cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Jubileusz na kortach

IMG_0636
Osiemdziesiąt zawodniczek i zawodników z całej Polski rywalizowało w jubileuszowym, bo już  XX Ogólnopolskim Turnieju Tenisowym Amatorów o Puchar Prezesa Kolportera, który w dniach 26-28 sierpnia br. odbył się na ośmiu kortach  Klubu Sportowego Tęcza – Społem w Kielcach. Pogoda na jubileusz dopisała aż nadto: pojedynki odbywały się w 30-stopniowym upale, co jednak nie wpłynęło na poziom zawodów.
Najstarszy turniej w Polsce
Ponieważ to dwudziesty turniej, zacznijmy od wspomnień. Pierwszy turniej odbył się w wrześniu 1997 r. z inicjatywy założyciela i właściciela Kolportera Krzysztofa Klickiego. Zawodnicy grali wtedy na kortach ziemnych dwóch kieleckich klubów: nieistniejących Błękitnych oraz Tęczy. Od tego czasu przez wszystkie turnieje przewinęło się ponad 2 tysiące uczestników, przy czym niektórzy startowali wielokrotnie.  Ba, są zawodnicy, którzy w zawodach Kolportera biorą udział od samego początku i nie opuścili żadnego turnieju. Do tych weteranów należą Jacek Rejczak, Krzysztof Gładyś i Tomasz Chałaciński, którzy z powodzeniem wystąpili również w tym roku.
– Nie uprawiam tenisa, żeby podnieść poziom adrenaliny, dla mnie najważniejsza jest radość z gry – mówi Tomasz Chałaciński, który triumfował w kategorii mężczyzn 55 +, a poprzednich latach także zwyciężył w kilku finałach. Dodajmy, że na początku startów Tomasz Chałaciński grał debla w parze z Krzysztofem Klickim, do dzisiaj jest zresztą sparingpartnerem prezesa Kolportera.
Turniej Kolportera gromadzi przede wszystkich tenisistów z Polski, zdarzało się jednak, że zawody przyjmowały międzynarodową formułę, ponieważ zgłaszali się do nich zagraniczni, m.in. z Niemiec, Austrii, Holandii, a nawet z Meksyku i Kuby.  Tenisiści rozgrywają mecze na odkrytych koratch ziemnych. Tylko raz trzydniowa ulewa zmusiła organizatorów do przeniesienia zawodów na korty w hali.
– Obecnie nie ma w Polsce podobnego turnieju tenisowego, który odbywa od tak wielu lat – podkreśla Marek Gładyś, niegdyś tenisista Błękitnych Kielce, który od pierwszego turnieju corocznie  pełni funkcję sędziego głównego zawodów. – To poza tym jedna z najlepszych i największych imprez dla tenisistów-amatorów – dodaje.
Pewniacy i niespodzianki
W tegorocznym turnieju, podobnie jak w minionych edycjach, zawodnicy startowali w dziewięciu kategoriach: młodziczki do 14 lat, młodzicy do 14 lat, juniorzy 15-18 lat, kobiety OPEN, mężczyźni OPEN, mężczyźni 25-39 lat, mężczyźni 40-55 lat, mężczyźni 55+ oraz deble mężczyzn. Do turnieju zgłosili się tenisiści z Kielc, Krakowa, Katowic, Skarżyska, Starachowic, Jędrzejowa i Ostrowca.
Tradycyjnie w kategorii Open występują zawodnicy, którzy w przeszłości profesjonalnie grali w tenisa i tutaj drugi raz z rzędu, a po raz ósmy w ogóle okazał się 30-letni kielczanin Radosław Gładyś. W finale w trzech setach pokonał  Kamila Kopyckiego ze Skarżyska.
Wśród kobiet triumfatorką została Elżbieta Wołoszyn, na co dzień nauczycielka w kieleckiej Szkole Muzycznej. – Wreszcie się udało, bo dotychczas zajmowałam w tym turnieju trzecie miejsce – powiedziała nam po wygranym finale z Elizą Pytel ze Starachowic. Pani Elżbieta w przeszłości była siatkarką Lechii Kielce. – Po zakończeniu siatkarskiej kariery szukałam sportu, który mogłabym uprawiać indywidualnie i wybór padł na tenis – dodała.
Na koniec warto odnotować, że po raz pierwszy w historii kieleckiego turnieju – za zgodą sędziego głównego – w kategorii debla mężczyzn wystąpiła para męsko-żeńska, która ku zdumieniu widzów pokonała faworyzowany duet męski. Debel mieszany dotarł do półfinału.
Najlepsi zawodnicy w każdej kategorii (od 1. do 3-4. miejsca) otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Kolportera . Najmłodszą uczestniczką była 9-letnia  Aleksandra Łasek, a najstarszym zawodnikiem, tak jak przed rokiem,  70-letni Roman Fura, który w turnieju zgrał po raz trzeci.
Grzegorz Kozera
Patronat medialny nad turniejem sprawowali „Nasz Kolporter”, „Echo Dnia”, „Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik eM”, Radio FaMa, Radio Kielce, Radio eM, TVP3 Kielce orazi sportowy portal internetowy CKsport.pl
WYNIKI TURNIEJU
Młodziczki do 14 lat

 1. Milena Domagała
 2. Klaudia Zatorska

3-4. Wiktoria Kowalska
3-4. Aleksandra Łasek
Młodzicy do 14 lat

 1. Mikołaj Stąpór
 2. Aleksander Mijas

3-4. Bartłomiej Herman
3-4. Piotr Wojtyniak
Juniorzy 15-18 lat

 1. Michał Podsiadło
 2. Kacper Kaczor

3-4. Michał Marzec
3-4. Karol Wyrębkiewicz
Debel mężczyzn

 1. Piotr Jaros / Dariusz Gąbka
 2. Jacek Rejczak/Andrzej Moczek

3-4. Tomasz Prędotka/ Magdalena Derdaś-Barańska
3-4. Marcin Struski/Wiesław Stępniak
Mężczyźni 25-39 lat

 1. Rafał Uciński
 2. Jacek Rejczak

3-4. Tomasz Prędotka
3-4. Dariusz Zapart
Mężczyźni 40-55 lat

 1. Andrzej Moczek
 2. Piotr Jaros

3/4. Paweł Garnuszek
3/4. Dariusz Gąbka
Mężczyźni 55+

 1. Tomasz Chałaciński
 2. Marian Adamus

3-4. Krzysztof Gładyś
3-4. Wiesław Wieczorek
Kobiety OPEN
1.Elżbieta Wołoszyn
2. Eliza Pytel
3-4. Kamila Szymczak
3-4. Agnieszka Lucińska-Kozłowska
Mężczyźni OPEN
1. Radosław Gładyś
2.Kamil Kopycki
3-4. Tomasz Banasiewicz
3-4. Kamil Wrona

Dodaj komentarz