cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Nadzieja przy świątecznym stole

Już wkrótce większość Polaków zasiądzie z rodzinami do uroczystego, wielkanocnego śniadania. W tym roku te najważniejsze chrześcijańskie święta, radosne i pełne symboli będą szczególne – z uwagi na sytuację w Ukrainie. Nadzieja na odrodzenie świata, na nową i lepszą rzeczywistość będzie nam towarzyszyć szczególnie mocno.

Dla większości z nas Wielkanoc to święto rodzinne – według sondażu CBOS tak właśnie uważa 67 proc. Polaków. Dla ponad połowy (51 proc.) to także przeżycie religijne. Sposób przeżywania Świąt Wielkanocnych właściwie nie zmienił się od roku 1994, kiedy to CBOS rozpoczął tego rodzaju badania. Niezmiennie powszechne jest zachowanie postu w Wielki Piątek (85 proc. ankietowanych), nawet przez osoby, które nie są specjalnie religijne. Jeszcze bardziej popularne jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę oraz dzielenie się z najbliższymi święconym jajkiem (93 proc.). Niemal podobnie liczny odsetek ankietowanych (90 proc.) deklaruje, że wysyła życzenia świąteczne: za pośrednictwem internetu lub SMS-ów (79 proc.) lub tradycyjnych kartek (40 proc.). Rozpowszechniony jest także domowy wypiek tradycyjnych ciast (78 proc.) oraz święcenie palemki w Niedzielę Palmową (77 proc.). Z danych wynika, że nieco mniej rozpowszechnione są nawiedzenie Grobu Pańskiego (72 proc.), obchodzenie śmigusa-dyngusa (71 proc.) i malowanie pisanek (71 proc.), a także zwyczaj zajączka, czyli obdarowywania dzieci upominkami (62 proc.).

Wielkanoc to dla nas święta bardzo mocno kojarzące się z określoną tradycją, symbolami, ale także przygotowywaniem specjalnych posiłków i wspólnym ich spożywaniem. W świątecznych wydaniach czasopism kulinaria są więc jednym z ważniejszych bloków tematycznych. Co jeszcze proponują wydawcy swoim czytelniczkom i czytelnikom w tym szczególnym czasie?

 Tradycja i nowoczesność

– Wydania świąteczne naszych magazynów są zawsze szczególne. Zmiany widać już w momencie planowania tych edycji. Kolegia redakcyjnie nie tylko trwają dłużej, ale są także bardziej burzliwe. Staramy się tak zaplanować tematy, by nasze Czytelniczki były w pełni usatysfakcjonowane, by treści były atrakcyjne, a prezentowane tematy pomogły przygotować się do celebrowania świąt. Do tego dochodzi odświętny charakter tych wydań. Nie tylko mają one większą objętość, są bogatsze graficznie, ale też zawierają specjalne treści – mówi Agnieszka Wierzbicka, redaktor naczelna magazynu „Claudia” (wydawnictwo Burda Media Polska).

– Do współpracy przy wydaniach świątecznych zapraszamy osoby znane i lubiane, ale takie, które są liderami opinii. Są specjalistami w kwestiach kulinarnych czy ekspertami od aranżacji wnętrz. Ponieważ Polacy na Wielkanoc lubią gotować coś specjalnego, staramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Prezentujemy oczywiście przepisy na tradycyjne dania, ale chcemy je zaproponować w zmodyfikowanej wersji. Przełamujemy tradycję nowoczesnością, ciekawymi trendami, np. eko, zero waste, wege. Nasze Czytelniczki to lubią i tego od nas oczekują – dodaje Agnieszka Mucha, redaktor naczelna magazynu „Dobre Rady” (wydawnictwo Burda Media Polska).

Ewelina Galicińska, Brand Manager Food & Garden Burda Media Polska mówi, że w tym roku wydawnictwo przygotowało na święta kilka specjalnych propozycji. – To „Moje Gotowanie” o tematyce świątecznej ma powiększoną objętość do 132 stron. W tym wydaniu znalazło się aż 70 przepisów na Wielkanoc. Poza tym nowy magazyn „Jestem Wege”, którego tematy również pozostają w klimacie Wielkanocy, „Sól i Pieprz” z wydaniem specjalnym „Ciasta na Wielkanoc”, świąteczne wydanie magazynu „Kulinarne Hity” – wylicza Ewelina Galicińska. – Wielkanoc jest mocnym tematem we wszystkich wydaniach, które są w sprzedaży w tym okresie, w „Sielskiej Kuchni” znajdziemy na przykład pomysły jak własnoręcznie zrobić dekoracje na świąteczny stół – dodaje.

Mistrzowie doradzają

Swoje przepisy na świąteczne przysmaki bardzo często prezentują czytelniczkom osoby znane, mistrzowie kuchni, blogerzy kulinarni, eksperci w dziedzinie żywienia. Takie porady są szczególnie cenione.

– Przy okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Czytelniczki poszukują przede wszystkim kulinarnych przepisów związanych z Wielkanocą. Staramy się wyjść im naprzeciw, publikując co roku nowe, sprawdzone receptury. Z tej okazji prosimy zawsze autorytety kulinarne – mistrzów kuchni oraz kulinarnych blogerów, by podzielili się swoimi przepisami. Jest wśród nich Magda Gessler, Ewa Wachowicz, Aneta i Jan Kuroń i inni. Staramy się również, by wywiady z gwiazdami, które goszczą na naszych okładkach świątecznych, były wyjątkowe i poruszały temat rodzinnych świąt i misterium Wielkanocy – mówi Ewa Kustroń-Zaniewska, redaktor naczelna „Kobiety i Życie” oraz „Świata Kobiety” (Wydawnictwo Bauer).

– Czytelniczki przed świętami interesuje przede wszystkim tematyka kulinarna. Nawet jeśli wiedzą, jak przyrządzić potrawy na stół wielkanocny, to i tak w swoich ulubionych pismach szukają właśnie przepisów na znane i mniej znane dania wielkanocne – zarówno te na uroczyste śniadanie, jak i na rodzinny obiad. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się świąteczne ciasta. Innymi stałymi pozycjami w tym okresie są dekoracje stołu i domu, techniki malowania jajek, symbolika koszyczka wielkanocnego, opisy zwyczajów wielkanocnych. Stałym punktem wydań świątecznych są wywiady, w których gwiazdy opowiadają o tradycjach świątecznych w swoich domach. W tym roku: w „Przyjaciółce” – Joanna Brodzik, w „Pani Domu” – Laura Łącz, w „Poradniku Domowym” – Magda Gessler, w „Tinie” – Katarzyna Pakosińska, w „Naj” – Ida Nowakowska – dodaje Urszula Zubczyńska, redaktor naczelna dwutygodników „Przyjaciółka” i „Pani Domu” i miesięcznika „Poradnik Domowy” (Wydawnictwo Bauer).

– W tegorocznych wydaniach świątecznych nowym akcentem są nawiązania do wojny w Ukrainie – zarówno w wywiadach z gwiazdami, jak i w reportażach np. Dobroczynka. W „Przyjaciółce” – to historia modelki z SMA Agaty Jabłońskiej, która pomaga uchodźcom, a także przyjęła pod swój dach uciekinierki z Ukrainy – matkę z dzieckiem, również chorym na SMA. Generalnie jednak są to materiały krzepiące niestraszące. Świąteczna gazeta ma przynosić czytelniczkom wytchnienie od trudnej codzienności – uważa Urszula Zubczyńska.

Kinga Szymkiewicz

Dariusz Materek

– – – – – – – –

Czasopisma na święta

„Pani domu poradnik – Wielkanoc 2022”

W magazynie czytelnicy znajdą 65 tradycyjnych przepisów na wielkanocne potrawy, a wśród nich na jajka z farszem i po szkocku, pieczoną szynkę i pasztet drobiowy na świąteczne śniadanie, żurek z wędzonką i kiełbasą, zupy krem, udka kaczki w pomarańczach, polędwiczki z żurawiną, dorsza z rozmarynem na rodzinny obiad. Na deser autorzy polecają słodkie wypieki: babę z lukrem, mazurek z orzechami, sernik wiedeński, tartę owocową i wiele innych. Cena magazynu wynosi 7,99 zł.

„Kobieta i Życie” – „Przepisy czytelniczek. Wielkanoc”

W magazynie znalazło się 100 najlepszych przepisów na wyjątkowe świąteczne potrawy, wybrane spośród sprawdzonych receptur nadesłanych do redakcji przez czytelniczki, takie jak: pomysły na jajka z pysznymi farszami, eleganckie świąteczne przystawki, wiosenne sałatki, zupy na świąteczny stół, smakowite mięsa, pasztety i terriny w wersji mięsnej oraz wege. Nie zabraknie w nim tradycyjnych ciast: mazurków, serników oraz wielkanocnych bab i babeczek. Cena magazynu – 6,99 zł, objętość 60 str.

„Tina” – wydanie specjalne na Wielkanoc

Specjalnie na święta ukazało się specjalne wydanie „Tina poleca – Smacznego Wielkanoc”. W magazynie czytelnicy znajdą, aż 124 sprawdzone pomysły na uroczyste śniadanie wielkanocne, obiad w rodzinnym gronie i efektowne słodkości. Cena wydania – 5,99 zł.

„Przyjaciółka” – wydanie specjalne na Wielkanoc

W sprzedaży jest wydanie specjalne „Przyjaciółka ekspert – Wielkanoc”. Czytelnicy znajdą w nim 52 sprawdzone przepisy na wyśmienite, świąteczne śniadania, wyjątkowy, rodzinny obiad oraz pyszne wielkanocne wypieki. Cena wydania – 7,99 zł

„Moje gotowanie”

Kwietniowe „Moje Gotowanie” to pyszne odliczanie do Wielkanocy. Znajdziecie tu przepisy na rozmaite mięsa, kiełbasy i pasztety- nie tylko w wersji mięsnej, ale i wege! Do tego najlepsze pomysły na jajka, sałatki i przekąski. A na deser… najlepsze ciasta- te tradycyjne i mało znane. Kolejną porcję smakowitych treści przygotowali nasi eksperci: Cristina Catese, Robert Sowa i Daria Ładocha. Sprawdźcie sami!

„Sól i pieprz. Ciasta na Wielkanoc”

„Ciasta na Wielkanoc” to temat magazynu „Sól i Pieprz Wydanie Specjalne”. W numerze aż 57 wyjątkowych przepisów na spotkania przy stole i świętowanie słodkiej strony Wielkanocny. Dział „Szkoła pieczenia” to przepisy krok po kroku m.in. na wielkanocny chlebek, sernik na biszkopcie czy czekoladowe jajo.

„Kulinarne hity”

Magazyn „Kulinarne hity” bazuje na najciekawszych przepisach użytkowników zaczerpniętych ze strony internetowej „Przyślij Przepis”. Tematem przewodnim każdego wydania są przepisy sezonowe; ponadto znajdują się w nim stałe działy: śniadanie, obiad, kolacja, deser.