cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Moda na gotowanie

Od paru lat w naszym kraju panuje moda na gotowanie. Polacy coraz chętniej testują potrawy i odważniej łączą smaki. Zainteresowanie kulinariami pobudzają programy telewizyjne, w których znani kucharze udowadniają, że gotować może każdy. Dodatkową ciekawość tematem wzbudzają show promujące talenty i prezentujące rywalizację na umiejętności kulinarne. W tyle nie pozostaje jednak rynek prasowy, który aż kipi od czasopism o gotowaniu i pieczeniu.
 

Jeszcze nie tak dawno mężczyźni uznawali gotowanie za zajęcie mało męskie i nie garnęli się do „garów”. Z przyrządzaniem jedzenia kojarzyła się kobieta – gospodyni domowa. Niestety wiele pań przytłoczona pracą i domowymi obowiązkami uważała gotowanie za uciążliwy przymus. Czasy jednak się zmieniły. Dziś gotowanie może być uznawane za przejaw pasji, kreatywne hobby, doskonałą odskocznię od trosk i pretekst do spędzenia czasu w domowym zaciszu. Kuchnia stała się miejscem, w którym czas spędzają nie tylko kobiety. Coraz chętniej mężczyźni przywdziewają fartuchy i stają za blatem.
Nie tylko to się zmieniło… Do naszych domów wdarły się „kuchenne rewolucje”. Polacy chętniej testują smaki i poszukują nowych wyzwań i inspiracji. Dużą zasługę w tym miały czasopisma kulinarne dostępne na rynku.
Prasę poświęconą jedzeniu można podzielić na cztery, główne rodzaje: kulinarno-lifestyle’owe, wydania specjalne (sezonowe i okazjonalne), pisma poświęcone konkretnym segmentom kulinariów oraz te z przepisami tylko od czytelników.
 
Domowe przepisy
Największą popularnością cieszą się pisma, w których zamieszczone są przepisy od czytelników. Takie tytuły charakteryzują się niewielką ilością zdjęć i mnogością receptur na przeróżne potrawy i desery. Znajdują się w nich także rady przydatne w prowadzeniu domu.
– Czasopisma te cieszą się zainteresowaniem już od paru lat. Często moi klienci kolekcjonują dany tytuł i dopytują mnie czy już jest kolejny – mówi Grażyna Wierzbicka, prowadząca kiosk w Nowej Dębie. – Ja nazywam je „kulinarnymi broszurkami”, a to za sprawą ich rozmiarów (wielkość małego zeszytu) i wykorzystania tańszego papieru do druku. Dzięki temu są to pisma tanie. Moim zdaniem między innymi cena sprawia, że odnoszą taki sukces sprzedażowy. Ale to nie jedyny atut tych pism. W tych tytułach znajdują się sprawdzone przepisy, nadesłane przez czytelników, które każdy może przygotować na codzienny obiad.
Tego samego zdania jest Ewelina Grzelak, prowadząca kiosk z wejściem do środka w Pruszczu Gdańskim. – Zaprezentowane są tam domowe potrawy, przyrządzone z ogólnodostępnych produktów i przede wszystkim bardzo łatwe do przyrządzenia. Niejeden przepis może być inspiracją i zaskoczeniem. Zaletą tych potraw jest to, że są one tanie, a przez to bardziej dostępne dla większości ludzi. Nie każdy bowiem może sobie pozwolić na codzienne przygotowanie wyszukanych, drogich dań.
 
Wykwintne potrawy
Drugi rodzaj czasopism charakteryzuje się piękną szatą graficzną, wysokiej jakości papierem i nowoczesnym layoutem. Taka prasa skierowana jest głównie do młodych Polaków, którzy lubią kulinarne eksperymenty i nie boją się łączyć najbardziej wyszukanych produktów i przypraw. W tytułach tych znajdują się również opisy nowinek ze świata kulinariów, felietony, a także rubryki prowadzone przez znanych i cenionych kucharzy.
– Sama jestem gospodynią domową i lubię pichcić – mówi Sylwia Drozd, sprzedająca w sklepie spożywczym w Kielcach. – Chętnie przeglądam czasopisma kulinarne, bowiem można w nich znaleźć wiele inspirujących przepisów. Szczególnie lubię te droższe, ekskluzywne pisma. Wydane są one na lepszym papierze, a ich wnętrze przesycone jest pięknymi zdjęciami potraw. Muszę przyznać, że oglądając je niejednokrotnie staję się głodna.
 
Wydania specjalne
Kulinarne dodatki i wydania specjalne najbardziej widoczne są przed świętami. Wówczas najwięcej naszych rodaków szuka pomysłów na przygotowanie czegoś nowego. Od wielu lat większość czasopism kobiecych, a nawet dzienników zaopatrzonych jest w okazjonalne kulinarne dodatki z przepisami. A jeśli wydawca nie decyduje się na odrębny dodatek, zwiększa liczbę stron pisma, by poświęcić je właśnie kulinariom. Wydania specjalne to bardzo obszerny wycinek rynku kulinarnych czasopism. Oprócz tytułów specjalnie przygotowywanych na różne okazje wielu wydawców, w ciągu roku decyduje się na wypuszczenie odrębnego tytułu, w którym przedstawia wybrany rodzaj potraw. Przykładem mogą być np. tytuły poświęcone potrawom z ziemniaków, przetworom, daniom z grilla, ciastom i deserom czy kuchni regionalnej, itp.
– Wzrost sprzedaży tytułów kulinarnych widoczny jest najbardziej w okresie przedświątecznym. Wówczas czytelnicy zaczynają poszukiwania nowych smaków i dań, które wzbogaciłyby świąteczny stół. Ładnie sprzedają się także tytuły tematyczne, poświęcone konkretnemu tematowi, np. pieczeniu chleba, przyrządzaniu mięs, itp. – mówi Grażyna Wierzbicka.
Zdanie to potwierdza Paweł Jedliński, prowadzący salonik prasowy w Warszawie: – Moi klienci interesują się wydaniami okazjonalnymi. Dla przykładu świetnie sprzedawała się seria „Kuchnie regionalne”. Prezentowane w nich były tradycyjne przepisy z różnych terenów Polski. Przyznam, że niektóre z nich wydawały się już zapomniane. Ludzie z jednej strony szukają czegoś nowego, ale z drugiej często chcą wracać do korzeni, dlatego takie przepisy są dla nich interesujące.
 
Ciasta i desery
Ostatni rodzaj czasopism poświęcony jest tylko jednemu – słodkościom. Ciasta i desery to jedyny temat, który doczekał się odrębnych, stałych wydań. Oczywiście i pośród tych tytułów znajdują się takie, które składają się z przepisów sprawdzonych, nadesłanych przez czytelników. Tytuły te często dedykowane są konkretnym wypiekom, np. sernikom, ciastom drożdżowym, babkom, itp. Dzięki takim magazynom cukiernicy-amatorzy mogą nie tylko skonfrontować swoje tradycyjne przepisy, ale i poznać nowe.
Kinga Beck-Tracz
 

Czasopisma kulinarne dostępne w ofercie dystrybucyjnej KolporteraBIBLIOTECZKA PORADNIKA DOMOWEGO (PRÓSZYŃSKI MEDIA)
Seria książek kulinarnych ukazujących się co miesiąc od 1994 roku. W jednym wydaniu publikowanych jest od 70 do 100 przepisów na przystawki, zupy, drugie dania, ciasta i desery, potrawy polskie oraz z kuchni różnych regionów świata.CIASTA CZYTELNIKÓW (PHOENIX-PRESS)
Dwumiesięcznik kulinarny złożony w całości z przepisów na ciasta domowe nadesłanych przez czytelników. W piśmie znajdują się tradycyjne receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale też nowe pomysły na znane wszystkim wypieki z łatwo dostępnych składników. Każdy numer magazynu to osobny temat związany z sezonowością, np. ciasta z owocami, przepisy na wypieki bożonarodzeniowe czy wielkanocne.
CIASTA DOMOWE (MAKLER)
Pismo z przepisami na ciasta robione w polskich domach. W magazynie znajdują się przepisy na wypieki zarówno na dzień powszedni, jak i specjalne okazje i święta.
CIASTA NA STÓŁ (KROPKA)
Miesięcznik, w którym publikowane są przepisy na ciasta, nadesłane przez czytelników.
CIASTA. SPRAWDZONE PRZEPISY (STUDIO MB PRESS)
„Ciasta” to popularny magazyn kulinarny dedykowany wszystkim miłośnikom sztuki wypiekania domowych ciast. Wydawany w formie zeszytów kulinarnych, poręcznych w kuchni, idealnych do kolekcjonowania. Każdy kolejny numer stanowi nowy element kolekcji będącej skarbem każdej pani domu. Czytelnicy znajdą w nim wyłącznie przetestowane przepisy polecane przez doświadczone gospodynie z terenu Dolnego Śląska.
FAKT. SMAK (RINGIER AXEL SPRINGER)
Wydawnictwo okazjonalne, zawierające przepisy na smaczne potrawy.
FOOD&FRIENDS (FOOD&FRIENDS SP. Z O.O.)
Magazyn kulinarno-lifestyle’owy stworzony w 2010 przez przyjaciół dla przyjaciół, ceniących sobie wspólne spędzanie czasu w miejscach, gdzie gotowanie i jedzenie ma szczególne znaczenie. Na jego łamach prezentowane są najważniejsze postacie świata kuchni, restauracje i ich szefowie, którzy wyznaczają globalne trendy. Co dwa miesiące na 164 stronach prezentowane są reportaże oddające smak i atmosferę ciekawych miejsc.
GOTUJ KROK PO KROKU (BAUER)
Magazyn kulinarny z przepisami kuchni polskiej. Każdy przepis brany jest „pod lupę” i krok po kroku pokazane jest jego przygotowanie.
KUCHNIA (AGORA S.A.)
Lifestyle’owy magazyn dla tych, którzy kochają jeść, gotować i czytać o jedzeniu. To ekskluzywny miesięcznik dla miłośników sztuki kulinarnej prezentujący autorskie i sprawdzone przepisy, odkrywający wspaniały świat smaków i aromatów.
KUKBUK (KUKBUK SP. Z O.O.)
Magazyn „Kukbuk” to smaczny kąsek dla kulinarnych hedonistów. To elegancki i artystyczny album o jedzeniu. Autorzy w piśmie serwują intelektualną ucztę, stół pełen prostych, ale ciekawych przepisów oraz nieprzyzwoicie piękną szatę graficzną!
MOJA KUCHNIA (MAKLER)
Niebanalnie, smacznie, zdrowo – oto sekret „Mojej Kuchni”. Wszystkim paniom daje impuls do przygotowywania smacznych potraw i wypieku doskonałych ciast, zarówno na dzień powszedni, jak i na specjalne okazje.
MOJE GOTOWANIE (GRUNER+JAHR)
Miesięcznik dostarczający sprawdzonych przepisów, które zawsze się udają, będących esencją tradycji w nowoczesnej formie. Czasopismo ma lifestyle’owy charakter, dzięki rubrykom: „Kronika przyjemności”, „Agata Wojda gotuje”, „Party u Kręglickich”. Z magazynem stale współpracują kulinarni eksperci: Karol Okrasa, Agata Wojda oraz Agnieszka i Marcin Kręgliccy.
PIECZENIE JEST PROSTE (BPV POLSKA)
Czasopismo dla osób lubiących piec. Każdy numer poświęcony jest innej tematyce, np.: ciasta ze śliwkami, ciasta ucierane, ciasta z kruszonką, wypieki z blachy, pieczywo, ciasteczka, itp.
PORADNIK SMAKOSZA. NASZA KUCHNIA (MAKLER)
Dwumiesięcznik, w którym znajdują się porady i przepisy kulinarne na dzień powszedni i na eleganckie przyjęcia.
PRZEPISY CZYTELNIKÓW (PHOENIX-PRESS)
Magazyn kulinarny tworzony w całości z materiałów przesyłanych przez czytelników. Wszystkie proponowane dania są tanie i przygotowywane z łatwo dostępnych składników. Każdy przepis publikowany w magazynie opatrzony jest zdjęciem oraz tabelką informującą o ilości porcji, czasie przygotowania, koszcie jednej porcji i kaloryczności.
PRZEPISY CZYTELNIKÓW. WYDANIE SPECJALNE. NAJLEPSZE CIASTA (PHOENIX-PRESS)
Tytuł jest wydawany pod marką miesięcznika „Przepisy czytelników” i przygotowany w całości z materiałów nadesłanych do redakcji przez czytelników.
PRZYŚLIJ PRZEPIS! (WYDAWCA: BURDA MEDIA POLSKA)
Miesięcznik składający się wyłącznie z przepisów nadesłanych przez czytelników. Jest przeznaczony dla osób, które często gotują i szukają różnorodnych i sprawdzonych przepisów na dania z łatwo dostępnych i niedrogich składników.
PYSZNE CIASTA (PHOENIX-PRESS)
Specjalne wydanie „Z życia wzięte” to seria sezonowych publikacji kulinarnych z przepisami na domowe wypieki, które ukazują się 4 razy w roku i zawierają w każdej edycji ok. 40 nowych przepisów na ciasta i ciasteczka.
PRZYŚLIJ PRZEPIS! WYDANIE SPECJALNE (BURDA)
Wydanie specjalne czasopisma „Przyślij przepis!”. Każde wydanie poświęcone jest innym potrawom. Na przykład ciasta bez pieczenia, domowe wypieki, przysmaki z ziemniaków, itp.
SÓL I PIEPRZ (BURDA MEDIA POLSKA)
Miesięcznik ukazujący się od 1997 roku i skierowany do osób doskonale gotujących, dla których jest źródłem inspiracji, a także debiutantów, których krok po kroku wprowadza w świat kuchni.
ŚWIAT KOBIETY. TO JEST PYSZNE (PHOENIX-PRESS)
Luksusowy lifestyle’owy magazyn kulinarny skierowany do młodych mieszkańców dużych miast, którzy poszukują kulinarnych nowinek i eksperymentów. Zawiera pomysły na oryginalne i błyskawiczne dania oraz poradnikowy dział „Szkoła gotowania” dla początkujących.
TINA. ROZRYWKA ZE SMAKIEM (PHOENIX-PRESS)
Jedyne na polskim rynku pismo kulinarno-rozrywkowe. Struktura tego dwumiesięcznika opiera się na ponad 60 przepisach kulinarnych oraz ulubionej rozrywce czytelniczek, czyli krzyżówkach panoramicznych.
TRADYCYJNA KUCHNIA POLSKA (O-PRESS)
Seria książek z tradycyjnymi potrawami kuchni polskiej.

Dodaj komentarz