cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Z „Nowinami” od ponad 60 lat!

Każdy, kto mieszka w Rybniku i jego rejonie, zna Tygodnik Regionalny „Nowiny”, który ukazuje się od 1956 roku.

– W każdą środę dostarczamy mieszkańcom Rybnika i całego Rybnickiego Okręgu Przemysłowego informacji, komentarzy, wiadomości sportowych i kulturalnych. Papierową gazetę znakomicie uzupełnia portal internetowy nowiny.rybnik.pl, aktualizowany 24 godziny na dobę – mówi Adrian Karpeta, redaktor naczelny rybnickich „Nowin”.

Papierowe wydanie podzielone jest na kilka przejrzystych działów. Przód gazety to wydarzenia, wyselekcjonowane z całego tygodnia. Po nich następuje sekwencja regionalna, gdzie podejmowana jest tematyka istotna dla całego regionu. – Nie ukrywam, że ważna dla nas jest debata na temat czystego powietrza. Mieszkamy i pracujemy w regionie, dotkniętym przez smog. Poprzez nasze teksty próbujemy wpłynąć na postawy i decyzje mieszkańców regionu, co nie jest łatwym zadaniem, bo żyjemy w okręgu węglowym – mówi Barbara Kubica-Kasperzec, reporterka „Nowin”.

Jak podkreślają reporterzy „Nowin”, bardzo ważna jest współpraca z Czytelnikami, reagowanie na ich sygnały. – Każdego dnia odbieramy telefony z prośbami o interwencję. Każdy sygnał sprawdzamy, staramy się pomóc, skierować do właściwej instytucji. Pamiętam zwłaszcza dwie takie sytuacje. Zadzwoniła do nas mieszkanka Rybnika z informacją, że jej starsi, schorowani sąsiedzi wegetują przykuci do łóżek, w dodatku wykorzystywani przez syna z problemem alkoholowym. Po naszym artykule, małżonkom szybko znaleziono miejsce w domu opieki. Drugi temat bardziej optymistyczny. Napisaliśmy o 30-letnim mężczyźnie z porażeniem mózgowym, zapalonym… rowerzyście, który zbierał pieniądze na nowy trójkołowy pojazd. Po tej publikacji bardzo szybko zebrał na nowy rower – mówi Adrian Karpeta.

Ważne miejsce w gazecie zajmują strony zatytułowane Czas Wolny. – Podpowiadamy naszym Czytelnikom, gdzie w czasie wolnym od pracy mogą się wybrać. A ponieważ oferty kulturalnej zazdroszczą nam często większe ośrodki, mamy o czym pisać. W Rybniku, gdzie działa nasza redakcja, odbywają się znaczące festiwale – wystarczy wspomnieć Rybnicką Jesień Kabaretową Ryjek, Teatr Śląski razem z Teatrem Ziemi Rybnickiej przygotował adaptację powieści „Drach” Szczepana Twardocha, występowały światowe gwiazdy z Guns N`Roses czy 30 Seconds to Mars na czele – wymienia Adrian Karpeta.

Gazetę zamyka rozbudowany dział sportowy. – Piszemy nie tylko o ekstraligowym Jastrzębskim Węglu czy walczącej o awans do ekstraligi rybnickiej drużynie żużlowej. U nas znajdziecie terminarze i wyniki A klasy, B klasy, okręgówki – mówi Marek Pietras, odpowiedzialny w gazecie za sport.

Na sukces gazety pracuje również skuteczny dział reklamy. – Naszą  wizytówką są dodatki i strony tematyczne. Regularnie przygotowujemy m.in. wiosenny Dom i Ogród, Skarby Kibica, dedykowane piłce nożnej czy żużlowi. Zrobiliśmy świetne dodatki koncertowe przed dużymi wydarzeniami muzycznymi, które były rozchwytywane przez fanów.– wymienia Grażyna Bojanowska, szefowa działu reklamy.