cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

„Narodziny Polski” – nowy pomocnik „Polityki”

Historia Piastowie m
W środę 16 grudnia br. ukaże się nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI „Narodziny Polski”. Wydanie specjalne będzie liczyło 156 stron, wśród autorów znajdują się wybitni naukowcy oraz dziennikarze POLITYKI. Pretekstem do wydania publikacji jest nadchodząca rocznica chrztu Polski.
Z Pomocnika „Narodziny Polski” dowiemy się, co istniało przed państwem Mieszka I, jak doszło do chrztu tego władcy i wejścia Piastów w krąg cywilizacji łacińskiej, jaki obraz państwa wyłania się z przekazów z epoki, jak wyglądała chrystianizacja i ewangelizacja Polaków, co się właściwie wydarzyło się w Gnieźnie w 1000 r.
Te tematy uzupełnia panorama życia codziennego Piastów – ich ubiory, kuchnia, język, waluta, broń, religia, pismo. Poznamy też najbarwniejsze postacie z dynastii piastowskiej.
„Postęp wiedzy, głównie za sprawą nowych możliwości archeologii, demontuje dotychczasowy przekaz. Można powiedzieć, że jesteśmy na etapie, gdy starą budowlę rozebrano i zaczęto wznosić nową, z wykorzystaniem świeżych cegieł i tylko części starych. Robota nie jest jeszcze skończona, a murarze-miediewiści gorąco się przy tym spierają, niektóry to i kielnią rzuci.
Z punktu widzenia czytelniczego jest to gratka. Możemy na bieżąco uczestniczyć w rozwiązywaniu zagadki, śledzić poczynania detektywa (historyków, archeologów i językoznawców razem wziętych), poznać jego warsztat, powoli wnikać w tworzony przez niego obraz interesującego nas wydarzenia. Bo jednak jakiś obraz się wyłania; jest on jeszcze niewyraźny, ale być może bardziej prawdziwy niż ten dotychczasowy– wyraźny, ale dzięki podkolorowaniu.
Opowieść ułożyliśmy tak, by od planu najszerszego (Europa we wczesnym średniowieczu), przez pośredni (dzieje Słowiańszczyzny) przejść do szczegółowego (narodziny państwa Polan/Polaków). Pozwala to lepiej rozumieć kontekst wydarzenia sprzed 1050 laty.
Koncentrujemy się na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia. Relacje z badań nad początkami władztwa Piastów dopełniamy opowieścią o tym, jak przez minione tysiąc lat wyobrażano sobie narodziny Polski i jak spierano się o to.
Zapraszamy na wędrówkę we wczesne średniowiecze na ziemiach polskich.” ( Ze wstępu)

Dodaj komentarz

Komentarz do “„Narodziny Polski” – nowy pomocnik „Polityki””