cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Prasa trafia też na promy

Z magazynu Oddziału Kolportera w Gdańsku prasa dostarczana jest do punktów sprzedaży głównie w województwie pomorskim. Kierowcy Kolportera dowożą też prasę – przede wszystkim kolorowe czasopisma – na  trzy promy wypływające z Gdańska i Gdyni do Szwecji.

Na 22 trasach

Oddział w Gdańsku  obsługuje teren podzielony na 22 trasy, a położony w północnej części Polski (większą część województwa pomorskiego od powiatu wejherowskiego po powiat elbląski) i graniczący z jednej strony z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, powiat braniewski w województwie warmińsko-mazurskim (tutaj przebiega najdłuższa trasa w Oddziale i wynosi 450 km).

Dostawy prasy od wydawców oraz kompletacja gazet na paczki dla kontrahentów odbywają się w magazynie o powierzchni 1100 m kw., mieszczącym się tuż przy jednej z głównych ulic wylotowych Gdańska.

– Wielu z kierowców obsługuje więcej niż jedną trasę, a podwykonawcami i osobami kompletującymi prasę są często członkowie ich rodzin. Wsparcie bliskich ułatwia pracę, pomaga w obiegu informacji. Najdłużej z firmą, bo od ponad 20 lat, związani są Stanisław Warych oraz Andrzej Ścisłowski  – opowiada kierowniczka gdańskiej Logistyki, Ewa Dziemianko.

Prasa rozwożona jest na 22 trasach, z których najdłuższa liczy 450 kilometrów.  Na terenie obsługiwanym przez oddział w Gdańsku znajduje się część nabrzeża Bałtyku z Mierzeją Wiślaną i Półwyspem Helskim, a także przepiękne Kaszuby. Na przełomie kwietnia i maja na tym obszarze otwierane są dodatkowe sezonowe punkty sprzedaży. Sezon zaczyna się przed weekendem majowym. – Najwięcej punktów uruchamiamy w pasie Morza Bałtyckiego z Półwyspem Helskim na czele – informuje Ewa Dziemianko. – Przyrost punktów notujemy również na Mierzei Wiślanej w okolicach Trójmiasta. Na potrzeby tych punktów w okresie letnim uruchamiamy dodatkowo jedną trasę.

Nad sprawnym funkcjonowaniem tras i punktualnym dostarczaniem dostaw czuwa dyspozytor Damian Walas.

Stała obsada

Sekcją Obsługi Zwrotów zarządza Wioletta Modrow, która pracuje w firmie od ponad 20 lat. Długi staż pracy i zdobyte w tym czasie doświadczenie ułatwiają kierowanie działem. Magazyn dzienny tworzą silne kobiety: pani Barbara Konkol, Joanna Kilanowska, Ania Chmielińska, Lidia Tyda, Mariola Jasińska przy męskim wsparciu w osobach Daniela Bryguły, Andrzeja Muszyńskiego i Tomasza Zielińskiego. Praca w dziale zaczyna się o godzinie 7.00 i kończy o godzinie 15.00 od poniedziałku do piątku.

Sekcją Obsługi Dostaw kieruje Krzysztof Rypiński z pomocą Radosława Grzecy, Grzegorza Jarosza, Łukasza Przybylskiego i Mariusza Bizewskiego. Panowie rozpoczynają pracę o godzinie 19.00. Kończą po wyjeździe ostatniego kierowcy na trasy koło godziny 3 rano. Od lat niezmiennie wykonują swoje obowiązki od niedzieli do soboty.

– Obsada w obu sekcjach nie zmienia się od dobrych kilku lat. Jest to niewątpliwie zasługą panującej w oddziale atmosfery. Zgrany zespół tworzą ludzie, którzy na co dzień się lubią i wzajemnie szanują – podsumowuje Jarosław Jagiełło, dyrektor Oddziału Kolportera w Gdańsku.