cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Bory piękne i niebezpieczne

W październiku br. minie pięć lat od dnia, gdy bydgoski Oddział Kolportera przeprowadził się do nowej siedziby w Bydgoskim Parku Przemysłowym. Obecny magazyn, z którego rozwożona jest prasa, jest większy od poprzedniego, ma powierzchnię 1371 m kw. Część punktów znajduje w rejonie Borów Tucholskich, które są piękne, ale bywają też niebezpieczne.

Każdego dnia, z wyjątkiem niedziel, kierowcy z Bydgoszczy Kolportera przejeżdżają 5643 km, rozwożąc prasę do 1140 kontrahentów, przede wszystkim w województwie kujawsko-pomorskim. Najdłuższa trasa liczy 441 km, prowadzi przez Chojnice i mniejsze miejscowości położone w Borach Tucholskich, zahacza również o województwo pomorskie. Bory Tucholskie są piękne, ale bywają też niebezpieczne. Tą trasą jeździ Włodzimierz Bethke, kierowca związany z Kolporterem od 22 lat (wcześniej był dyspozytorem). Pan Włodzimierz rozwoził prasę również feralnej nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r., gdy nad województwem kujawsko-pomorskim o Pomorzem przeszła niewyobrażalna nawałnica, dokonując ogromnych zniszczeń i powodując śmierć sześciu osób, w tym dwóch nastoletnich harcerek.

W rozmowie z „Naszym Kolporterem” Włodzimierz Bethke tak wspomniał tamtą noc: – Jak zwykle załadowałem do samochodu paczki z gazetami i wyruszyłem w  trasę o godz. 2.15. Wiedziałem, że kilka godzin wcześniej przeszła nawałnica, ale nie zdawałem sobie sprawy z ogromu szkód. Szybko okazało się, że droga w kierunku Tucholi jest zablokowana. Pojechałem więc w kierunku Czerska. Przez wiele godzin jeździłem tam i z powrotem, szukając przejezdnych dróg, aż udało mi się dotrzeć z opóźnieniem do większości kiosków. Nie dotarłem tylko do miejscowości Jeziorki. Z trasy wróciłem około godziny czternastej, siedem godzin później niż zazwyczaj.

Tak jak w innych oddziałach Kolportera, magazyn nocny pracuje 6 dni w tygodniu od godziny 19.00 do godziny 3.00, magazyn dzienny 5 dni w tygodniu od godz.6.00 do 15.00. Łącznie z oddziałem Bydgoszczy współpracuje 21 kierowców.  W Sekcji Obsługi Dostaw pracuje 6 osób, a w Sekcji Obsługi Zwrotów – 8. Jest także dwóch dyspozytorów oraz kierownik logistki Artur Górecki. Najdłuższym stażem pracownikiem Oddziału Bydgoszcz jest kierownik Sekcji Obsługi Dostaw – Andrzej Kaźmierski, związany z firmą od października 1993 roku. Całym oddziałem zarządza dyrektor Dariusz Nytko.