cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Kolorowy świat dziecka

Książeczki do kolorowania są nową, adresowaną do dzieci, propozycją Wydawnictwa Ferment. W ofercie jest już szesnaście tytułów.

Kolorowanki Wydawnictwa Ferment dostępne są w sieci dystrybucyjnej Kolportera (Fot. Rafał Sabat)
Kolorowanki Wydawnictwa Ferment dostępne są w sieci dystrybucyjnej Kolportera (Fot. Rafał Sabat)

Kolorowanki, malowanki, rysowanki – nazw jest wiele, a wszystkie oznaczają kartki, na których znajdują się kontury postaci czy rzeczy. Zadaniem dziecka jest wypełnienie rysunku kolorami według własnego pomysłu. To niebywale proste ćwiczenie zwiększa nie tylko spostrzegawczość i sprawność manualną dziecka, ale wspomaga także naukę pisania i rysowania. Według psychologów kolorowanki wpływają na rozwój dziecka, także poprzez naukę kolorów, zapamiętywanie obrazków i kojarzenie różnych rzeczy. Rozwijają ich zdolność do rozróżniania i dopasowywania kolorów do odpowiednich przedmiotów.
 
I dla dziewczynek, i dla chłopców
– W naszej ofercie każdy maluch znajdzie coś dla siebie. Na początek przygotowaliśmy szesnaście malowanek skierowanych zarówno do dziewczynek, jak i chłopców – mówi Jarosław Klicki, prezes Wydawnictwa Ferment, które zadebiutowało na rynku prasowym 1 czerwca 2013 roku. – Pośród nich znajdują się kolorowanki typowo dziewczęce, np. z królewnami, czarodziejkami czy księżniczkami, jak i stricte chłopięce z samochodami czy dinozaurami. Jednak większość naszych tytułów stanowią malowanki uniwersalne, np. ze zwierzątkami, które są idealne dla każdego dziecka, niezależnie od jego płci.
Malowanka, aby została zauważona na sklepowej półce, musi wyróżniać się nie tylko swoją okładką, ale przede wszystkim rysunkami, jakie znajdują się w środku. – Im lepsza „kreska” artysty, tym większy popyt na malowankę. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego współpracujemy z kilkunastoma najbardziej znanymi i uzdolnionymi rysownikami w Polsce – mówi Jarosław Klicki.
Oprócz rysunków na atrakcyjność kolorowanki wpływają także dodatki, które są do niej dołączone. – Nasze tytuły można podzielić na trzy grupy – mówi Izabela Szmidt, menadżer ds. sprzedaży w Ferment. – Pierwsza z nich to tradycyjne malowanki, na kartach których znajdują się tylko kontury rysunków. Mamy również takie rysowanki, które w rogu zawierają podpowiedź w postaci kolorowej miniaturki ilustracji. Dzięki temu najmłodsi mają podpowiedź jakie kolory dobrać do danego rysunku. Drugą grupą są malowanki perforowane. Dzięki perforacji każdą kartę z pokolorowanym rysunkiem możemy wyrwać z książeczki i oprawić ją lub przyczepić magnesami, np. na lodówce. W ten sposób powstanie minigaleria prac dziecka. Trzecim rodzajem kolorowanek są te z naklejkami. Na każdej naklejce znajduje się pokolorowana miniaturka obrazka, który znajduje się w książeczce. Zadaniem dziecka jest odszukanie rysunku z naklejki, a następnie wklejenie nalepki na stronie. Naklejka jest jakby wzorem do malowania. Oprócz naklejek z poszczególnymi rysunkami w książeczce można także znaleźć wyklejoną całą stronę. Znajduje się na niej kilkanaście naklejek tworzących duży obrazek. Dziecko może przekleić go na inną kartkę.
 
W pierwszą i drugą sobotę miesiąca
Kolorowanki Wydawnictwa Ferment będą wydawane w cyklu miesięcznym i będą się ukazywać w pierwszą i drugą sobotę miesiąca. W przyszłości wydawnictwo ma zamiar nie tyko powiększyć liczbę kolorowanek, ale także zastanawia się nad innymi dodatkami, które wpłynęłyby na ich atrakcyjność.
– Na rynku jesteśmy co prawda od niedawna, ale już mamy pomysły na rozwój naszej działalności. Dlatego cały czas przyglądamy się trendom, patrzymy na zmiany zachodzące na rynku kolorowanek nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Rozważamy wejście w kolorowanki licencjonowane, które cieszą się sporą popularnością, ale także wykorzystanie rozmaitych dodatków, które możemy dołączać do tytułów. Mamy w zanadrzu pomysły na innowacyjne rozwiązania, które mogą zmienić wizerunek tradycyjnej kolorowanki – zdradza Jarosław Klicki.
Kolorowanki Wydawnictwa Ferment dostępne są w sieci dystrybucyjnej firmy Kolporter. W ofercie kolportażowej znajduje się szesnaście tytułów, a wśród nich: „Czarodziejki”, „Kolorama”, „Kolorowa dżungla”, „Kolorowa przygoda”, „Królewny z baśni”, „Księżniczki”, „Leśny koncert”, „Magiczne kredki”, „Malowanka dla malucha”, „Malujemy razem”, „Samochody”, „Słoneczna malowanka”, „Superkolor”, „Tęczowa malowanka”, „Wesołe zwierzątka”, „Zwierzaki”.
Kinga Beck-Tracz

Dodaj komentarz