cykliczne porady dla sprzedawców, opinie ekspertów

Kolporter otwiera saloniki również w szpitalach

Bez papierosów i wyrobów tytoniowych, za to z większą ilością produktów spożywczych – Kolporter rozwija swój nowy model saloników prasowych, przeznaczonych specjalnie dla szpitali, przychodni i klinik. Pierwsze saloniki tego typu już działają w Warszawie, Sosnowcu i Lublinie, kolejne są już przygotowywane do otwarcia.
– Zanim podjęliśmy decyzję o stworzeniu modelu saloniku, przeznaczonego dla szeroko pojętej służby zdrowia, przez szereg miesięcy prowadziliśmy dokładne analizy tego sektora – mówi Krzysztof Żądło, dyrektor Pionu Inwestycji Kolportera. – To zupełnie inne środowisko niż tradycyjna przestrzeń handlowa, do tego dochodzą określone uwarunkowania prawne, specyficzne potrzeby zakupowe klientów. Poza tym każdy szpital jest odrębną jednostką, z zupełnie innymi potrzebami i możliwościami. Musieliśmy to uwzględnić w naszym projekcie. Na pewno jednym z atutów, na który postawiliśmy, jest elastyczność. Jesteśmy w stanie zaaranżować praktycznie każdą powierzchnię, najmniejsze saloniki uruchamiamy już na powierzchni ok. 10 m. kw. Możemy w krótkim czasie przygotować i uruchomić zarówno mały salonik, jak i duży salon prasowy Top-Press – dodaje K. Żądło.
Dla saloników i salonów prasowych, uruchamianych na terenie placówek służby zdrowia, Kolporter przygotował także specjalną ofertę produktową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami z półek musiały zniknąć papierosy i wyroby tytoniowe. Pojawiło się za to więcej produktów spożywczych – ciastka, drożdżówki, kanapki, sałatki, nabiał i wędliny. Saloniki w szpitalach mają również poszerzoną ofertę produktów higienicznych i kosmetycznych oraz wydzieloną półkę z bestsellerami książkowymi.
– Tam, gdzie pozwalają na to warunki lokalowe, uruchamiamy salony prasowe z naszą nową strefę bistro – Top Presso z ciepłymi przekąskami. Taki właśnie punkt otwieramy 15 grudnia w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Na powierzchni około 90 metrów kwadratowych znajdzie się rozbudowana strefa gastronomiczna, ale także strefa wypoczynku – zapowiada Krzysztof Żądło. – Nie ograniczamy naszej współpracy z działami administracji w szpitalach tylko do przygotowania i uruchomienia saloniku, chętnie służymy pomocą w aranżacji przestrzeni, organizujemy poczekalnie, dodatkowe strefy relaksu itp.
Salon w radomskim szpitalu to kolejny – po Lublinie – tego typu punkt z rozbudowaną strefą bistro. W najbliższym czasie Kolporter planuje otwarcia saloników w szpitalach w Limanowej, Tomaszowie Lubelskim i Dąbrowie Tarnowskiej.

Dodaj komentarz