cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Oswajanie konkurencji

Pisma modowe w Polsce, podobnie jak wiele tytułów prasowych z różnych segmentów, czują na plecach oddech internetu. Specjaliści z branży są jednak pełni nadziei, gdyż podobno właśnie teraz Polacy zaczynają doceniać modę, zwłaszcza tę krajową.

Fot. istockphoto.com
Fot. istockphoto.com

Moda to jednak dla przeciętnego Polaka chyba nadal towar luksusowy. A na luksus w czasach kryzysu niewielu może sobie pozwolić. Widać to na przykładzie polskiej edycji ekskluzywnego magazynu „Harper’s Bazaar” (wydawca Marquard Media Polska), który w lutym ubiegłego roku zadebiutował na naszym rynku. Nakład premierowego numeru wynosił 97 650 egzemplarzy i sprzedał się w ilości 59 873 (był jednak dostępny w kioskach przez dwa miesiące). Drugi numer, przy nakładzie 100 tys., sprzedał się już na poziomie 42 891 egzemplarzy. Podwójny numer wakacyjny miał nakład 90 tys. egzemplarzy i sprzedał się w ilości 43 303. Na grudzień wydawca przygotował już tylko 70 tys. sztuk pisma.

Moda na modę?
Choć nie wszystkie pisma modowe promują aż taki luksus. – Tak naprawdę w Polsce nie ma wielu pism stricte o modzie – mówi Agnieszka Ścibior, redaktor naczelna wydawanego przez Edipresse kwartalnika „Viva! Moda”. – Należy do nich nasze czasopismo, „Fashion Magazine”, także „Harper’s Bazaar” sporo miejsca poświęca tematyce modowej.
Do tej listy same czytelniczki dopisałyby na pewno jeszcze przynajmniej „Hot Moda & Shopping” (Marquard Media Polska), „Elle” czy „InStyle” (oba wydawane przez Burda Media).
– Reszta tytułów to pisma lifestylowe, z mniejszymi bądź większymi rubrykami o modzie – uważa jednak Agnieszka Ścibior. – Fakt, dla prasy, nie tylko tej modowej, trwa trudny okres, bo musi walczyć z internetem. Ale jeśli chodzi o modę, to ciągle zwiększa się grupa jej odbiorców. W Polsce jest w tej chwili bardzo fajny moment, bo można powiedzieć, że moda tworzy się na naszych oczach. Wcześniej Polacy poświęcali uwagę głównie zapewnieniu sobie godziwych warunków bytowych, natomiast czasopisma lansowały rzeczy niedostępne na polskim rynku. Teraz to się zmienia. Jest ogromny boom na naszych rodzimych projektantów, którzy nauczyli się już, że muszą mieć w swojej ofercie nie tylko drogie, ale też tańsze kreacje.

Internet w natarciu
Kim jest odbiorca prasy modowej? W zdecydowanej większości to kobieta, młoda lub nawet bardzo młoda, ze średnim bądź wyższym wykształceniem, mieszkająca w mieście. No i z dochodem przynajmniej bliskim średniej krajowej.
– Nasz czytelnik to osoba ewidentnie zainteresowana modą, trendami – dodaje Agnieszka Ścibior. – Jesteśmy pozycją para-albumową, która ciągle będzie miała swojego odbiorcę, tęskniącego za produktem luksusowym.
Jednak, jak pokazują badania, to blogi o modzie są dla polskich internautów ważniejszym źródłem inspiracji modowych niż magazyny czy programy telewizyjne dotyczące tej tematyki.
Z sondażu firm FashionFan, Interactive Research Center i LeadR wynika, że blogi modowe odwiedza 44 proc. polskich internautów zainteresowanych modą. Aż 39 proc. spośród tych użytkowników zagląda na takie strony codziennie, natomiast 75 proc. – przynajmniej raz w tygodniu. Co ciekawe, jeszcze ważniejszym źródłem inspiracji modowych od blogów są serwisy społecznościowe i informacyjne – wymienia je 72 i 65 proc. respondentów. Natomiast zdecydowanie rzadziej internauci szukają wiadomości o modzie w telewizji, prasie i serwisach wideo. Czy prasa modowa przegra z blogerkami? Na razie próbuje je „oswoić”. – Stricte modowych blogów jest niewiele, większość to raczej rodzaje pamiętników, które mogą być tak naprawdę punktem wyjścia do zainteresowania modą – uważa Agnieszka Ścibior. – Nie postrzegamy blogerek jako konkurencji. Stąd na przykład nasza akcja, która polegała na zaproszeniu blogerek, szafiarek i modelek na wspólną sesję.

Monika Wojniak
Czasopisma o modzie dostępne w ofercie dystrybucyjnej Kolportera
Fashion Magazine

NK_fashion

Kwartalnik poświęcony prawie w całości tematyce modowej, kreowaniu trendów i stylowi życia. Prezentowane na łamach pisma sesje, kolekcje ze światowych wybiegów, a także tematyka podejmowanych artykułów mają kształtować światopogląd o modzie i najnowszych światowych trendach. Pismo samo określa się jako „luksusowe” i „snobistyczne”. Na ponad 200 stronach tego magazynu można znaleźć najnowsze kolekcje światowych projektantów, najmodniejsze tendencje w modzie i urodzie, kontrowersyjne wywiady i ciekawe artykuły. Pierwsze wydanie „Fashion Magazine” (pod nazwą „Fashion – Magazyn Mody”) ukazało się w 2000 roku.
Harper’s Bazaar

NK_bazar

Polskie wydanie to 27. międzynarodowa edycja najstarszego magazynu o modzie na świecie, wychodzącego nieprzerwanie od 146 lat. Specjalnie dla niego tworzyli Charles Dickens, Virginia Woolf, Truman Capote, Andy Warhol, Salvador Dali, Richard Avedon, dzięki czemu każdy kolejny numer magazynu stawał się niemal kolekcjonerskim egzemplarzem. Oprócz mody zawiera również treści z dziedziny kultury, sztuki, podróży i urody. „Harper’s Bazaar” promuje się jako najbardziej luksusowy magazyn lifestylowym na polskim rynku. Skierowany jest do „dobrze ubranych kobiet o dobrze ubranym umyśle”.
Viva! Moda

NK_vivamoda

Wydany w 2000 roku pierwszy numer „Vivy! MODY”, był katalogiem ze zdjęciami i kroniką z pokazów mody. Obecnie gwiazdy kwartalnika to topmodelki, znani fotografowie, kontrowersyjni styliści i barwni projektanci czyli wszyscy ci, którzy na co dzień tworzą modę. Specjalność pisma to powstające w wyjątkowych miejscach i sceneriach autorskie sesje fotograficzne, szczegółowe przewodniki po trendach na każdy sezon oraz analiza najciekawszych zjawisk świata mody.

NK_hotmoda

Hot Moda & Shopping
W zamyśle wydawców to osobisty doradca w świecie mody i urody, to przewodnik po sklepach i projektantach. Docelowa czytelniczka to młoda, otwarta, „trendsetterka”, zorientowana na nowości i prezentowane produkty. „Zakupoholiczka” przekonana o własnej atrakcyjności, która śledzi najnowsze trendy, kieruje się radami ekspertów, ale podejmuje decyzje na bazie wnikliwej analizy magazynu i stale poszukuje nowych możliwości i inspiracji.

NK_elle

Elle
Luksusowy miesięcznik skierowany do młodych, dynamicznych kobiet, ciekawych świata, pozytywnie nastawionych do otaczającej je rzeczywistości. Przedstawia najnowsze tendencje w światowej modzie, śledzi aktualne wydarzenia, przybliża sylwetki ludzi sztuki, mody i polityki. Ukazuje się w 43 krajach na świecie. Jest jedną z najlepiej rozpoznawanych przez kobiety marek.

NK_instyle

InStyle
Marka istniejąca na światowych rynkach już od 18 lat (premiera w 1994 roku w USA). Na świecie jest 17 międzynarodowych edycji. W 2008 roku pojawiła się edycja polska.

NK_burda

Burda
Miesięcznik prezentujący trendy obowiązujące w światowej modzie i przekładający je na własne projekty. Czasopismo wydawane aktualnie w ponad 90 krajach w 17 wersjach językowych już od początku swojego istnienia otwiera wszystkim czytelnikom drzwi do świata mody, jest synonimem klasy i elegancji.

Dodaj komentarz