Magazyn „Forbes”, jak co roku, ogłosił listę 400 najbogatszych Amerykanów. W 2024 roku, aby się znaleźć w tym prestiżowym rankingu, trzeba było dysponować majątkiem wartym minimum 3,3 mld dolarów. Według magazynu „Forbes” na świecie jest 2781 miliarderów – w sumie udało im się zgromadzić majątek wart 14,2 biliona dolarów.
Na pierwszym miejscu listy „Forbes 400 2024” znalazł się Elon Musk. Ten 53-letni współzałożyciel Tesli i SpaceX zgromadził majątek wart 244 miliardy dolarów. Drugim miejscem musiał się zadowolić 60-letni Jeff Bezos, założyciel Amazona, którego majątek jest szacowany na 197 miliardów dolarów. Kolejne miejsca zajęli: założyciel Facebooka Mark Zuckerberg (40 lat – 181 miliardów dolarów), założyciel Oracle Larry Ellison (80 lat – 175 miliardów dolarów) i znany finansista Warren Buffett (94 lata – 150 miliardów dolarów).
Najbogatszą Amerykanką jest 74-letnia Alice Walton, właścicielka sieci supermarketów Walmart. Z majątkiem oszacowanym na kwotę 89,2 miliarda dolarów znalazła się na 15, miejscu listy „Forbesa”. Według magazynu 400 najbogatszych ludzi w USA jest wartych łącznie 5,4 biliona dolarów.
Próg 3,3 mld dolarów, uprawniający do znalezienia się na prestiżowej liście najbogatszych Amerykanów, okazał się za wysoki dla wielu celebrytów. Na liście nie znaleźli się np. Arnold Schwarzenegger (majątek wart 1 mld dolarów), Bruce Springsteen (1,2 mld dolarów) Oprah Winfrey (3 mld dolarów), czy Kim Kardashian (1,7 mld dolarów).
Zabrakło również miejsca dla wokalistki Taylor Swift, której majątek oszacowano na 1,6 miliarda dolarów. Młoda (35 lat) piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna, autorka tekstów i aktorka została jednak ogłoszona przez „Forbesa” Najbogatszą Piosenkarką Świata. Zdetronizowała w ten sposób Rihannę, które wcześniej cieszyła się tym tytułem (36 lat – 1,4 mld dolarów). W świecie muzyki wyżej niż Taylor Swift jest wyceniany wyłącznie majątek rapera i producenta muzycznego Jay’a –Z (55 lat – 2,5 mld dolarów). Jednak jego majątek pochodzi nie tylko z działalności artystycznej, ale także udziału w wielu firmach i przedsiębiorstwach.
Taylor Swift natomiast „Forbes” określił „pierwszą piosenkarkę, która trafiła na listę miliarderów głównie dzięki swojej muzyce i występom”. Magazyn przeanalizował źródła majątku Taylor Swift – ok. 600 milionów dolarów stanowiły dochody z tantiem i tras koncertowych, na taką samą kwotę wyceniono należący do gwiazdy katalog muzyczny, a na 125 milionów dolarów jej nieruchomości. W grudniu Taylor Swift zakończy międzynarodową trasę koncertową „The Eras Tour”, uznawaną za najbardziej dochodową w historii muzyki.
Aktualnie Taylor Swift jest jedną z najlepiej sprzedających się artystek na całym świecie, mając na swoim koncie ponad 50 mln sprzedanych albumów i 150 mln singli. Zdobyła 14 nagród Grammy, jedną Emmy i aż 24 statuetki Billboard Music Awards. W 2010, 2015 i 2019 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika „Time”, a także najlepiej zarabiających artystek, 100 najsilniejszych kobiet i 100 celebrytów i celebrytek magazynu „Forbes”. W 2021 roku zdobyła nagrodę Grammy w kategorii „Album roku” za płytę „folklore”, stając się pierwszą kobietą, która zdobyła statuetkę w tej kategorii trzy razy. W 2022 roku otrzymała tytuł doktorski na Uniwersytecie Nowojorskim z dziedziny sztuk pięknych.
Pod koniec lutego 2024 r. ustanowiła kolejny rekord listy przebojów Billboardu, prześcigając „The Beatles” pod względem największej liczby tygodni spędzonych w pierwszej dziesiątce listy przebojów Billboard 200 w ciągu ostatnich 60 lat, wliczając w to wszystkie jej albumy, które znalazły się w pierwszej dziesiątce listy przebojów.
Magazyn „Forbes” ogłasza również co roku światową listę miliarderów. W najnowszej edycji znalazło się aż 2781 osób, o 141 więcej niż w roku poprzednim. Wśród osób, których majątek szacowany jest na co najmniej miliard dolarów, znalazło się ośmiu Polaków. Tegoroczna lista jest najdłuższa w historii, a miliarderzy najbogatsi. Łączna wartość ich majątków sięga 14,2 bilionów USD, czyli o 2 biliony więcej niż rok wcześniej.
Najbogatsi są Amerykanie, zajmujący 813 miejsc na liście. Za nimi uplasowali się Chińczycy – 473 miejsc (łącznie z Hongkongiem), a trzecie miejsce zajmują Hindusi z 200 miliarderami. Jak podkreśliła redakcja to pierwszy raz, gdy na liście „Forbesa” znalazło się aż tylu mieszkańców Indii.
Najbogatszym mężczyzną na świecie jest, według „Forbes”, szef francuskiej firmy LVMH (LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton) wyspecjalizowanej w towarach luksusowych – Bernard Arnault (233 miliardy USD). Najbogatszą na liście kobietą jest spadkobierczyni założyciela firmy L’Oreal, Francoise Bettencourt Meyers, która zajmuje 15. pozycje na liście, z majątkiem wartym 99,5 miliarda dolarów.
oprac. (dm)