cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

De Agostini – kolekcje pełne wiedzy

De Agostini zadebiutowało w Polsce w 1994 r. bestsellerem „Dinozaury! – odkryj olbrzymy prehistorycznego świata”, który natychmiast podbił serca czytelników. Od tamtej pory portfolio wydawnictwa wzbogaciło się o ponad 100 kolekcji skierowanych do różnych grup odbiorców: encyklopedii, leksykonów, serii filmowych i książkowych, hobbystycznych i edukacyjnych. Większość z tych wydawnictw jest dostępna ofercie dystrybucyjnej Kolportera.
Historia pewnej misji

Historia wydawnictwa De Agostini sięga 1901 roku, gdy bracia Giovanni i Alberto De Agostini założyli w Rzymie Instytut Kartograficzny. Giovanni był już wówczas cenionym kartografem, z kolei Alberto – salezjanin misjonarz – przemierzał najdalsze zakątki Ameryki Południowej, dokumentując nieznane światu przyrodnicze i kulturowe osobliwości.
W 1922 roku Instytut Geograficzny De Agostini opublikował pod honorowym patronatem króla Wiktora Emanuela III „Wielki Atlas Geograficzny”, jedno z najwybitniejszych dzieł tego typu w dziejach kartografii. W 1959 roku ukazał się pierwszy z 312 zeszytów encyklopedii „Il Milione” – kolejnego przełomowego dzieła, które wyznaczyło standardy wydawnictw popularnonaukowych na następne dekady. Od tej pory De Agostini konsekwentnie budowało swoją pozycję największego na świecie wydawcy serii kolekcjonerskich i edukacyjnych typu partwork (z ang. work in parts – dzieło w częściach).

Dziś Grupa De Agostini jest obecna w ponad 50 krajach świata. Jej atlasy, encyklopedie, kursy językowe, filmy dvd, przewodniki, serie do kolekcjonowania, wydawnictwa multimedialne, aplikacje na tablety i smartfony ukazują się w kilkunastu językach, dostarczając milionom czytelników – od Brazylii po Nową Zelandię – solidnej porcji praktycznej wiedzy i jednocześnie świetnej rozrywki.
Mało kto z polskich czytelników zdaje sobie sprawę z tego, że wiele popularnych w skali światowej programów telewizyjnych to poniekąd również produkcje spod znaku De Agostini. Macierzysta firma jest głównym udziałowcem grupy medialnej Zodiak Media, która ma w swoim dorobku filmy popularno-naukowe, a także wiele popularnych formatów telewizyjnych, takich jak „You Can Dance”, „Tak to leciało” czy „Bitwa na głosy”.
 
De Agostini w Polsce
Kilkanaście lat po debiucie w Polsce De Agostini konsekwentnie umacnia pozycję lidera na rynku pism hobbystycznych, kolekcjonerskich i edukacyjnych, tworzonych dla różnych grup czytelniczych. Ponadstuletnia tradycja zobowiązuje, dlatego wydawca konsekwentnie wybiera do współpracy wyłącznie uznanych autorów, tłumaczy i ekspertów merytorycznych, a zdjęcia do swoich publikacji wyszukuje w cieszących się renomą agencjach i archiwach fotograficznych.
Wiele kolekcji powstaje w ścisłej współpracy z renomowanymi producentami, wydawnictwami i studiami filmowymi – kreatorami kultowych marek współczesnej pop-kultury, takimi jak Disney, Warner Bros czy Lucasfilm. Wyjątkowy charakter na rynku wydawniczym ma „Harry Potter – Księga szachów”, kurs szachowy na dwóch poziomach zaawansowania z szachownicą i kolekcją 32 figur, wierną kopią czarodziejskiego zestawu z filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Z kolei „Star Wars – Kultowe statki i pojazdy” to kompendium wiedzy o uniwersum Gwiezdnych Wojen z ekskluzywną kolekcją miniaturowych pojazdów kosmicznych Rebelii i Imperium. W książkowo-filmowym „Klubie przyjaciół Myszki Miki” ulubione dziecięce postacie Disneya wprowadzają małych czytelników – poprzez gry, zagadki, piosenki i zabawne historyjki – w pierwszy etap przedszkolnej i szkolnej nauki. Edukacyjny charakter mają też „Wesoła farma” z przepięknie ilustrowanymi książeczkami w twardej oprawie i kolekcją figurek oraz „Książki dla dużych i małych” – antologia najpiękniejszych polskich wierszy, bajek i legend.
Edukacja i zabawa
Walory edukacyjne z czystą zabawą łączą też kolejne premiery De Agostini: „Kolekcja Dinozaury” z realistyczną repliką prehistorycznego T-Rexa do samodzielnego montażu czy „Polskie stroje ludowe” – kompendium wiedzy o polskich tradycjach i obyczajach, któremu towarzyszy kolekcja ręcznie wykonanych lalek w strojach regionalnych. Jak zwykle, coś dla siebie w portfolio wydawnictwa znajdą pasjonaci modelarstwa (imponująca drewniana replika okrętu admirała Nelsona „HMS Victory”), miłośnicy historii (kolekcja „Historia Polski – Ordery i odznaczenia”) i melomani (kompletny zbiór dzieł Jana Sebastiana Bacha w mistrzowskich wykonaniach). Polska redakcja De Agostini stworzyła ostatnio również ekskluzywne, bogato ilustrowane serie albumów prezentujących piękno rodzimej natury i kultury („Encyklopedia przyrody”, „Kolekcja Nasza Polska”). Jednym z najpopularniejszych tytułów w bibliotece De Agostini są „Kultowe Auta PRL-u”. Już niebawem do kiosków trafi prawdziwy rarytas: odwzorowany w detalach metalowy model Syreny Sport w skali 1:43, opatrzony bogato ilustrowanym i pełnym ciekawostek zeszytem-dokumentacją.
– Nasze kolekcje powstają z pasji, z chęci tworzenia czegoś niezwykłego i potrzebnego – mówi Wojciech Horbatowski, szef De Agostini w Polsce. – Jesteśmy szczęśliwi, gdy uda nam się wykreować coś, co zaspokaja głód wiedzy naszych czytelników w niebanalny sposób, pozwala rozwijać ich pasje, zainteresowania i inspiruje do twórczego działania.
Redakcja De Agostini z zapałem pracuje nad kilkoma nowymi kolekcjami, wierząc, że i one wkrótce zdobędą serca czytelników. Optymizm jest o tyle uzasadniony, że przy każdym projekcie wydawca wnikliwie analizuje napływające od nich sugestie i podpowiedzi, korzysta też z szeroko zakrojonych badań rynkowych.

Maciej Gocał, Sales Manager De Agostini Polska: – Od 1998 roku De Agostini Polska ściśle współpracuje z Kolporterem, który jest jednym z głównych dystrybutorów kolekcji wydawniczych w Polsce. Od tego czasu w kioskach i Salonikach Prasowych ukazało się ponad 100 nowych kolekcji naszego wydawnictwa. Cenię współpracę z Kolporterem za profesjonalizm i innowacyjność. Odzwierciedleniem tych wartości jest stale rosnący udział rynkowy tej firmy. Warte podkreślenia są partnerskie relacje zarówno z kielecką Centralą firmy jak również Oddziałem Logistyki Centralnej w Warszawie.

Dodaj komentarz