cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów
kolporter mercedes actros

Jadą wozy całkiem nowe, z gazetami

Siedem nowych pojazdów zakupił w czerwcu, należący do Departamentu Dystrybucji Prasy Kolportera S.A., Oddział Logistyki Centralnej w podwarszawskich Mościskach. W tej chwili flota Logistyki liczy trzynaście własnych pojazdów, które z centralnego magazynu w Mościskach codziennie rozwożą prasę do oddziałów Kolportera w całej Polsce.  

kolporter mercedes actros
Nowe pojazdy to ciągniki siodłowe marki Mercedes Actros z naczepami firmy Schmitz (Fot. Mirosław Fiuk)

Nowe pojazdy, to inaczej siedem zestawów samochodowych, z których każdy składa się z ciągnika siodłowego marki Mercedes Actros oraz naczepy firmy Schmitz. Wszystkie ciągniki posiadają normę EURO 5. – To obecnie najlepsza obwiązująca norma czystości spalin – podkreśla Mirosław Fiuk, dyrektor OLC w Mościskach.
Trudno sobie wyobrazić pracę oddziału w Mościskach, który jest sercem dystrybucji prasy, bez samochodów przystosowanych do przewozu ciężkiego ładunku, jakim są palety z gazetami. – Dziennie do wszystkich oddziałów wywozimy średnio około 700 palet, co daje nam rocznie ponad 170 000 palet – wylicza dyrektor Fiuk. – A ponieważ waga jednej palety wynosi około 700 kg, w sumie w 2010 roku  przewieźliśmy 122 081 ton gazet w tak zwanej dostawie oraz 24 802 tony zwrotów. Zdarza się jednak, że w ciągu dnia zostaje przyjętych nawet ponad 1 200 palet i tyle samo jest wysyłanych w trasę.
Rocznie samochody OLC przejeżdżają średnio po około 170 000 kilometrów, docierając nawet do najdalszych oddziałów terenowych – do godziny 22.00. Wymaga to na najdłuższych trasach, w trakcie jazdy, zmiany kierowców. Na przykład silnik samochodu jeżdżącego do Szczecina w zasadzie nie stygnie.
– Samochody nasze posiadają system GPS, który pozwala nam na śledzenie naszych pojazdów on-line. Są również wyposażone w fabrycznie montowane CB radia, dzięki czemu kierowca może optymalizować trasę przejazdu do oddziałów, omijając korki oraz inne utrudnienia na drogach, które mogłyby opóźnić dojazd do oddziału – dodaje Mirosław Fiuk.
OCL obsługuje 20 oddziałów Kolportera, a do 19 organizuje transport drogowy. Palety z prasą dostarczane są do następujących oddziałów: Białystok, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Wrocław, Zielona Góra.
GK

Dodaj komentarz