cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Czwarte wydanie „Ale Historia Extra”

alehistoriaextra 4
„Druga Rzeczpospolita, jakiej nie znacie” – to tytuł najnowszego wydania magazynu „Ale Historia Extra”, który trafił do sprzedaży w piątek 20 września.
Czwarty już numer „Ale Historia Extra” poświęcony jest Polsce międzywojennej – publikowane w nim artykuły zachęcają jednak, aby spojrzeć na II RP trochę inaczej, niż proponują to podręczniki. Mniej jest więc w wydaniu polityki, a więcej tzw. „zwyczajnego życia”.
Redaktorzy magazynu sprawdzili, jak mieszkali przedwojenni Polacy, gdzie się bawili i robili zakupy, jak podróżowali, dokąd jeździli na wakacje i jak działała służba zdrowia. Kogo było stać na życie na wysokiej stopie, a kto mógł tylko pomarzyć o tym, by pojechać „do wód”. A w końcu – do kogo należała Polska, czyli kim byli najwięksi posiadacze ziemscy w II RP. Część artykułów opisuje też polskie multi-kulti: przedwojenne społeczeństwo – wielonarodowe, wielokulturowe i wielowyznaniowe.
Sprawy społeczne i narodowościowe nierozerwalnie łączą się jednak z polityką, więc także dla niej znalazło się miejsce w nowym wydaniu „Ale Historia Extra”. Teksty przybliżą m.in. burzliwe życie sejmowe i to, co się działo za kulisami polityki. Przypomną procesy polityczne i Berezę Kartuską – obóz, do którego trafiali przeciwnicy rządzącej elity.
Artykuły do wydania napisali najlepsi dziennikarze „Gazety Wyborczej”, zajmujący się tematyką historyczną, m.in. Beata Maciejewska, Adam Leszczyński, Piotr Bojarski, Roman Daszczyński, Bartosz Wieliński i Józef Krzyk.
Redakcja zaprosiła też do współpracy fachowców i świadków historii. O dwudziestoleciu międzywojennym opowiadają więc w „Ale Historia Extra” także wybitni historycy – prof. Tomasz Nałęcz i prof. Włodzimierz Borodziej. Stanisław Janicki, twórca legendarnego programu „W starym kinie” i najwybitniejszy krytyk filmowego tego okresu, komentuje ówczesne filmy, a Andrzej Wielowieyski, prawnik, polityk, eseista historyczny i działacz opozycji w czasach PRL, przedstawia swoją subiektywną ocenę Drugiej Rzeczpospolitej.
Nowe wydanie „Ale Historia Extra” ukazało się w cenie 9,99 zł.
Źródło: Agora

Dodaj komentarz