„Masa o pieniądzach polskiej mafii”, „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” i „Spowiedź psa” – te trzy książki cieszyły się w styczniu br. największym zainteresowaniem klientów saloników prasowych Kolportera i salonów Top-Press. Wspomniane trzy tytuły pozostaną również w lutym na półkach TOP12, a obok nich pojawi się dziewięć nowych bestsellerowych tytułów.
Półki z bestsellerami znajdują się w wybranych salonikach prasowych Kolportera na terenie całej Polski. Dobór pozycji na listę TOP 12 odbywa się co miesiąc na podstawie danych sprzedażowych firmy Azymut – jednego z największych dystrybutorów książek w Polsce, z którym współpracuje Kolporter.
W lutym listę bestsellerów Top 12, oprócz trzech najlepiej sprzedających się w styczniu tytułów, uzupełnią następujące książki:
„Śnieg przykryje śnieg”, Levi Henriksen (wyd. Smak Słowa)
Historia tajemnicy, miłości i relacji między braćmi, którzy oddalili się od siebie. 37-letni Dan (Daniel) Kaspersen wraca do małej rodzinnej wioski Skogli niedaleko Kongsvinger na pogrzeb brata. Właśnie odsiedział dwuletni wyrok za przemyt narkotyków i szuka dla siebie nowego miejsca w życiu. Jego brat zmarł w tragicznych okolicznościach: został znaleziony martwy w swoim samochodzie na podwórzu małego gospodarstwa, które odziedziczyli po rodzicach.
Dana dręczy pytanie, czy miał jakiś wpływ na samobójstwo brata, ale nie potrafi znaleźć na nie odpowiedzi. Podczas ostatniego widzenia z Jakobem nic nie wskazywało na to, żeby brat cierpiał na depresję. Dan nie radzi sobie z żałobą, ponieważ łączyła go z bratem wyjątkowo silna więź emocjonalna – tym silniejsza, że wiele lat temu w wypadku samochodowym stracili oboje rodziców. Zamierza sprzedać gospodarstwo i wyjechać ze Skogli, jednak w jego życie niespodziewanie wkracza Mona Steinmyra.
„50 twarzy Greya”, E.L.James (Sonia Draga)
Ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie! Kiedy studentka literatury Anastasia Steele przychodzi, by przeprowadzić wywiad z Christianem Greyem, spotyka mężczyznę pięknego, błyskotliwego i onieśmielającego. Naiwna i niewinna Ana z przerażeniem uświadamia sobie, że pragnie tego mężczyzny. Pomimo zagadkowego dystansu, Ana odkrywa, że rozpaczliwie chce się do niego zbliżyć. Nie potrafiąc oprzeć się delikatnej urodzie Any, jej inteligencji i niespokojnemu duchowi, Grey przyznaje, że także jej pragnie… aczkolwiek na własnych warunkach.
Zaszokowana, choć podekscytowana osobliwym gustem erotycznym Greya, Ana się waha. Pomimo jego autentycznych sukcesów – międzynarodowych interesów, ogromnego bogactwa i kochającej rodziny – Greya dręczą demony oraz nieposkromiona potrzeba sprawowania kontroli. Kiedy para rozpoczyna fizycznie śmiały i namiętny romans, Ana odkrywa tajemnice Christiana Greya i zgłębia swoje własne mroczne żądze.
„Zniszcz ten dziennik”, Keri Smith (K.E. Liber)
Wykorzystując pomysłowo, lecz osobliwie zilustrowane szablony, uznana artystka Keri Smith zachęca do dokonywania aktów destrukcji i eksperymentów w dzienniku, aby rozbudzić prawdziwy proces tworzenia.
Ideą dziennika jest jego kreatywne „zniszczenie”, „pobrudzenie”, „postarzenie” poprzez dowolną, bardzo osobistą, czasem abstrakcyjną, ale zawsze twórczą interpretację zadań zaproponowanych na jego stronach. Polecenia te mogą wydawać się niekonwencjonalne: dziurawienie stron, malowanie dłońmi, zalewanie kawą, zgniatanie kartek czy zabranie dziennika pod prysznic – nie należy jednak rozumieć ich zbyt dosłownie ale jedynie jako podpowiedzi mające na celu wykorzystanie własnej wyobraźni do różnych form artystycznego wyżycia się i utrwalenia swoich stanów ducha, wrażeń i obserwacji z otaczającego świata. Każdy dziennik jest niepowtarzalnym dziełem jego twórcy oddając jego osobowość i postrzeganie rzeczywistości.
„Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”, Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze (Znak)
Długo oczekiwany portret tajemniczej artystki. Fenomenalna. Perfekcyjna w każdym calu. Nieprzewidywalna. Dzięki komu rozbłysnął jej talent? Dlaczego zamilkła? Ewa Demarczyk z dnia na dzień stała się gwiazdą wielkiego formatu. W 1964 roku podbiła Paryż. Wróżono jej ogromną karierę. Miała najlepszych „tekściarzy” — Baczyńskiego, Tuwima, Dymnego. Dbała o każdy szczegół. Była wielkim odkryciem, wielkim spełnieniem i nagle zniknęła.
Autorki odkrywają źródła jej wielkości, opowiadają też o tym, ile kosztowały artystkę pełne pasji koncerty i całkowite oddanie sztuce. Czarnego Anioła polskiej sceny wspominają w książce m.in. Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki i przyjaciele z Piwnicy pod Baranami.
Ewa Demarczyk od wielu lat nie udziela wywiadów. Teraz dostajemy jej niezwykły portret.
„Igrzyska śmierci. Kosogłos”, Suzanne Collins (Media Rodzina)
Z okazji filmowej premiery pierwszej części „Kosogłosa” ostatnia część trylogii Suzanne Collins ukazuje się w filmowej okładce.
Katniss po ciężkich przeżyciach na arenie przebywa z matką, Prim i przyjaciółmi w Trzynastce, dystrykcie, który szykuje się do rozprawy z Kapitolem. Katniss, mimo początkowej niechęci, decyduje się zostać Kosogłosem – symbolem rewolucji przeciwko Kapitolowi.
„Alfabet Suworowa”, Wiktor Suworow (Rebis)
Pierwsza książka Wiktora Suworowa napisana specjalnie dla polskich czytelników. Słynny były oficer GRU ze swadą urodzonego gawędziarza i znawcy tematu przedstawia kilkadziesiąt postaci, które wywarły wielki wpływ na dzieje Rosji, Europy i świata. Znaleźli się w tym zbiorze Stalin, Hitler, Katarzyna II, Rasputin, Napoleon, Reagan, Beria oraz Iwan Groźny, ale także Piłsudski, Jaruzelski, Dzierżyński i Ryszard Kukliński.
A do tego wywiad-rzeka z Wiktorem Suworowem, przeprowadzony przez Piotra Zychowicza, enfant terrible polskiej publicystyki historycznej, autora bestsellerów „Pakt Ribbentrop–Beck” (REBIS 2012), „Obłęd ’44” (REBIS 2013) i „Opcja niemiecka” (REBIS 2014). Suworow w wyjątkowo szczerej rozmowie wyjaśnia, dlaczego zdradził Związek Sowiecki i przeszedł na stronę Zachodu. Rozwija swoje znane już śmiałe tezy historyczne – na czele z twierdzeniem, że Hitler w 1941 roku uprzedził atak Stalina – oraz ujawnia wiele nieznanych faktów z własnego, barwnego życiorysu.
„Uwikłany”, William C. Rempell (Znak)
Prawdziwa opowieść o człowieku, który znalazł się w śmiertelnej pułapce. Kiedy Jorge Salcedo po raz pierwszy dostał od szefa mafii polecenie, by sprzątnąć człowieka, był w szoku. Stanął przed wyborem: albo zacznie zabijać, albo sam zginie. By wyrwać się z objęć mafii, musiał potajemnie współpracować z CIA. Jako informator przez lata balansował na krawędzi ryzyka.
„Uwikłany” to historia człowieka, który w nieodpowiednim czasie znalazł się w nieodpowiednim miejscu i poznał ludzi, z którymi nigdy nie powinien się spotkać. Nieoczekiwanie trafił w sam środek starcia pomiędzy najniebezpieczniejszymi kartelami narkotykowymi na świecie. By wyrwać się z sieci mafijnych układów, postanowił zwrócić się przeciwko swoim szefom. Gdyby nie on, nigdy nie udałoby się rozpracować największej organizacji przestępczej świata.
„Syn”, Jo Nesbø (Wydawnictwo Dolnośląskie)
Sonny odsiaduje wyrok w więzieniu w Oslo. Jest znany z cierpliwego wysłuchiwania zwierzeń współwięźniów. Chodzą pogłoski, że na ich podstawie przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych. Jest zdruzgotany, gdy jego ojciec, zasłużony policjant, zostaje oskarżony o korupcję i popełnia samobójstwo. Ale czy na pewno mężczyzna zginął z własnej ręki? Sonny będzie dążył do ujawnienia prawdy za wszelką cenę.
I na koniec propozycja adresowana do najmłodszych czytelników:
„Wierszyki ćwiczące języki”, Marta Galewska-Kustra, Elżbieta Szwajkowska (Nasza Księgarnia)
Ten zbiór zabawnych wierszyków, którym towarzyszą zachwycające i pełne humoru ilustracje, to książka wyjątkowa. Jej wspólne czytanie może być świetną zabawą dla dzieci i rodziców. To doskonała pomoc w pracy z dziećmi mającymi problemy logopedyczne. Nie straszy trudnymi do wymówienia łamańcami językowymi, bo rymowanki są dostosowane do wieku dziecka. Sprawdzi się jako materiał do ćwiczenia mowy, bo jest nie tylko profesjonalnie przygotowany, lecz także niezwykle atrakcyjny dla małych czytelników.
To również świetna propozycja dla dzieci, które nie mają kłopotu z mową, ale są w wieku, kiedy wymowa się rozwija. Książka w ciekawy sposób pomaga ten rozwój wesprzeć.
Dodatkową wartością są fachowe informacje, dzięki którym rodzice mogą ustalić, czy ich dziecko powinno już daną głoskę wymawiać, i co zrobić, jeśli jej nie wymawia.
Fot. Rafał Sabat