cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów
kryminaly

Dodatkowa porcja lektury

Wakacje to dobry czas do tego, by nadrobić zaległości książkowe. I na to liczą wydawcy trzech tygodników opiniotwórczych, którzy przez całe lato będą zachęcali swoich czytelników do kupowania czasopism z dołączonymi do nich książkami. „Polityka” robi to po raz siódmy, dla „Wprost” i „Newsweeka” to całkowita nowość.

kryminaly

Polityka Spółdzielnia Pracy i Wydawnictwo W.A.B. po raz kolejny wydają wspólnie kolekcję powieści detektywistycznych „Lato z kryminałem”. Poszczególne tomy ukazują się od 20 czerwca co dwa tygodnie. Ich cena wynosi 15 zł.
– Kolejna edycja „Lata z kryminałem” to dobra okazja, by sprawdzić, co nowego dzieje się w prozie kryminalnej – przekonuje na łamach „Polityki” Robert Ostaszewski, polski prozaik, felietonista, krytyk literacki. – Czas, kiedy kryminały uważano za „literaturę wagonową”, niezbyt wyrafinowaną rozrywkę czytelniczą, którą nie należy się zbytnio przed nikim chwalić, na szczęście odeszły już w niepamięć. W ostatnich latach to właśnie powieść kryminalna – obok reportażu – jest jedną z najbujniej rozwijających się dziedzin prozy – dodaje.
W skład tej kolekcji wchodzi 6 tytułów: Aleksandra Marinina „Złowroga pętla” – od 20 czerwca, Marcin Wroński „Kino Wenus” – od 4 lipca, Martha Grimes „Pod Anodynowym Naszyjnikiem” – od 18 lipca, Henning Mankell „Zapora” – od 1 sierpnia, Tomasz Konatkowski „Nie ma takiego miasta” – od 18 sierpnia, Arnaldur Indridason „Głos” – od 29 sierpnia.
„Newsweek” zdecydował się na książki jednego autora. „Rozmowy Torańskiej” to seria dziewięciu pozycji zawierających wywiady dziennikarki i pisarki, Teresy Torańskiej, ze znanymi Polakami, którzy wpłynęli lub nadal wpływają na losy kraju.
Cykl „Rozmowy Torańskiej” podzielony został na części: „My” (dwa tomy), „Byli” (dwa tomy), „Oni” (trzy tomy) i „Są” (dwa tomy). W pierwszej książce, która trafiła na rynek 25 czerwca, znalazły się rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim, Leszkiem Balcerowiczem i Wiktorem Kulerskim. W kolejnych tomach ukażą się wywiady m.in. z Tadeuszem Mazowieckim, Wojciechem Jaruzelskim, Jerzym Urbanem, Ewą Łętowską i Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Magazyn z książką dostępny jest w cenie 19,90 zł. Kolejne części serii będą się ukazywać co tydzień do 20 sierpnia.
Torańska, która od marca współpracuje z „Newsweekiem”, jest jedną najbardziej znanych polskich dziennikarek i pisarek. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem „Kultura” , później z paryską „Kulturą”, a ostatnio z „Gazetą Wyborczą”. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana. Za książkę „Oni” Teresa Torańska otrzymała w 1985 r. nagrodę Solidarności, a w 2000 r. Nagrodę Polskiego PEN Clubu. Jedenaście lat temu Torańska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy.
Podobnym tropem podążył „Wprost”. Z tym tygodnikiem co dwa tygodnie ukazują się książki Marii Nurowskiej. – To idealna lektura na lato. Chociaż jej powieści bardzo się od siebie różnią, jej styl można rozpoznać od razu. Przylgnęła do niej etykieta pisarki ‘kobiecej’. Chociaż autorka odżegnuje się od tego określenia, to jednak zazwyczaj jej książki opowiadają o miłości – zachwala wydawca.
25 czerwca ukazał się pierwszy tytuł z kolekcji – „Tango dla Trojga”, opowieść o miłości do sztuki i miłości do drugiego człowieka, które ścierają się ze sobą w na pozór typowym małżeńskim trójkącie. W kolejne co drugie poniedziałki ukażą się: 7 lipca – „Wybór Anny”, 23 lipca – „Listy miłości”, 6 sierpnia – „Nakarmić wilki” i 20 sierpnia – „Innego życia nie będzie”.
Wydania z książką ukazują się w nakładzie 10 tys. egzemplarzy, w cenie 19,99 zł. Kolekcja książek Marii Nurowskiej to pierwsza książkowa kolekcja „Wprostu”. Do tej pory do tygodnika były dołączane tylko tytuły filmowe.
Tomasz Porębski

Dodaj komentarz