cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Siódmy numer magazynu „Książki”


Nowy numer czasopisma „Książki. Magazyn do czytania” jest już w sprzedaży. A w nim m.in. Marek Bieńczyk o kwestionariuszu Prousta, Stasiuk o podróżowaniu przez Polskę, jest również fragment nowej powieści Olgi Tokarczuk, na której publikację trzeba czekać jeszcze rok.
Ponadto w najnowszym wydaniu „Książek”:
– Powiedziałem kiedyś Richardowi Dawkinsowi, że między nami jest tylko nieduża różnica. – Jak to? – zdziwił się. – Bo ty mówisz słowo „racjonalność” małą literą, a ja dużą – opowiada Piotrowi Cieślińskiemu wybitny kosmolog ks. Michał Heller.
Kiedy będziemy pracować po trzy dni w tygodniu, a wzrost gospodarczy nie będzie warunkiem pokoju na świecie – zastanawia się Wojciech Orliński.
Choć wcale nie stworzył go Proust, tylko jego znajoma. O najsłynniejszej rubryce prasowej świata, zatytułowanej „Kwestionariusz Prousta”  pisze tegoroczny laureat Nike Marek Bieńczyk. Na pytanie Prousta odpowiadają m.in. Lou Reed, Robert Altman i David Bowie.
Nie wiem, czy oscypek budzi w Europie pożądanie. Ale wiem, że inny nasz specjał – na pewno tak. Z czym trzeba podawać polski reportaż za granicą? Mariusz Szczygieł ma know-how.
Pięć po ósmej włączyłem radio, odnalazłem godzinki i zacząłem śpiewać. Zawsze tak robię, ilekroć wyjadę dość wcześnie. Głośno, głośniej niż radio, tak jak mój dziadek – Andrzej Stasiuk rusza w Polskę.
Autor najgorętszej amerykańskiej książki sezonu stał się sławny dlatego, że czegoś nie zrobił. A konkretnie nie zadźgał trzech chłopców, by złożyć ich w ofierze podczas satanistycznego rytuału. O śmierci i zmartwychwstaniu Damiena Echolsa opowiada Katarzyna Surmiak-Domańska.
W USA za 82 dol. za noc możesz zostać przeniesiony do bardziej komfortowej więziennej celi. Dlaczego wystawianie niektórych towarów i usług na rynek jest niemoralne? – zastanawia się Miłada Jędrysik.
Zanim arcydzieła sztuki trafiły do galerii i muzeów, przeciętny zjadacz chleba mógł zobaczyć je w szpitalu. Z tym że lepiej było do niego nie trafić. Do czego obrazy w szpitalach służyły chorym? Opowiada o tym Maria Poprzęcka.
Nie będą rozszarpywać nam gardeł za to, co im robimy. Wystarczy, że to my znajdziemy się na tyle blisko, by zarazić się od nich jednym z tysięcy zabójczych wirusów. Ebola, HIV, ospa, grypa – to tylko początek – pisze Irena Cieślińska.
Papuga Casanovy, niedźwiedź Byrona, homar Nervala. Przeglądu menażerii słynnych pisarzy dokonał Marcin Sendecki.
Kto i po co wybrał się w 1752 r. do Rohatynia? Nowa powieść Olgi Tokarczuk do księgarń trafi dopiero za rok. W „Książkach” już teraz można przeczytać fragment.
Mówisz – Jack London, myślisz – bajki o zwierzętach? O niezwykłym życiu alkoholika, trampa, socjalisty, bogacza i awanturnika, a także pierwszego celebryty wśród amerykańskich pisarzy opowiada Radosław Leniarski.
(na podstawie informacji Agora.pl)

Dodaj komentarz