cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Kronika regionu

Jednym z bardziej znanych czasopism regionalnych jest tygodnik „Panorama Leszczyńska”, ukazujący się na obszarze byłego województwa leszczyńskiego.

Za rok „Panoramie” stuknie czterdziestka, a więc wkroczy w tzw. wiek średni. Dla tego typu periodyku, zważywszy na uwarunkowania rynkowe,  to duże osiągnięcie.

„Panorama Leszczyńska” ukazuje się w każdą środę i jest dostępna zarówno w sprzedaży egzemplarzowej, jak i w prenumeracie, a także jako e-wydanie.  Wydawcą jest spółka Panorama, która prowadzi też portal otopanorama.pl. Obecnie tygodnik ma poręczny format i przeważnie 40 stron objętości. Tematyka, jak na tygodnik lokalny przystało, dotyczy spraw dziejących się w Lesznie i regionie,  z dużym naciskiem na problemy społeczne. Sporo też w niej stron sportowych, zwłaszcza żużla – przecież ten region właśnie tym sportem stoi. Redakcja od samego początku prowadzi rokrocznie plebiscyt na najpopularniejszych sportowców i trenerów regionu, a tegoroczna edycja będzie jubileuszowa, czterdziesta. Ostatnia gala podsumowująca plebiscyt odbyła się po raz pierwszy na deskach Teatru Miejskiego w Lesznie, co wzbudziło zachwyt zaproszonych gości i zadowolenie laureatów.

– Pamiętam czasy, gdy organizowaliśmy bale sportowców, eliminacje wyborów Miss Polonia czy redakcyjne festyny w naszym lokalnym kurorcie  Boszkowie, na który specjalnie podstawianym pociągiem jechały tysiące czytelników – wspomina redaktor naczelny „Panoramy Leszczyńskiej” Robert Lewandowski. – Czasy się zmieniły, z pewnych rzeczy trzeba było zrezygnować, ale w ich miejsce pojawiły się nowe inicjatywy. Przykładowo sporą popularność zyskał plebiscyt „Belfer na szóstkę”, gdzie środowiska szkolne proponują kandydatów, a potem czytelnicy typują najlepszych ich zdaniem nauczycieli. Zorganizowaliśmy już piętnaście edycji tego konkursu.

Dział edukacja to jedna z poczytniejszych  rubryk w  tygodniku. Oczywiście, czytelnicy chętnie też studiują kroniki: kryminalną czy towarzyską, a także strony poświęcone zdrowiu i poradom nie tylko dla pań. Natomiast najstarszą stałą pozycją jest cotygodniowy felieton redaktora naczelnego „Bez cenzury”, ukazujący się nieprzerwanie od – uwaga – 1995 roku! Stałym dodatkiem jest też 4-stronicowa „Telepanorama”  z wykazem najpopularniejszych programów TV.

Wspólnymi siłami biura ogłoszeń i dziennikarzy ukazują się cykliczne dodatki reklamowe o tematyce rolniczej, budowlanej, motoryzacyjnej czy zdrowotnej,  a rarytasem dla kibiców jest dodatek żużlowy. Dodatki okraszone są analizami i tekstami dziennikarskimi.

– „Panorama” to żywa kronika tego regionu – mówi redaktor naczelny. – Na naszych łamach opublikowaliśmy tysiące artykułów i zdjęć, opisujących losy zarówno tzw. celebrytów, jak i zwykłych ludzi. Ukazało się ponad dwa tysiące wydań naszego tygodnika, dlatego mocno stawiamy na zachowanie tego dziedzictwa dla potomnych. 10 lat temu zrobiliśmy pierwszy krok – zdigitalizowaliśmy na płytach CD wszystkie wydania, a w tym roku udostępniliśmy wszystkie numery „PL” – od grudnia 1979 roku do połowy 2018 roku – w Internecie na Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej.

(rob)

Dodaj komentarz