Ukazało się specjalne wydanie magazynu „Ale Historii”. „Ale Polska” to historyczny przewodnik po najważniejszych zabytkach Polski.
Redakcja zabiera czytelników do 13 najważniejszych dla historii Polski miast i tłumaczy, skąd wzięły się pałace, tajemnicze twierdze, magnackie dwory i stare fabryki, w sumie oferując ponad 500 kilometrów przygód, na które można zabrać ze sobą dzieci. Czytelnicy dowiedzą się, co jedli Krzyżacy, dlaczego pierwszą stolicą było Gniezno oraz z jakich powodów XIX-wieczną Łódź nazywano „Ameryką Europy”. W wydaniu znajdzie się również kurs genealogii, czyli instrukcja poszukiwania przodków, oraz quiz wiedzy historycznej.
– Jak opowiedzieć historię Polski tylko w 13 odcinkach? Karkołomny wybór celów wypraw poprzedziła wielotygodniowa redakcyjna debata. Czemu Zamość, a nie Lublin? Co z Zakopanem? Jak to nie ma Torunia? Zapomnieliście o Częstochowie? Cóż, historia magistra vitae est , a swoich lekcji udzielała często na rubieżach czy na prowincji Rzeczypospolitej. 60-tysięczny dziś Przemyśl w 1915 r. był w centrum uwagi całego świata, bo od tamtejszej twierdzy zależał los frontu wschodniego. Do Białegostoku w XVII w. ściągał kwiat europejskiej arystokracji, a w Łodzi w XIX w. Polska uczyła się, co to jest kapitalizm – pisze o wydaniu Karolina Jaroszewicz, redaktorka prowadząca.
Wydanie „Ale Polska” z serii „Ale Historia Extra” zawiera 140 stron w formacie 218×285 mm. Cena magazynu to 15,99 zł.
Źródło: Agora