cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów
cudowny swiat

Cudowny świat na pomoc chorym dzieciom

Kolporter nie po raz pierwszy włączył się w akcję charytatywną. Tym razem wsparł projekt Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi – we wszystkich salonikach prasowych Kolportera i salonach Top-Press kupić można płytę „Cudowny Świat”. Całkowity dochód ze sprzedaży CD przeznaczony zostanie na budowę sztucznej komory serca dla dzieci.
cudowny swiatFundacja Rozwoju Kardiochirurgii zbiera środki na budowę systemu wspomagania serca dla dzieci, dzięki któremu mali pacjenci otrzymają szansę na dorosłe życie. Jednym z projektów wspierających akcję jest płyta „Cudowny Świat”. Kolporter podjął się sprzedaży, dystrybucji i ekspozycji tej płyty-cegiełki w swojej sieci saloników prasowych. – Płyty, których cena wynosi 29,99 zł, są eksponowane w salonikach na specjalnych standach – informuje Piotr Lech, menadżer ds. promocji w Kolporterze S.A. – W punktach naszej sieci handlowej będą dostępne do końca 2011 r.
Dzięki włączeniu się do akcji Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii Kolporter otrzymał tytuł „Partnera projektu budowy sztucznych komór serca dla dzieci”.
Zapotrzebowanie na zewnętrzne wspomaganie serca dla dzieci wzrasta z każdym dniem ze względu na brak narządów do przeszczepów. Takie komory realnie zastąpią na czas od kilku tygodni do kilku miesięcy własne serce małego pacjenta. W tym czasie będzie można podjąć próby leczenia serca, doprowadzić do jego regeneracji i podjęcia wydolnej pracy. Jeśli się to nie uda, można takiego chorego zgłosić do transplantacji i przeprowadzić przeszczep. Dla przykładu, stosowane w praktyce klinicznej od 1996 r. sztuczne komory serca dla dorosłych pacjentów wykorzystane zostały w leczeniu ponad 220 pacjentów, podtrzymując funkcję serca w czasie oczekiwania na transplantację lub sprzyjając regeneracji chorego narządu. W grudniu 2009 r. wykonano przeszczep serca u 18-letniego pacjenta po 359 dniach pełnego wspomagania jego serca, a w lipcu 2010 r. przeszczepiono serce 23-letniemu choremu, który bezpiecznie, przez  403 dni czekał na transplantację wspomagany urządzeniami opracowanymi w Fundacji.
Sztuczne komory serca będą również najlepszą i najbezpieczniejszą metodą wspomagania krążenia dla dzieci ze złożonymi wadami serca, u których występują problemy pooperacyjne. Niestety polskie szpitale nie dysponują rodzimymi komorami tego typu, natomiast sporadyczne wypadki korzystania z urządzeń produkowanych w innych krajach wiążą się z ogromnymi kosztami. Dlatego tak istotne jest dokończenie budowy polskiej sztucznej komory serca dla dzieci przez Fundację.
Idea płyty „Cudowny Świat” oparta jest na przesłaniu piosenki Louisa Armstronga pt. „What a Wonderful World”, która stała się symbolem optymizmu, wiary w przyszłość i pozytywnego myślenia. Utwory na niej zamieszczone wykonane zostały z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Zabrzu pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego i stanowią kanon współczesnej muzyki rozrywkowej. W nagraniu uczestniczyli m.in. tak znani artyści, jak Małgorzata Walewska, Stanisław Soyka, Krzysztof Kiljański, Mietek Szcześniak, Andrzej Piaseczny, Maciej Maleńczuk, Marek Piekarczyk, a także Małgorzata Kożuchowska i Stanisława Celińska.
(red)

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, założona w 1991 roku z inicjatywy prof. Zbigniewa Religi, realizuje misję wdrażania do praktyki klinicznej nowatorskich technik i technologii ratowania ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce. W Instytucie Protez Serca, własnym ośrodku naukowo-badawczym, prowadzi badania w związane ze sztucznym sercem, pierwszą polską rodziną robotów chirurgicznych i innowacyjnymi narzędziami chirurgii, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

Dodaj komentarz