uroczyste przekazanie daru przez przedstawicieli Kolportera odbyło się 24 maja 2011 r., oczywiście w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Dodajmy, że siedziba muzeum mieści się w budynku dawnego Gimnazjum Rządowego w Kielcach, gdzie w latach 1874-1886 uczył się Stefan Żeromski.
GK

Dodaj komentarz