cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Poznaj swój świat

Jeszcze dwadzieścia parę lat temu Polacy nie mieli takich możliwości wyjazdu za granicę jak obecnie. Na szczęście dzisiaj możemy bez przeszkód zwiedzać najdalsze zakątki świata. W planowaniu podróży przydatne są czasopisma z segmentu turystyczno-podróżniczego.
 

czasopisma podróżnicze

Podróże kształcą
Stare powiedzenie mówi, że podróże kształcą… Już wieki temu ludzie przemieszczali się, aby poznawać świat, inne kultury i ich osiągnięcia. Dzięki wyprawom odkryto nowe kontynenty, cywilizacje, egzotyczne miejsca, zwierzęta i nieznane dotąd rośliny. I choć obecnie nie mamy szans na odkrycie „nowego świata”, podróżując możemy wzbogacić swoje życie.
Jedni z nas wolą poznawać nowe regiony naszego kraju, inni skupiają się na wojażach po odległych krainach. Niezależnie od tego gdzie się wybieramy podczas podróży chcemy poznać nowe miejsca i ich historie, nowych ludzi, a przy okazji odpocząć, zrelaksować się i zebrać siły na kolejnych parę miesięcy.
– Dzięki podróżom mogę oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć o codziennych troskach i poznawać piękno innych miejsc, nie tylko tych otaczających mnie na co dzień, ale tych, o których się czyta w gazetach czy ogląda w telewizji – mówi Ewelina Wodzińska, prowadząca salonik prasowy w Białobrzegach.
 
Inspiracja do poszukiwań
Tytuły z segmentu turystyczno-podróżniczego mają za zadanie przybliżyć nam miejsce, do którego się wybieramy, zapoznać nas z topografią, historią i kulturą jej mieszkańców.
– Uwielbiam podróżować, więc sama zaglądam do czasopism podróżniczych – mówi Marlena Zbroja, prowadząca salonik prasowy w Inowrocławiu. – Można z nich czerpać inspiracje w poszukiwaniach miejsca, do którego warto się wybrać. Takie tytuły są bogate w informacje o danym kraju, opisują zwyczaje, dają wskazówki, co warto zwiedzić, jak się poruszać, do których restauracji się udać czy co kupić. Ważne są także informacje o cenach, bowiem na ich podstawie można zrobić kalkulację kosztów takiej wyprawy.
Czasopisma dostępne na rynku możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich przeznaczone są dla bezpośrednich konsumentów usług i produktów turystycznych, czyli dla każdego, kto szuka pomysłu na wyjazd. Na łamach tych czasopism, o bogatej szacie graficznej, prezentowane są różne miejsca i ich atrakcje. Wydawnictwa te są swoistym poradnikiem, bowiem z ich kart dowiemy się gdzie i za ile pojechać, gdzie mieszkać i co zwiedzić, co jeść i na co uważać. Tytuły te koncentrują się zarówno na walorach krajoznawczych danego miejsca, jak i elementach kultury, obyczajów czy rozrywki. Zdecydowany prym, pośród wydawnictw z tego segmentu, wiodą wydawnictwa, w których opisywane są nie tylko polskie wojaże, ale i te zagraniczne. Zaledwie niewielką część stanowią tytuły z informacjami tylko o polskich zakątkach. Na ich łamach przeczytamy relacje z wycieczek, informacje co warto zobaczyć czy jaki szlak górski wybrać. W pismach znajdują się regionalne historie, opisy zwyczajów społeczności zamieszkującej dany teren. Jest to często bogate źródło wiedzy o bazie turystycznej i noclegowej w regionie.
– Większość klientów szuka pism, w których są przedstawione zagraniczne podróże. Tym bardziej, że w obecnych czasach można zwiedzić kawałek świata, nie wydając na ten cel dużo więcej pieniędzy niż na urlop w Polsce. Oczywiście ci, którzy preferują wypady w inne regiony naszego kraju – szczególnie górskie – również znajdą coś dla siebie – dodaje Marlena Zbroja.
Drugą grupą czasopism w ofercie dystrybucyjnej są czasopisma branżowe, skierowane do przedstawicieli szeroko pojętego biznesu turystycznego, tj. agencji podróży, firm transportowych, właścicieli bazy noclegowej i gastronomicznej. Prasa ta ma na celu informowanie o wydarzeniach z branży turystycznej, targach, trendach, modnych kierunkach. Czasopisma te są kopalnią wskazówek przy tworzeniu oferty.
 
Kinga Beck-Tracz
 
Tytuły turystyczno-podróżnicze w ofercie dystrybucyjnej Kolportera
POZNAJ ŚWIAT (PROBIER)
Miesięcznik turystyczno-podróżniczy, wydawany od 1948 roku. Czasopismu przyświeca idea, by czytelnik wiedział, co widzi. Pokazuje cały świat z polskiego punktu widzenia. W magazynie znajdują się relacje z dalekich wypraw znanych podróżników, jak również oryginalne teksty czytelników.
PODRÓŻE. MAGAZYN TURYSTYCZNY (MURATOR S.A.)
Miesięcznik turystyczny wydawany od 1998 roku. W tytule znajdują się bogato ilustrowane reportaże, felietony, porady. W każdym numerze cenne wskazówki co zwiedzić w danym zakątku świata, co warto skosztować i na co zwrócić uwagę.
N.P.M. – MAGAZYN TURYSTYKI GÓRSKIEJ (KRUSZONA Sp. z o.o.)
Czasopismo wydawane od 2001 roku, skierowane do ludzi, którzy fascynują się górami i tych, dla których góry stały się pasją życia. Lektura idealna zarówno dla turystów planujących zorganizowanie profesjonalnej wyprawy wysokogórskiej, jak i miłośników wędrówek po polskich Tatrach, Beskidach czy Karkonoszach.
WITAJ W PODRÓŻY (Reader’s Digest)
Dwumiesięcznik w połowie poświęcony Polsce, a w połowie zagranicy. W piśmie znajdują się relacje z wielkich wypraw po najbardziej egzotycznych zakątkach ziemskiego globu, a także teksty prezentujące polskie ziemie. Autorami tekstów są zarówno znani dziennikarze i fotoreporterzy, jak i sami czytelnicy.
MAGAZYN GÓRSKI (Alpin Media Sp. z o.o.)
Pismo dla ludzi zainteresowanych turystyką górską, trekkingiem i wspinaczką skalną. Wiodące wydawnictwo outdoorowe w Polsce, w którym każdy może znaleźć opisy najpiękniejszych terenów trekkingowych oraz rejonów wspinaczkowych świata.
KONTYNENTY (Agora SA)
Magazyn o podróżach, zawierający reportaże, osobiste relacje reporterów, fotografów i podróżników dobrze władających piórem i migawką, historie podróży i wielkich odkryć, wywiady, a także fragmenty najciekawszych, przygotowywanych do druku książek podróżniczych i reporterskich oraz zapowiedzi nowości wydawniczych z tego nurtu.
NATIONAL GEOGRAPHIC (Wydawnictwo G+J RBA Sp. z o.o. & Co. Spółka Komandytowa)
Miesięcznik jest jednym z najbardziej znanych na świecie czasopism amerykańskich. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych.
NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER (Wydawnictwo G+J RBA Sp. z o.o. & Co. Spółka Komandytowa)
Magazyn w Polsce ukazuje się od 2005 roku. To praktyczny magazyn o podróżach, który inspiruje i informuje. Skierowany jest do osób aktywnych, ambitnych, ciekawych świata i jego atrakcji – zarówno przyrodniczych, architektonicznych, jak i kulturowych. Dostarcza gotowe przepisy na fascynujące wyprawy, również rodzinne.
ROWERTUR (KRUSZONA Sp. z o.o.)
Miesięcznik dla miłośników rowerów. Na łamach pisma prezentowane są praktyczne informacje dotyczące turystyki rowerowej: znane szlaki, ale i nowe, urokliwe dopiero przetarte. W czasopiśmie pokazywane są rozwiązania dla rowerzystów wprowadzone w innych państwach i miastach, a także porady jak dbać o siebie, swoją kondycję, zdrowie i oczywiście swoje dwa kółka.
GÓRY – GÓRSKI MAGAZYN SPORTOWY (Góry s.c.)
Czasopismo ukazuje się od 1991 roku. W miesięczniku każdy znajdzie coś dla siebie, od relacji z wypraw, opisów najciekawszych miejsc wspinaczkowych oraz najpiękniejszych szczytów górskich po recenzje książek, filmów oraz imprez kulturalnych związanych ze światem gór.
VOYAGE (Marquard Media)
Miesięcznik dla wszystkich, którzy są ciekawi świata i lubią podróżować. A w nim wiarygodne informacje, pasjonujące przygody, zaskakujące urodą miejsca oraz sprawdzone adresy hoteli i restauracji.
PORADNIK PODRÓŻE POLECAJĄ… (Murator S.A.)
Praktyczny i ciekawy przewodnik. Zawartość merytoryczna przygotowywana przez redakcję Magazynu Turystycznego „Podróże”. Czasopismo posiada praktyczne porady: kiedy jechać, co zobaczyć, jakie miejsca odwiedzić, gdzie szukać noclegu. Informacje zawarte w tytule pomagają w wyborze miejsca wypoczynku i oszacowaniu kosztów wyjazdu.
POZNAJ SWÓJ KRAJ („Poznaj Swój Kraj” sp. z o.o.)
Polski miesięcznik krajoznawczo-turystyczny, stawiający sobie za cel promocje różnych regionów kraju, odkrywanie nieznanych atrakcyjnych zakątków oraz popularyzację turystyki kwalifikowanej.
SUDETY (Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie wydawnictwo Oświatowe)
Miesięcznik o tematyce związanej z przyrodą, historią i kulturą regionu sudeckiego.
POLSKI REGION PIENINY (Thermaleo Sp. z o.o.)
W każdym z numerów znaleźć można wartościowe artykuły na temat atrakcji, przyrody i historii Pienin, okraszone interesującymi zdjęciami.„Pieniny” są czasopismem dwujęzycznym, artykuły prezentowane są w języku polskim i angielskim.
TATRY (Tatrzański Park Narodowy Zespół Wydawnictw)
Kwartalnik wydawany przez Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, adresowany do miłośników Tatr i ich przyrody. Czasopismo przybliża Tatry, opisuje historię społeczności zamieszkującej Podhale, przybliża regionalne osobistości.
WIADOMOŚCI TURYSTYCZNE (Wydawnictwo Eurosystem)
Dwutygodnik informacyjny dla branży turystycznej omawiający zagadnienia najważniejsze dla biur podróży, agencji turystycznych, menedżerów turystyki w regionach, studentów, pilotów i gestorów bazy noclegowej.
RYNEK TURYSTYCZNY (Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o.)
Miesięcznik branżowy przeznaczony dla właścicieli i pracowników firm turystycznych. W piśmie znajdują się materiały o charakterze poradnikowym, informacyjnym, analitycznym. Miesięcznik tworzony przez ekspertów.

Dodaj komentarz