cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Najbardziej wpływowi ludzie świata

Magazyn „Time” po raz kolejny zaprezentował listę 100 najbardziej wpływowych osób 2021 roku. Znalazła się na niej również Polka – profesor Lidia Morawska, współpracowniczka i doradczyni Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Dziennikarze „Time” już od ponad 90 lat wybierają Człowieka Roku. W 2020 r. tym tytułem wyróżniono nowego prezydenta USA Joe Bidena i jego zastępczynię Kamallę Harris. Oprócz tego przygotowywana jest lista 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. To wyjątkowo prestiżowy ranking, w którym znajdują się wybitne postacie z bardzo różnych obszarów działalności – politycy, artyści, naukowcy, przedsiębiorcy, sportowcy, głowy państw. Niektóre osoby znajdowały się w tym rankingu więcej niż jeden raz – m.in. Barack Obama, Oprah Winfrey, Angela Merkel czy papież Franciszek.

Tegoroczni laureaci zostali podzieleni na sześć kategorii. W pierwszej z nich – „Ikony” – wyróżniono m.in. parę książęcą Harry’ego i Meghan, tenisistkę Naomi Osakę, piosenkarkę Britney Spears oraz działacza Aleksieja Nawalnego. W gronie „Pionierów” znaleźli się natomiast m.in. wokalistka Billie Eilish, prawnik Ben Crump i gimnastyczka Sunisa Lee. Jako „Tytanów” wskazano natomiast prezesa Apple Tima Cooka, showrunnerkę Shondę Rimes, dziennikarkę Nikole Hannah-Jones. „Liderami” zostali z kolei m.in. dyrektorka Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iwealę i Donald Trump. Natomiast w kategorii „Innowatorzy” znaleźli się m.in. Elon Musk, węgierski biochemik Katalin Karikó i profesor Lidia Morawska. Pani profesor od wielu lat mieszka i pracuje w Australii. Jest stałą doradczynią Światowej Organizacji Zdrowia, ma na koncie ponad 950 publikacji naukowych. Zajmuje się przede wszystkim badaniami nad jakością powietrza. Jej praca miała ogromny wpływ na walkę z epidemią SARS CoV-2.

„Na początku pandemii COVID-19 naukowcy przecenili potencjał skażonych powierzchni w rozprzestrzenianiu się wirusa, a my nie doceniliśmy, jak daleko wydychane przez ludzi cząstki aerozolu mogą się przemieszczać i pozostawać zakaźne. To spowodowało, że źle oceniliśmy zagrożenia w zamkniętych przestrzeniach, gdzie była słaba cyrkulacja powietrza. (…) Lidia Morawska swoją pracą i rozpoznaniem znaczenia transmisji aerozolu przekonała Światową Organizację Zdrowia i inne autorytatywne organy do zmiany opinii. Zebrała zespół ponad 200 naukowców, aby rozpoznać rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 i zmienić sposób, w jaki mierzymy się z epidemią i zmniejszamy ryzyko zarażenia wirusem. Jej praca pomogła zmienić praktyki ochronne wszędzie, od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie” – napisał „Time” w uzasadnieniu wyróżnienia dla prof. Lidii Morawskiej.

Na liście stu najbardziej wpływowych osób w 2021 r. znalazły się 54 kobiety.

Dariusz Materek