cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Czasopisma emigrantów

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii przebywa obecnie nawet pół miliona Polaków. To pokaźna grupa społeczna, której wydawcy prasy nie mogą lekceważyć. I dlatego polskojęzycznych pism ani w Anglii, ani w sąsiednich krajach nie brakuje.

mix_NK

Najstarszy „Dziennik Polski”
„Dziennik Polski” powstał na długo przed falą najazdu polskich emigrantów na Wyspy. To pismo, które zrodziło się w czasach drugiej wojny światowej – pierwszy numer dziennika ukazał się w lipcu 1940 roku, niespełna trzy tygodnie po przybyciu do Londynu prezydenta i premiera. Pismo przez lata było oficjalnym organem rządu polskiego. Po zakończeniu wojny, dla „Dziennika” rozpoczął się nowy okres. Zmieniła się treść gazety, która do tej pory zajmowała się przede wszystkim polityką. Została zorganizowana sieć korespondentów terenowych, którzy dostarczali wiadomości z wydarzeń w ich miejscach zamieszkania i okolicy.
Tyle o historii. Po 1989 roku „Dziennik Polski” przeistoczył się bardziej w gazetę informacyjną, polonijną, nadal jednak pozostał głęboko zaangażowany w sprawy polskie – krajowe. „Jesteśmy forum dla życia społecznego i kultury polskiej. Troszczymy się o dorobek emigracji, o jej tradycje. Jesteśmy jedyną codzienną gazetą polonijną ukazującą się w Europie Zachodniej nieprzerwanie od 68 lat. Dla najstarszych Polaków jesteśmy niezastąpionym źródłem informacji o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie. Dla młodej Polonii – forum wymiany poglądów, medium, na łamach którego polscy specjaliści mieszkający w UK dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobywanym w wielu branżach” – czytamy na stronie internetowej pisma.
Redakcja dziennika tygodniowo przygotowuje blisko sto stron pisma, które każdego dnia trafiają do domów kilku tysięcy prenumeratorów i do punktów sprzedaży blisko 2,5 tys. sklepów rozsianych po całym Zjednoczonym Królestwie.
 
Skrzynki w metrze
Inne pismo, „Polish Express” na rynku jest obecne od 2003 roku – na początku jako dwutygodnik, potem miesięcznik, aż stało się tygodnikiem. Obecnie periodyk można znaleźć w jednym z 5 tys. punktów dystrybucyjnych w całej Wielkiej Brytanii. Nakład pisma wynosi 60 tys. egzemplarzy, przez co – według własnych wyliczeń redakcji – treści docierają do 300 tys. czytelników.
Obecnie pismo posiada 70 skrzynek przy najważniejszych stacjach metra w Londynie i innych punktach. Tygodnik można również znaleźć przy polskich kościołach, w sklepach sprzedających polską żywność, w firmach polskich, w Konsulacie i Polskim Instytucie Kulturalnym. Poza Londynem, tygodnik jest dostępny w sklepach sprzedających brytyjską prasę, tzw. newsagentach. Tam jest płatną gazetą.
„Jesteśmy zespołem młodych ludzi, którzy chcą zmienić wizerunek Polaków w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Robimy gazetę bliską czytelnikom. Nie boimy sie trudnych tematów, chcemy pomagać zagubionym na angielskiej ziemi. Naszym największym marzeniem jest tworzenie gazety, która będzie pomostem pomiędzy dojrzałą emigracją i ludźmi, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii po 1 maja 2004 roku” – tłumaczy redakcja „Polish Express”.
 
Od „Gońca Polskiego” do „Nowego Czasu”
„Goniec Polski” jest bezpłatnym polskim tygodnikiem dostępnym na terenie Londynu i w ośrodkach polskich w całej Wielkiej Brytanii. Głównym jego celem jest pomoc rodakom w odnalezieniu się w brytyjskich realiach oraz życiu emigracyjnym. Porusza zagadnienia związane z pracą, prowadzeniem działalności gospodarczej, mieszkaniem i nauką w Zjednoczonym Królestwie. Dostarcza bieżących informacji z kraju i ze świata, informuje o wydarzeniach społecznych i kulturalnych. Znaleźć można w nim również giełdę pracy, mieszkań i usług.
„Cooltura” to kolejny polski tygodnik w Wielkiej Brytanii. Publikowany od 2004 roku, dedykowany polskiej społeczności mieszkającej i pracującej w Wielkiej Brytanii. To też znany organizator imprez społeczno-kulturalnych w Londynie. Misją „Cooltury” jest dostarczenie rzetelnych informacji dla Polaków mieszkających na Wyspach. Tygodnik liczy 116 stron, jego nakład wynosi 55 tys. egzemplarzy i można go znaleźć w ponad 500 punktach na terenie Greater London.
Magazyn „Emigrant” to bezpłatny, kolorowy miesięcznik skierowany do społeczności polskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Dzięki wydaniu on-line oraz stronie internetowej dociera również do wszystkich innych osób zainteresowanych kulturą, historią i wydarzeniami na Wyspach. Magazyn ukazuje się od czterech lat i dystrybuowany jest w 300 punktach na terenie całej Szkocji oraz w północnej Anglii. Miesięcznik dociera do czytelników w łącznym nakładzie 16 tys. egzemplarzy w takich miastach jak: Glasgow, Edynburg, Dundee, Newcastle, Manchester czy Liverpool.
„Nowy Czas” jest wydawany w Londynie od października 2006 roku – najpierw jako tygodnik, teraz miesięcznik. Od początku był adresowany do wymagającego czytelnika. „Kierujemy pismo do inteligentnego i wykształconego odbiorcy, o szerokich zainteresowaniach i bogatym doświadczeniu, świadomego swojej wartości i praw. Wiemy, że od ponad czterech lat skutecznie trafiamy właśnie do tego wyjątkowego segmentu polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Publikujemy przede wszystkim wyczerpujące teksty o problematyce społecznej, gospodarczej, multikulturowej, a także autorskie komentarze i felietony oraz rysunki satyryczne znanych twórców” – podkreśla redakcja.
I jak niemal wszyscy dziennikarze na Wyspach Brytyjskich, autorzy przekonują, że starają się budować pomost między Polakami, którzy przybyli tutaj w czasie II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu, a nową falą imigracji, uwzględniając pokoleniowe i tożsamościowe różnice.
Tomasz Porębski

Dodaj komentarz