cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Pomocnik „Polityki” o kolei i pociągach

pomocnik o kolei
W czwartek 1 października br. ukaże się Pomocnik Historyczny POLITYKI „O kolei po kolei” poświęcony dziejom pociągów.
Rocznice powstania pierwszej trakcji parowej oraz uruchomienia Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Polsce dały impuls do przyjrzenia się dziejom tego XIX-wiecznego wynalazku, symbolu wieku pary i elektryczności.
Rola kolei w historii ludzkości jest niepodważalna. Kolej była elementem rewolucji przemysłowej, zaprzęgnięto ją w rozwój kapitalizmu. Stała się orężem kolonizatorów – idealnym czynnikiem jednoczącym części imperiów. W czasie wojen i konfliktów pociągi służyły jako narzędzia prowadzenia wojny i eksterminacji.
Wokół torów powstawały prawdziwe fortuny, a niekiedy także państwa. Dzięki pociągom rozwinęła się turystyka masowa, podróże stały się dostępniejsze dla biedniejszych. Ze specjalnych wagonów korzystali możni i wielcy tego świata, często były też miejscem ważnych wydarzeń historycznych, jak np. podpisanie rozejmu w Compiègne.
Autorzy najnowszego Pomocnika Historycznego przedstawiają dzieje kolei od parowozów do pendolino. Dużo uwagi poświęcają kolei w tkance miejskiej (metro, linie linowe i nadziemne), a także przeszłości i teraźniejszości kolejek wąskotorowych.
Dzięki lekturze Pomocnika czytelnicy poznają 5 najpiękniejszych tras kolejowych na świecie i 10 najwspanialszych dworców; dowiedzą się jaki jest związek pociągów z kulturą oraz jak wygląda drugie życie dworca.

Dodaj komentarz