cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

„Gazeta Wyborcza” z filmem „Dziedzictwo”


W poniedziałek 14 maja 2012 r. z „Gazetą Wyborczą” można kupić płytę DVD z filmem dokumentalnym pt. „Dziedzictwo” opowiadającym historię Moniki Hertwig, córki nazistowskiego przywódcy – sadysty i mordercy – Amona Götha.
SS-Hauptsturmführer Amon Göth był komendantem obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Z tarasu swojej willi, ze sztucerem w ręku, urządzał polowania na więźniów, strzelał też do ludzi w trakcie przejażdżek konnych albo z okien jadącego samochodu. Mordował codziennie, z upodobaniem, dla zabawy. W 1945 roku został schwytany, przekazany Polsce, skazany i powieszony.
Bohaterka filmu, Monika Hertwig, dowiaduje się, kim był jej ojciec, przypadkowo, jako dorosła kobieta. Była przekonana, że to bohater wojenny, którego zdjęcie od zawsze stało na nocnym stoliku w sypialni matki. Po obejrzeniu filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, w którym postać jej ojca zagrał Ralph Fiennes, postanawia zmierzyć się z rodzinnym tabu. 60 lat po wyzwoleniu obozu w Płaszowie, spotyka się z byłą więźniarką obozu, przez dwa lata służącą matki i ojca. Spotkanie jest wstrząsającym świadectwem niszczącej siły zbrodni wojennych, która działa mimo upływu lat.
Film powstał w roku 2006 r., wyreżyserował go James Moll.
„Gazeta Wyborcza” z płytą z filmem „Dziedzictwo” kosztuje 9,99 zł (w tym VAT).
Dokument poleca „Ale historia!” – poniedziałkowy magazyn historyczny „Gazety Wyborczej”, na którego łamach również 14 maja ukaże się artykuł o Amonie Göthcie.
Źródło: Agora

Dodaj komentarz